Rejestracja samochodu z USA – jak to zrobić w 2024 r.?

Polacy chętnie sprowadzają samochody, nie tylko z Europy, ale także z dalszych terenów. Dużą popularnością cieszą się auta z USA. Sprawdzamy, jak wyglądają formalności niezbędne do rejestracji takiego auta w Polsce i ile to kosztuje.

Fanów amerykańskich samochodów nie brakuje w Polsce. I choć transport takiego samochodu jest trudniejszy niż np. z Niemiec, nie odstrasza to kupców. Chętni na oryginalne mustangi, dodge czy pickupy mają trudniejsze zadanie w zorganizowaniu transportu, ale wiele firm się w tym specjalizuje i można zlecić im sprowadzenie auta z USA.

Czy warto sprowadzić samochód z USA?

Choć kierunek podróży jest daleki, to USA jest na 4. miejscu rankingu importu samochodów do Polski w styczniu 2024 roku. Kraje, z których Polacy sprowadzają najwięcej samochodów w bieżącym roku to Niemcy, Francja i Belgia. Wiele osób decyduje się na auto z USA ze względu na korzystną cenę, nawet dodając koszty transportu. W Polsce są także fani amerykańskiej kultury, których marzeniem jest posiadać oryginalny samochód z USA. Warto jednak pamiętać, że sprowadzając auto ze Stanów Zjednoczonych trzeba dodatkowo opłacić cło i VAT.

Jakie są opłaty za sprowadzenie samochodu z USA?

Cło na samochód z USA

Pierwszą należność, jaką należy uiścić za sprowadzenie samochodu z USA jest cło. Po dostarczeniu samochodu do Europy odbywa się odprawa celna. Koszt cła to 10% wartości samochodu oraz jego sprowadzenia.

Przykład: Przy łącznej wartości auta i kosztów transportu 30 000 euro, cło wyniesie 3 000 euro.

Podatek VAT za samochód sprowadzony z USA

Kolejną opłatą do uregulowania jest VAT. Podstawą obliczenia jest wartość samochodu + koszt sprowadzenia + cło. W powyższym przypadku to 33 000 euro.

Uwaga! Kwota VAT jest inna w każdym kraju. W Polsce wynosi 23%, więc VAT wyniósłby 7590 euro. Natomiast w Niemczech VAT wynosi 19%, dlatego niektórzy decydują się na transport auta z USA do Niemiec, aby zapłacić niższy VAT. W powyższym przypadku VAT w Niemczech wyniósłby 6270 euro.

Akcyza na auto z USA w 2024 r.

Ostatnia opłata to akcyza. W przypadku samochodów z silnikiem spalinowym, koszt akcyzy jest zależny od pojemności silnika. Więcej zapłacą właściciele samochodów z silnikiem powyżej 2000 cm – 18,6 % wartości pojazdu. Na niższą opłatę mogą natomiast liczyć osoby, które zdecydowały się na silnik poniżej 2000 cm, czyli 3,1% wartości pojazdu.

Przykład:

Pan Mateusz postanowił kupić Forda Edge ze Stanów Zjednoczonych. Wynajął firmę, dzięki której sprowadził auto z USA. Koszty jakie musiał pokryć to: 42 000 zł wartość samochodu oraz transportu, cło 4200 zł, VAT 10626 zł, akcyza 1178 zł. Łączny koszt to 58004 zł. Dzięki temu, że jego auto miało mniejszą pojemność niż 2000 cm mógł opłacić niższą stawkę akcyzy, czyli 3,1%.

Zamierzasz sprowadzić z USA hybrydę? Możesz skorzystać z preferencyjnych stawek akcyzy, a mianowicie:

 • 9,3% – na samochody osobowe o hybrydowym napędzie spalinowo-elektrycznym, w którym energia elektryczna nie jest akumulowana przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania, o pojemności silnika spalinowego wyższej niż 2000 cm3, ale nie wyższej niż 3500 cm3;
 • 9,3% na hybrydy plug-in (PHEV – z możliwością ładowania z gniazdka, czyli zewnętrznego źródła prądu), wyposażonych w silnik spalinowy powyżej 2000 cm3, ale nie wyższy niż 3500 cm3;
 • 1,55%  – na samochód osobowy o hybrydowym napędzie spalinowo-elektrycznym, w którym energia elektryczna nie jest akumulowana przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania, o pojemności silnika spalinowego równej 2000 cm3 lub niższej;
 • 3,1% dla pozostałych samochodów.

Całkowicie z płacenia akcyzy (w rozumieniu ustawy ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych) są zwolnieni właściciele pojazdów elektrycznych i napędzanych wodorem, a także hybrydowych o pojemności silnika spalinowego równej 2000 cm3 lub niższej (plug-in PHEV). W ostatnim przypadku opłata nie będzie pobierana w okresie do 31 grudnia 2029 r.

Co zrobić przed rejestracją auta z USA?

Zanim udasz się do wydziału komunikacji, właściwemu twojemu miejscu zamieszkania musisz przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, aby podczas jednej wizyty zarejestrować samochód.

Tłumaczenie dokumentów

Rejestrując samochód sprowadzony spoza Unii Europejskiej musisz mieć przetłumaczone dokumenty. Tłumaczenie powinno zostać wykonane przez tłumacza przysięgłego i trzeba mieć je w oryginale, aby urzędnik mógł wszystko zweryfikować.

Przeróbki techniczne auta z USA

Samochody wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych mają inne parametry niż te przygotowane do jazdy po polskich drogach. Z tego powodu niezbędne będą przeróbki. Zanim udasz się na badanie techniczne, sprawdź czy nie trzeba dokonać zmiany:

 • oświetlenia – samochody z USA mają reflektory symetryczne, a w Polsce asymetryczne. Kierunkowskazy aut z USA są czerwone, a w Polsce obowiązują pomarańczowe. W autach z USA często nie ma także tylnego światła przeciwmgielnego;
 • wskazań licznika – w USA jednostką przebiegu jest mila, natomiast w Polsce kilometr. Należy dostosować licznik do polskich przepisów,
 • układu wydechowego – w Europie normy emisji spalin są wyższe niż w USA, dlatego trzeba będzie dokonać zmian w pojeździe.

Badanie techniczne

Dopiero po przeróbkach możesz udać się na stację diagnostyczną w celu wykonania badania technicznego. Ten dokument dopuszcza samochód do jazdy po polskich drogach.

Jak zarejestrować samochód z USA w 2024 r.?

W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy na wizytę w urzędzie trzeba się umawiać. Następnie można pobrać ze strony urzędu wniosek o rejestrację samochodu i wypełnić go na spokojnie w domu. Oprócz wniosku, do rejestracji samochodu sprowadzonego z USA niezbędne będą następujące dokumenty:

   • dokument potwierdzający własność pojazdu np. umowa kupna-sprzedaży lub faktura,
   • dowód rejestracyjny,
   • aktualne tablice rejestracyjne – jeśli są,
   • potwierdzenie uiszczenia opłat,
   • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego,
   • dowód odprawy celnej,
   • dokument dot. recyklingu samochodu (tylko w przypadku, gdy pojazd był sprowadzony przed 1 stycznia 2016 roku i nie był wcześniej rejestrowany).

– Samochód sprowadzony z USA należy zarejestrować w ciągu 30 dni lub 90 dni od przywiezienia do Polski – termin 90 dni dotyczy tylko przedsiębiorców zajmujących się handlem pojazdami w Polsce. W przeciwnym razie możesz zapłacić karę za brak rejestracji w terminie. W 2024 r. wynosi ona od 500 zł do nawet 2000 zł, w zależności od tego kto składa wniosek (osoba fizyczna czy przedsiębiorca) oraz od okresu jaki upłynął od ostatniego dnia przewidzianego na rejestrację – wyjaśnia Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Ile kosztuje rejestracja auta z USA w 2024 r.?

Koszt rejestracji samochodu z USA jest taki sam, jak w przypadku samochodu sprowadzonego z Europy – opłaty przy rejestracji są takie same. Łączny kwota do zapłaty w wydziale komunikacji wynosi 160 zł. Składają się na nią opłaty za:

    • tablice rejestracyjne – 80 zł,
    • pozwolenie czasowe – 13,5 zł,
    • dowód rejestracyjny – 54 zł,
    • nalepka legalizacyjna – 12,5 zł.

Masz możliwość wyboru indywidualnych tablic rejestracyjnych, czyli wybrania ciągu znaków. Jednak stanowi to wydatek 1000 zł.

Uwaga! Koszt rejestracji od września 2022 roku jest niższy, ponieważ nie jest już wydawana karta pojazdu oraz nalepka na szybę. Dodatkowo, w 2023 r. zniesiono opłatę ewidencyjną.

Jak ubezpieczyć samochód z USA?

Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z USA będzie ostatnim obowiązkowym wydatkiem. Po zakupie OC będziesz już mógł legalnie poruszać się po polskich drogach. Pamiętaj, aby ubezpieczyć samochód tego samego dnia, co rejestracja, ponieważ za każdy dzień przerwy możesz zapłacić karę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Ile wynoszą kary za brak OC w 2024 r.? (od 1 stycznia do 30 czerwca)

Brak OC w styczniu - czerwcu 2024Samochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy (np. motocykle)
Do 3 dni1700 zł2550 zł280 zł
Od 4 do 14 dni4240 zł6360 zł710 zł
Powyżej 14 dni8480 zł12730 zł1410 zł

Zanim wykupisz polisę, warto poszukać korzystnych ofert. Pamiętaj, że zakres ubezpieczenia OC jest taki sam w każdym towarzystwie. Dlatego, jeśli szukasz samego OC, możesz kierować się wyłącznie ceną polisy. Oferty możesz sprawdzić w naszej porównywarce ubezpieczeń – w jednym miejscu poznasz propozycje OC od kilkunastu ubezpieczycieli.

Przykład:

Pan Marek z Krakowa, właściciel sprowadzonego z USA Dodge Grand Caravan z 2018 rok, 3.6 benzyna ma 39 lat i od 10 lat jeździ bezszkodowo. Jakie oferty obowiązkowego ubezpieczenia przedstawiły mu poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe?

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje ubezpieczenia auta z USA??
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
549,00 zł* rata od 91,50zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
677,00 zł* rata od 87,06zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
818,00 zł* rata od 282,25zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1118,00 zł* rata od 363zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1149,00 zł* rata od 667zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Ile kosztuje ubezpieczenia auta z USA??
Trasti
549,00 zł* rata od 91.50
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
mtu24.pl
677,00 zł* rata od 87.06
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Uniqa
818,00 zł* rata od 282.25
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Benefia
1118,00 zł* rata od 363.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Wiener
1149,00 zł* rata od 667.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna

* Wyniki kalkulacji z 28.02.2024 r. na Dodge Grand Caravan z 2018 rok, 3.6 benzyna

Gdyby pan Marek nie wykorzystał porównywarki ubezpieczeń OC i AC, mógłby przepłacić. Różnica między najdroższą a najtańszą składką wynosi 600 zł!

Rejestracja samochodu z USA – co warto wiedzieć?

 1. Sprowadzenie samochodu z USA wiąże się z dodatkowymi opłatami tj. cło, VAT i akcyza.
 2. Przed rejestracją samochodu z USA trzeba dokonać przeróbek, np. licznika i oświetlenia.
 3. Do zarejestrowania samochodu niezbędne jest przetłumaczenie dokumentów.
 4. W dniu rejestracji samochodu trzeba go ubezpieczyć, aby nie narazić się na karę z UFG.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rejestrację samochodu z USA

 1. Jak można sprawdzić historię pojazdu sprowadzonego z USA?

  Przed zakupem warto sprawdzić jego historię, niezależnie czy pochodzi on z USA czy innego kraju. Bezpłatnie można to zrobić na stronie historiapojazdu.gov.pl lub wykupić płatne raporty np. Carfax, Autocheck. Oprócz uszkodzeń, można zweryfikować stan prawny samochodu.
 2. Czy ubezpieczenie samochodu z USA jest droższe niż aut krajowych?

  Cena OC zależy od marki, modelu, pojemności silnika, a także kierowcy – jego przebiegu ubezpieczenia, wieku i miejsca zamieszkania. OC na auta z USA może być droższe, ponieważ zazwyczaj mają dużą pojemność silnika. Zawsze warto sprawdzić ceny ubezpieczeń w porównywarce, aby nie przepłacać.
 3. Czy urzędnik może odmówić rejestracji auta z USA?

  W USA samochody po kolizji otrzymują certyfikaty. Te, które są sprowadzane z zagranicy mają najczęściej certyfikat „Salvage”, który oznacza, że ten samochód brał udział w kolizji. Jednak nie jest to zawsze jednoznaczne z tym, że samochód nie nadaje się do użytku. Czasem urzędnicy nie chcą zarejestrować takiego auta, jednak ma to też związek np. z brakami w dokumentacji lub koniecznością dokonania drobnych przeróbek (np. świateł, licznika, układu wydechowego).
 4. Czy samochód z USA można ubezpieczyć w AC?

  Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe wyrażają zgodę na ubezpieczenie AC dla samochodów sprowadzonych ze Stanów Zjednoczonych. Jest to związane z certyfikatami tych samochodów, które są powypadkowe. Jednak dla niektórych ubezpieczycieli to nie problem i można uzyskać ofertę na ubezpieczenia AC samochodu sprowadzonego z USA. Są to m.in.: PZU, Warta, Ergo Hestia czy Wiener.
 5. Jakie kary można otrzymać nie rejestrując samochodu z USA lub nie ubezpieczając go we właściwym czasie?

  Na rejestrację samochodu z USA masz 30 dni lub 90 dni (przedłużony termin tylko dla przedsiębiorców zajmujących się handlem pojazdami w Polsce!). Jeśli tego nie zrobisz, grozi Ci kara w wysokości odpowiednio 500 zł lub 1000 zł lub nawet podwojona stawka (za spóźnienie 180 dni po upływie terminu przewidzianego na rejestrację). Ubezpieczenie OC musisz wykupić w dniu rejestracji. W 2024 r. (w okresie styczeń-czerwiec) za przerwę do 3 dni zapłacisz 1700 zł, od 4 do 14 dni 4240 zł, a powyżej 14 dni 8480 zł.
Patrycja Purzycka
[Głosów: 1 Średnia: 5]