Auto z Belgii – jak sprawdzić, sprowadzić i ubezpieczyć?

Zastanawiasz się, jak sprowadzić samochód z Belgii? Belgia zajmuje 3. miejsce w rankingu krajów, z których kupujemy auta. Sprawdzimy czy to się opłaca oraz jakie formalności trzeba załatwić, aby móc jeździć po polskich drogach samochodem z Belgii.

W 2021 r. z Belgii do Polski sprowadzono 61 273 samochodów. Więcej aut sprowadzono z Niemiec (547 376) i Francji (99  301). W porównaniu do poprzedniego roku liczby te są wyższe. Popularność aut z zagranicy jest spowodowana m.in. dobrym stanem technicznym pojazdów. Belgijski rynek samochodów jest atrakcyjny dla Polaków.

Samochód z Belgii – jakie najczęściej sprowadzamy?

Choć Belgia znajduje się dość daleko od Polski, to jest to trzeci najczęściej wybierany kierunek importu samochodów. Spośród najchętniej wybieranych aut znajdują się modele: Audi A4, BMW 3, Opel Astra, Volkswagen Golf, Volkswagen Passat.

Samochód z Belgii – gdzie szukać?

Jeżeli chcesz sprawdzić, jak wygląda rynek używanych aut w Belgii, warto zajrzeć na serwisy sprzedażowe:

 • www.autoscout24.be
 • www.2dehands.be/autos
 • www.Autoscout24.b
 • www.Zimmo.be

Ogłoszenia czasem są także w języku angielskim, także brak znajomości niderlandzkiego czy francuskiego nie ogranicza możliwości poznania ciekawych ofert. Jednak jeżeli chcesz na miejscu szukać auta, to możesz udać się na największą giełdę w Belgii, czyli A12 Automarket w Antwerpii.

Samochód z Belgii – jak sprawdzić stan techniczny auta sprowadzanego z Belgii?

Jak sprawdzić auto z Belgii? Sprawdzenie auta z Belgii jest możliwe na kilka sposobów. Zakup auta musi być poprzedzony dokładną weryfikacją, aby samochód dobrze służył. Na początek warto sprawdzić stan techniczny. Koszt wizyty mechanika to ok. 50 euro, ale dzięki temu można uchronić się od nieudanego zakupu.

Przykład:

Pan Antoni szukał używanego samochodu na zagranicznych stronach. Zwrócił uwagę na ofertę samochodu z Belgii, ponieważ opinie, jakie mają samochody z Belgii są bardzo dobre. Nie chciał ryzykować wyjazdem, gdy nie był pewny czy stan techniczny auta jest rzeczywiście taki, jak podano w ofercie. Dlatego telefonicznie wynajął mechanika, który obejrzał auto i potwierdził, że stan samochodu jest zgodny z ofertą. Pan Antoni zapłacił za usługę, ale miał pewność, że może jechać po dobry samochód.

Jak sprawdzić przebieg auta z Belgii za darmo?

Sprawdzenie auta z Belgii jest także ważne pod względem formalnym. Historia pojazdu z Belgii po VIN jest możliwa do pobrania na stronie historiapojazdu.gov.pl. Wystarczy wprowadzić dane samochodu i otrzymasz pełną informację o historii auta np. ile miał właścicieli, czy jego wykorzystanie było inne niż standardowe oraz czy był kradziony. CEPiK jest dobrą platformą do sprawdzenia pojazdów. Belgijski rynek aut jest popularny także dlatego, że dane pojazdów można zweryfikować.

W Belgii obowiązkowym dokumentem jest Car-pass. Znaleźć można na nim przebieg pojazdu. Oznacza to, że cofnięcie licznika jest niemożliwe, co z pewnością ucieszy potencjalnych nabywców – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Belgia może być dobrym kierunkiem na import samochodów właśnie ze względu na Car-pass. Każdy potencjalny kupiec auta ma obawy przed cofaniem licznika przez nieuczciwych sprzedawców. W Belgii cofanie liczników jest więc mało prawdopodobne.

Jak sprowadzić auto z Belgii do Polski?

Gdy podpiszesz już umowę lub otrzymasz fakturę, sprzedawca powinien przekazać Ci dokumentację pojazdu, w tym także Car-pass oraz kluczyki.

Zastanawiasz się jak sprowadzić auto z Belgii do Polski? Są dwie możliwości sprowadzenia auta do Polski. Pierwsza to powrót kupionym samochodem. Jednak trzeba w tym przypadku wyrobić tablice wywozowe. Jest to możliwe jedynie w urzędzie City Atrium w Brukseli. Trzeba także kupić ubezpieczenie na przejazd. Drugą możliwością jest transport pojazdu lawetą.

Ile kosztuje sprowadzenie auta z Belgii do Polski?

Koszt sprowadzenia pojazdu z Belgii do Polski zależy od indywidualnych czynników. Przywóz auta na lawecie trzeba zlecić firmie transportowej. Koszt to ok. 1,2 zł za 1 km, więc trasa z Belgii do Polski wyniosłaby ok. 1600 zł. W przypadku wracania samochodem na kołach musimy obliczyć koszt paliwa oraz tablic wywozowych i ubezpieczenia.

Jak krótkoterminowo zarejestrować sprowadzane auto w Belgii?

Jeżeli zdecydujesz się na powrót na kołach, musisz udać się do Brukseli, gdzie jest jedyny urząd, który wydaje tablice wywozowe. Jest to koszt ok. 30 euro. Tablice są ważne od 2 tygodni do 3 miesięcy i można tym samochodem poruszać się po całej Unii Europejskiej. Ponadto trzeba opłacić krótkoterminowe ubezpieczenie oraz badanie techniczne, jeżeli pojazd go nie miał.

Co zrobić po powrocie sprowadzonym samochodem z Belgii do Polski?

Gdy samochód z Belgii będzie już w Polsce, to czas na załatwienie formalności, które doprowadzą do rejestracji pojazdu w Polsce. Jakie dokumenty są potrzebne?

 • Akcyza – stawki do opłaty są stałe i wynoszą: 3,1% dla aut do 2 l pojemności, 18,6% dla aut powyżej 2 litrów pojemności. W przypadku pojazdów hybrydowych stawka obniża się o 50%.
 • Tłumaczenie – do rejestracji auta z Belgii niezbędne są dokumenty potwierdzające własność np. umowa lub faktura. Najczęściej przetłumaczyć trzeba umowę kupna-sprzedaży, jeżeli jest tylko w języku niderlandzkim lub francuskim oraz czasem także dowód rejestracyjny czy kartę pojazdu. Tłumaczenie musi być wykonane przez tłumacza przysięgłego. Koszt zaczyna się od ok. 100 zł.
 • Badanie techniczne – pojazd, który będzie zarejestrowany w Polsce musi przejść badania techniczne. To koszt ok. 100 zł.
 • Rejestracja – będą potrzebne wszystkie powyższe dokumenty oraz wniosek, który można wcześniej pobrać i wypełnić. Ile kosztuje rejestracja samochodu z Belgii? Jest to koszt 256 zł przy wybraniu standardowych tablic rejestracyjnych.
 • Ubezpieczenie – aby legalnie poruszać się po polskich drogach po rejestracji trzeba od razu ubezpieczyć samochód. OC jest obowiązkowe.

Jak ubezpieczyć auto sprowadzone z Belgii?

Najpóźniej w dniu rejestracji samochodu trzeba wykupić OC. Jest to obowiązkowe ubezpieczenie. Za choćby jeden dzień przerwy UFG może nałożyć karę finansową. Aby uzyskać jak najniższą cenę za ubezpieczenie warto skorzystać z porównywarki. Wpisując dane tylko raz, otrzymasz propozycje z różnych towarzystw. Możesz wtedy wybrać najtańszą, bowiem zakres OC jest taki sam, gdyż reguluje go ustawa o ubezpieczeniach. Zakup polisy jest prosty – dokumenty otrzymasz na mejla. Warto także zapoznać się z dodatkowymi ubezpieczeniami tj. AC, NNW, assistance. To wszystko także możesz sprawdzić w porównywarce.

Samochód z Belgii – co warto wiedzieć?

 1. Belgia to trzeci najpopularniejszy kierunek importu aut używanych.
 2. W 2021 r. belgijski rynek przyniósł do Polski 60 tys. samochodów.
 3. Auto z Belgii można sprowadzić na lawecie lub wrócić nim na kołach.
 4. W Polsce należy opłacić akcyzę, badanie techniczne, aby móc zarejestrować samochód.
 5. Najpóźniej w dniu rejestracji w Polsce należy wykupić OC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o sprowadzenie samochodu z Belgii

 1. Ile kosztuje rejestracja samochodu z Belgii?

  Koszt rejestracji samochodu z Belgii nie różni się od ceny rejestracji samochodów z innych krajów i wynosi 256 zł. W skład tej opłaty wchodzi: tablice rejestracyjne, nalepka kontrolna, pozwolenie czasowe, dowód rejestracyjny, znaki legalizacyjne, opłata ewidencyjna. Jeżeli wybierzesz indywidualne tablice rejestracyjne to koszt wzrośnie do 1176 zł.
 2. Dlaczego warto kupić samochód z Belgii?

  Samochody z Belgii mają dobre opinie. Belgowie dbają o swoje samochody, wiele osób serwisuje je w autoryzowanych warsztatach. Infrastruktura drogowa jest na wysokim poziomie, co pozwala na zachowanie dobrego stanu technicznego aut. Dodatkowo w Belgii obowiązkowy jest Car-pass, czyli dokument, który dokumentuje przebieg.
 3. Czy właściciel musi osobiście zarejestrować auto?

  Jeżeli właściciel nie może osobiście udać się do Wydziału Komunikacji może ustanowić pełnomocnika, który będzie mógł w jego imieniu dopełnić formalności. W przypadku, gdy pełnomocnikiem jest osoba z bliskiej rodziny np. rodzic, dziecko upoważnienie nic nie kosztuje. Jednak, gdy pełnomocnikiem będzie obca osoba, to opłata wynosi 17 zł.
Ilona Walczak
[Głosów: 2 Średnia: 3.5]