Jak zapłacić za ubezpieczenia OC i AC?

Jeśli robisz zakupy w sieci, możesz za nie zapłacić kartą kredytową lub debetową, przelewem lub innymi metodami. Nie inaczej jest z polisą OC/AC. Zobacz, jakie sposoby płatności za ubezpieczenie OC udostępniają towarzystwa i czym się charakteryzują te metody.

Jak zapłacić za OC kupione online?

Obecnie we wszystkich firmach ubezpieczeniowych możesz zapłacić za OC przez internet, ale wciąż jeszcze niektórzy kierowcy korzystają z tradycyjnych metod płatności np. na poczcie. Zobacz, w jaki sposób możesz opłacić składki za swoją polisę.

 • Przelewem online – po wybraniu tej opcji nastąpi przekierowanie do listy dostępnych banków. Wybierz bank, w którym posiadasz konto internetowe i zaloguj swoim loginem i hasłem. Nie potrzebujesz wpisywać nr konta bankowego, danych do przelewu ani kwoty wpłaty – wszystko pobierze się automatycznie z umowy. Musisz tylko autoryzować przelew kodem SMS lub innym potwierdzeniem w zależności od banku.
 • BLIK – szybki sposób płatności polegający na wygenerowaniu poprzez swoją aplikację mobilną banku nr BLIK, a następnie przepisaniu go w okienku, które otworzy się po wybraniu tej formy płatności. Transakcję trzeba potwierdzić w aplikacji bankowej. Podobnie jak w przypadku przelewu online – nie musisz podawać żadnych danych do wpłaty, wszystko zaciąga się automatycznie.
 • Przekazem pocztowym lub w banku „w okienku” – dane do przelewu otrzymasz od ubezpieczyciela. Wystarczy, że na poczcie lub w banku wypełnisz blankiety wpłat i możesz oczekiwać polisy AC/OC. Uwaga – zaksięgowanie takiego przelewu trwa zazwyczaj 1 dzień roboczy. Weź to pod uwagę i nie przekrocz terminu wpłaty.
 • Za pobraniem – wybierając ten sposób zapłaty, polisę dostarczy Ci kurier, a Ty zapłacisz mu za nią przy odbiorze.

Przelew za ubezpieczenie samochodu przez internet ma tę zaletę, że pieniądze znajdą się na koncie firmy w tej samej chwili. Wpłata online to najrozsądniejsze rozwiązanie, jeśli polisa ma zacząć obowiązywać jeszcze tego samego lub kolejnego dnia – przekaz na poczcie lub wpłata w banku może zaksięgować się za późno.

Jak zapłacić za polisę kartą kredytową?

Kolejny sposób opłacenia polisy to płatność kartą kredytową lub debetową. Płacenie za OC/AC wygląda nieco inaczej niż płacenie kartą za inne zakupy. Różnica polega na tym, że ubezpieczyciel może (lecz nie musi) zażądać telefonicznej weryfikacji, w której trzeba będzie podać dane karty i jej właściciela oraz jego nr PESEL.

Niektóre firmy oferują zniżki na OC/AC za płatność kartą kredytową i telefoniczne zweryfikowanie klienta. Może to wzbudzić niepokój, ale wyjaśniamy, jak najczęściej to działa: dane karty wpisuje się na klawiaturze telefonu, a własne dane dyktuje konsultantowi. Zapobiega to nadużyciom wywołanym ujawnieniem danych poufnych karty i jest zgodne z przepisami.

Warto wiedzieć, że w przypadku płatności kartą kredytową lub płatniczą działa procedura chargeback. Pozwala ona uzyskać zwrot środków, jeśli ktoś w jakiś sposób przechwyci dane Twojej karty i dokona zakupów na Twój rachunek. Jeśli spotka Cię taka przykra sytuacja, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem (lub instytucją, która wydała kartę) i poinformuj, że chcesz skorzystać z chargeback. Konsultant poprowadzi Cię krok po kroku przez formalności.

Jak otrzymasz polisę OC i AC, gdy kupujesz przez Internet lub telefon?

Kiedy opłacisz składkę lub ratę za OC/AC polisę dostaniesz na e-maila w ciągu kilku minut, gdyż umowa generuje się automatycznie, a nie sporządza ją ręcznie pracownik firmy. Umowa i potwierdzenie wpłaty są dowodami, że masz ważne OC, ale nie musisz tych dokumentów wozić ze sobą w samochodzie na wypadek kontroli.

Od 2018 r. policja (a także straż miejska, inspekcja ruchu drogowego) mogą sprawdzić online ważność Twojej polisy w bazie CEPiK. A w razie kolizji i decyzji o spisaniu oświadczenia Ty i drugi kierowca możecie zweryfikować swoje OC np. w bazie UFG. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy samochód ma ważne OC.

Dlaczego warto zapłacić za OC i AC tak, aby pieniądze dotarły na czas?

W zależności od firmy termin płatności składki może być ustalony:

 • do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działania polisy,
 • do dnia, w którym polisa zaczyna obowiązywać,
 • w ciągu 7, 10 lub 14 dni od startu OC.

Termin płatności wskazywany w komunikatach wyświetlanych podczas zakupu polisy i e-mailach – dlatego należy uważnie przeczytać wszystkie wiadomości wysyłane przez firmę.

Konsekwencje opóźnienia wpłaty zależą od daty płatności wskazanej w umowie.

Wygląda to tak: jeśli termin płatności przypada na dzień zawarcia umowy, a kierowca spóźni się z wpłatą, to firma może wykorzystać art. 39 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Przepis ten mówi, że odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń rozpoczyna się z chwilą zawarcia umowy i zapłacenia składki ubezpieczeniowej lub jej pierwszej raty. Oznacza to, że firmy mogą uznać, że ochrona nie obowiązuje, zanim kierowca nie zapłaci składki.

Z kolei, jeżeli data płatności jest późniejsza niż dzień zawarcia umowy, to ochrona zaczyna obowiązywać w dniu zawarcia umowy bez względu na to, czy składka jest opłacona, czy nie. Nie daje to oczywiście prawa do unikania uregulowania opłaty za OC/AC – ubezpieczyciel będzie naliczał odsetki, windykował należność, a ostatecznie odda sprawę do sądu i komornika.

Czy warto kupić polisę OC/AC online?

Zakup ubezpieczenia OC lub Autocasco przez internet jest korzystny, gdyż polisy online są po prostu tańsze. To samo ubezpieczenie online kosztuje mniej niż bezpośrednio u agenta. Dochodzi do tego oszczędność czasu – na wizytę w agencji ubezpieczeniowej trzeba zarezerwować sobie kilka godzin, a polisę online można kupić w każdej chwili (w święto, w środku nocy) i proces zakupowy jest znacznie krótszy.

Dla potwierdzenia, że ceny za ubezpieczenie online są niższe, dokonaliśmy kalkulacji składki OC/AC w kalkulatorze. Symulację wykonaliśmy dla Karoliny, 35-letniej nauczycielki z Rzeszowa, mamy dwójki dzieci. Karolinie kończy się OC dla 7-letniego Volkswagena Golfa i postanowiła porównać oferty innych firm.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 35-latki z Rzeszowa?
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
349,00 zł*
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
372,00 zł*
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
430,00 zł*
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
454,00 zł*
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
514,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
607,00 zł*
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
861,00 zł*
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
919,00 zł*
Ile kosztuje OC dla 35-latki z Rzeszowa?
Proama
349,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
372,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
430,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
454,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
514,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
607,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
861,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
919,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 18.02.2022 r., Volkswagen Golf z 2015 r.

Najtańsze OC Karolina może kupić już za 349 zł, jednak wystarczy, że dołoży 23 zł i dostanie pakiet OC+Assistance za 372 zł. Assistance przyda się Karolinie, ponieważ często podróżuje z małymi dziećmi, które trzeba pilnować, i drobne problemy, które zdarzają się w trasie – np. złapanie gumy, rozładowanie akumulatora – są dla niej bardziej kłopotliwe, a dzięki polisie nie będzie musiała sama ich rozwiązywać.

Kobiecie zależy jednak na AC. Co proponują firmy? W Link4 dostanie pakiet OC+AC+Assistance za 514 zł. Autocasco jest w wersji Mini i w tym przypadku chroni tylko od zniszczeń spowodowanych przez żywioły, a Karolinie zależy na ochronie od kradzieży. Taką ofertę może wykupić w Uniqa za 607 zł. Za każde ubezpieczenie, które widać w kalkulacji Karolina może zapłacić kartą kredytową, BLIK-iem lub przelewem na poczcie lub w banku. Wszystkie polisy można opłacić jednorazowo lub w ratach.

Jak zadbać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy?

Tak samo, jak rozwija się rynek płatności internetowych, tak oszuści mają coraz więcej sposobów na wyłudzenie pieniędzy online. Poniżej wypisaliśmy kilka rad, których zastosowanie uchroni Cię od utraty środków podczas płacenia kartą kredytową lub przelewem za polisy.

 • Dokonuj płatności ze własnego smartfonu lub laptopa – nie korzystaj z komputerów w kawiarenkach, hotelach, bibliotekach itd.
 • Upewnij się, że mail, który otrzymałeś, na pewno pochodzi od ubezpieczyciela. Zwróć uwagę na domenę, czyli fragment adresu po @. Oszuści upodobniają swoje adresy mailowe do adresów znanych firm w ten sposób, że wstawiają literówkę i sprawiają, że na pierwszy rzut oka adres wygląda wiarygodnie. Nie klikaj żadnych linków w wiadomości, jeśli stwierdzisz, że nie wysłała jej firma ubezpieczeniowa.
 • Sprawdzaj, czy strona, na której podajesz dane karty lub robisz przelew, korzysta z protokołu SSL. Adres powinien zaczynać się od „HTTPS”, a przy adresie strony powinna się też wyświetlać ikona kłódki.

Czy można zrezygnować z umowy OC zawartej na odległość?

Wykupiłeś polisę OC/AC przez internet, ale znalazłeś lepszą ofertę? Jeżeli nie minęło 30 dni od zawarcia umowy, możesz bez konsekwencji zrezygnować z ubezpieczenia.

Zasady rezygnacji z umów zawartych na odległość (kupionych przez internet, telefon itp.) reguluje art. 40 ust. 2 ustawy o prawach konsumenta. Zgodnie z tym przepisem, konsument może w ciągu 30 dni odstąpić od umowy ubezpieczenia i nie musi podawać powodu rezygnacji – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Aby zrezygnować z umowy, trzeba wysłać oświadczenie do ubezpieczyciela: pocztą tradycyjną lub mailem. Tu ważna informacja – wypowiedzenie musi być odręcznie podpisane, więc w przypadku maila należy przesłać skan oświadczenia. Pamiętaj, że umowa zostanie rozwiązana w dniu złożenia oświadczenia, więc jeśli rezygnujesz z OC, najpóźniej tego samego dnia koniecznie kup nowe OC w innej firmie. Inaczej grozi Ci kara za brak obowiązkowego OC.

FAQ – najważniejsze pytania i odpowiedzi o płatność za OC i AC

Co ile płaci się za polisę OC?

Standardowa umowa o OC trwa rok i przynajmniej raz w roku trzeba zapłacić składkę. Większość ubezpieczycieli daje możliwość płatności ratalnej: na 2, 4 lub 12 rat.

Sprzedałem samochód, zanim przypadła płatność ostatniej raty za OC. Co muszę zrobić, żeby jej nie płacić?

Poinformuj swojego ubezpieczyciela w ciągu 14 dni o sprzedaży auta. Wtedy obowiązek opłacenia raty zostanie przeniesiony na nowego właściciela.

Czy mogę zapłacić za OC/AC z rachunku bankowego członka rodziny lub znajomego?

Tak. Należy w tytule przelewu wpisać nr polisy lub inne dane, które znajdziesz w umowie.

Jak zapłacić za OC i AC? – co warto wiedzieć?

 • Dostępne metody płatności za polisę OC zakupioną przez internet to: BLIK, szybki przelew z bankowości internetowej, karta kredytowa lub debetowa, wpłata w banku lub na poczcie i płatność za pobraniem.
 • W większości firm składkę należy zapłacić najpóźniej dzień przed rozpoczęciem polisy.
 • W przypadku płatności kartą kredytową działa procedura chargeback, która gwarantuje zwrot pieniędzy w przypadku problemów z transakcją.
 • Spóźnienie z płatnością składki lub raty za OC może być potraktowane przez ubezpieczyciela jako anulowanie umowy.
 • Od umowy o polisę OC/AC zawartej na odległość można odstąpić w ciągu 30 dni.
Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]