Potwierdzenie OC z internetu – jak uzyskać i czy jest ważne?

Twój grafik jest napięty i zdarza Ci się zmieniać ubezpieczyciela na ostatnią chwilę? Dziś jest dużo łatwiej – OC i inne ubezpieczenia z kategorii komunikacja możesz kupić przez internet. Polisa OC z internetu ma taką samą wartość jak dokument, który otrzymasz od agenta ubezpieczeniowego. A korzyści z zakupu polisy online jest wiele – poznaj je. 

Ubezpieczenie to jeden z obowiązków, o których musi pamiętać każdy właściciel samochodu. Niestety, wielu kierowców zwleka z załatwieniem tej formalności. Rezultat? Gdy czasu jest niewiele, poszukiwanie taniej czy kompleksowej oferty jest kłopotliwe. Ale nie musi tak być, bo dziś skorzystać można z internetowej porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych. Taką porównywarkę znajdziesz na tej stronie internetowej.

Czy potwierdzenie OC z internetu na pewno jest ważne?

Współcześnie coraz więcej spraw można załatwić online. Jednak kierowcy, którzy planują po raz pierwszy skorzystać z internetowej porównywarki ubezpieczeń, mogą mieć wątpliwości – czy ważność polisy OC można potwierdzić z pomocą Internetu?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba poznać zasady zawierania umów ubezpieczeń na odległość. A te są następujące: 

  • przedsiębiorca ma obowiązki informacyjne – musi poinformować konsumenta m.in. o jego prawach;
  • konsument może odstąpić od umowy zawartej na odległość – ma na to 30 dni od dnia poinformowania go o zawarciu umowy;
  • klient musi otrzymać potwierdzenie zawarcia umowy – najczęściej jest ono wysyłane na adres e-mail.

Zawieranie umów na odległość zostało uregulowane w przepisach, a precyzując – w ustawie o prawach konsumentów. Wynika z niej, że dla konsumenta zawarcie umowy ubezpieczenia na odległość (podobnie jak innych umów, np. zakupu produktu w sklepie internetowym) jest bezpieczne i nie wiąże się z ryzykiem. Gdyby produkt okazał się niedopasowany, klient może skorzystać ze swojego prawa i odstąpić od umowy.

Ustawa o prawach konsumenta wskazuje też, jak należy rozumieć pojęcie umowy zawartej na odległość – to umowa zawarta z konsumentem w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie. 

Czy trzeba drukować potwierdzenie OC z internetu?

Po zakupie ubezpieczenia przez internet, komplet dokumentów otrzymasz na adres e-mail podany podczas składania zamówienia.

Czy potwierdzenia zawarcia OC przez internet trzeba drukować? Nie jest to konieczne, o ile jeździsz tylko po Polsce. Aktualnie zarówno Policja, jak i inne służby uprawnione do kontroli kierowców mają wgląd do CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów) – mogą sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone.

Właśnie dlatego kierowcy nie mają już obowiązku wozić polisy OC i okazywać jej podczas rutynowej kontroli drogowej.

Zmieniasz firmę ubezpieczeniową? Kupujesz OC innego towarzystwa ubezpieczeniowego niż dotychczas i wypowiadasz umowę, która wznowiła się automatycznie? W tej sytuacji potwierdzenie OC z internetu (lub chociażby dowód opłacenia składki) warto wydrukować – aktualizacja danych w CEPiK może zająć kilka dni. W razie rutynowej kontroli drogowej warto wytłumaczyć sytuację i okazać potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia.

Sytuacja wygląda inaczej, gdy planujesz wyjazd za granicę. Przygotowując się do zagranicznego wyjazdu samochodem, warto wydrukować potwierdzenie OC z internetu – zagraniczne służby nie mają wglądu do bazy CEPiK. Ale będzie to zbędne, jeżeli zabierasz ze sobą Zieloną Kartę (dokument w wersji papierowej wystawi firma ubezpieczeniowa) lub planujesz kupić OC graniczne.

Powyższe zasady wynikają wprost z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów mechanicznych:

  • Każdy pojazd normalnie przebywający na terytorium państwa trzeciego musi, zanim wjedzie na terytorium, na którym obowiązuje Traktat, posiadać ważną Zieloną Kartę albo świadectwo ubezpieczenia granicznego, stwierdzające, że pojazd jest ubezpieczony.
  • Jednak pojazdy normalnie przebywające w państwie trzecim są traktowane jak pojazdy normalnie przebywające na terytorium Wspólnoty, jeśli krajowe biura wszystkich państw członkowskich zagwarantują (…) rozliczenie szkód w stosunku do wypadków zachodzących na ich terytorium, a spowodowanych przez poruszające się pojazdy. 

Po kolizji – jak uwiarygodnić OC pojazdu z internetu?

Ostrożna jazda wcale nie chroni przed kolizją – nie możesz wykluczyć, że zostaniesz poszkodowany. Czy wówczas potwierdzenie OC z internetu przedstawione przez sprawcę zdarzenia jest wystarczające? To pytanie sprowadza się do innego – jak potwierdzić, że sprawca na pewno kupił ubezpieczenie OC?

Można to zrobić na dwa sposoby – wystarczy przejść na stronę internetową:

  • Historia Pojazdu. Z tej e-usługi dowiesz się, do kiedy kierowca korzysta z ochrony ubezpieczeniowej – wskazana jest data zakończenia umowy OC.
  • UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Ta e-usługa działa trochę inaczej, bo po podaniu numeru rejestracyjnego lub numeru VIN wyświetla się informacja, czy auto ma OC na konkretny dzień.

Po potwierdzeniu, że sprawca kolizji ma ubezpieczenie OC, na miejsce zdarzenia nie trzeba wzywać Policji – wystarczy wypełnić formularz oświadczenia sprawcy kolizji. Następnie należy złożyć ten dokument do ubezpieczyciela wraz z wnioskiem o wypłatę odszkodowania.

Gdzie kupić ubezpieczenia komunikacyjne online?

Ubezpieczenia komunikacyjne przez internet możesz kupić za pośrednictwem strony internetowej wybranej firmy ubezpieczeniowej (jeżeli zapewnia ona taką możliwość) lub poprzez porównywarkę ubezpieczeń. To drugie narzędzie znajdziesz na tej stronie internetowej.

Zastanawiasz się, na czym polega różnica? Sprowadza się ona do liczby ofert, jakie otrzymasz – porównywarka ubezpieczeń zapewnia dostęp do produktów różnych ubezpieczycieli. W ten sposób znajdziesz zarówno najtańsze OC, jak i pakiet OC/AC.

Zakup ubezpieczenia krok po kroku za pośrednictwem naszej strony przebiega następująco:

  1. Udzielenie odpowiedzi na pytania. Dotyczą one jedynie informacji, głównie z dowodu rejestracyjnego, jakich firmy ubezpieczeniowe wymagają do przedstawienia oferty.
  2. Wybranie polisy. To krok, który każdy kierowca musi wykonać samodzielnie. Masz wątpliwości? Pamiętaj, że zawsze możesz skontaktować się telefonicznie z naszym doradcą – u nas otrzymasz pomoc, jakiej potrzebujesz.
  3. Opłacenie polisy. Możesz też wybrać płatność ratalną i zapłacić za OC np. w dwóch ratach. Potwierdzenie zakupu otrzymasz na adres e-mail.

Dlaczego polisy OC i inne ubezpieczenia pojazdu warto kupować online?

Komputer, laptop czy smartfon z dostępem do internetu – najpewniej z wszystkich tych urządzeń korzystasz na co dzień. Podstawowym argumentem przemawiającym za zakupem ubezpieczeń z kategorii komunikacja jest wygoda – zakup możesz sfinalizować w dowolnym miejscu, o dowolnej porze. Nie musisz umawiać się na spotkanie z agentem ubezpieczeniowym i stać w korku, wracając do domu. To po prostu komfortowe. Ale nie tylko – powodów, aby kupić polisę online, jest więcej:

  1. Szeroki wybór produktów ubezpieczeniowych 

Jeżeli ubezpieczenia OC czy pakietu OC i AC szukasz przez porównywarkę ubezpieczeń, to możesz wybierać wśród co najmniej kilku różnych kombinacji produktów. Efekt? Polisa ubezpieczeniowa naprawdę dopasowana do potrzeb, a zatem chroniąca w optymalnym stopniu. Kupując na odległość, wcale nie musisz iść na kompromisy.

2. Potwierdzenie zawarcia umowy w skrzynce mailowej 

Zdarzyło Ci się kiedyś szukać umowy ubezpieczenia? Kupując na odległość, możesz o tym zapomnieć – umowę otrzymasz na wskazany podczas zakupu adres e-mail. Podobnie będzie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). To również oznacza, że chcąc sprawdzić np. limit holowania, zastosujesz tylko kombinację klawiszy „CTRL+F” – zapomnij o ponownym czytaniu umowy od pierwszej do ostatniej linijki.

3. Możliwość zakupu ubezpieczenia w niedziele i święta 

Po zakupie używanego samochodu korzystasz z polisy zbywcy, która – jak się właśnie okazało – kończy się w niedzielę lub święto. Co teraz? Rozwiązaniem jest zakup OC na odległość, czyli przez internet. Możesz porównać produkty i opłacić wybrane ubezpieczenie auta lub pakiet ubezpieczeń – bez obawy, że zostaniesz bez ochrony.

4. Oszczędność pieniędzy 

Czy wiesz, że kupując ubezpieczenie OC, możesz kierować się tylko jednym parametrem – ceną polisy? Korzystanie z porównywarki ubezpieczeń się opłaca – jest to prosty sposób na znalezienie najniższej składki. Ale oszczędzać możesz też wówczas, gdy szukasz dodatkowych polis. W tej sytuacji to jednak nie cena, a zakres ochrony powinien być kluczowym czynnikiem. Kierując się tym kryterium, możesz wybrać najkorzystniejszy pakiet polis.

5. Bez drukowania umowy, czyli ekologicznie 

Podejmując decyzje zakupowe, masz na względzie dobro środowiska? Kupując ubezpieczenie na odległość, unikasz drukowania umowy – formalności są załatwiane elektronicznie. Rezultat? Mniej makulatury i większy porządek w dokumentach. Gdyby jednak zaistniała konieczność wydruku umowy, zawsze możesz to zrobić.

Bibliografia

  • Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta
  • Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny
  • Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/103/WE z dnia 16 września 2009 r. w sprawie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów mechanicznych i egzekwowania obowiązku ubezpieczania od takiej odpowiedzialności

Podsumowanie – czy polisa OC otrzymana przez internet jest ważna?

  • Zawarcie umowy ubezpieczenia przez internet nie wiąże się z ryzykiem – klient zawsze może odstąpić od umowy.
  • Drukowanie potwierdzenia OC z internetu nie jest konieczne – Policja sprawdzi w CEPiK, czy kierowca wykupił OC.
  • Potwierdzenie OC z internetu warto wydrukować w razie wyjazdu za granicę – zagraniczne służby nie mają wglądu do CEPiK.
  • Potwierdzenie OC z internetu można zweryfikować, korzystając z e-usługi Historia Pojazdu lub e-narzędzia UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego).
  • Zakup ubezpieczenia przez internet to oszczędność czasu, wygoda i możliwość porównania produktów od różnych firm.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ważność polisy OC w postaci elektronicznej

  1. Czy zakup ubezpieczenia OC lub AC za pośrednictwem internetu jest bezpieczny?

    Tak. Polisa przesłana e-mailem lub w formie elektronicznej jest tak samo ważna jak dokument wystawiony po zakupie polisy w biurze Agenta. Poza tym, w związku z zawarciem umowy na odległość, klient może skorzystać z przysługującego mu prawa do odstąpienia od umowy ubezpieczenia. Z kolei firmy, które zamieszczają na swoich stronach internetowych porównywarki ubezpieczeń, dbają o bezpieczeństwo danych. Kupując ubezpieczenie za pośrednictwem naszej strony nie ryzykujesz – możesz jedynie zyskać. 
  2. Jakie opinie mają kierowcy o ubezpieczeniach kupionych online? 

    Kierowcy są doskonale zorientowani w korzyściach, jakie płyną z zakupu ubezpieczenia OC przez internet. O popularności tego kanału zakupowego najlepiej świadczy rozwój porównywarek internetowych oraz to, że coraz więcej firm ubezpieczeniowych decyduje się sprzedawać nim swoje produkty. 
  3. Ile może kosztować brak polisy OC samochodu? 

    Kary za brak OC mogą odstraszać. Właściciel samochodu osobowego, który dopuścił do przerwy w ochronie OC w okresie od stycznia do końca czerwca 2024 r., zapłaci: 1700 zł (przerwa do 3 dni), 4240 zł (przerwa 4-14 dni) lub 8480 zł (przerwa powyżej 14 dni). W drugiej połowie roku kwoty te będą wynosić odpowiednio: 1720 zł, 4300 zł i 8600 zł. 
  4. Czy cudzoziemiec, który przyjechał na urlop w Polsce, powinien mieć wydrukowane potwierdzenie OC z internetu? 

    Tak. Gdyby spowodował kolizję, to m.in. numer polisy i nazwa firmy ubezpieczeniowej będą niezbędne podczas dochodzenia odszkodowania. W razie wątpliwości poszkodowany powinien na miejsce zdarzenia wezwać Policję – sporządzi ona notatkę, w oparciu o którą możliwe będzie ubieganie się o odszkodowanie. 
  5. Co zrobić, jeżeli w bazie CEPiK widnieją błędne dane? 

    Należy skontaktować się z firmą ubezpieczeniową, która sprzedała polisę. Tylko zakład ubezpieczeń (a nie np. UFG) może sprostować podane dane – zmienić je lub wykreślić. I powinien zrobić to niezwłocznie po otrzymaniu informacji – dane w CEPiK powinny być aktualne i rzetelne, bo korzystają z nich różne urzędy oraz służby uprawnione do kontroli kierowców. 
Michalina Miotk
[Głosów: 1 Średnia: 5]