Strony z autami z Niemiec – top 5 niemieckich serwisów

Sprowadzanie używanych aut z zagranicy jest bardzo popularnym sposobem zakupu używanego samochodu. Jednym z topowych krajów, z którego Polacy ściągają auta z drugiej ręki, są Niemcy. Według danych instytutu SAMAR w 2022 roku do Polski przyjechało stamtąd ponad 50% wszystkich używanych samochodów. Gdzie szukać dobrego auta z drugiej ręki i co zrobić po zakupie, by móc nim legalnie jeździć? Podpowiadamy.

Jakie samochody używane były sprowadzane do Polski w 2022?

W 2022 roku do Polski przyjechało prawie 800 tysięcy używanych samochodów, z czego ponad 400 tysięcy z Niemiec. To znacznie mniej niż w ubiegłych latach. Sprowadzane były zarówno auta osobowe, jak i dostawcze. Te pierwsze zdecydowanie przeważały, stanowiąc 90% importowanych samochodów. Najchętniej kupowanymi markami były:

 • Volkswagen,
 • Opel,
 • Ford,
 • Audi,
 • BMW.

Modele, które cieszyły się największym powodzeniem, to natomiast:

 • Opel Astra,
 • Audi A4,
 • Volkswagen Golf,
 • Audi A3.

Według danych instytutu SAMAR, średni wiek sprowadzanego auta był w 2022 roku rekordowy i wyniósł ponad 13 lat.

Gdzie szukać samochodu używanego w Niemczech?

Możliwości zakupu auta używanego w Niemczech jest kilka. Wszystko zależy od tego, czy możesz pozwolić sobie na wyjazd do tego kraju, musisz skorzystać z pomocy pośrednika albo czy chcesz znaleźć je samodzielnie – przez odpowiednią stronę internetową. Co charakteryzuje poszczególne sposoby zakupu?

 • Zakup auta używanego z pomocą pośrednika – wystarczy określić, jakie auto cię interesuje, a firma pośrednicząca znajdzie ci odpowiedni model, sprowadzi go do kraju i załatwi wszelkie formalności. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, ale wiążące się z opłatami. Pośrednika znajdziesz bez problemu przez internet, wpisując w wyszukiwarkę takie hasło jak: „pośrednik w sprowadzeniu auta z Niemiec” albo „firma sprowadzająca auta z Niemiec”.
 • Samodzielny zakup samochodu na autogiełdzie albo w komisie – jeśli możesz pozwolić sobie na wyjazd do Niemiec, a przy tym znasz się trochę na motoryzacji i nie masz obaw o komunikację po niemiecku, jest to rozwiązanie tańsze niż zakup z pomocą pośrednika.
 • Strony i serwisy internetowe – szukanie auta poprzez strony internetowe jest dość czasochłonne, ale bardzo wygodne. Dużym plusem tego sposobu kupowania samochodu jest naprawdę duży wybór modeli. Oszczędzasz również na firmie pośredniczącej, gdyż wszystko organizujesz samodzielnie.

Najlepsze strony z samochodami z Niemiec

Jeśli zdecydujesz się na zakup auta używanego na własną rękę poprzez stronę internetową, pamiętaj, by wybierać serwisy sprawdzone i zaufane. Do najpopularniejszych stron internetowych w Niemczech należą auto.de, autoscout24.de, mobile.de, webauto.de, automarkt.de.

 • Auto.de jest uważana przez wielu użytkowników za najlepszą stronę do poszukiwania używanego samochodu. Często to pierwsze miejsce w sieci, do którego kierują się, by znaleźć swoje wymarzone auto. Kryteria wyszukiwania są szczegółowe, wybór samochodów duży, a co bardzo ważne – podczas dokonywania transakcji możesz liczyć na pomoc pracowników serwisu.
 • Autoscout24.de to strona z ogromną liczbą ogłoszeń. Jest dostępna w kilku językach (w tym w polskim), dlatego łatwo jest się po niej poruszać. Poza autami z rynku niemieckiego, znajdują się tutaj także samochody z innych krajów, co znacznie poszerza możliwości wyboru. Jeśli więc chcesz kupić auto szybko i bez marnowania czasu na wchodzenie na rozmaite strony, warto zacząć właśnie od tej autogiełdy.
 • Mobile.de to serwis internetowy, który wyróżnia spory wybór aut – nie tylko osobowych.
  Warto rozpocząć poszukiwania od tej strony, jeśli szukasz czegoś innego niż osobówki. Znajdziesz tutaj bowiem całkiem sporo ogłoszeń samochodów ciężarowych, kamperów, motocykli, maszyn rolniczych, autobusów i busów.
 • Webauto.de – stronę tę wyróżnia możliwość wyszukiwania ofert samochodów według regionu, a także według podmiotu, który go sprzedaje. Możesz więc wykluczyć już na początku na przykład pośredników.
 • Automarkt.de – na tej internetowej autogiełdzie znajdziesz oferty sprzedaży aut używanych, a także nowych. Portal ten jest partnerem największych autogiełd w Niemczech, co wiąże się z szeroką i naprawdę ciekawą ofertą. Znajdziesz tutaj samochody znanych i renomowanych marek, np. BMW, Audi czy Volvo.

Zanim kupisz auto – sprawdź jego historię i stan techniczny

Auta, które masz możliwość kupić mogą być w różnym stanie. Nie zawsze właściciel wprost powie o historii samochodu – czasem dlatego, że chce je szybko sprzedać, a czasem może po prostu jej nie znać (jeśli nie był pierwszym właścicielem). Możesz jednak zrobić to samodzielnie, nawet zanim wybierzesz się po auto! Historię pojazdu z Niemiec sprawdzisz, uzyskując od obecnego właściciela numer VIN, numer rejestracyjny oraz datę pierwszej rejestracji. Wpisując te dane na stronie www.historiapojazdu.gov.pl dowiesz się na przykład czy nie została zgłoszona kradzież auta albo czy nie służyło ono jako taksówka.

Stan techniczny samochodu sprawdzisz, korzystając z pomocy lokalnego mechanika. Jeśli obawiasz się, że ciężko będzie ci się dogadać z kimś na miejscu – zabierz zaufanego mechanika ze sobą. Osoba, która interesuje się motoryzacją, a już na pewno ktoś, kto naprawia auta z pewnością wychwyci ślady napraw po wypadku czy inne nieprawidłowości, a w trakcie jazdy próbnej oceni pracę silnika.

Co zrobić po powrocie sprowadzonym samochodem z Niemiec do Polski?

Znalazłeś swoje wymarzone auto i sprowadziłeś je do Polski. Zanim jednak zaczniesz się nim poruszać, pamiętaj o niezwykle ważnych formalnościach. Co należy zrobić krok po kroku?

1. Opłać podatek akcyzowy

Kwota podatku akcyzowego stanowi procent ceny auta i kształtuje się następująco:

 • 3,1% wartości pojazdu w przypadku samochodów z silnikiem o pojemności do 2000 cm3,
 • 18,6% wartości pojazdu w przypadku pojazdów z silnikiem powyżej 2000 cm3.

Od momentu wwiezienia samochodu do Polski masz 30 dni na przelanie pieniędzy Urzędowi Skarbowemu w Nowym Targu (jednocześnie nie może to być data późniejsza niż dzień rejestracji samochodu w Polsce). Opłatę należy przelać na następujący rachunek bankowy: 84 1010 1270 0008 2422 2400 0000. Zanim opłacisz akcyzę, w ciągu 14 dni od przywiezienia samochodu koniecznie złóż deklarację podatkową AKC-US. Można to zrobić osobiście lub przez internet na stronie: https://puesc.gov.pl/.

2. Przetłumacz umowę kupna-sprzedaży pojazdu

Jeśli umowa nie występuje w dwóch wersjach językowych, czyli polskiej i niemieckiej, musisz zgłosić się do tłumacza przysięgłego, który przetłumaczy ją na język polski. Dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu w przypadku sprowadzania samochodu z Unii Europejskiej nie musisz tłumaczyć, jeśli dokumenty te nie mają dodatkowych adnotacji i pieczątek.

3. Przeprowadź badanie techniczne w Stacji kontroli pojazdów

Samochód, który sprowadzasz z Niemiec, może mieć ważne badanie techniczne. Jednak trzeba udać się do stacji kontroli pojazdów, by przeprowadzić przegląd uzupełniający.

4. Zarejestruj sprowadzone auto w wydziale komunikacji

Ostatni krok, by móc legalnie poruszać się kupionym autem to rejestracja samochodu w wydziale komunikacji. Aby to zrobić, musisz przedstawić urzędnikowi następujące dokumenty:

 • dowód tożsamości,
 • dowód rejestracyjny i kartę pojazdu,
 • przetłumaczoną umowę kupna-sprzedaży,
 • zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym,
 • potwierdzenie opłacenia akcyzy,
 • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w Niemczech,
 • potwierdzenie wykupienia ubezpieczenia OC.

5. Zakup ubezpieczenia OC

Niezwykle istotnym krokiem w trakcie całego procesu jest zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC. Za jego brak kierowcy grożą wysokie kary. Do czerwca 2023 roku będą one wynosić:

 • brak ubezpieczenia do 3 dni: 1400 zł za auto osobowe, 2090 za samochód ciężarowy, 230 za pozostałe pojazdy,
 • brak ubezpieczenia od 4 do 14 dni: 3490 zł za auto osobowe, 5240 za ciężarowe, 580 za pozostałe pojazdy,
 • brak ubezpieczenia powyżej 14 dni: 6980 zł za auto osobowe, 10470 za ciężarowe, 1160 za pozostałe pojazdy.

W drugiej połowie roku – od lipca 2023 stawki te wzrosną i będą wynosić:

 • brak ubezpieczenia do 3 dni: 1440 zł za auto osobowe, 2160 za samochód ciężarowy, 240 za pozostałe pojazdy,
 • brak ubezpieczenia od 4 do 14 dni: 3600 zł za auto osobowe, 5400 za ciężarowe, 600 za pozostałe pojazdy,
 • brak ubezpieczenia powyżej 14 dni: 7200 zł za auto osobowe, 10800 za ciężarowe, 1200 za pozostałe pojazdy.

Co więcej, bez wykupionego OC nie uda się zarejestrować auta. Zakres ubezpieczenia OC zawsze jest taki sam, dlatego najlepiej jest znaleźć po prostu towarzystwo ubezpieczeniowe, które ma najtańszą ofertę. Najwygodniej i najszybciej zrobisz to, korzystając z porównywarki internetowej, czyli narzędzia, które gromadzi w jednym miejscu oferty najpopularniejszych firm ubezpieczeniowych.

Strony WWW z samochodami z Niemiec – co warto wiedzieć?

 • Sprowadzenie auta z Niemiec to wciąż popularny sposób zakupu samochodu.
 • Można to zrobić samodzielnie albo korzystając z pomocy firm pośredniczących.
 • Kluczowe po sprowadzeniu samochodu do kraju jest dopełnienie wszystkich formalności.
 • Tylko wtedy będziesz mógł poruszać się po drodze całkowicie legalnie!

Najczęściej zadawane pytania o strony z samochodami z Niemiec

 1. Na jakich stronach szukać aut z Niemiec?

  Używanych aut należy szukać na sprawdzonych, renomowanych stronach. Do najpopularniejszych należą: auto.de, autoscout24.de, mobile.de, webauto.de, automarkt.de.
 2. Gdzie kupić tanio samochód w Niemczech?

  Żeby kupić samochód w dobrej cenie, należy zrobić przede wszystkim dobry research na stronach internetowych i w serwisach aukcyjnych. Trzeba uzbroić się w cierpliwość – na dobrą ofertę czasem trzeba trochę poczekać! Można również wybrać się do Niemiec osobiście i poszukać samochodu w komisie.
 3. Na jakich stronach szukać aut za granicą?

  Każdy kraj ma swoje renomowane i sprawdzone strony internetowe, na których możesz bezpiecznie kupić używane auto. We Francji będą to na przykład: lacentrale.fr, automobile.fr, paruvendu.fr, leboncoin.fr, autoscout24.fr. W Niemczech najbardziej znane są: auto.de, autoscout24.de, mobile.de, webauto.de, automarkt.de. Natomiast w Holandii ooyyo.com, marktplaats.nl i Serwis ADESA. Możesz zaglądać także na serwisy ogłoszeniowe – odpowiedniki polskiego otomoto i OLX. W Niemczech jest to Gebrauchtwagen.de.
 4. Gdzie najlepiej kupić auto w Niemczech?

  Jeśli masz możliwość wyjazdu do Niemiec i zakupu samochodu używanego od pierwszego właściciela, będzie to z pewnością jedno z bardziej rekomendowanych rozwiązań. Często jednak nie ma takiej opcji, dlatego warto postawić wówczas na sprawdzonego pośrednika. Jeśli natomiast chcesz ograniczyć wydatki związane z opłaceniem pośrednika, przejrzyj niemieckie strony z autami.
Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]