Jak sfinansować zakup auta?

Twój stary samochód zaczął odmawiać posłuszeństwa, gdy najbardziej go potrzebujesz? Naprawy pochłaniają sporą część Twoich oszczędności, więc nie masz pieniędzy na zakup nowego auta za gotówkę? Aby uzyskać środki na ten cel, możesz poprosić o pożyczkę rodzinę lub przyjaciół. Jednak wówczas stawiasz na szali Wasze relacje. Warto zatem poznać inne sposoby sfinansowania zakupu pojazdu.

Pożyczanie pieniędzy od bliskich wydaje się korzystne, ponieważ nie wiąże się z dodatkowymi opłatami, a spłatę można rozłożyć na dogodny okres. Co jednak, jeśli nie uda Ci się zwrócić pełnej kwoty w ustalonym terminie? Wtedy mogą pojawić się konflikty, które będą rzutować na relacje z krewnymi. Z pewnością nie chcesz stracić zaufania ukochanych osób z powodu pieniędzy. Dlatego nie pożyczaj pieniędzy od rodziny czy przyjaciół, a postaw na rozwiązania oferowane przez banki.

Skąd wziąć pieniądze na zakup auta?

Zakup pojazdu może być sfinansowany na wiele różnych sposobów np. leasingiem konsumenckim lub kredytem odnawialnym. Jednak te rozwiązania nie są tak popularne jak kredyt samochodowy, czyli pożyczka gotówkowa przeznaczona tylko ten konkretny cel. Aby wybrać rozsądne rozwiązanie, warto poznać dokładnie każdą opcję.

Leasing konsumencki

Leasing kojarzy się wielu osobom z opcją dostępną tylko dla przedsiębiorców. Jednak klienci indywidualni także mogą skorzystać z tego rozwiązania. Konsumenci mogą zawrzeć umowę cywilnoprawną, w której określa się, że leasingodawca, czyli właściciel auta udostępnia odpłatnie leasingobiorcy samochód na ściśle określony czas.

Aby skorzystać z tego rozwiązania, trzeba:

  • na początku uregulować opłatę wstępną — może ona wynieść nawet kilkadziesiąt procent wartości pojazdu. Im jest wyższa, tym niższe comiesięczne opłaty;
  • opłacić ubezpieczenie OC i AC — wiele firm ma gotowe propozycje polis, jednak nie trzeba na nie się decydować. Umowę na ochronę można zawrzeć indywidualnie w oparciu o własne potrzeby;
  • wnieść kaucję, czyli depozyt gwarancyjny, na wypadek, gdyby wystąpiły jakiekolwiek roszczenia — jest ona zwrotna na koniec trwania umowy;
  • płacić comiesięczne raty ustalone z góry w umowie.

Warto pamiętać, że w przypadku leasingu konsumenckiego leasingodawca jest właścicielem pojazdu przez cały okres spłaty zobowiązania i to ona widnieje w dowodzie rejestracyjnym. Po zakończeniu się umowy można wykupić samochód za ściśle określoną kwotę — zazwyczaj jest to 1% pierwotnej wartości auta. Można także zdecydować się na zwrot auta do firmy.

Kredyt odnawialny

Zakup samochodu z kredytu odnawialnego jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które liczą na duży zastrzyk gotówki w najbliższej przyszłości. Ten produkt jest powiązany z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. Gwarantuje swobodny dostęp do środków w ramach przyznanego limitu, bez potrzeby składania jakichkolwiek dodatkowych wniosków. Dzięki temu wystarczy użyć karty płatniczej, aby zapłacić za zakup pojazdu.

Aby uzyskać kredyt odnawialny, trzeba mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Od niej zależy, jaki limit zostanie Ci przyznany — w niektórych bankach może to być nawet 100 000 zł! Co ważne, okres spłaty wynosi 12 miesięcy, a w większości instytucji limit można odnowić.

Jednak niektóre banki życzą sobie, aby najpierw spłacić dług w 100%. Dlatego też kredyt odnawialny może być korzystny tylko dla osób, które spodziewają się w najbliższym czasie przypływu gotówki w wysokości, która pozwoli pokryć koszt zakupu auta.

Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy cieszy się największą popularnością ze względu na proste procedury i wysoką dostępność. Ponadto środki pozyskane w ramach tego produktu bankowego można przeznaczyć nie tylko na zakup auta, ale także motocykla, skutera, łodzi motorowej, a nawet ciężarówki. Co więcej — pojazd objęty kredytowaniem może być nowy lub pochodzić z rynku wtórnego, czyli np. od osoby prywatnej albo z komisu. Dzięki temu możesz kupić maszynę, która spełnia Twoje oczekiwania.

Kredyt samochodowy różni się od standardowej pożyczki gotówkowej na dowolny cel tym, że środki mogą być wykorzystane tylko na zakup pojazdu. Zatem nie możesz przeznaczyć pieniędzy np. na nabycie wyposażenia do auta czy przeprowadzenie remontu garażu. Rodzi to pewne ograniczenia, zwłaszcza jeśli np. umknie Ci atrakcyjna oferta pojazdu i chcesz wykorzystać gotówkę w innym celu.

Co więcej, przy kredycie samochodowym kupione auto staje się zabezpieczeniem spłaty zobowiązania. Może się to odbyć przez:

  • zastaw rejestrowy — wówczas do dowodu rejestracyjnego jest wpisywana informacja o zastawie;
  • cesję na rzecz banku z polisy autocasco — dzięki temu rozwiązaniu bank, w razie wystąpienia szkody całkowitej auta, może ubiegać się o zwrot pożyczonych środków od towarzystwa;
  • przewłaszczenie na zabezpieczenie — w tym przypadku instytucja jest wpisana do dokumentów pojazdu jako jego współwłaściciel;
  • depozyt karty pojazdu — w efekcie nie można sprzedać samochodu bez zgody firmy pożyczającej pieniądze.

Warto jednak pamiętać, że nie każdy pojazd można kupić, posługując się kredytem samochodowym.

Maksymalny wiek pojazdu a kredyt samochodowy — jakie auto można kupić?

Jeśli chcesz sfinansować zakup auta kredytem samochodowym, zwróć uwagę na wiek pojazdu. W wielu bankach od tego parametru zależy, czy otrzymasz pieniądze na swoją maszynę. Ograniczenia odnośnie do wieku auta wprowadziły m.in.:

  • mBank — kredyt samochodowy jest udzielany wyłącznie na pojazdy, które mają mniej niż 14 lat;
  • Santander Consumer Bank — bank udziela finansowania na zakup aut mających poniżej 12 lat. Co więcej, samochód nie może być starszy niż 16 lat w dniu spłaty ostatniej raty;
  • BNP Paribas Bank Polska — otrzymasz pieniądze na zakup pojazdu, jeśli w momencie spłaty ostatniej raty nie będzie miał on więcej niż 20 lat.

Z powyższych powodów warto dokładnie zapoznać się z warunkami udzielania kredytu samochodowego przed rozpoczęciem poszukiwań idealnego auta.

Gdzie znaleźć odpowiedni kredyt gotówkowy na samochód?

Chcesz kupić samochód na kredyt, ale nie wiesz, który bank wybrać? Unikaj brania kredytu w instytucji, w której masz konto — wbrew pozorom stali klienci nie mogą liczyć na niższe oprocentowanie czy brak prowizji. Lepszym pomysłem jest porównanie wszystkich dostępnych propozycji banków. Pomoże Ci w tym aktualny ranking najkorzystniejszych ofert kredytów gotówkowych na samochód. Jest on dostępny np. na finanse.rankomat.pl, czyli w internetowej porównywarce pożyczek.

Na głównej stronie znajduje się czytelne zestawienie najkorzystniejszych propozycji dla przykładowej kwoty pożyczki. Uwzględniono w nim wysokość: miesięcznej raty, całkowitej kwoty do spłaty, prowizji i RRSO. Dzięki tym informacjom można szybko zweryfikować, w którym banku są dostępne najtańsze kredyty. Jeśli zaś chcesz poznać konkretne oferty, dopasowane do Twoich potrzeb, skorzystaj z kalkulatora pożyczek.

Jak działa kalkulator kredytów gotówkowych?

Kalkulator kredytów gotówkowych to bardzo proste narzędzie, które ma postać formularza. Należy w nim podać informacje o:

  • celu kredytu — w Twoim przypadku będzie to zakup auta,
  • kwocie, której potrzebujesz,
  • liczbie rat, na które chcesz rozłożyć spłatę zobowiązania,
  • Twoich dochodach — znaczenie mają zarówno źródło zarobków, jak i comiesięczna kwota netto wynagrodzenia,
  • zobowiązaniach, czyli stałych wydatkach, osobach na utrzymaniu czy spłacanych kredytach.

Niezbędne jest także podanie swojej daty urodzenia, numeru telefon i adresu e-mail. Po podaniu wszystkich danych należy kliknąć przycisk „porównaj teraz”. Po kilku sekundach na stronie wyświetli się ranking ofert od kilkunastu banków wraz ze wszystkimi niezbędnymi szczegółami, tj. wysokością oprocentowania, RRSO, prowizją itd.

Jak wybrać dobry kredyt gotówkowy na samochód?

Podczas porównywania ofert banków zwróć uwagę na całkowity koszt kredytu. Jest to suma pożyczonych środków i odsetek, które zwrócisz do banku przez cały okres trwania umowy. Im ta kwota jest niższa, tym lepiej dla Twojego portfela.

Jednocześnie istotne jest, aby comiesięczna rata nie obciążała nadmiernie Twojego budżetu domowego. Dlatego dokładnie sprawdź, czy opłaty nie przekraczają zdolności finansowych Twojej rodziny. Jeśli tak jest, możesz np. zmniejszyć pożyczoną kwotę lub wydłużyć okres kredytowania. Dobrym pomysłem jest także skontaktowanie się z doradcą. Ekspert kredytowy podpowie, co zrobić, aby obniżyć koszty kredytu.

Czas, żeby Twój stary samochód przeszedł na zasłużony odpoczynek! Przy pomocy kredytu gotówkowego kupisz nowe auto, które godnie zastąpi swojego poprzednika.

Stefania Stuglik
[Głosów: 1 Średnia: 5]