Kto może korzystać z czerwonych tablic rejestracyjnych?

Standardowe tablice rejestracyjne to czarne symbole umieszczone na białym tle. Na drogach można jednak spotkać pojazdy wyposażone także w inne blachy, w tym te z czerwonymi napisami. Są one charakterystyczne i trudno je przegapić. Wydaje się je na okres 30 dni, gdyż są to tymczasowe tablice. Dowiedz się, w jakich sytuacjach można z nich korzystać.

Tablice rejestracyjne stosuje się w celu identyfikacji właściciela konkretnego pojazdu. Od 1 maja 2000 r. stosuje się nowy wzór zgodny z wytycznymi Unii Europejskiej. Początkowo osoby rejestrujące pojazdy w Wydziałach Komunikacji mogły wybierać między starymi, a nowymi tablicami.

Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne?

Czerwone tablice rejestracyjne są zarezerwowane dla pojazdów zarejestrowanych tymczasowo. Stosuje się je przez maksymalnie 30 dni.

Pamiętaj! Istnieje możliwość jednorazowego przedłużenia ważności takich tablic o 14 dni.

Jak wyglądają czerwone tablice rejestracyjne?

Tego rodzaju tablice charakteryzują się czerwonymi znakami umieszczonymi na białym tle. Od zwykłych blach odróżnia je także sposób oznakowania województwa. Stosuje się tylko jedną literę, tak samo jak w przypadku indywidualnych tablic rejestracyjnych. Kolejne znaki to losowe litery oraz cyfry.

Ważne! Do 2019 r. stosowano tablice badawcze, które także miały czerwone znaki na białym tle. Jednak na ich końcu znajdowała się litera B, dzięki której można było je odróżnić od tymczasowych blach. Służyły do oznaczania pojazdów poddanych badaniom głównie homologacyjnym.

Kiedy wydawane są czerwone tablice rejestracyjne?

Czerwoną tablicę rejestracyjną możesz otrzymać w następujących przypadkach:

 • gdy czekasz na wydanie indywidualnych blach,
 • chcesz wykonać przegląd techniczny niezarejestrowanego pojazdu,
 • chcesz przewieźć auto z miejsca zakupu,
 • planujesz wywóz pojazdu poza granice kraju.

Tego rodzaju tablice umożliwiają korzystanie z pojazdu, który jest w trakcie rejestracji i ma mieć indywidualne blachy. Mogą być wydane także w przypadku, gdy zwykłe zostały zniszczone lub zgubione, a Ty czekasz na wydanie wtórnika.

Jeśli kupiłeś samochód sprowadzony z zagranicy, który nie ma wyjazdowych tablic i został przetransportowany na lawecie, musisz go zarejestrować. Wcześniej jednak niezbędna jest wizyta na stacji diagnostycznej w celu wykonania przeglądu. Aby móc legalnie do niego pojechać nowo zakupionym samochodem, musisz złożyć wniosek o tablice tymczasowe. Takie rozwiązanie dotyczy również aut, które mają być wywiezione poza granice kraju.

Jeśli kupiłeś samochód sprowadzony z zagranicy z ważnymi badaniami technicznymi i chcesz go przewieźć do swojego miejsca zamieszkania, gdzie zostanie zarejestrowany, to także przydadzą Ci się czerwone tablice. Dzięki nim wrócisz autem do miejsca docelowego bez konieczności wynajmowania lawety.

Jak otrzymać czerwone tablice rejestracyjne?

W celu otrzymania czerwonych tablic rejestracyjnych należy złożyć stosowny wniosek do Wydziału Komunikacji w miejscu zamieszkania. W przypadku, gdy mają one być wykorzystane do przejazdu z miejsca zakupu lub odbioru auta znajdującego się na terenie Polski, to można zgłosić się do organów właściwych dla tych lokalizacji.

Jeśli jesteś zainteresowany korzystaniem z tablic tymczasowych, musisz złożyć wniosek spełniający wymogi formalne oraz następujące dokumenty:

 • umowę kupna-sprzedaży (lub inny dokument potwierdzający własność),
 • a przypadku aut sprowadzanych z zagranicy dowód opłacenia akcyzy oraz przejścia odprawy celnej,
 • dowód rejestracyjny,
 • tablice rejestracyjne (lub oświadczenie o ich braku),
 • dokument tożsamości,
 • dowód uiszczenia opłaty za wydanie tablic,
 • kartę pojazdu (jeśli została wydana),

Wszystkie dokumenty dotyczące pojazdu spoza Polski muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.

Ile kosztuje wydanie czerwonych tablic rejestracyjnych?

Tablice tymczasowe są płatne. Stawki zależą od rodzaju pojazdu oraz tego, czy ma być on wywieziony za granicę czy też poddany przeglądowi lub przemieścić się z miejsca zakupu bądź odbioru po terenie kraju.

Jeśli planujesz wyjazd samochodem z Polski, musisz zapłacić:

 • 111 zł – w przypadku aut osobowych i ciągników siodłowych (tablice 80 zł, naklejka legalizacyjna 12,50 zł, pozwolenie czasowe 18,50 zł),
 • 64,75 zł – w przypadku przyczep, motocykli i ciągników rolniczych (tablice 40 zł, naklejka legalizacyjna 6,25 zł, pozwolenie czasowe 18,50 zł),

Opłaty w przypadku chęci dojazdu na badanie techniczne lub przejazdu z miejsca zakupu bądź odbioru na terenie kraju wynoszą:

 • 61 zł – w przypadku aut osobowych i ciągników siodłowych (tablice 30 zł, naklejka legalizacyjna 12,50 zł, pozwolenie czasowe 18,50 zł),
 • 39,75 zł – w przypadku przyczep (tablice 15 zł, naklejka legalizacyjna 6,25 zł, pozwolenie czasowe 18,50 zł),
 • 36,75 zł – w przypadku motocykli, motorowerów i ciągników rolniczych (tablice 12 zł, naklejka legalizacyjna 6,25 zł, pozwolenie czasowe 18,50 zł).

Czerwone tablice rejestracyjne są wydawane od ręki. Jednak uwzględnij czas oczekiwania na podejście do okienka. Dowiedz się wcześniej, czy w urzędzie, do którego się wybierasz, istnieje opcja umawiania wizyt.

Co oznaczają żółte tablice z czerwonymi znakami?

Od 1 czerwca 2024 r. będą stosowane żółte tablice z czerwonymi oznaczeniami. Wydziały Komunikacji w całej Polsce będą je wydawać właścicielom aut wykorzystywanych w rajdach samochodowych oraz poddawanych tuningowi. Dla takich pojazdów przewidziano również zwolnienie z wykonywania corocznych przeglądów. Jednak będą one objęte obowiązkiem badań zgodnych z wymogami technicznymi poszczególnych dyscyplin.

Stosowanie żółtych tablic dla aut sportowych oraz tuningowanych nie oznacza, że będą one mogły swobodnie uczestniczyć w ruchu drogowym. Dotyczy to tylko sytuacji związanych np. z przejazdem na badanie techniczne czy niezbędną naprawę.

Czerwone tablice rejestracyjne a ubezpieczenie

Mimo że na czerwonych tablicach możesz poruszać się pojazdem bez ważnego przeglądu technicznego, to nie unikniesz obowiązku zakupu polisy OC. Jest to obligatoryjne ubezpieczenie, bez którego nie można legalnie jeździć po drogach. Jeżdżąc na tymczasowych tablicach, możesz zdecydować się na zakup standardowej rocznej polisy lub krótkoterminowej. Ta druga jest ważna najczęściej przez okres 30 dni.

To, na jakie rozwiązanie się zdecydujesz, zależy głównie od tego, co planujesz zrobić z samochodem. Jeśli dopiero go nabyłeś i chcesz wykonać badania techniczne, a następnie go zarejestrować na stałe, to postaw na standardowe OC. Nie będziesz musiał martwić się o konieczność przedłużenia, gdy wygaśnie krótkoterminowa polisa. Jeśli jednak planujesz sprzedać auto w najbliższym czasie, to zdecydowanie korzystniejsze będzie ubezpieczenie na miesiąc.

Co grozi za jazdę nieubezpieczonym samochodem?

Auto musi być ubezpieczone, nawet jeśli zamierzasz nim pojechać np. tylko na stację diagnostyczną. Jeśli nie wywiążesz się z tego obowiązku, narażasz się na wiele kłopotów. Przede wszystkim zostaniesz ukarany karą nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Najniższa stawka do 30 czerwca 2024 r. dla samochodów osobowych to 1 700 zł. Ale to nie jedyne konsekwencje, z którymi musisz się liczyć.

Jeśli spowodujesz wypadek lub kolizję nieubezpieczonym samochodem, UFG pokryje powstałe szkody i wypłaci odszkodowanie osobom poszkodowanym. Jednak ten organ będzie mógł żądać od Ciebie zwrotu wypłaconej kwoty. Jest to regres ubezpieczenia. Weź pod uwagę to, że szkody wyrządzone na mieniu i osobach mogą być bardzo kosztowne. Bez ważnego OC będziesz więc musiał pokryć je z własnej kieszeni. Mogą to być naprawdę duże sumy, które nadwyrężą Twój budżet.

Inne rodzaje tablic rejestracyjnych stosowanych w Polsce

Czerwone tablice tymczasowe to tylko jeden z kilku rodzajów blach stosowanych w Polsce. Wyróżnia się następujące wzory:

 • zwyczajne tablice rejestracyjne – czarne oznaczenia na białym tle, z hologramami, a także niebieskim pasem po lewej stronie z symbolem Unii Europejskiej oraz oznaczeniem PL,
 • indywidualne – czarne oznaczenia na białym tle, pierwszy znak to wyróżnik województwa, drugi jest cyfrą kontrolną,  a pozostałe pięć znaków można wybrać zgodnie z preferencjami,
 • zabytkowe – czarne oznaczenia na żółtym tle, przeznaczone wyłącznie dla pojazdów zabytkowych,
 • dyplomatyczne – białe oznaczenia na niebieskim tle, służą do oznaczania pojazdów urzędów konsularnych, przedstawicielstw dyplomatycznych, misji specjalnych państw obcych i organizacji międzynarodowych,
 • profesjonalne – zielone oznaczenia na białym tle, wydawane dealerom i producentom, którzy mogą je przekładać do innych pojazdów,
 • dla pojazdów napędzanych prądem lub wodorem – czarne oznaczenia na zielonym tle, umożliwiają m.in. korzystanie z buspasów czy darmowe parkowanie.

Tablice można także sklasyfikować pod względem ich rozmiaru. Biorąc pod uwagę ten właśnie parametr, wyróżnia się:

 • tablice samochodowe jedno- i dwurzędowe – do znakowania wszystkich pojazdów z wyjątkiem motocykli, ciągników rolniczych, motorowerów i pojazdów zaliczanych do kategorii „inne”,
 • tablice samochodowe jednorzędowe zmniejszone – do znakowania pojazdów silnikowych z mniejszymi wymiarami miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej oprócz m.in. motocykli, ciągników rolniczych, pojazdów wolnobieżnych i zaliczanych do kategorii „inne”,
 • motocyklowe dwurzędowe – do znakowania motocykli, ciągników rolniczych i pojazdów zaliczanych do kategorii „inne”,
 • motorowerowe dwurzędowe – do znakowania motorowerów.

Dodatkowo na drogach można także spotkać pojazdy, z których korzystają przedstawiciele różnych instytucji. Mają one następujące oznaczenia:

 • U – Wojsko Polskie,
 • HP – Policja,
 • HB – Służba Ochrony Państwa,
 • HC – Służba Celno-Skarbowa,
 • HW – Straż Graniczna.

Właściciele pojazdów z czarnymi tablicami mogą legalnie się nimi poruszać po drogach. Natomiast, kupując samochód z takimi blachami, trzeba go przerejestrować, a to wiąże się z koniecznością wymiany rejestracji.

Źródła

 • gov.pl/web/infrastruktura/rejestracja-pojazdow
 • bip.gliwice.eu/tablice-tymczasowe
 • zachodniopomorska.policja.gov.pl/sz/aktualnosci/ruch-drogowy/warto-wiedziec/45712,Warto-wiedziec-Tablice-rejestracyjne.html
 • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych (Dz.U. z 2022r., poz. 1847).

Co warto wiedzieć:

 • Czerwone tablice rejestracyjne otrzymują pojazdy zarejestrowane tymczasowo. Są ważne przez 30 dni i można je jednorazowo przedłużyć o pół miesiąca.
 • Tego rodzaju tablice mają czerwone znaki umieszczone na białym tle.
 • Tymczasowe blachy są wydawane m.in. w przypadku oczekiwania na tablice indywidualne lub chęci wykonania przeglądu niezarejestrowanego auta.
 • W celu otrzymania czerwonych blach należy złożyć odpowiedni wniosek do Wydziału Komunikacji wraz z niezbędnymi dokumentami. Konieczne jest także wniesienie opłaty za ich wydanie.
 • Pojazdy poruszające się na tymczasowych tablicach rejestracyjnych muszą mieć ważne ubezpieczenie OC.

FAQ - najwczęściej zadawane pytania o to kto może korzystać z czerwonych tablic rejestracyjnych

 1. Jak długo można poruszać się pojazdem z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi?

  Tego rodzaju tablice są ważne przez 30 dni od ich wydania. Po tym czasie należy je zwrócić do Wydziału Komunikacji. Można jednak skorzystać z przedłużenia ważności. Jest to jednorazowe rozwiązanie. Dzięki niemu są ważne przez kolejne 14 dni.
 2. Jakie kary grożą za jazdę pojazdem z niewłaściwymi tablicami rejestracyjnymi?

  Stosowanie tablic rejestracyjnych to obowiązek każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Oznacza to, że ich brak wiąże się z karą finansową. Jeśli blacha jest brudna i nie można przez to odczytać umieszczonych na niej oznaczeń, to kierowca takiego pojazdu może otrzymać 100 zł mandatu. Jeśli z kolei wymiary są niezgodne z wymogami, to mandat wynosi 300 zł. Za celowe zakrywanie lub umieszczanie w miejscu do tego nieprzeznaczonym grozi 500 zł kary. Najwyższy mandat jest przewidziany za poruszanie się niezarejestrowanym pojazdem, a więc takim, który nie ma tablic.
 3. Jak długo trzeba czekać na tablice tymczasowe?

  Są one wydawane tego samego dnia, w którym składa się wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami pod warunkiem, że będzie on kompletny.
Katarzyna Wadowska
[Głosów: 0 Średnia: 0]