AC (autocasco) za granicą – czy warto kupić?

AC to dobrowolne ubezpieczenie, które chroni od kradzieży, zniszczenia czy uszkodzenia auta. Nie każdy ubezpieczyciel rozszerza ochronę o kraje poza RP. Sprawdzimy, co zrobić, aby włączyć AC za granicą oraz jaki jest tego koszt i jak wygląda likwidacja szkody.

AC, które ma działać za granicą najczęściej interesuje osoby, które planują wyjazd na wakacje. Dodatkowa ochrona w czasie urlopu jest przydatna. Gdy masz już wykupiony pakiet razem z AC, wystarczy sprawdzić, jaki jest zakres terytorialny w polisie. Jeżeli nie masz polisy AC, możesz ją wykupić uwzględniając ochronę także poza granicami Polski.

Czy autocasco (AC) działa za granicą?

Autocasco w większości towarzystw działa za granicą. Jednak nie we wszystkich krajach Europy. Niektóre towarzystwa umożliwiają rozszerzenie zakresu za dodatkową opłatą. Najczęściej wyłączone kraje z ochrony AC to Ukraina, Mołdawia, Rosja i Białoruś. Ochrona jest wyłączona całkowicie lub dotyczy wyłącznie kradzieży. Sprawdźmy w tabeli, jak wygląda zakres terytorialny AC w poszczególnych towarzystwach:

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres terytorialny AC
GeneraliEuropa bez Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy
AllianzPolska oraz europejskie części pozostałych krajów (oprócz Kazachstanu), w tym Gruzja oraz europejska część Rosji i kraje basenu Morza Śródziemnego (oprócz Algierii, Libii i Syrii)
WartaPolska, Europa, Maroko, Tunezja, Izrael Rosja i Turcja (w europejskich częściach) – także szkody kradzieżowe całkowity brak odpowiedzialności na terytorium Gruzji
Compensapaństwa Unii Europejskiej oraz Albanii, Andory, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czarnogóry, Islandii, Lichtensteinu, Macedonii, Mołdawii, Monako, Norwegii, Rosji (część europejska), San Marino, Serbii, Szwajcarii, Turcji (część europejska), Ukrainy, Watykanu za wyłączeniem kradzieży w Albanii, Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy
WienerEuropa z wyłączeniem na terytorium Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy
ProamaEuropa z wyłączeniem Białorusi, Rosji i Ukrainy w przypadku szkód kradzieżowych
Link4Europa, na terytorium Albanii, Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy wyłączone są z ochrony AC następujące zdarzenia: utrata pojazdu, wyposażenia fabrycznego lub seryjnego lub ich części w skutek kradzieży, kradzieży z włamaniem, rozboju, wymuszenia, zaboru pojazdu w celu krótkotrwałego użycia
Ergo HestiaZakres terytorialny ubezpieczenia obejmuje szkody powstałe w europejskich częściach państw należących do Unii Europejskiej (w tym Polski), Albanii, Andory, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Islandii, Liechtensteinu, Macedonii Północnej, Mołdawii, Monako, Norwegii, Rosji, San Marino, Serbii, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy, Watykanu, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Za europejską część Rosji uznaje się Okręg Woroneski, Okręg Wołgogradzki, Obwód Rostowski, Republikę Kałmucji, Obwód Astrachański, Kraj Stawropolski, Centralny Okręg Federalny oraz Północno-Zachodni Okręg Federalny bez Nienieckiego Okręgu Autonomicznego i Republiki Komi, a za europejską część Turcji uznaje się Trację.
Uniqa
Polska z rozszerzeniem na Europę – jako opcja, z wyjątkiem Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy.

Czy można rozszerzyć zakres terytorialny AC za granicą?

Niektóre towarzystwa umożliwiają rozszerzenie zakresu terytorialnego AC. Za opłatą dodatkowej składki PZU oferuje ochronę także w Ukrainie, Rosji, Mołdawii i Białorusi. Natomiast w TU Uniqa można kupić AC wyłącznie na Polskę, a osoby, które wiedzą, że będą podróżować za granicami Polski muszą wykupić dodatkowy wariant AC Europa.

Jaki zakres ochrony powinno mieć ubezpieczenie AC za granicą?

Gdy wyjeżdżasz za granicę i decydujesz się za zakup polisy OC, musisz pamiętać o kilku kwestiach. Pokażemy krok, po kroku na co zwrócić uwagę przy zakupie AC za granicę.

Krok 1

Najważniejszy jest zakres terytorialny. Trzeba sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia czy kraj do którego się wybierasz oraz kraje przez które przejedziesz nie są wyłączone z ochrony.

Krok 2

Gdy upewnisz się, ze AC działa w kraju, do którego jedziesz, warto sprawdzić, jakie są zasady likwidacji szkody. Wiele towarzystw umożliwia likwidację szkody wyłącznie w Polsce. Jednak dużo firm w sytuacji, gdy samochód jest mocno uszkodzony zapewnia transport auta do Polski w celu naprawy.

Krok 3

Przy zakupie polisy AC za granicę warto zwrócić także uwagę na inne wyłączenia. Wszystko zależy od miejsca, do którego się udajesz. Gdy jedziesz w leśne tereny Europy np. do krajów standynawskich trzeba zweryfikować czy AC obejmuje zderzenia ze zwierzęciem, a gdy jedziesz do wschodniej Europy warto sprawdzić czy nie jest wyłączona kradzież.

Ile kosztuje zakup ubezpieczenia AC za granicę?

Jeżeli chcesz kupić AC, warto porównać zakres ubezpieczenia, ale także składki. Nie musisz jednak chodzić od placówki do placówki. Możesz w jednym miejscu, wpisując dane tylko raz porównać oferty ubezpieczenia. Tak, jak zrobiła to pani 43-letnia pani Magda, która ma Skodę Fabię 1.0 benzyna z 2014 r. i chciała nim jechać na wakacje do Chorwacji. Głównie zależy jej na ochronie od kradzieży. We wszystkich ofertach pani Magda mogła ją znaleźć. Różnice w składkach są wysokie. Dzięki porównywarce pani Magda mogła wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC/AC dla 43-latki z Rzeszowa?
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
806,00 zł*
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
824,00 zł*
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
920,00 zł*
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1038,00 zł*
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
2193,00 zł*
Ile kosztuje OC/AC dla 43-latki z Rzeszowa?
Uniqa
806,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
824,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
920,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
1038,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
2193,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 18.05.2023 r., Skoda Fabia z 2014 r.

Jak wygląda likwidacja szkody z AC powstałej za granicą?

Szkody, która powstaną z AC za granicą będą likwidowane w Polsce. Ubezpieczyciele ze względu na różnice w stawkach materiałów i roboczogodzin zazwyczaj nie zezwalają na naprawę w warsztacie zagranicznym. W wyjątkowych sytuacjach ubezpieczyciel może się na to zgodzić. Trzeba uzyskać jego zgodę i nie naprawiać auta za granicą bez porozumienia z ubezpieczycielem. W sytuacji, gdy samochód jest tak uszkodzony, że nie można wrócić nim do Polski, towarzystwo ubezpieczeniowe powinno zorganizować transport do Polski lub zapewnić naprawę za granicą.

Przykład:

Pani Aneta wybrała się z rodzina na wakacje do Włoch swoim samochodem. Miała wykupiony cały pakiet, czyli OC, AC i assistance. Podróż przebiegała bez komplikacji, jednak pewnego dnia mąż pani Anety zauważył zarysowany bok auta. Samochód stał na parkingu hotelu, na którym nie było monitoringu. Niestety nie udało się odnaleźć sprawcy. Pani Aneta zgłosiła szkodę do ubezpieczyciela. Na szczęście szkoda nie była na tyle poważna, aby uniemożliwiła powrót do Polski. Po powrocie uszkodzenie zostało naprawione przez ubezpieczyciela w warsztacie partnerskim (bo taki wariant wybrała pani Aneta przy zakupie polisy).

Jaki wybrać AC za granicę?

AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym i może mieć różny zakres, dlatego wybierając się za granicę należy upewnić się, że w kraju do którego jedziesz ubezpieczyciel świadczy ochronę. Istotny jest także zakres. Polisa może obejmować wszystkie ryzyka, czyli kradzież, szkody częściowe z różnych przyczyn, szkodę całkowitą. Warto także zwrócić uwagę na wariant likwidacji szkody, zniesienie amortyzacji oraz udziały własne.

Wybierając wariant AC zwróć szczególną uwagę na zniesienie amortyzacji części. Jeżeli amortyzacja nie będzie zniesiona, ubezpieczyciel potrąci część odszkodowania za zużycie eksploatacyjne. Nie jest to korzystne szczególnie dla starszych roczników, gdzie potrącenie może wynosić nawet 70% przy 10-letnim samochodzie – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

AutoCasco za granicą – co warto wiedzieć?

 1. Polisa AC chroni od uszkodzeń, zniszczenia, kradzieży.
 2. Zakres terytorialny AC jest określony w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
 3. Najczęściej wyłączone kraje z AC to Ukraina, Rosja, Białoruś, Mołdawia.
 4. Niektóre towarzystwa umożliwiają rozszerzenie zakresu terytorialnego za dopłatą składki.

FAQ – pytania i odpowiedzi o ubezpieczenie AC za granicę:

 1. Jakie zdarzenia obejmuje ochrona AC?

  Na rynku są różne warianty AC. Pełne AC chroni od wszystkich ryzyk. Oznacza to, że każde uszkodzenie auta jest objęte ochroną oprócz wyłączeń ujętych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Najczęstsze zdarzenia, które obejmuje pełne AC to kradzież, uszkodzenia z twojej winy, np. kolizja z innym pojazdem, szkody parkingowe, uderzenie w słupek, bramy oraz uszkodzenia niezależne od ciebie np. szkody parkingowe bez możliwości ustalenia sprawcy, zderzenia ze zwierzęciem, gradobicie, pożar, przewrócenie się drzew. Jest możliwość wykupienia także mini AC, który ma okrojony zakres i nie za wszystkie ww. zdarzenia ubezpieczyciel przyjmie odpowiedzialność.
 2. Jakie są wyłączenia AC?

  Każdy ubezpieczyciel w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia określa wyłączenia odpowiedzialności. Dotyczą one najczęściej sytuacji, w których wina kierowcy jest rażąca np. szkoda spowodowana przez kierowcę bez uprawnień do kierowania pojazdami, szkoda spowodowana przez kierowcę pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. AC nie obejmuje także szkód eksploatacyjnych oraz szkód powstałych podczas udziału w wyścigach i rajdach. Towarzystwa także nie udzielają ochrony za szkody spowodowane w związku z wykorzystaniem pojazdu jako narzędzia przestępstwa.
 3. Czy można wykupić AC, które działa tylko za granicą?

  Niestety nie ma takiej możliwości. Polscy ubezpieczyciele oferują AC, które działa w Polsce i innych krajach Europy. Nie można wykupić AC, które będzie działać tylko za granicą.
 4. Czy w ramach AC jest holowanie samochodu za granicą?

  Niektórzy ubezpieczyciele oferują w zakresie AC także holowanie. Trzeba jednak sprawdzić, jakie są limity. Jeżeli zależy ci na większej odległości holowania lub pomocy na miejscu np. rozładowanie akumulatora, zatrzaśnięcie kluczyków lub zatankowanie niewłaściwego paliwa warto wybrać lepszy wariant assistance. Dzięki temu możesz też liczyć na kontynuację podróży, a nawet pomoc tłumacza za granicą. Najszersze warianty assistance mają nawet limit holowania 1500 km.
Patrycja Purzycka
[Głosów: 2 Średnia: 5]