Ranking AC – porównanie ubezpieczeń AutoCasco

Autocasco jest przeznaczone dla kierowców, którym zależy na dodatkowej ochronie swojego samochodu. Najczęściej wykupowane jest razem z obowiązkowym OC, choć można je kupić także oddzielnie. Sprawdzimy, gdzie najlepiej kupić AC oraz na co zwrócić szczególną uwagę.

Ubezpieczenie AC jest dobrowolne, dlatego każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma swój zakres ubezpieczenia. Są klauzule i pojęcia, które występują w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, ale np. nie każda firma będzie miała ochronę zniżek czy stałą sumę ubezpieczenia. Przed zakupem warto dokładnie prześledzić oferty i sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

Jakie AC zapewnia najlepszą ochronę?

Ubezpieczenie autocasco występuje w kilku wariantach. Warto zapoznać się, jak można ubezpieczyć auto i czy najwyższa ochrona jest niezbędna, a może wystarczy mniejszy zakres ochrony. Prześledźmy poniższe warianty:

Minicasco

Najbardziej okrojony zakresowo produkt, co wiąże się także z najniższą składką. Jednak ma ochronę (w zależności od oferty firm ubezpieczeniowych) od kradzieży auta, uszkodzenia pojazdu przez żywioły lub wandalizm. Niektóre firmy mają w zakresie także zderzenia ze zwierzęciem. Szczególnie przydatne dla osób, które często podróżują drogami przez lasy. Warto pamiętać, że AC mini nie chroni od szkód parkingowych, drobniejszych kolizji.

Standardowe AC

Najbardziej ustandaryzowany wariant AC, którego zakres można kształtować na swoje potrzeby. Jest to tańsza opcja niż all risks. Obejmuje tylko ryzyka nazwane, wymienione w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Autocasco all risks

Najpełniejszy wariant autocasco. Obejmuje wszystkie zdarzenia. Wyjątkiem są tylko wyłączenia zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Ubezpieczyciel odpowiada za każdą nawet nietypową sytuację.

Sprawdźmy w kalkulatorze OC AC, jak wyglądają różnice w cenie pakietu OC i AC mini oraz OC i AC pełne. Kalkulacje są przygotowane dla 45-letniego pana Romana z Piotrkowa Trybunalskiego, który ma Skodę Fabię z 2018 roku, pojemność 1.4, wartość pojazdu 53 000 zł.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC/AC?
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
411,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
616,00 zł*
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
915,00 zł*
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
1247,00 zł*
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
1310,00 zł*
Ile kosztuje OC/AC?
mtu24.pl
411,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
616,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
915,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
1247,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
1310,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z dnia 31.08.2023 r.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC/AC?
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
834,00 zł*
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1319,00 zł*
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1598,00 zł*
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1669,00 zł*
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
1696,00 zł*
Ile kosztuje OC/AC?
Uniqa
834,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
1319,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
1598,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
1669,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
1696,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z dnia 31.08.2023 r.

Jak widać na przykładzie cena najtańszej oferty AC mini jest połowę tańsza od pełnego AC. Jednak np. oferta AC mini z Proamy jest nawet droższa od pełnego AC w Unice. Warto więc porównywać oferty nie tylko na najtańsze OC, aby wybrać dobrą polisę i nie przepłacać.

Jak zakres terytorialny wpływa na ranking ubezpieczeń AC?

Jednym z aspektów ubezpieczenia AC jest zakres terytorialny, czyli w jakim miejscu zdarzenia towarzystwo ubezpieczeniowe przyjmuje odpowiedzialność. Wszystkie polisy AC działają w Polsce. Jeżeli często wyjeżdżasz za granicę i potrzebujesz ochrony, sprawdź koniecznie w OWU zakres terytorialny, ponieważ każda firma ubezpieczeniowa ma inny zakres ochrony. Sprawdźmy na przykładzie pani Agnieszki (która od 20 lat ubezpiecza auta i miała jedną szkodę z OC 10 lat temu) czy AC jej pojazdu będzie działało za granicą. Pani Agnieszka ma Opla Astrę z 2017 roku, pojemność 1.4 benzyna, wartość pojazdu 52 000 zł.

Firma ubezpieczeniowaZakres terytorialnyCena OC AC
Link4Europa, w przypadku kradzieży wyłączenie: Rosja, Białoruś, Ukraina1217 zł
HDIEuropa, Maroko, Tunezja, Izrael, Turcja (w europejskich częściach), brak odpowiedzialności w Gruzji1069 zł
UniqaPolska, możliwość rozszerzenia na Europę bez Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy914 zł Polska, 1023 zł Europa
TrastiPolska i Europa geograficzna bez wyłączeń1683 zł
WienerEuropa z wyłączeniem na terytorium Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy, można włączyć te kraje za dopłatą składki1165 zł Europa, 1497 zł z rozszerzeniem

Kalkulacja z dnia 31.08.2023 r.

Pani Agnieszka wyjeżdża często do Niemiec, wybrała więc wariant z Uniqi z rozszerzeniem zakresu terytorialnego. Gdyby nie sprawdziła wcześniej warunków ubezpieczenia, mogłaby nie otrzymać odszkodowania, gdyby szkoda z AC wydarzyła się w Niemczech.

Która firma oferuje najkorzystniejszy sposób likwidacji szkody z AC?

Kupując AC warto zapoznać się z różnymi ofertami oraz możliwościami likwidacji szkody. Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie i każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma swoje propozycje. Trudno stworzyć ranking ubezpieczeń komunikacyjnych, ponieważ w każdej z firm można znaleźć dobre warianty ubezpieczenia AC. Najczęściej można się spotkać z trzema sposobami likwidacji szkody.

 • serwis, czyli likwidacja szkody w ASO – właściciel samochodu może skorzystać z naprawy pojazdu po szkodzie z AC w autoryzowanym serwisie. Naprawa odbywa się bezgotówkowo. To serwis rozlicza się z towarzystwem ubezpieczeniowym.
 • warsztat partnerski – jest to bardzo podobna likwidacja jak w ASO, także bezgotówkowa, jednak przy tym wariancie ubezpieczenia AC nie można skorzystać z ASO, tylko wybrać warsztat współpracujący z danym towarzystwem,
 • kosztorys – tę metodę wykorzystują osoby, które są w stanie same naprawić auto lub mają znajomego mechanika. Ubezpieczyciel wycenia szkodę, przechodzi do wypłaty odszkodowania, a właściciel samo decyduje, gdzie naprawi auto.

Kupując AC w wariancie kosztorysowym trzeba zwrócić szczególną uwagę na zniesienie amortyzacji części. Jeżeli w polisie nie będzie zniesionej amortyzacji, ubezpieczyciel potrąci z wypłaty odszkodowania właściwy procent zużycia części. Przy starszych pojazdach może to być nawet 70%, a więc otrzymałbyś tylko 30% na pokrycie kosztów naprawy pojazdu – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń w najtaniejuagenta.pl.

Szukając ubezpieczenia OC AC warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych. Nie tylko znajdziesz tam najtańsze OC, ale możesz porównać także warianty OC i AC. Tak jak zrobił to pan Łukasz, który wahał się między kosztorysem a serwisem. Odpowiedź dała mu porównywarka ubezpieczeń komunikacyjnych.

Kalkulacja przygotowana dla 58-letniego pana Łukasza z Jarocina, bezszkodowa historia ubezpieczenia OC AC, Citroen C4, 1.5 diesel, 2020 rok, wartość pojazdu 56 300 zł.

Firma ubezpieczeniowaCena OC AC serwis (części oryginalne, zniesiona amortyzacja i udziały własne)Cena OC AC kosztorys (części zamienne, zniesiona amortyzacja i udziały własne)
Uniqa1428 zł941 zł
Link41722 zł1320 zł
Wiener1811 zł1208 zł
Generali2077 zł1653 zł
Compensa2142 zł1630 zł

Kalkulacja z dnia 31.08.2023 r.

W tabeli widać, że wariant kosztorysowy OC i AC jest zdecydowanie tańszy. Jednak przy nowszym modelu auta, warto zastanowić się nad wariantem serwisowym OC i AC, ponieważ będzie miało to znaczenie nawet w przyszłej sprzedaży auta. Dodatkowo jest to wygodne rozwiązanie, bo to serwis zajmuje się kontaktem z ubezpieczycielem.

W jakiej firmie suma ubezpieczenia AC jest najwyższa?

Cena OC i AC zależy od różnych czynników. Wysokość składki polisy AC jest uzależniona od wartości pojazdu. Im wyższa wartość, tym droższa polisa. W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym może być nieco inna wartość pojazdu. Firmy korzystają z różnych systemów wyliczania wartości pojazdu. Są to najczęściej Eurotax, Info-Ekpert. Przy cenie OC wartość nie ma znaczenia. Zakup polisy wiąże się z różnymi wątpliwościami. Warto wcześniej sprawdzić wartość rynkową swojego auta, aby wybrać najlepsze ubezpieczenie komunikacyjne OC i AC. Kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych pokazuje oferty ubezpieczycieli oraz wartość na jaką można wykupić polisę OC. Ustalenie wartości pojazdu ma znaczenie przy zgłoszeniu szkody całkowitej.

Przy AC można wykupić stałą sumę ubezpieczenia. Polisa AC, która ma to w zakresie zapewni wypłatę odszkodowania wartości z polisy przy szkodzie całkowitej. Warto jednak pamiętać, ze ta klauzula zwiększy składkę za ubezpieczenie samochodu.

Sprawdźmy na przykładzie pana Adama, jak prezentują się oferty w różnych wariantach AC z różnymi sumami ubezpieczenia. Pan Adam ma 28 lat i od 7 lat ubezpiecza pojazdy i jeździ bezszkodowo. Kupił Forda Focusa, 2017 rok, 1.6 diesel.

UbezpieczycielZakres ofertyCena
UniqaSzkoda całkowita, częściowa, kradzież, naprawa na częściach zamiennych, kosztorys, udział własny 1000 zł przy szkodach całkowitych i częściowych, wartość 44 200 zł.1198 zł
WienerSzkoda całkowita, częściowa, kradzież, naprawa na częściach zamiennych, kosztorys, udział własny 1000 zł przy szkodach całkowitych i częściowych, wartość pojazdu 40 340 zł2015 zł
BenefiaSzkoda całkowita, częściowa, kradzież, naprawa na częściach oryginalnych, warsztat, brak udziału własnego, wartość 43 100 zł3517 zł
TUZSzkoda całkowita, częściowa, kradzież, naprawa na częściach oryginalnych, warsztat, brak udziału własnego, wartość 43 499 zł4646 zł

Kalkulacja z dnia 31.08.2023 r.

Jak widać różnice w składkach są ogromne. Warto więc sprawdzać zakres ofert. Np. oferta Wiener jest droższa od Uniqi, a zakres ubezpieczenia jest taki sam, a nawet wartość samochodu jest niższa. Najkorzystniejsza zakresowo i cenowo jest oferta z Benefii, nie ma udziałów własnych i jest możliwość likwidacji szkody na częściach oryginalnych.

Jak stworzyć własny ranking ubezpieczeń AC?

Ranking ubezpieczeń OC i AC może się zmieniać, ponieważ pojawiają się nowe rozwiązania, towarzystwa oferują coraz lepszy zakres ochrony. Warto więc korzystać z porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych, nie tylko aby znaleźć najtańsze OC, ale też porównać zakresy AC na ubezpieczenie samochodu.

Oprócz oferty na OC i AC kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych umożliwia zakup polisy na ubezpieczenie opon, ubezpieczenie szyb, assistance opony, holowanie pojazdu, samochód zastępczy, ubezpieczenie NNW w wypadku komunikacyjnym. NNW komunikacyjne jest najczęstszym dodatkiem, który wybierają kierowcy przy ubezpieczeniach obowiązkowych. W porównywarce ubezpieczeń można także wykupić ubezpieczenie turystyczne. Ubezpieczenie turystyczne może przydać się szczególnie na wakacjach. Gdy wyjeżdżasz samochodem za granicę przyda się nie tylko assistance opony z możliwością wynajęcia samochodu zastępczego, ale także ubezpieczenie turystyczne na pokrycie kosztów leczenia.

Wybierając polisę z porównywarki ubezpieczeń, a nie od agentów ubezpieczeniowych możesz załatwić wszystkie formalności bez konieczności wychodzenia z domu. Do wyliczenia składki na ubezpieczenie komunikacyjne OC AC od szkody całkowitej, samochód zastępczy, ubezpieczenie szyb, ubezpieczenie opon, będziesz potrzebował dane ze swojego dowodu rejestracyjnego oraz swoje dane. Po otrzymaniu ofert, możesz wybrać najkorzystniejszą i wykupić ubezpieczenie samochodu. Dokumenty otrzymasz na mejla. Wystarczy opłacić obowiązkowe ubezpieczenie lub pakiet OC i AC.

Ranking AC – co warto wiedzieć?

 1. Firmy, które oferują obowiązkowe ubezpieczenie OC zazwyczaj mają w ofercie także polisy AC.
 2. Ubezpieczenie samochodu OC i AC nie musi być drogie, warto sprawdzić oferty w kalkulatorze OC i AC.
 3. Najtańsze ubezpieczenie nie zawsze oznacza szeroki zakres ochrony, dlatego warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę polisy OC i AC, ale też na warunki, aby wybrać najlepsze ubezpieczenie.
 4. Autocasco chroni od kradzieży auta oraz uszkodzenia pojazdu. Polisę AC można zawrzeć do obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ranking AC

 1. Od czego chroni AC?

  Ubezpieczenie AC chroni przed kradzieżą auta, uszkodzeniem. Najczęstsze przykłady szkód z AC to zderzenie ze zwierzęciem, szkody parkingowe, gradobicie, upadek drzew, wypadek, kradzież. Warto sprawdzić ranking ubezpieczeń OC i AC przy poszukiwaniu oferty.
 2. Czy można obniżyć składkę AC?

  Zakres ubezpieczenia AC ma wpływ na wysokość składki. Jeżeli wybierzesz tańszą opcję może okazać się, że przy wypłacie odszkodowania będziesz tego żałował. Na rynku ubezpieczeń jest wiele tańszych ofert, dlatego trzeba zastanowić się nad wariantem i sprawdzić ranking ubezpieczeń komunikacyjnych. Sposobem na oszczędność w składce jest porównywarka ubezpieczeń komunikacyjnych. Dzięki niej można znaleźć najtańsze OC, ale też pełen pakiet AC i NNW komunikacyjne.
 3. Czy można wykupić AC dla starszego auta?

  Oprócz ubezpieczenia OC kierowcy szukają także AC dla starszych aut. Na rynku ubezpieczeń można znaleźć oferty dla takich pojazdów. Jednak nie wszyscy ubezpieczyciele oferują AC dla starszych samochodów. Najczęściej wiek przystąpienia to 10-15 lat. W PZU i Warcie można ubezpieczyć auto bez względu na wiek.
 4. Czy przed zawarciem ubezpieczenia OC wraz z AC towarzystwo sprawdza pojazd?

  Zazwyczaj polisy AC są zawierane na podstawie wyceny przygotowanej w standardowy sposób. Czasem ubezpieczyciele wymagają zdjęć. W szczególnych przypadkach wycenę AC powinien sporządzić zewnętrzny rzeczoznawca.
 5. Czy polisa AC wraz z polisą OC przechodzi na nowego właściciela?

  Nie. Polisy dobrowolne nie przechodzą na nowego właściciela. Tylko ubezpieczenie OC zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych przechodzi na nowego właściciela. Przerwa w ubezpieczeniu AC nie skutkuje żadną karą. Natomiast za przerwę w ubezpieczeniu OC może nałożyć karę Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
 6. Czy możliwy jest zakup ubezpieczenia AC z datą wsteczną?

  Nie można zawrzeć polisy z datą wsteczną, zarówno obowiązkowej, jak i dobrowolnej.
Patrycja Purzycka
[Głosów: 1 Średnia: 5]