Dopuszczalne pęknięcie szyby przedniej

Podłużne pęknięcie szyby w samochodzie? A może „pajączek” po uderzeniu kamienia? Nie lekceważ ich, ponieważ możesz narazić się na mandat. To jednak tak naprawdę najmniejszy problem, jaki może Cię spotkać. Jeśli uszkodzona szyba pęknie w trakcie jazdy, narażasz na ogromne niebezpieczeństwo siebie i swoich pasażerów. Jakie jest dopuszczalne pęknięcie szyby? Kiedy trzeba ją wymienić na nową? Sprawdź.

Jakie jest dopuszczalne pęknięcie szyby przedniej w przepisach?

Odpowiedzi na pytanie o dopuszczalne pękniecie szyby samochodowej próżno szukać w przepisach. Ustawa Prawo o ruchu drogowym nie precyzuje, jakie jest akceptowalne pęknięcie szyby przedniej. Nie znajdziesz tam więc informacji, zgodnie z którą np. uszkodzenie wielkości 3 cm jest dopuszczalne, a rysa o długości 4 cm już skutkuje mandatem. Ustawodawca liczy w tym wypadku na rozsądek posiadaczy samochodów. A jak wyglądają przepisy?

Kwestia dopuszczalnej długości podłużnego pęknięcia szyby bądź rozmiaru innych uszkodzeń nie została wprost uregulowana w przepisach. Jazda z pękniętym przednim oknem jest jednak niedozwolona. Dlaczego jest to pewne? Ustawa Prawo o ruchu drogowym głosi, że właściciel ma obowiązek utrzymać pojazd w takim stanie, aby jego użytkowanie:

 • nie zagrażało bezpieczeństwu pasażerów lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało nikogo na szkodę – art. 66 ust. 1 pkt 1;
 • zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy – art. 66 ust. 1 pkt 5.

Pękniecie szyby niewątpliwie wpływa na oba te warunki. Jest niebezpieczne (bo szkło może pęknąć podczas jazdy) i może ograniczać widoczność.

Dodatkową konsekwencją przepisów jest to, że kierowcy nie mają dowolności w zakresie przyciemniania szyb w samochodzie – dotyczy to wszystkich szyb, ale szczególnie czołowej, czyli przedniej.

Rysa na szybie a kontrola drogowa – co warto wiedzieć?

Z kodeksu jasno wynika, że ograniczenie pola widzenia kierowcy może być powodem do ukarania wysokim mandatem, a nawet wycofania samochodu z ruchu. Czy to znaczy, że nawet najmniejsza rysa na szybie wyklucza auto z możliwości użytkowania? Nie do końca. Wiele zależy od opinii policjanta lub przedstawiciela innej służby, który zatrzyma Cię do kontroli.

Niewielki odprysk na szybie może umknąć uwadze funkcjonariusza, szczególnie jeśli samochód jest w ogólnie dobrym stanie technicznym. Może on również uznać go za niegroźny i jedynie pouczyć Cię o konieczności naprawy. Natomiast w  przypadku poważnych pęknięć, czy tzw. pajączków, raczej nie spotkasz się z pobłażliwością. Rysa na szybie jest niebezpieczna – to nie ulega wątpliwości.

Warto podkreślić raz jeszcze: nie ma dopuszczalnego przepisami maksymalnego rozmiaru pęknięcia szyby. Policjant nigdy nie będzie mierzył rysy, aby ocenić, czy mieści się ona w limicie. To, czy nałoży mandat, czy nie, zależy od jego uznania w danej sytuacji.

Pamiętaj, że koszty związane z naprawą, czy nawet wymianą szyby, i tak są zazwyczaj znacznie niższe od mandatu. Pomyśl także o dodatkowych wydatkach związanych np. z transportem niesprawnego auta z drogi, jeśli dowód rejestracyjny zostanie zatrzymany.  Po elektronicznym zatrzymaniu dokumentu musisz nie tylko usunąć usterkę szyby, ale także zgłosić się na dodatkowe badanie techniczne, co też kosztuje. Dopiero, gdy uzyskasz pozytywny wynik badania technicznego, możesz się udać do wydziału komunikacji, aby odblokować dowód rejestracyjny w rejestrze.

Jeśli nie przekonują Cię argumenty finansowe, przede wszystkim pomyśl bezpieczeństwie swoim i swoich pasażerów. Jeśli szyba rozbije się podczas szybkiej jazdy, ryzyko poranienia odłamkami czy spowodowania wypadku jest ogromne. Nie warto narażać swoich bliskich – tym bardziej że naprawa szyby jest szybka, zwykle łatwa i nie kosztuje „kroci”.

Dlaczego jazda z pękniętą szybą w aucie jest niebezpieczna?

Najważniejszym powodem, dla którego jazda z pękniętą szybą jest niedozwolona, jest to, że generuje ona poważne niebezpieczeństwo. Kierowca prowadzący auto z uszkodzoną szybą czołową naraża zarówno siebie, jak i swoich pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Rysa na przedniej szybie:

 • zaburza pole widzenia kierowcy – powoduje załamanie światła, a tym samym pogarsza widoczność, zwłaszcza po zmroku;
 • powoduje ryzyko całkowitego pęknięcia – rysa może się znacznie powiększyć w trakcie jazdy lub szyba może się całkowicie rozpaść;
 • rozprasza kierowcę – jeżeli pęknięcie znajduje się na linii wzroku, kierowca musi zmieniać położenie głowy i oczu, aby dobrze widzieć drogę;
 • opóźnia reakcję kierowcy – czasem rysa może zasłonić to, co jest istotne, a za kierownicą liczą się błyskawiczne reakcje;
 • skutkuje mandatem – kierowca musi mieć świadomość, że pęknięta szyba naraża go na mandat, a niekiedy również na zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. W skrajnych przypadkach auto zostanie unieruchomione na szosie i trzeba będzie wezwać lawetę.

Mandat za uszkodzoną szybę w samochodzie

Ile obecnie wynosi mandat za jazdę z uszkodzoną szybą czołową?  Zgodnie z taryfikatorem takie wykroczenie do niedawna skutkowało maksymalną karą do 500 zł. Jeżeli natomiast uszkodzenie uniemożliwiało kontynuowanie jazdy, do tej kwoty trzeba było doliczyć koszt holowania samochodu do warsztatu.

Pamiętaj, że nawet niewielki odprysk na szybie samochodu może być powodem wysokiego mandatu i zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Policjant według własnego uznania ocenia, czy nałoży karę, czy „puści kierowcę” w dalszą drogę.

Mandat za uszkodzoną szybę był nakładany na podstawie art. 66, ust. 1, pkt 5 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Zgodnie z jego brzmieniem pojazd uczestniczący w ruchu musi być w takim stanie, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy. Pęknięta szyba w aucie ogranicza pole widzenia, a więc nie jest zgodna z powyższym zapisem.

Jakie kary za pękniętą szybę w aucie po nowelizacji?

Do końca 2021 roku taryfikator mandatów przewidywał najwyższą karę za pękniętą szybę w kwocie maksymalnie 500 zł. Natomiast po nowelizacji w sprawie wysokości mandatów karnych w 2021 roku nastąpiła zmiana. Przepis dotyczący jazdy niesprawnym pojazdem został usunięty, jednak to wcale nie jest dobra wiadomość dla kierowców jeżdżących z uszkodzonymi szybami.

Na początku 2022 roku wszedł bowiem w życie art. 97 Kodeksu wykroczeń. Zgodnie z nim właściciel pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy Prawo o ruchu drogowym, podlega karze do 3000 zł albo naganie. To oznacza, że pęknięta szyba jest obecnie traktowana jako „inne wykroczenie drogowe”, za które kary są wyższe, niż za jazdę niesprawnym autem.

To oznacza, że za odprysk na szybie policjant może (choć nie musi) nałożyć mandat aż do kwoty 3000 złotych! Najwyższy wymiar kary najczęściej otrzymują kierowcy poruszający się samochodami, które mają wiele nieprawidłowości. Rzadko się zdarza, by maksymalna wysokość mandatu dotyczyła wyłącznie pęknięcia na szybie. To jednak nie jest powodem, aby ryzykować.

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego – czy grozi za pęknięta szybę?

Pęknięta szyba nie grozi jedynie mandatem. W niektórych sytuacjach może także sprawić, że Twój dowód rejestracyjny zostanie zatrzymany. Obecnie nie odbywa się to w sposób fizyczny, to znaczy nie musisz przekazać dokumentu policjantowi. Dowód zostanie natomiast zablokowany w systemie Centralnej Ewidencji Pojazdów. Znajdzie się tam wpis o wycofaniu samochodu z ruchu.  To oznacza, że poruszanie się takim pojazdem nie będzie możliwe, aż do chwili odblokowania dowodu rejestracyjnego.

Aby to zrobić, trzeba:

 • naprawić uszkodzenie,
 • zgłosić się na badanie techniczne,
 • udać się do wydziału komunikacji.

Oznacza to dość sporo zachodu i kosztów, dlatego nie ma sensu ryzykować.

W przypadku, gdy policjant stwierdzi naruszenie porządku ruchu, samochód może być warunkowo dopuszczony do jazdy na kolejne 7 dni. W tym czasie musisz usunąć usterkę i udać się na badanie techniczne. Jeśli jednak rysa na szybie zostanie uznana za zagrożenie bezpieczeństwa, auto nie będzie mogło jechać dalej. Co wtedy? Nie pozostaje Ci nic innego, niż wezwać lawetę.

Pamiętaj, że nie tylko pęknięta, ale również mocno zużyta i porysowana szyba w aucie może stać się obiektem zainteresowania drogówki.

Kiedy najczęściej dochodzi do pęknięcia szyby przedniej w samochodzie?

Najczęstszą przyczyną pęknięć szyb samochodowych są uderzające w nie kamienie. Nawet drobny kamyk może spowodować prawdziwe „spustoszenie”, jeśli wyleci z dużą prędkością spod kół innego samochodu. Zdarza się to szczególnie często podczas jazdy po nieutwardzonych drogach.

Szyby mogą zostać uszkodzone także przez wycieraczki. Ich pióra warto wymieniać co 12 miesięcy, ponieważ gromadzą piasek, który jest w stanie rysować szkło.

Kiedy konieczna jest wymiana szyby przedniej?

Przyjmuje się, że wymiana szyby czołowej jest niezbędna, gdy uszkodzenie: 

 • jest większe niż moneta 5 zł;
 • znajduje się w odległości mniejszej niż 10 cm od krawędzi szyby;
 • pozostaje w polu widzenia kierowcy.

Jak naprawia się szybę w samochodzie?

Pierwszym krokiem procesu naprawy szyby w aucie jest dokładnie oczyszczenie odprysku na szybie. Wszelkie zanieczyszczenia i wilgoć muszą zostać dokładnie usunięte. Następnie ubytek jest wypełniany żywicą o specjalnych właściwościach. Środek jest podatny na promieniowanie UV, które będzie stosowane w ostatnim etapie naprawy. Żywica uzyska w ten sposób twardość i trwale wypełni odprysk na szybie. Czas trwania naprawy wynosi zazwyczaj tylko ok. 30 minut. To znaczy, że możesz niemal od razu wsiąść za kierownicę sprawnego auta.

Dobrze wykonany proces naprawy szyby czołowej pozwala przywrócić jej nawet 95% pierwotnej wytrzymałości. Jest to niezwykle ważne, ponieważ szyba czołowa ma znaczny wpływ na solidność konstrukcyjną całego auta. Koszt naprawy wynosi zazwyczaj około 200 zł, choć ceny mogą się oczywiście różnić w zależności od warsztatu i stopnia uszkodzenia.

W przypadku znacznych uszkodzeń jedynym rozwiązaniem jest z kolei wymiana szyby przedniej. Na nową szybę po wymianie jest nakładany trwały klej montażowy, a całość przytwierdzana do karoserii. Proces schnięcia kleju trwa ok. 2–3 godziny.

Jest to już droższa usługa, a cena nowego elementu wraz z robocizną zależy w dużym stopniu od marki i modelu samochodu (zwykle koszt zaczyna się od kilkuset złotych). W przypadku nowszych samochodów, których  szyby mają ogrzewanie, specjalne kamery, czujniki itp. trzeba się przygotować na wyższy koszt.

Jak się zabezpieczyć przed wydatkami? Możesz wykupić ubezpieczenie szyb w AC lub polisę assistance, która będzie je obejmowała swoim zakresem.

Źródła

 • art. 66 ust. 1 pkt 1 i pkt 5 Kodeksu drogowego
 • moto.infor.pl/eksploatacja-auta/nadwozie/4636467,Peknieta-szyba-w-samochodzie-mandat-to-poczatek-problemow.html

Co warto wiedzieć:

 • Jazda z pękniętą szybą jest niebezpieczna. Szkło może całkowicie się rozbić, narażając pasażerów na poranienie.
 • Za uszkodzoną szybę grozi mandat. Maksymalnie można się narazić na karę w wysokości 3000 zł.
 • Nie ma dopuszczalnego rozmiaru pęknięcia, które nie grozi mandatem. O tym, czy zostanie on nałożony, decyduje policjant według własnego uznania.
 • W skrajnych przypadkach uszkodzona szyba skutkuje zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.
 • Szyby można ubezpieczyć, kupując odpowiednią polisę. Najczęściej jest to AC obejmujące uszkodzenie szyb lub assistance.

FAQ - najwczęściej zadawane pytania o dopuszczalne pęknięcie szyby przedniej

 1. Z jakim pęknięciem szyby w aucie można legalnie jeździć?

  Odpowiedź niestety brzmi – z żadnym. Nie ma limitów uszkodzeń szyby, powyżej których można zostać ukaranym. Jeśli będziesz jeździć z uszkodzoną szybą, narażasz się na mandat w wysokości do 3000 zł. Policjant może również odebrać Ci dowód rejestracyjny, którego odzyskanie będzie możliwe dopiero po usunięciu usterki. Auto z uszkodzoną szybą nie przejdzie również badania technicznego. Podczas kontroli drogowej nie zawsze zostaniesz ukarany za pęknięcie. Policjant może go po prostu nie zauważyć lub uznać, że jest niewielkie i nie zagraża poważnie bezpieczeństwu. To jednak nie znaczy, że jazda z uszkodzoną szybą jest dobrym pomysłem.
 2. Czy można naprawić szybę domowym sposobem?

  Nawet jeśli znajdziesz w sieci poradniki, jak naprawić rysę na szybie przy pomocy domowych narzędzi, zastanów się, czy warto. Okno w dobrym stanie technicznym nie ma na celu zabezpieczenia Cię przed mandatem, ale ma dać Ci bezpieczeństwo na drodze. Pamiętaj, że przednia szyba samochodowa, która pęknie podczas jazdy, może Cię poważnie poranić, a nawet doprowadzić do tego, że stracisz panowanie nad samochodem. Czy zatem jest sens oszczędzać na profesjonalnej naprawie za około 200 zł?
Katarzyna Wadowska
[Głosów: 1 Średnia: 5]