OC Online vs Agent ubezpieczeniowy

Polisa OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem każdego samochodu. Zawierana jest z reguły na cały rok i zapewnia wypłatę odszkodowania osobom pokrzywdzonym w zdarzeniu drogowym. Takie ubezpieczenie musi wykupić każdy właściciel pojazdu. Może jednak zdecydować, czy ubezpieczyć się u agenta, czy Internet? Sprawdź, które rozwiązanie ma więcej zalet.

Kary za brak OC – ile zapłacisz za przerwę w polisie?

OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, które dotyczy wszystkich pojazdów dopuszczonych do poruszania się po drogach publicznych. To oznacza, że każde zarejestrowane auto, motocykl, przyczepa itp. muszą być objęte taką polisą.

Nie ma przy tym znaczenia, czy używasz samochodu często czy rzadko. Nawet ten, który jest całkowicie niesprawny, na przykład ma odkręcone koła lub wyjęty silnik, musi być ubezpieczony. Dla UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego) nie liczy się również to, że autem jeździsz sporadycznie lub wyłącznie „do kościoła”. Jeśli pojazd ma ważny dowód rejestracyjny, musi mieć również polisę OC. Jeśli tak nie jest, narazisz się na wysoką karę.

Warto wiedzieć, że obecnie właściciele samochodów bez OC mogą być ukarani przez UFG nawet za tylko jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu. I wciąż nie ma znaczenia, czy w tym czasie auto było w ruchu, czy stało w garażu.

Opłaty karne za brak ubezpieczenia są surowe (od lipca 2023 jeszcze bardziej wzrosły). Zapominalscy kierowcy muszą się liczyć z następującymi wydatkami:

 • brak OC do 3 dni – 1 440 zł,
 • brak OC od 4 do 14 dni – 3 600 zł,
 • brak OC powyżej 14 dni – 7 200 zł.

Powyższe stawki dotyczą tylko aut osobowych. Jeśli jesteś właścicielem samochodu kwalifikowanego jako ciężarowy, zapłacisz jeszcze więcej. Przerwa w polisie OC powyżej dwóch tygodni będzie Cię kosztowała ponad 10 000 zł.

Jak widać, nie ma sensu ryzykować. Wysokość składki na polisę to naprawdę drobnostka w porównaniu z mandatami nakładanymi przez UFG. Zobacz, gdzie najlepiej kupić polisę OC, by nie narazić się na niepotrzebne wydatki.

Agent ubezpieczeniowy – czy kupisz u niego najlepszą polisę?

Agenci stacjonarni są dobrze znani przede wszystkim kierowcom z dłuższym stażem w prowadzeniu auta. W końcu kiedyś nie było Internetu i nie było alternatywy dla takiej formy ubezpieczania. Można wyróżnić kilka typów agentów stacjonarnych.

 • Jedni to przedstawiciele konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego, którzy mają kompleksową wiedzę na temat produktu tej firmy.
 • Drudzy z kolei to multiagenci, a więc osoby mające licencje wielu ubezpieczycieli.To właśnie u nich można rzetelnie dokonać porównania cen OC. A właśnie im niższa cena polisy, tym korzystniejsza oferta.

Co ważne, według ustawy – zakres OC jest identyczny w każdym towarzystwie, różni się tylko stawką i ewentualnie oferowaniem systemu BLS (Bezpośrednia Likwidacja Szkód).

Zalety OC u agenta:

 • możliwość porównania ofert wielu towarzystw (multiagenci),
 • możliwość uzyskania dodatkowej zniżki od agenta stacjonarnego.

Wady OC u agenta:

 • konieczność fizycznego dotarcia do placówki stacjonarnej,
 • agenci stacjonarni pobierają zazwyczaj wyższe prowizje.

Jaka jest alternatywa dla zakupu polisy stacjonarnie?

OC online – samodzielnie, ale taniej

Ubezpieczanie się przez Internet czy telefonicznie staje się coraz bardziej popularne. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych preferuje taką formę dystrybucji swoich produktów. Dołączyły do nich bezpłatne porównywarki ubezpieczeniowe. Te ostatnie są odpowiednikiem multiagenta stacjonarnego – również w ich przypadku można porównywać oferty wielu ubezpieczycieli – i to nawet nie wychodząc z domu!

Dodatkowo ceny OC (i pozostałych ubezpieczeń komunikacyjnych) mogą być u tego samego towarzystwa tańsze online, aniżeli w placówce stacjonarnej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Firma ubezpieczeniowa ponosi mniej kosztów w przypadku działalności internetowej – odpadają wyższe koszty utrzymania biura i naliczanych prowizji od polisy.

Zalety OC online:

 • możliwość porównania ofert wielu towarzystw (darmowe porównywarki OC/AC, jak np. najtaniejuagenta.pl)
 • zazwyczaj tańsze oferty od stacjonarnych odpowiedników w tych samych towarzystwach,
 • możliwość uzyskania dodatkowej zniżki za zakup online.

Wady OC online:

 • konieczność wpisywania w niektórych porównywarkach takich danych, jak VIN czy PESEL (czego nie wymaga portal najtaniejuagenta.pl)

Wybór sposobu wykupienia polisy OC jest kwestią indywidualną każdego kierowcy. Jedni preferują bezpośredni kontakt z agentem, inni wolą zaoszczędzić czas i pieniądze, wybierając opcję online. Korzyści zakupu OC przez Internet to nie tylko oszczędność czasu i kosztów dojazdu. Ubezpieczenie OC online zazwyczaj jest tańsze niż u agentów stacjonarnych.

Gdzie kupować OC?

Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi, na pytanie, czy lepiej kupić polisę stacjonarnie u agenta czy online. Liczą się przede wszystkim Twoje preferencje. Każda opcja jest odpowiednia, ponieważ pozwala spełnić obowiązek ustawowy, czyli objąć swój pojazd ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. Coraz więcej osób decyduje się jednak na zakup OC online. Dlaczego ta metoda jest tak popularna?

Przede wszystkim pozwala oszczędzić mnóstwo czasu. Nie musisz dojeżdżać do siedziby agenta, stać w korkach, szukać miejsca do parkowania czy czekać w kolejce już na miejscu. Całą procedurę przeprowadzisz wygodnie, nie wstając z fotela.

OC kupowane online bywa również sporo tańsze

Kolejną zaletą jest to, że polisę przez Internet możesz kupić w dowolnej chwili – o każdej porze dnia i nocy. Zorientowałeś się w ostatniej chwili, że OC się kończy? Jest niedziela lub dzień wolny od pracy, a Ty potrzebujesz kupić ubezpieczenie jeszcze dziś? Nie ma problemu – możesz to zrobić online. Nie narazisz się na karę za brak polisy, a te od lipca 2023 roku są naprawdę surowe, nawet jeśli spóźnisz się jeden dzień.

Niektórzy obawiają się podawania w sieci swoich wrażliwych danych. Całkiem słusznie – ostrożności nigdy za wiele. Jeśli jednak korzystasz z zaufanych stron, takich jak najtanieuagenta.pl, nie musisz podawać takich informacji. Możesz czuć się w pełni bezpiecznie, nie rezygnując z komfortu, jaki dają zakupy przez Internet.

Bibliografia:

 • Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/U/D20031152Lj.pdf

Podsumowanie

• Polisa OC jest obowiązkowa dla każdego zarejestrowanego pojazdu, niezależnie od tego, jak często nim jeździsz i jaki jest jego stan techniczny.
• Kary za brak OC są bardzo wysokie i mogą zostać nałożone, nawet jeśli spóźnisz się z zakupem polisy tylko jeden dzień.
• OC można kupić stacjonarnie u agenta lub przez Internet – w obu przypadkach zakres OC będzie identyczny.
• Zakup polisy online jest bardzo wygodny, a dodatkowo możesz z niego skorzystać w każdej chwili, nawet w dni wolne od pracy czy w nocy.

FAQ - czyli najczęściej zadawane pytania o OC online vs u agenta ubezpieczeniowego:

 1. Czy samochód, który nie jeździ, też musi mieć OC?

  Tak, OC obowiązuje każdy zarejestrowany pojazd. Nawet jeśli Twoje auto jest zepsute lub w trakcie generalnego remontu, musi być ubezpieczone. Nie ma znaczenia to, że jego stan techniczny uniemożliwia jego uruchomienie. Ważny dowód rejestracyjny zawsze musi się równać ważnej polisie OC. Dotyczy to również samochodów, które niemal stale stoją w garażu i używasz ich sporadycznie. One również muszą być ubezpieczone.
 2. Czy zakres OC zależy od miejsca zakupu polisy?

  Nie, niezależnie od tego, gdzie kupisz OC i jaka firma wystawi Ci polisę, w każdym przypadku jej zakres jest identyczny. Jest to regulowane przepisami. Różni się natomiast wysokość składki, dlatego warto poszukać najtańszej możliwej opcji. Niższa cena nigdy nie oznacza gorszej ochrony.
 3. Lepiej kupić polisę stacjonarnie czy u agenta?

  To zależy od Twoich preferencji, jednak zakup polisy w sieci jest bez wątpienia znacznie wygodniejszy. Zwykle możesz też liczyć na niższą ceną. OC online możesz kupić w dowolnej chwili – to szczególnie ważne, gdy właśnie kończy Ci się polisa i musisz działać szybko.
Ilona Walczak
[Głosów: 11 Średnia: 4.5]