Patrycja Purzycka

Patrycja Purzycka | 21 października 2023

Rejestracja samochodu z USA – jak to zrobić?

scrolldown samochód z USA

Polacy chętnie sprowadzają samochody, nie tylko z Europy, ale także z dalszych terenów. Dużą popularnością cieszą się auta z USA. Sprawdzimy, jak wyglądają formalności niezbędne do rejestracji takiego auta w Polsce oraz ile kosztują.

Rejestracja samochodu z USA – co warto wiedzieć?

 1. Sprowadzenie samochodu z USA wiąże się z dodatkowymi opłatami tj. cło, VAT.
 2. Przed rejestracją samochodu z USA trzeba dokonać przeróbek np. licznika lub oświetlenia.
 3. Do zarejestrowania samochodu niezbędne jest przetłumaczenie dokumentów.
 4. W dniu rejestracji samochodu trzeba go ubezpieczyć, aby nie narazić się na karę z UFG.

Fanów amerykańskich samochodów nie brakuje w Polsce. I choć transport takiego samochodu jest trudniejszy niż np. z Niemiec nie odstrasza to kupców. Chętni na oryginalne mustangi, dodge czy pickupy mają trudniejsze zadanie w zorganizowaniu transportu, ale wiele firm się w tym specjalizuje i można zlecić im sprowadzenie auta z USA.

Czy warto sprowadzić samochód z USA?

Choć kierunek podróży jest daleki to USA jest na 4. miejscu rankingu importu samochodów do Polski w czasie od stycznia do września 2023 roku. Kraje, z których Polacy sprowadzają najwięcej samochodów to Niemcy, Francja, Belgia. Wiele osób decyduje się na auto z USA ze względu na korzystną cenę, nawet dodając koszty transportu. W Polsce są także fani amerykańskiej kultury, których marzeniem jest posiadać oryginalny samochód z USA. Warto jednak pamiętać, że sprowadzając auto ze Stanów Zjednoczonych trzeba dodatkowo opłacić cło i VAT.

Jakie są opłaty za sprowadzenie samochodu z USA?

Pierwszą należność, jaką należy uiścić za sprowadzenie samochodu z USA jest cło. Po dostarczeniu samochodu do Europy odbywa się odprawa celna. Koszt cła to 10% wartości samochodu oraz jego sprowadzenia. Np. przy łącznej wartości auta i kosztów transportu 30 000 euro, cło wyniesie 3 000 euro.

Kolejną opłatą do uregulowania jest VAT. Podstawą obliczenia jest wartość samochodu + koszt sprowadzenia + cło. W powyższym przypadku to 33 000 euro. Kwota VAT jest inna w każdym kraju. W Polsce wynosi 23%, więc VAT wyniósłby 7590 euro.

Natomiast w Niemczech VAT wynosi 19%, dlatego niektórzy decydują się na transport auta z USA do Niemiec, aby zapłacić niższy VAT. W powyższym przypadku VAT w Niemczech wyniósłby 6270 euro.

Ostatnia opłata to akcyza. Koszt akcyzy jest zależny od pojemności silnika. Więcej zapłacą właściciele samochodów z silnikiem powyżej 2000 cm – 18,6 % wartości pojazdu. Na niższą opłatę mogą liczyć osoby, które zdecydowały się na silnik poniżej 2000 cm, czyli 3,1% wartości pojazdu.

Przykład:

Pan Mateusz postanowił kupić Forda Edge ze Stanów Zjednoczonych. Wynajął firmę, dzięki której sprowadził auto z USA. Koszty jakie musiał pokryć to: 42 000 zł wartość samochodu oraz transportu, cło 4200 zł, VAT 10626 zł, akcyza 1178 zł. Łączny koszt to 58004 zł. Dzięki temu, że jego auto miało mniejszą pojemność niż 2000 cm mógł opłacić niższą stawkę akcyzy, czyli 3,1%.

Co zrobić przed rejestracją auta z USA?

Zanim udasz się do Wydziału Komunikacji, właściwemu twojemu miejscu zamieszkania musisz przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, aby podczas jednej wizyty zarejestrować samochód.

Tłumaczenie dokumentów

Rejestrując samochód sprowadzony spoza Unii Europejskiej musisz mieć przetłumaczone dokumenty. Tłumaczenie musi zostać wykonane przez tłumacza przysięgłego i trzeba mieć je w oryginale, aby urzędnik mógł wszystko zweryfikować.

Przeróbki techniczne

Samochody wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych mają inne parametry niż te przygotowane do jazdy po polskich drogach. Z tego powodu niezbędne będą przeróbki, zanim udasz się na badanie techniczne. Najczęściej trzeba dokonać zmiany:

 • oświetlenia – samochody z USA mają reflektory symetryczne, a w Polsce asymetryczne, kierunkowskazy aut z USA są czerwone, a w Polsce obowiązują pomarańczowe. W autach z USA często nie ma także tylnego światła przeciwmgielnego,
 • licznik – w USA jednostką przebiegu jest mila, natomiast w Polsce kilometr. Należy dostosować licznik do polskich zasad,
 • układ wydechowy – w Europie normy emisji spalin są wyższe niż w USA, dlatego trzeba będzie dokonać zmian w pojeździe.

Badanie techniczne

Dopiero po przeróbkach trzeba udać się na stację diagnostyczną w celu wykonania badania technicznego. Ten dokument dopuszcza samochód do jazdy po polskich drogach.

Jak zarejestrować samochód z USA?

Przed wyjściem do Wydziału Komunikacji, warto sprawdzić czy na wizytę trzeba się umawiać. Można pobrać ze strony urzędu wniosek o rejestrację samochodu, aby wypełnić go na spokojnie w domu. Oprócz wniosku niezbędne będą następujące dokumenty:

 • dokument potwierdzający własność pojazdu np. umowa kupna-sprzedaży lub faktura,
 • dowód rejestracyjny,
 • aktualne tablice rejestracyjne, jeśli są,
 • potwierdzenia opłat,
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego,
 • dowód odprawy celnej,
 • dokument dot. Recyklingu samochodu, tylko w przypadku, gdy pojazd był sprowadzony przed 1 stycznia 2016 roku i nie był wcześniej rejestrowany.

Pamiętaj, aby zarejestrować samochód sprowadzony z USA w ciągu 30 dni. W przeciwnym razie możesz otrzymać karę za brak rejestracji w terminie. Kara wynosi od 200 do 1000 zł i jest nakładana przez urząd – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Ile kosztuje rejestracja auta z USA?

Koszt rejestracji samochodu z USA jest taki sam, jak w przypadku samochodu sprowadzonego z Europy. Opłaty przy rejestracji są takie same. Łączny koszt to 160 zł. Składają się na to:

 • tablice rejestracyjne – 80 zł,
 • pozwolenie czasowe – 13,5 zł,
 • dowód rejestracyjny – 54 zł,
 • nalepka legalizacyjna – 12,5 zł.

Masz możliwość wyboru indywidualnych tablic rejestracyjnych, czyli wybrania ciągu znaków. Jednak jest to koszt 1000 zł.

Koszt rejestracji od września 2022 roku jest niższy, ponieważ nie wydawana jest już karta pojazdu oraz nalepka na szybę.

Jak ubezpieczyć samochód z USA?

Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z USA będzie ostatnim obowiązkowym wydatkiem. Po zakupie OC będziesz już mógł legalnie poruszać się po polskich drogach. Pamiętaj, aby ubezpieczyć samochód tego samego dnia, co rejestracja, ponieważ za każdy dzień przerwy możesz zapłacić karę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Zanim wykupisz polisę, warto poszukać korzystnych ofert. Zakres ubezpieczenia OC jest taki sam w każdym towarzystwie, dlatego jeśli szukasz samego OC można kierować się wyłącznie najniższą składką. Oferty możesz sprawdzić w porównywarce ubezpieczeń, gdzie w jednym miejscu poznasz propozycje OC od kilkunastu ubezpieczycieli.

Przykład:

Tak, jak zrobił to Pan Marek, właściciel sprowadzonego z USA Dodge Grand Caravan z 2018 rok, 3.6 benzyna. Pan Marek ma 39 lat i od 10 lat jeździ bezszkodowo.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje ubezpieczenia auta z USA??
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
561,00 zł* rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
620,00 zł* rata od 0 zł
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
852,00 zł* rata od 0 zł
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
899,00 zł* rata od 0 zł
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
1105,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1112,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje ubezpieczenia auta z USA??
Balcia Insurance
561,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
620,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
852,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
899,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
1105,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
1112,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Dodge Grand Caravan z 2018 rok, 3.6 benzyna

Gdyby pan Marek nie wykorzystał porównywarki mógłby przepłacić. Różnica między najdroższą a najtańszą składką to ponad 600 zł!

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rejestrację samochodu z USA

 1. Jak można sprawdzić historię pojazdu sprowadzonego z USA?

  Przed zakupem warto sprawdzić jego historię, niezależnie czy pochodzi on z USA czy innego kraju. Bezpłatnie można to zrobić na stronie historiapojazdu.gov.pl lub wykupić płatne raporty np. Carfax, Autocheck. Oprócz uszkodzeń można zweryfikować stan prawny samochodu.
 2. Czy ubezpieczenie samochodu z USA jest droższe niż aut krajowych?

  Cena OC zależy od marki, modelu, pojemności silnika, a także kierowcy – jego przebiegu ubezpieczenia, wieku i miejsca zamieszkania. OC na auta z USA może być droższe, ponieważ zazwyczaj mają większą pojemność. Zawsze warto sprawdzić ceny ubezpieczeń w porównywarce, aby nie przepłacać.
 3. Czy urzędnik może odmówić rejestracji auta z USA?

  W USA samochody po kolizji otrzymują certyfikaty. Te, które są sprowadzana mają najczęściej certyfikat „Salvage”, który oznacza, że ten samochód brał udział w kolizji. Jednak nie jest to zawsze jednoznaczne z tym, że samochód nie nadaje się do użytku. Czasem urzędnicy nie chcą zarejestrować takiego auta, jednak ma to też związek np. z brakami w dokumentacji.
 4. Czy samochód z USA można ubezpieczyć w AC?

  Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe wyrażają zgodę na ubezpieczenie AC dla samochodów sprowadzonych ze Stanów Zjednoczonych. Jest to związane z certyfikatami tych samochodów, które są powypadkowe. Jednak dla niektórych ubezpieczycieli to nie problem i można uzyskać ofertę na ubezpieczenia AC samochodu sprowadzonego z USA. Są to m.in.: PZU, Warta, Ergo Hestia.
 5. Jakie kary można otrzymać nie rejestrując samochodu z USA lub nie ubezpieczając go we właściwym czasie?

  Na rejestrację samochodu z USA masz 30 dni. Jeśli tego nie zrobisz, grozi ci kara z urzędu w wysokości od 200 do 1000 zł. Ubezpieczenie OC musisz wykupić w dniu rejestracji. Za przerwę do 3 dni zapłacisz 1440 zł, od 4 do 14 dni 3600 zł, a powyżej 14 dni 7200 zł.
Patrycja Purzycka
[Głosów: 1 Średnia: 5]