Przejazd na czerwonym świetle a mandat (z kamery, z fotoradaru) w 2024 

Chwilowa dekoncentracja czy pośpiech – powodów, dla których kierowcy przejeżdżają na czerwonym świetle, jest wiele. Ale konsekwencje takiego manewru są poważne. Ile wynosi mandat za przejazd na czerwonym świetle? Czy roztargniony kierowca może stracić prawo jazdy?

Sygnalizacja świetlna ma kilka zadań, ale najważniejsze są dwa – to organizacja ruchu drogowego i poprawa bezpieczeństwa wszystkich jego uczestników. Niestety, wielu kierowcom zdarzyło się przejechać na czerwonym świetle. Brak obecności na miejscu zdarzenia policyjnego patrolu wcale nie oznacza, że nie będzie trzeba zapłacić mandatu – na niektórych skrzyżowaniach zainstalowano urządzenia rejestrujące przejazd na czerwonym świetle.

Przejazd na czerwonym świetle – wykroczenie czy przestępstwo?

Niestosowanie się do sygnałów świetlnych przez kierujących pojazdami jest klasyfikowane jako wykroczenie, a zatem opisane w Kodeksie wykroczeń – nie jest to przestępstwo. Jednak konsekwencje wykroczeń również mogą być dotkliwe, o czym mogą przekonać się właśnie kierowcy, którzy zlekceważą sygnały świetlne i przejadą na czerwonym świetle. Ale niekiedy przejazd na czerwonym świetle wcale wykroczeniem nie będzie. O tym przeczytasz poniżej.

Art. 92 § 1 Kodeksu wykroczeń: Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany. 

Co grozi za przejazd na czerwonym świetle w 2024 roku?

Jeśli kierujący pojazdem dojeżdżając do sygnalizacji świetlnej zlekceważył wskazania sygnalizatora i czerwone światło, musi liczyć się z konsekwencjami w postaci mandatu i punktów karnych. Jednak to, ile zapłaci, zależy od tego, gdzie znajduje się sygnalizator świetlny – przed skrzyżowaniem czy przy przejeździe kolejowym.

Przejazd na czerwonym świetle na drodze

Przejazd na czerwonym świetle skutkuje mandatem w wysokości 500 zł i 15 punktami karnymi. Jeżeli skutkiem wykroczenia będzie kolizja drogowa, to konsekwencje finansowe będą jeszcze poważniejsze – kierowca otrzyma mandat na kwotę 1500 zł. Gdyby sprawa przejazdu na czerwonym świetle trafiła do sądu, to na kierowcę może zostać nałożony obowiązek zapłaty nawet 30 000 zł. 

Przejazd na czerwonym świetle przez przejazd kolejowy – jaki mandat w 2024 r.?

Jeszcze surowiej są traktowani kierowcy, którzy przejadą na czerwonym świetle przez przejazd kolejowy. Z aktualnego taryfikatora mandatów wynika, że mandat za to wykroczenie wynosi 2000 zł. Ale nie zawsze. Jeżeli w ciągu dwóch lat kierowca przejedzie na czerwonym świetle przez przejazd dwukrotnie, kara będzie podwójnej wysokości – 4000 zł. 

Czy za przejazd na czerwonym świetle można stracić prawo jazdy?

W ostatnich latach kary za różne wykroczenia drogowe zostały zaostrzone. W konsekwencji niektórzy kierowcy mogą obawiać się utraty prawa jazdy za przejazd na czerwonym świetle. Czy to możliwe? Jeżeli kierowca w ciągu 2 lat dwa razy popełni wykroczenie polegające na przejeździe na czerwonym świetle, to straci prawo jazdy. Przyczyna jest prosta:

 • przejazd na czerwonym świetle oznacza, że na konto kierowcy zostaną przypisane punkty karne – otrzyma on 15 punktów karnych;
 • zgromadzenie 24 punktów karnych skutkuje utratą uprawnień do kierowania pojazdami – posiadacze kilku kategorii prawa jazdy stracą je wszystkie.

Jak działa system rejestrujący przejazd na czerwonym świetle?

Mandat za przejazd na czerwonym świetle można otrzymać nie tylko wówczas, gdy świadkiem wykroczenia będzie patrol policji – w niektórych miejscach Polski zostały zamontowane systemy rejestrujące przejazd na czerwonym świetle. Mogą one składać się z kamer albo kamer i pętli indukcyjnej. Systemy te działają na odmiennych zasadach.

W pierwszym przypadku system rejestrujący przejazd na czerwonym świetle jest aktywowany podczas każdej zmiany światła na czerwone. Wówczas droga jest monitorowa – kamery rejestrują zarówno przód i tył pojazdów, jak i linię zatrzymania. Materiał ten następnie jest analizowany przez pracowników Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD). Jeżeli kierowca przejechał na czerwonym świetle, musi spodziewać się mandatu.

Na niektórych skrzyżowaniach system rejestrujący przejazd na czerwonym nie wykorzystuje jedynie kamer, ale w jego skład wchodzi też pętla indukcyjna – zostaje ona zatopiona w asfalcie. Jeżeli kierowca przejedzie na czerwonym świetle, pętla aktywuje rejestratory przejazdu na światłach, które wykonują zdjęcia pojazdu – zarówno jego przodu, jak i tyłu. Następnie materiał również zostaje poddany analizie przez pracowników GITD.

System monitorujący przejazd na czerwonym świetle

Gdzie są systemy rejestrujące przejazd na czerwonym świetle?

Systemów rejestrujących przejazd na czerwonym świetle nie ma zbyt wielu. Opis wszystkich znajduje się na stronie internetowej CANARD.

Gdzie zlokalizowane są rejestratory przejazdu na czerwonym świetle – luty 2024

WojewództwoLokalizacja – najbliższa względem lokalizacji miejscowośćNumer drogi
DolnośląskiePolkowice333
Bolesławiec363
Jelenia Góra3
Wrocław5, 94, DG
Kujawsko-pomorskieNakło nad Notecią10
Grębocin15
Kowal91
LubelskieAnielin12s
ŁódzkiePiotrków Trybunalski473, 1560E
Zgierz91
MałopolskieOlkusz94
Kraków776, DG
Mikołajowice94
Nowy Sącz87
MazowieckieJabłonna61
Marki8
Mroków7
Warszawa637
PodkarpackieStalowa Wola871
Ropczyce94
PomorskieLuzino6
Miszewo20
Słupsk210
ŚląskiePyskowice94
ZabrzeDP
Mikołów44
Łaziska Górne81
Pszczyna1
Bielsko-BiałaDP
Warmińsko-mazurskieOlsztyn598
WielkopolskiePiła10
Komorniki311
ZachodniopomorskieSzczecin-

Po jakim czasie przychodzi mandat za przejazd na czerwonym świetle?

W tej kwestii nie ma reguły. Korespondencja może dotrzeć do kierowcy już po kilku dniach, ale równie dobrze może upłynąć kilka miesięcy. Co ważne, w kopercie nie będzie znajdować się mandat karny, ale – jak można przeczytać na stronie internetowej Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) – trzy formularze oświadczenia. Dopiero po wypełnieniu i odesłaniu jednego z nich może zostać wystawiony mandat. Ale nie jest to jedyna możliwość – sprawa może zostać też skierowana do sądu.

Niekiedy kierowcy otrzymują korespondencję z CANARD po sprzedaży samochodu – do przejazdu na czerwonym świetle doszło po zbyciu auta. Co wówczas? Pisma nie należy lekceważyć – trzeba przesłać do GITD wyjaśnienia wraz z dokumentem potwierdzającym sprzedaż pojazdu. Kierowcy mają na zgłoszenie sprzedaży auta 30 dni, a zatem może zdarzyć się tak, że korespondencja zostanie wysłana na dane poprzedniego właściciela pojazdu.

Kierowcy, którzy mają problem z wypełnieniem oświadczenia, powinni skorzystać z instrukcji zamieszczonych na stronie internetowej CANARD. Można tam znaleźć wskazówki dotyczące dostarczenia wypełnionego oświadczenia. 

Kiedy można przejechać na czerwonym świetle?

Chociaż przejazd na czerwonym świetle wiąże się z mandatem, to jednak nie zawsze – od ogólnej zasady zostało przewidzianych kilka wyjątków, które warto znać. Na czerwonym świetle można przejechać w 3 sytuacjach: 

 1. Gdy ruchem drogowym kieruje policjant. Polecenia i sygnały dawane przez osobę kierującą ruchem mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi.
 2. Gdy musimy ustąpić pierwszeństwa przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu. W takiej sytuacji kierowca powinien jednak zachować szczególną ostrożność.
 3. Gdy przy sygnalizatorze S-2 pali się zielona strzałka. Kierowca przed wykonaniem manewru ma jednak obowiązek zatrzymać się przed sygnalizatorem, dodatkowo nie może też spowodować utrudnienia w ruchu drogowym dla innych uczestników ruchu drogowego.

Czy przejazd na czerwonym świetle pozbawia ochrony ubezpieczeniowej?

Nawet ostrożnemu kierowcy może zdarzyć się przejazd na czerwonym świetle. A wykroczenie to pociąga za sobą nie tylko pytanie o wysokość mandatu i liczbę punktów karnych, ale również ochronę ubezpieczeniową. Czy gdyby podczas przejazdu na czerwonym świetle doszło do kolizji, to ubezpieczenie OC będzie nadal obowiązywać? Tak. Ale trzeba pamiętać, że ochrona zapewniana przez OC pokrywa jedynie szkody, jakich doznał poszkodowany.

Wielu kierowców nie ogranicza się do polisy OC, ale kupuje również dodatkowe ubezpieczenia. Czy one również będą aktywne podczas przejazdu na czerwonym świetle? Najczęściej tak. Aby zyskać pewność, nie obejdzie się bez lektury Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU). W tym dokumencie firma ubezpieczeniowa precyzuje zasady korzystania z ochrony.

Podsumowanie – kiedy można dostać mandat za zignorowanie czerwonego światła?

 • Przejazd na czerwonym świetle to wykroczenie, za które kierowca otrzyma mandat w wysokości minimum 500 zł.
 • Za przejazd na czerwonym świetle przez przejazd kolejowy mandat wynosi 2000 zł, ale w przypadku recydywy kara wzrasta do 4000 zł.
 • Ponieważ za przejazd na czerwonym świetle kierowca otrzymuje też punkty karne, naraża się jednocześnie na utratę prawa jazdy.
 • Nie tylko policjanci kontrolują, czy kierowcy stosują się do sygnalizacji świetlnej, ale również rejestratory przejazdu drogą z sygnalizacją świetlną i na przejazdach kolejowych.
 • W lutym 2024 r. systemy rejestrujące przejazd na czerwonym świetle funkcjonują w większości województw.

FAQ - jaki grozi mandat, gdy kierowca zignoruje czerwone światło?

 1. Czy za gwałtowne hamowanie przed sygnalizatorem można otrzymać mandat? 

  Tak, gwałtowne hamowanie nawet na żółtym świetle może spowodować zagrożenie na drodze. Ale w tym przypadku każda sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie – uprawnione do tego służby oceniają, czy manewr gwałtownego hamowania był konieczny. Jeżeli kierowca nie miał innej możliwości i zbliżając się do skrzyżowania, zachował szczególną ostrożność, to nie powinien zostać ukarany. 
 2. Ile wynoszą mandaty za przejazd na czerwonym świetle w innych europejskich krajach?

  Przykładowo we Francji przejazd na czerwonym świetle oznacza karę w wysokości 135 euro. Kierowcy, którzy nie będą zwlekać z zapłatą, mogą liczyć na ulgę – zapłacą ok. 90 euro. W Niemczech minimalna kara to 90 euro, ale gdyby skutkiem zignorowania sygnalizatora był wypadek, to konsekwencje będą poważniejsze – kierowca będzie musiał zapłacić 240 euro, a dodatkowo czasowo nie będzie mógł prowadzić pojazdów (straci też prawo jazdy). 
 3. Czy policja może wystawić mandat za przejazd na czerwonym świetle, korzystając z materiału monitoringu miejskiego? 

  Tak, ale zdarza się to rzadko. Najczęściej funkcjonariusze policji są zainteresowani monitoringiem miejskim, gdy doszło do kolizji drogowej lub wypadku – materiał pomaga im ustalić okoliczności zdarzenia oraz stwierdzić, który z kierowców ponosi za nie winę. Jeżeli do kolizji lub wypadku doszło, bo kierowca przejechał na czerwonym świetle, musi on spodziewać się mandatu. 
 4. Czy istnieje możliwość rozłożenia na raty mandatu za przejazd na czerwonym świetle? 

  Jak można przeczytać na stronie internetowej CANARD, rozłożenie na raty należności z tytułu mandatu z powodu złamania przepisów ruchu drogowego odbywa się na wniosek ukaranego. Oznacza to, że możliwa jest zapłata mandatu w ratach, ale kierowca musi złożyć wniosek (należy go wysłać na adres Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego) i wnieść opłatę skarbową w wysokości 10 zł. Więcej informacji o procedurze można znaleźć na stronie internetowej CANARD. 
 5. W których województwach są kamery rejestrujące przejazd na czerwonym świetle?

  Odpowiedź na to pytanie znajduje się na stronie internetowej CANARD – została tam zamieszczona mapa z urządzeniami rejestrującymi. Aktualnie kamer rejestrujących przejazd na czerwonym świetle nie ma w czterech województwach – lubuskim, podlaskim, opolskim i świętokrzyskim. W pozostałych województwach znajduje się co najmniej jeden taki rejestrator. 
 6. Które oświadczenie CANARD należy wypełnić? 

  Kierowca, który przejechał na czerwonym świetle, powinien wypełnić jedno z trzech oświadczeń. Pierwsze oświadczenie wypełnia kierowca, który prowadził pojazd w czasie popełnienia wykroczenia. Drugie oświadczenie wypełnia właściciel pojazdu – wskazuje w nim osobę, której udostępnił auto. Trzecie oświadczenie również jest przeznaczone dla właściciela samochodu, ale wypełnia on je wówczas, gdy odmawia wskazania, komu powierzył auto. 
 7. Jakie wątpliwości pojawiają się w związku z montażem rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle? 

  Niekiedy problemem jest ustawienie pracy sygnalizatorów i obowiązujące przepisy ruchu drogowego – kierowcy mogą mieć zbyt mało czasu na przejazd i nie mają możliwości opuszczenia skrzyżowania. Tak było m.in. w Wejherowie (rejestrator został usunięty) i Nowym Sączu. W tym drugim mieście prezydent skierował pismo do Inspektoratu Ruchu Drogowego w sprawie anulowania kar, jakie zostały wystawione kierującym. 
Michalina Miotk
[Głosów: 2 Średnia: 5]