Ubezpieczenie wynajmu samochodu za granicą – jak to wygląda w praktyce?

Wybierasz się do Grecji, Hiszpanii lub Norwegii na wakacje? Bardzo możliwe, że na miejscu planujesz wypożyczyć samochód, aby we własnym tempie zwiedzać okolicę. Ale wypożyczenie auta za granicą może budzić pewne wątpliwości. Jak wygląda ubezpieczenie wynajmu samochodu za granicą? Poznaj szczegóły.

Wypożyczasz samochód jedynie sporadycznie? Ubezpieczenie wynajmu samochodu za granicą odbiega od zakupu ubezpieczeń dla posiadanego pojazdu – pojawiają się angielskie nazwy, które nie dla każdego są oczywiste. Jeżeli chcesz uniknąć scenariusza, w którym za szkody zapłacisz z własnej kieszeni, ten poradnik jest dla Ciebie – sprawdź, jak wypożyczyć samochód za granicą i uniknąć zbędnych kosztów.

Ubezpieczenie samochodu w zagranicznej wypożyczalni – co trzeba wiedzieć?

Na urlop wybierasz się do jednego z krajów Unii Europejskiej? Na jej terenie podstawowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest OC. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie internetowej Unii Europejskiej: dokonując rejestracji samochodu w jakimkolwiek kraju UE, musisz ubezpieczyć go w zakresie odpowiedzialności cywilnej. To obowiązkowe ubezpieczenie jest ważne we wszystkich innych krajach UE. Nie ma przy tym znaczenia, czy właścicielem auta jest osoba prywatna, czy firma.

Wypożyczalnie samochodów nie ograniczają się jednak wyłącznie do ubezpieczenia OCstandardem jest również polisa AC. Takie połączenie to w wielu wypożyczalniach zupełne minimum, a powodem jest oczywiście wartość udostępnianych klientom pojazdów. Jednocześnie, aby ograniczyć wydatki tytułem ochrony ubezpieczeniowej, wypożyczalnie decydują się na udział własny. Finalnie jest on przerzucany na klienta wypożyczalni, ten może go jednak wyeliminować dodatkowym ubezpieczeniem.

Czy dla wypożyczonego za granicą auta można kupić assistance lub NNW?

Paleta ubezpieczeń samochodów oferowanych w wypożyczalniach nie ogranicza się do OC i AC – dostępne są też inne polisy. Przykład? Assistance i NNW. Jednak produktów ubezpieczeniowych na stronach internetowych wypożyczalni trzeba szukać pod angielskimi nazwami.

Assistance to Roadside Protection. W niektórych wypożyczalniach (np. Hertz) podstawowa usługa pomocy drogowej jest wliczona w cenę wynajmu. Jeżeli podczas przejażdżki dojdzie do awarii, wystarczy jeden telefon do firmy ubezpieczeniowej. Ale niekiedy problem na drodze to ewidentna wina kierowcy. Przykład? Zatrzaśnięcie kluczyków w pojeździe. Wówczas bardzo przydaje się dodatkowa polisa, która zapewni wsparcie fachowców.

Z doświadczenia wiesz, jak ważne jest posiadanie ubezpieczenia NNW? W wypożyczalni samochodów możesz wykupić Personal Accident Insurance (PAI). To ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, które może obejmować ochroną zarówno kierowcę, jak i pasażerów. Przykładowo B-Rent, wypożyczalnia obecna m.in. we Włoszech, informuje na swojej stronie internetowej, że w ramach PAI ubezpieczyciel za 1,50 euro dziennie pokrywa:

  • koszty leczenia do 500 euro;
  • koszty transportu karetką do kwoty 250 euro;
  • leczenie poważnych obrażeń do kwoty 50 000 euro.

W podanym przykładzie ubezpieczenie PAI obejmuje wyłącznie głównego i dodatkowych kierowców. Jeżeli wynajmujesz samochód za granicą i chcesz, aby PAI zapewniało po wypadku finansowe wsparcie również pasażerom, musisz zwrócić na to szczególną uwagę.

Ubezpieczenie wynajmu samochodu za granicą – co po uszkodzeniu szyb?

Jeżeli jesteś doświadczonym kierowcą, z pewnością wiesz, jak ogromne szkody może wyrządzić kamyk wystrzelony spod kół jadącego przed Tobą samochodu. Oddając do wypożyczalni samochód z uszkodzoną szybą, możesz spodziewać się nie tylko pytań, ale również rachunku za wymianę zniszczonych elementów. Jak temu zapobiec? Rozwiązaniem jest Glass Coverage.

Glass Coverage to ubezpieczenie szyb. Produkt ten jest dostępny w wielu wypożyczalniach, co wynika z tego, że uszkodzenia szyb (i innych szklanych elementów w samochodzie) nie są objęte ochroną w ramach innego produktu. Taką politykę – chociaż z pewnymi terytorialnymi wyjątkami – prowadzi choćby wypożyczalnia pojazdów Sixt.

Planujesz kupić ubezpieczenie NNW czy szyb? Pamiętaj, że warunki ubezpieczenia to zawsze kluczowy dokument, z treścią którego musisz się zapoznać. Najczęściej dokumenty są dostępne w dwóch językach – lokalnym i angielskim.

Ubezpieczenie udziału własnego – jak to działa?

Wynajem samochodu to pozornie nic trudnego – wystarczy wybrać pojazd i dokonać jego rezerwacji. Pytania pojawiają się podczas ubezpieczenia wynajmu samochodu za granicą, a to ze względu na dostępność produktów, z którymi kierowcy nie zetknęli się podczas zakupu polis na rynku krajowym. Przykładem jest ubezpieczenie udziału własnego.

Standardem jest, że wypożyczalnia samochodów przerzuca na klientów udział własny w ubezpieczeniu AC. Ubezpieczenie wkładu własnego, czyli Super Collision Damage Waiver (SCDW) ma na celu uchronienie się przed koniecznością jego uregulowania – zrobi to firma ubezpieczeniowa. Jak to działa w praktyce?

Przykład: Alicja wybrała się wraz z rodziną na wczasy do Hiszpanii. Na miejscu wynajęła samochód. Udział własny w szkodzie miał wynosić 2000 euro, ale kobieta zdecydowała się na dedykowane ubezpieczenie. Gdy tydzień później spowodowała kolizję na rondzie, wypożyczalnia wystąpiła o środki do firmy ubezpieczeniowej.

Z terminem „udział własny” wiąże się też inne sformułowanie – depozyt (kaucja). Jeżeli klient rezygnuje z ubezpieczenia, to na jego karcie kredytowej zostaje zablokowana określona kwota. Depozyt jest przy tym zwrotny – zostanie wypłacony, gdy klient dokona zwrotu auta.

Collision Damage Waiver – co to za ubezpieczenie?

Podczas podpisywania umowy najmu może pojawić się temat ubezpieczenia Collision Damage Waiver (CDW). Co to za polisa i dlaczego warto ją wykupić? Najlepiej wytłumaczyć to na przykładzie.

Przykład: Antek postanowił odwiedzić znajomych w Holandii. Po wylądowaniu na lotnisku wynajął samochód i korzystał z niego przez kilka następnych dni. W dniu, w którym miał oddać pojazd, spowodował kolizję – zarysowanie auta jest wyraźnie widoczne. Gdyby nie CDW, mężczyzna musiałby pokryć szkody we własnym zakresie.

Ubezpieczenie CDW pozwala uwolnić się od odpowiedzialności za szkody. Kierowca, który zdecyduje się na tę polisę, w razie szkody zapłaci niewiele – dotyczyć będzie go jedynie udział własny (którego również można się pozbyć z umowy).

Jaki jest koszt wypożyczenia samochodu za granicą?

Wypożyczasz samochód sporadycznie? Bardzo możliwe, że zastanawiasz się, jaki jest koszt wypożyczenia auta za granicą. Mówiąc najprościej: to zależy. Cena wynajmu samochodu jest uzależniona od rodzaju (klasy) auta oraz okresu umowy. Przykładowo kierowca, który zdecyduje się na odbiór samochodu na lotnisku w Dubrovniku, zapłaci 36 euro za Skodę Fabię, 40 euro za Seata Leona i 70 euro za Volkswagena up! (stawki za dzień wynajmu).

Powyższe ceny to jednak nie wszystko – trzeba do nich dodać jeszcze kwoty tytułem składek ubezpieczeniowych. Wypożyczalnie zapewniają klientom spore możliwości wyboru produktów ubezpieczeniowych – można je dowolnie dobierać i w konsekwencji kształtować ochronę ubezpieczeniową zgodnie z własnymi preferencjami.

Źródła

  • Regulamin wypożyczalni Hertz
  • Regulamin wypożyczalni B-Rent
  • Artykuł Ważność ubezpieczenia samochodu w UE opublikowany na stronie internetowej Europa.eu

Ubezpieczenie wynajmu samochodu za granicą – co warto wiedzieć?

  1. Ubezpieczenie OC i ubezpieczenie AC to podstawowy pakiet ubezpieczeń, na który decyduje się każda wypożyczalnia samochodów.
  2. Jeżeli podczas pobytu za granicą planujesz wypożyczyć auto, upewnij się, że jest ono ubezpieczone.
  3. W wypożyczalniach można kupić też dodatkowe ubezpieczenie. Przykładem jest Personal Accident Insurance (NNW) i Glass Coverage (ubezpieczenie szyb).
  4. Koszt wypożyczenia samochodu w zagranicznej wypożyczalni można sprawdzić przez internet. Do stawki trzeba doliczyć też ubezpieczenie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie wynajmu samochodu za granicą

  1. Czy za granicą potrzebne jest międzynarodowe prawo jazdy?

    Międzynarodowe prawo jazdy nie jest koniecznością, jeżeli planujesz spędzić wakacje w jednym z krajów Unii Europejskiej. Jeżeli jednak chcesz wyjechać do bardziej odległych zakątków świata, wystąpienie o wydanie tego dokumentu może być koniecznością. W przeciwnym razie na miejscu nie wypożyczysz samochodu.
  2. Jak znaleźć za granicą wypożyczalnię samochodów?

    Najprościej będzie, gdy poszukasz wypożyczalni przez internet. To wygodna opcja – w razie wątpliwości zawsze możesz też porozmawiać z pracownikiem wypożyczalni. Ale jest też inna możliwość – możesz rozpocząć poszukiwania firmy wypożyczającej samochody po wylądowaniu w docelowym kraju podróży. Wiele wypożyczalni mieści się w pobliżu lotniska. 
  3. Jakie dokumenty będą potrzebne, aby wypożyczyć auto za granicą?

    Jedynie podstawowe – zagraniczna wypożyczalnia będzie wymagać przedstawienia prawa jazdy i dokumentu tożsamości. Musisz mieć też kartę kredytową, aby uregulować kaucję. Aby nie narazić się na mandat, pamiętaj o tym, aby odświeżyć sobie znajomość lokalnych przepisów ruchu drogowego.
  4. Czy wynajem auta podczas wakacji za granicą to dobry pomysł?

    O wynajmie samochodu warto pomyśleć podczas pobytu w nadmorskim kurorcie lub podróżując po kraju, ale niekoniecznie głównymi szlakami. Wówczas wynajem auta zapewnia poczucie swobody. Jeżeli wyjeżdżasz na urlop do dużego miasta (np. Barcelony czy Wiednia), to samochód z powodzeniem może zastąpić rozwinięty transport publiczny. Ty decydujesz.
  5. Czy można wypożyczyć samochód bez karty kredytowej?

    Rezerwacja auta wiąże się z depozytem (kaucją) – wiele osób zastanawia się zatem, czy można wypożyczyć samochód bez karty kredytowej. W wielu wypożyczalniach jest to możliwe, bo akceptowane są również inne karty płatnicze – debetowa czy wirtualna. Aby jednak uniknąć problemów, najlepiej skontaktować się z wypożyczalnią.
Michalina Miotk
[Głosów: 1 Średnia: 5]