Stefania Stuglik

Stefania Stuglik | 28 czerwca 2016

OC Online vs Agent ubezpieczeniowy

scrolldown druki polis oc

Polisa OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem każdego właściciela samochodu. Zawierana z reguły na cały rok, zapewnia wypłatę odszkodowania osobom pokrzywdzonym w zdarzeniu drogowym. Przez fakt jej obligatoryjności stajemy przynajmniej raz w roku (albo częściej – jeśli mamy więcej samochodów) przed dylematem: ubezpieczyć się u agenta, czy może przez Internet? Sprawdźmy, które rozwiązanie ma więcej zalet.

Agent ubezpieczeniowy – czy kupisz u niego najlepszą polisę?

Agenci stacjonarni są dobrze znani przede wszystkim kierowcom z dłuższym stażem prawa jazdy. W końcu kiedyś nie było Internetu i nie było alternatywy dla tej formy ubezpieczania. Możemy wyróżnić kilka typów agentów stacjonarnych. Jedni to przedstawiciele konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego, którzy mają kompleksową wiedzę na temat produktu tej firmy, drudzy z kolei to multiagenci, a więc osoby posiadające licencje wielu ubezpieczycieli. To właśnie u tych drugich możemy rzetelnie dokonać porównania cen OC. A właśnie im niższa cena polisy, tym korzystniejsza dla nas oferta. Według ustawy – OC jest identyczne w każdym towarzystwie, różni się tylko stawką i ewentualnie oferowaniem systemu BLS (Bezpośrednia Likwidacja Szkód).

Zalety:

  • możliwość porównania ofert wielu towarzystw (multiagenci)
  • możliwość uzyskania dodatkowej zniżki od agenta stacjonarnego

Wady:

  • konieczność fizycznego dotarcia do placówki stacjonarnej
  • agenci stacjonarni pobierają zazwyczaj wyższe prowizje

OC online – samodzielnie, ale taniej

Ubezpieczanie się przez Internet czy telefonicznie staje się coraz bardziej popularne. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych preferuje taką formę dystrybucji swoich produktów. Dołączyły do nich bezpłatne porównywarki ubezpieczeniowe. Te ostatnie są odpowiednikiem multiagenta stacjonarnego – również w ich przypadku możemy porównywać oferty wielu ubezpieczycieli. I to nawet nie wychodząc z domu! Dodatkowo ceny OC (jak i pozostałych ubezpieczeń komunikacyjnych) mogą być u tego samego towarzystwa tańsze online, aniżeli w placówce stacjonarnej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Firma ubezpieczeniowa ponosi mniej kosztów w przypadku działalności internetowej – odpadają wyższe koszty utrzymania biura i naliczanych prowizji od polisy.

Zalety OC online:

  • możliwość porównania ofert wielu towarzystw (darmowe porównywarki OC/AC, jak np. najtaniejuagenta)
  • zazwyczaj tańsze oferty od odpowiedników stacjonarnych tych samych towarzystw,
  • możliwość uzyskania dodatkowej zniżki za zakup online.

Wady OC online:

  • konieczność wpisywania takich danych, jak VIN, PESEL w niektórych porównywarkach (czego nie wymaga portal najtaniejuagenta)

Podsumowanie

Wybór sposobu wykupienia polisy OC jest kwestią indywidualną każdego kierowcy. Jedni preferują kontakt wzrokowy z agentem i wypicie z nim kawy, inni wolą zaoszczędzić czas oraz pieniądze wybierając opcję online. Korzyści zakupu OC przez Internet są nie tylko w postaci paliwa (niezużytego podczas dojazdu do biura), ale i ceny samego produktu – ubezpieczenie OC online zazwyczaj jest tańsze, niż u agentów stacjonarnych.

Stefania Stuglik
[Głosów: 9 Średnia: 4.3]