OC dla obywatela Ukrainy – gdzie kierowca może ubezpieczyć samochód?

Samochody obywateli Ukrainy nie mogą się poruszać po polskich drogach bez ubezpieczenia. Wykupienie OC u ukraińskiego ubezpieczyciela nie zamyka jednak tematu. Oprócz polisy kierowca musi zorganizować Zieloną Kartę, czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy będący dowodem, że jego posiadacz objęty jest komunikacyjnym ubezpieczeniem OC. Jeśli nie ma tego dokumentu – kierowca ma obowiązek kupić OC graniczne na przejściu granicznym.

Jesteś z Ukrainy lub szukasz informacji dla kierowcy z tego kraju, o jakie dokumenty musi się postarać, aby legalnie poruszać się po polskich ulicach? Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jak wygląda kwestia ubezpieczenia OC dla obywateli Ukrainy.

Czy OC kierowcy z Ukrainy jest ważne w Polsce?

Ubezpieczenie OC to ochrona posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody spowodowane ubezpieczonym autem. Inaczej mówiąc – polisa gwarantuje wypłatę odszkodowania pokrzywdzonym za szkody osobowe (np. urazy) i w mieniu (za uszkodzony samochód). Niemal we wszystkich krajach świata polisa OC należy do ubezpieczeń komunikacyjnych obowiązkowych. I tak też jest w Ukrainie.

Obywatele Ukrainy mają obowiązek ubezpieczać swoje samochody. Ci, którzy podpisali umowy w swojej ojczyźnie, zawarli je w tamtejszej firmie ubezpieczeniowej. Czy ukraińskie OC jest ważne na terenie Polski? Tak, pod warunkiem, że kierowca wystąpi o Zieloną Kartę do swojego ubezpieczyciela.

Zielona Karta to dokument potrzebny obywatelom państw należących do systemu Zielonej Karty. Wchodzi w niego kilka krajów, w tym Ukraina. Zielona Karta potwierdza, że jej właściciel ma wykupione OC w swoim kraju, co upoważnia go do poruszania się po polskich drogach. Kierowca, który ją posiada, nie ma obowiązku wykupywania żadnego dodatkowego ubezpieczenia, aby legalnie poruszać się po Polsce.

Otrzymanie Zielonej Karty to czysta formalność – wystarczy zgłosić się do swojego towarzystwa z wnioskiem o wyrobienie dokumentu. Ukraiński ubezpieczyciel wyda ją bezpłatnie lub za symboliczną opłatą. Zielona Karta jest ważna od 15 dni do 12 miesięcy, jednak nie dłużej niż ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej do którego jest wydawana.

Bez Zielonej Karty nie można wjechać samochodem na teren Polski. Nawet jeżeli kierowca ma ważne ukraińskie ubezpieczenie, to bez karty zostanie zatrzymany przy przekraczaniu granicy. Warto złożyć o nią wniosek na 2-3 tygodnie przed wyjazdem, ponieważ niektóre firmy zastrzegają, że wyrobienie dokumentu może trwać do kilkunastu dni.

Jak kierowca z Ukrainy może ubezpieczyć auto w Polsce?

Jak wynika z danych, od wybuchu wojny do lipca 2023 r. do Polski przyjechało ponad 13,6 mln uchodźców z Ukrainy. Oczywiście, dla niektórych Polska była tylko krajem tranzytowym, ale wciąż mówimy o milionach ludzi, którzy postanowili tutaj zostać na dłużej lub krócej.

Jak już wiemy, ukraińscy kierowcy mogą poruszać się na podstawie Zielonej Karty. Ale co z tymi, którzy jej nie wyrobili lub dokument stracił ważność? Mają obowiązek wykupić ubezpieczenie graniczne.

To rodzaj ubezpieczenia sprzedawanego na przejściach granicznych. Przez dwa miesiące, od momentu rosyjskiej agresji do 24 kwietnia 2022 r., obywatele Ukrainy otrzymywali OC graniczne ważne przez 30 dni za darmo. Obecnie, jak informuje Polska Izba Ubezpieczeń, muszą zadbać o nie we własnym zakresie.

OC graniczne obowiązuje przez 15, 30 dni lub przez wybrany czas – zależy od oferty danego towarzystwa. Poruszanie się bez Zielonej Karty i OC granicznego oznacza jazdę bez ważnej polisy OC. Obywatele Ukrainy, którzy zostaną na niej przyłapani, będą za nią ukarani przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Podsumowując – obywatel Ukrainy, który posiada ważną polisę OC w swoim kraju i jednocześnie ma Zieloną Kartę, może na jej podstawie poruszać się po Polsce. Kierowca, który nie wystąpił o kartę lub utraciła ona ważność, musi wykupić OC graniczne. Można je nabyć w punktach na przejściach granicznych lub bezpośrednio u ubezpieczycieli.

Gdzie kierowca z Ukrainy może kupić OC w Polsce?

Każdy pojazd mechaniczny przemieszczający się po polskich drogach musi być ubezpieczony. Zatem po utracie ważności OC granicznego, kierowca ma obowiązek zakupić kolejne. Obowiązuje analogiczna zasada zachowania ciągłości ubezpieczenia, jak przy klasycznej polisie OC. Cena za ubezpieczenie graniczne jest stała dla wszystkich aut – tzn. towarzystwo ubezpieczeniowe nie kalkuluje indywidualnie składki na podstawie danych samochodu i jego właściciela.

Zamiast kilka razy kupować OC graniczne, warto przekalkulować czy korzystniejszy nie będzie manewr polegający na wykupieniu zwykłego OC w Ukrainie i wystawieniu Zielonej Karty do niego przez ukraińskie towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeżeli gość z zagranicy zamierza przebywać w Polsce przez rok lub dłużej, to z pewnością będzie to kosztowało go mniej, niż ubezpieczenie graniczne kupowane co 15 czy 30 dni.

Właściciel, którego samochód osobowy zarejestrowany jest poza Polską, nie może wykupić klasycznej polisy OC w polskiej firmie. Niestety, ale takie są przepisy. Jeżeli zatem kierowca z Ukrainy chce skorzystać z ofert polskich towarzystw ubezpieczeniowych, musi wyrejestrować swój pojazd z Ukrainy i zarejestrować go w Polsce – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Przykład:

Pani Julia przybyła go Polski jako osoba niezmotoryzowana. Kupiła tutaj używany samochód i zarejestrowała w tutejszym Wydziale Komunikacji. Polskie firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę tylko kraj rejestracji samochodu, którym musi być Polska, a więc Pani Julia może bez problemu wykupić ubezpieczenie OC w każdym polskim towarzystwie.

Zakres tego ubezpieczenia regulują przepisy prawne, więc firmy nie mogą go ani zawężać, ani poszerzać. Kupując ubezpieczenie OC w dowolnym towarzystwie, otrzymuje się dokładnie taką samą ochronę. Najkorzystniej zatem zawrzeć umowę z najniższą składką, bo każda złotówka więcej to tylko niepotrzebna nadpłata. Oferty kilkunastu ubezpieczycieli można sprawdzić i porównać w kalkulatorze najtaniejugenta.pl

Tak też zrobiła Pani Julia. Oto oferty, które otrzymała od towarzystw ubezpieczeniowych.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla kierowcy z Ukrainy?
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
404,00 zł*
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
493,00 zł*
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
509,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
536,00 zł*
Ile kosztuje OC dla kierowcy z Ukrainy?
Trasti
404,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
493,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
509,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
536,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Ford Ka 1.2 z 2010 r, kierowca: Julia, 43 lata, Prudnik (woj. opolskie)

Najtańsze ubezpieczenie OC proponuje Trasti za 404 zł. Jeżeli jednak Pani Julia zdecyduje się dołożyć 89 zł, otrzyma pakiet OC + Assistance + NNW w Balcii. Zarówno Assistance, jak i NNW działają w tym pakiecie w całej Europie, więc Pani Julia zyska gruntowną ochronę, kiedy pojedzie odwiedzić bliskich w Ukrainie.

Jaka kara grozi kierowcy z Ukrainy za brak OC?

W Polsce jest jeden taryfikator mandatów za brak ważnej polisy OC. Nie ma oddzielnych kar dla obywateli Ukrainy, innych krajów czy Polaków. Każdy kierowca w razie wykrycia braku ubezpieczenia samochodu zostanie ukarany grzywną w tej samej wysokości. Wysokość grzywny zależy od okresu, w którym pojazd nie miał ważnego ubezpieczenia OC.

Od 1 stycznia 2023 do 30 czerwca 2023 r. obowiązywał stary taryfikator mandatów za brak OC.

Kary za brak OC styczeń-czerwiec 2023

kary za brak OC

Od 1 lipca 2023 r. nastąpiła podwyżka i aktualne stawki (obowiązujące od 1 lipca do 31 grudnia 2023) wynoszą:

Kary za brak OC lipiec-grudzień 2023

kara za brak OC

Jak widać – za brak polisy przez ponad dwa tygodnie grozi naprawdę wysoki mandat. Niewspółmierny do ceny polisy OC, która zabezpiecza przed karą. Mandaty wystawia Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, czyli specjalny urząd czuwający nad egzekwowaniem polis. Od grzywny bardzo trudno jest się skutecznie odwołać, urzędnicy najwyżej rozkładają ją na raty lub odraczają płatność, ale w rzadko kiedy całkowicie umarzają należność.

Ponadto, jeśli kierowca spowoduje kolizję drogową nieubezpieczonym autem, będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni odszkodowanie dla poszkodowanego. To mogą być koszty rzędu kilkuset tysięcy złotych, a nawet powyżej miliona.

Źródła:

 1. Polska Izba Ubezpieczeń:https://piu.org.pl/blogpiu/jak-pomagamy-branza-ubezpieczeniowa-dla-obywateli-ukrainy/
 2. https://www.ukrainianinpoland.pl/how-many-ukrainians-have-crossed-the-ukrainian-polish-border-since-the-beginning-of-the-war-current-data-pl/

OC dla obywatela Ukrainy – co warto wiedzieć?

 1. Kierowcy z Ukrainy mogą poruszać się po polskich drogach, o ile ich samochód jest ubezpieczony. Jeśli posiadają ważne ukraińskie OC, muszą poprosić ubezpieczyciela o wydanie Zielonej Karty. Jeżeli takiej karty nie posiadają – mają obowiązek wykupić przy przekraczaniu granicy ubezpieczenie graniczne.
 2. Obecnie nie są już wydawane bezpłatne OC graniczne, jak miało to miejsce w początkowym okresie wojny.
 3. Aby skorzystać z oferty polskich ubezpieczycieli, samochód musi być zarejestrowany w Polsce. Jeżeli miejscem rejestracji jest Ukraina, kierowca musi zadbać o ciągłość Zielonej Karty lub OC granicznego przez cały czas pobytu.
 4. Jazda z nieważną Zieloną Kartą lub ubezpieczeniem granicznym traktowana jest jak brak polisy OC. Za to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada mandaty od 1 440 do 7 200 zł (wysokość zależy od okresu bez OC).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o OC dla obywatela Ukrainy

 1. Skąd obywatel Ukrainy może wziąć Zieloną Kartę?

  Wyrobi ją w firmie ubezpieczeniowej, w której ma wykupione ubezpieczenie OC. Zazwyczaj wystarczy złożyć dyspozycję o kartę na infolinii lub wypełnić wniosek na stronie. To prosta formalność, którą towarzystwa przerabiają setki raz dziennie. Zielona Karta w Ukrainie jest wydawana w języku ukraińskim oraz po angielsku lub francusku.
 2. Czy polisa OC z Ukrainy jest ważna w Polsce?

  Tak, ale pod warunkiem, że kierowca posiada Zieloną Kartę, czyli specjalny dokument potwierdzający ważność OC. Jeżeli takiego dokumentu nie ma, to tak, jakby nie miał ubezpieczenia OC (mimo że ma ważną umowę o OC z ukraińską firmą).
 3. Gdzie kierowca z Ukrainy kupi OC graniczne?

  Jest ono sprzedawane w wielu punktach na przejściach granicznych. Na początku konfliktu wojennego obywatele Ukrainy otrzymywali OC graniczne na 30 dni za darmo, obecnie muszą je kupić we własnym zakresie.
 4. Czym się różni OC graniczne od klasycznego ubezpieczenia OC?

  Obie polisy działają w ten sam sposób, tj. firma ubezpieczeniowa wypłaca odszkodowanie poszkodowanym, jeśli ubezpieczony kierowca będzie sprawcą wypadku lub kolizji. Jedyna różnica jest taka, że ubezpieczenie graniczne wygasa w dniu przewidzianym w polisie, a klasyczne OC zawarte na 12 miesięcy - przedłuża się automatycznie.
Justyna Czerwińska
[Głosów: 1 Średnia: 5]