Kiedy trzeba kupić ubezpieczenie OC?

Każdy właściciel pojazdu od momentu jego zakupu jest zobowiązany do posiadania polisy OC. Za brak ubezpieczenia grożą duże kary. Sprawdzimy, jak ich uniknąć oraz gdzie najlepiej kupić OC.

Dzięki temu, że polisy są obowiązkowe i kierowcy muszą je wykupować nie trzeba z własnej kieszeni pokrywać szkód, które można wyrządzić, prowadząc auto. W razie szkody to ubezpieczyciel pokryje odszkodowanie. Sprawdzimy kiedy ubezpieczyć samochód po zakupie i ile czasu na ubezpieczenie samochodu po rejestracji.

Jakie są terminy zakupu polisy komunikacyjnej OC?

Po zakupie auta trzeba go zarejestrować oraz ubezpieczyć. Zastanawiasz się, ile czasu na ubezpieczenie samochodu po rejestracji. Czas, jaki masz na wykup polisy zależy od tego gdzie kupiłeś auto. To, ile czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie można dowiedzieć się z art. 29 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

  • pojazd nowy – najpóźniej ubezpieczenie trzeba wykupić w dniu rejestracji auta. Nie można także wprowadzać do ruchu pojazdu przed wykupieniem na niego OC. Ubezpieczenie samochodu dzień po rejestracji przyniesie konsekwencje w postaci kary za brak ubezpieczenia.
  • pojazd zarejestrowany za granicą – w momencie przekroczenia granicy kierowca powinien wykupić OC graniczne lub Zieloną Kartę. Może także okazać się, ze posiada całoroczne ubezpieczenie OC obowiązujące w UE. Pojazdem z takim ubezpieczeniem można się poruszać po Polsce przez 30 dni.
  • pojazd używany, zarejestrowany w Polsce – sprzedawca wraz z samochodem w momencie sprzedaży powinien przekazać także całą dokumentację, w tym ważną polisę OC. Wtedy nie musisz wykupować nowej polisy od razu, tylko korzystać z polisy zbywcy. Jednak, jeżeli kupisz samochód bez ważnej polisy OC, musisz w dniu zakupu zawrzeć polisę OC.
  • pojazd wolnobieżny i historyczny – przy tego rodzaju pojazdach nie ma obowiązku ciągłości polisy OC. Obowiązkiem jest zakup ubezpieczenia przed wprowadzeniem ich do ruchu. Np. gdy pojazd wolnobieżny tj. kombajn jest używany tylko przez kilka miesięcy w roku, to tylko na te kilka miesięcy trzeba wykupić OC krótkoterminowe.

Kiedy polisa OC odnowi się automatycznie?

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych OC wznawia się automatycznie. Chroni to kierowców przed przerwą w ubezpieczeniu oraz przed odpowiedzialnością finansową za spowodowane szkody. Zgodnie z artykułem 28 ustawy o ubezpieczeniach polisa wznowi się automatycznie, chyba że na co najmniej 1 dzień przed zakończeniem ochrony właściciel pojazdu złoży wypowiedzenie.

Najczęściej kierowcy składają wypowiedzenia, gdy znajdą lepszą ofertę. Firmy ubezpieczeniowe mają obowiązek przypominać kierowcom o kończącej się polisie. Zazwyczaj na 14 przed końcem ochrony wysyłane są pisma lub klient jest powiadamiany telefonicznie lub mejlowo zgodnie z jego uprzednim wyborem.

Przykład:

Pani Agnieszka otrzymała ofertę odnowienia polisy od dotychczasowego ubezpieczyciela. Jednak znalazła w internecie korzystniejszą ofertę. Na 5 dni przed końcem aktualnej polisy pani Agnieszka wysłała skan podpisanego własnoręcznie wypowiedzenia na adres mejlowy dotychczasowego towarzystwa ubezpieczeniowego. Pismo zostało przyjęte, polisa wypowiedziana, a pani Agnieszka zaoszczędziła na OC.

Kiedy polisa nie odnowi się automatycznie?

Są sytuacje, w których polisa nie wznowi się automatycznie i wtedy trzeba szczególnie pilnować terminów, aby uniknąć przerwy w ubezpieczeniu.

  • OC krótkoterminowe – jest to polisa zawierania na określony czas – 30 dni lub 3 miesiące przy pojazdach wolnobieżnych, po tym czasie nie wznawia się automatycznie,
  • polisa po zbywcy – jeżeli korzystasz z polisy po zbywcy, musisz pamiętać, żeby potem samemu wykupić ubezpieczenie, bowiem ta polisa nie przedłuży się automatycznie, warto dokładnie sprawdzić do kiedy ubezpieczenie OC jest ważne,
  • nieopłacona polisa – jeżeli nie opłacisz w pełni polisy np. jednej raty, polisa nie odnowi się automatycznie.

W tych sytuacjach ubezpieczyciel nie przypomni o wygasającej polisie OC. Trzeba więc samodzielnie pamiętać do kiedy ubezpieczenie OC jest ważne, bowiem kara za choćby jeden dzień przerwy jest wysoka. Pamiętaj też, że masz obowiązek wykupienia OC w dniu rejestracji w przypadku nowego pojazdu z salonu – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Jak szybko znaleźć tanie ubezpieczenie OC?

Na rynku istnieje wiele firm ubezpieczeniowych. Jak znaleźć spośród nich najlepszą ofertę? Dobrym rozwiązaniem jest porównywarka internetowa, gdzie w jednym miejscu można sprawdzić ceny różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i pieniądze. Przy wyborze polisy OC można kierować się tylko ceną, bowiem zakres polisy jest taki sam w każdym towarzystwie. Reguluje go ustawa, a nie poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. Sprawdźmy, ile zapłaciłby pan Przemysław z Olsztyna, który ma Volkswagena Tiguana z 2010 roku, 1.4 benzyna.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC/AC dla 29-letniej pani Martyna z Tarnowa?
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
1830,00 zł*
You Can Drive
OC
AC
Assistance
NNW
1120,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1200,00 zł*
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
2392,00 zł*
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
2813,57 zł*
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
3031,87 zł*
Ile kosztuje OC/AC dla 29-letniej pani Martyna z Tarnowa?
mtu24.pl
1830,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
You Can Drive
1120,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
1200,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
2392,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
2813,57 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
3031,87 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 11.12.2023 r., BMW serii 3 Gran Turismo z 2018 roku

Dzięki porównywarce można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Dodatkową zaletą zakupu ubezpieczenia przez Internet jest możliwość zapłaty polisy szybkim przelewem, bez wychodzenia z domu.

Jakie kary grożą za brak zachowania ciągłości ubezpieczenia OC?

Kary za brak ubezpieczenia są nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Zależą od długości przerwy, rodzaju nieubezpieczonego pojazdu oraz minimalnego wynagrodzenia w Polsce. Sprawdźmy, jak wygląda to w 2022 roku.

Ile wynosi kara za brak OC w 2022 roku?

Czas przerwySamochody osoboweSamochody ciężarowe, ciągniki siodłowe i autobusyPozostałe pojazdy (w tym m.in. motocykle)
Do 3 dni1200 zł1810 zł200 zł
Od 4 do 14 dni3010 zł4520 zł500 zł
Powyżej 14 dni6020 zł9030 zł1000 zł

Co stanie się, jeśli po podpisaniu nowej umowy OC spowodujemy kolizję?

Polisę można zawrzeć nawet na 30 dni przez zakończeniem okresu ochrony. Przez ten czas może się okazać, że właściciel pojazdu spowoduje nim szkodę. Co w sytuacji, kiedy deklarował brak szkód przy wykupowaniu polisy OC? Towarzystwo ma prawo do rekalkulacji składki. Może poprosić o dopłatę w związku z nowymi okolicznościami, ale nie może zerwać umowy ubezpieczenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają stały podgląd na historię ubezpieczenia klientów, która znajduje się w bazie UFG. Nie ma więc sensu ukrywać przed nimi szkód, bowiem i tak informacja o szkodzie dotrze do ubezpieczyciela.

Czy wcześniejszy zakup OC pozwala zaoszczędzić?

Towarzystwa ubezpieczeniowe same ustalają stawki OC. Korzystają z algorytmów, dzięki którym mogą ocenić ryzyko wystąpienia szkody. Składka raz wyliczona może się zmienić. Czasem na krótko przed końcem okresu ochrony stawki się zwiększają, ponieważ kierowca musi już wykupić OC. Oferty warto porównywać po otrzymaniu listu z obecnego towarzystwa, czyli na około 14 dni przed końcem polisy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi o zakup ubezpieczenia OC

Czy polisy pakietowe (OC+AC) wznawiają się automatycznie?

Wznawia się samo OC. Gdy w ostatnim roku wykupiłeś pełen pakiet ubezpieczenia OC, AC, NNW i assistance, to na kolejny rok przedłuży się tylko obowiązkowe OC. Ryzyka dobrowolne nie wznawiają się automatycznie. Możesz przed końcem okresu ochrony przedłużyć polisę w całym pakiecie.

Czy kupując niesprawny samochód, który nie będzie poruszał się po drodze, mogę kupić ubezpieczenie później?

Nawet niesprawne samochody, które nie wyjeżdżają na drogi publiczne muszą mieć ważne OC. Gdy kupisz taki samochód i oddasz go do naprawy, możesz korzystać z polisy zbywcy. Jednak warto sprawdzić czy jest opłacona, nie będzie rekalkulacji składki oraz do kiedy ubezpieczenie OC jest ważne, aby wykupić nową polisę.

Co zrobić, gdy chcesz wykupić polisę w dzień świąteczny, wolny od pracy?

Dzięki porównywarkom internetowym możesz wykupić polisę, nawet w dzień wolny od pracy. Wystarczy wpisać dane do kalkulatora, wybrać ofertę, opłacić ją, a polisa przyjdzie za chwilę na mejla. Oprócz wygody, możesz też sporo zaoszczędzić.

Co najpierw przerejestrowanie czy ubezpieczenie?

Najpierw rejestracja czy ubezpieczenie? To pytanie zadają sobie kierowcy po zakupie auta. Najlepiej najpierw przerejestrować auto na siebie i potem wykupić polisę. Jednak, jeżeli polisa OC kończy się szybciej niż możesz zarejestrować auto, to trzeba wykupić polisę przed rejestracją. Jeżeli będziesz zmieniał numery rejestracyjne to wystarczy zrobić tylko aneks do polisy.

Kiedy kupić OC – co warto wiedzieć?

  1. Od momentu zakupu pojazdu na właścicielu spoczywa obowiązek jego ubezpieczenia.
  2. Kary za brak OC są wysokie i uzależnione od kilku czynników.
  3. Polisy z reguły przedłużają się automatycznie, za wyjątkiem polisy po zbywcy, nieopłaconych polis oraz krótkoterminowych.
  4. Warto porównać ceny OC, aby nie przepłacać, ponieważ zakres ubezpieczenia jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym.
Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]