Obowiązkowe wyposażenie samochodu 

Posiadanie samochodu niesie ze sobą nie tylko obowiązek ubezpieczenia i przeprowadzenia badania technicznego, ale także właściciel musi zadbać o jego wyposażenie. W Polsce samochód musi mieć obowiązkowo trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę, a tablice muszą być widoczne oraz prawidłowo zamontowane.

Od 6 lipca 2022 roku każdy nowo wyprodukowany samochód w Unii Europejskiej musi mieć zamontowaną czarną skrzynkę. Wyposażenie samochodu za granicą jest inne niż w Polsce. W Polsce nie ma obowiązku wożenia w samochodzie apteczki oraz kamizelki odblaskowej, jednak w innych krajach jest to obowiązkowe wyposażenie samochodu. Sprawdzimy, w co gdzie obowiązkowo trzeba wyposażyć samochód oraz co grozi za brak tych przedmiotów.

Jakie powinno być fabryczne wyposażenie samochodu?

Producent pojazdu przed wystawieniem samochodu do sprzedaży musi spełnić wszystkie normy bezpieczeństwa. Żeby zarejestrować samochód musi mieć on homologację. Każde auto wprowadzone do ruchu posiada ważną homologację. Właściciel samochodu musi o niego dbać, aby był sprawny i nie powodował zagrożenia dla otoczenia. Sprawność auta weryfikuje coroczne badanie techniczne. O tym, w jakim stanie musi być samochód, który jeździ po drogach, mówi art. 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym:

 • pojazd nie może stanowić zagrożenia dla osób w nim jadących oraz innych uczestników ruchu drogowego,
 • pojazd nie może przekraczać normy hałasu określonej w przepisach,
 • pojazd nie może wydzielać szkodliwych substancji, normy są określone w przepisach,
 • pojazd nie może niszczyć drogi,
 • pojazd nie może stwarzać zakłóceń radioelektrycznych, które przekraczają określone normy,
 • w pojeździe musi być zapewnione dostateczne i wygodne pole widzenia kierowcy, użycie hamulca i innych urządzeń do oświetlania i kierowania.

Jakie są obowiązkowe elementy wyposażenia auta w Polsce?

Obowiązek sprawdzenia, co trzeba mieć w samochodzie w Polsce należy do kierowcy, a informuje o tym rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Do obowiązkowych elementów wyposażenia w Polsce należą:

 • sprawna gaśnica – gaśnica samochodowa zalecana przez ekspertów to typ BC, która umożliwia gaszenia płynów i gazów lub ABC, która umożliwia gaszenia płynów, gazów i ciał stałych. Gaśnica musi mieć pojemność przynajmniej 1 kg i posiadać ważną homologację. Można jednak zainwestować w lepszą gaśnicę o zawartości co najmniej 2 kg, która może dłużej wypuszczać strumień,
 • trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji – musi być ustawiany na drodze po wypadku lub awarii, informuje kierowców o unieruchomieniu auta, aby mogli przygotować się na ominięcie przeszkody,
 • tablice rejestracyjne – tablice muszą być prawidłowo zamontowane, oświetlone i czytelne.

Gaśnica może być przewożona w bagażniku, jednak warto mieć ją w miejscu łatwo dostępnym w czasie prowadzenia pojazdu. Jeżeli wygaśnie ważność gaśnicy, nie otrzymasz mandatu, ale dobra gaśnica to przede wszystkim bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Gdy nie będziesz miał gaśnicy, samochód może nie przejść badania technicznego.

Ile wynosi mandat za brak obowiązkowego wyposażenia samochodu?

Wyposażenie samochodu w Polsce jest określone w przepisach i za jego brak możesz otrzymać mandat. Jednak karę możesz otrzymać także za nieprawidłowy przewóz lub użytkowanie elementów wyposażenia samochodu. Sprawdźmy, ile wynoszą mandaty za brak obowiązkowego wyposażenia auta w 2023 roku:

 • nieczytelna, nieoświetlona, zasłonięta lub źle zamontowana tablica rejestracyjna – 100 zł,
 • brak gaśnicy lub trójkąta ostrzegawczego – od 20 do 500 zł,
 • brak sygnalizacji lub złe sygnalizowanie trójkątem ostrzegawczym postoju pojazdu z powodu jego uszkodzenia bądź wypadku – 150 zł,
 • brak oznakowania trójkątem ostrzegawczym holowanego pojazdu – 150 zł,
 • nieprawidłowe sygnalizowanie trójkątem ostrzegawczym postoju na autostradzie lub drodze ekspresowej – 300 zł.

Przykład:

Pani Agnieszka kupiła swój pierwszy samochód. Załatwiała wszystkie formalności, rejestrację, ubezpieczenie OC. Jednak zapomniała kupić gaśnicy, której nie było w aucie w momencie zakupu. Przy kontroli drogowej okazało się, że jest brak gaśnicy. Pani Agnieszka musiała zapłacić mandat. Od razu po tym zdarzeniu kupiła gaśnicę.

Jakie dodatkowe elementy wyposażenia warto mieć w aucie?

Oprócz obowiązkowego wyposażenia samochodu, warto wozić ze sobą inne bardzo przydatne rzeczy. Jedną z nich jest apteczka. Wprawdzie nie jest ona obowiązkowa, ale w razie wypadku masz obowiązek udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym. W apteczce w wyposażeniu auta powinny znaleźć się:

 • środek dezynfekujący,
 • bandaże i plastry z opatrunkiem,
 • rękawiczki ochronne,
 • opaska uciskowa,
 • koc termoizolacyjny,
 • chusta trójkątna,
 • ustnik do sztucznego oddychania.

Warto mieć też instrukcję udzielania pierwszej pomocy. Kolejnym przedmiotem, który warto mieć w samochodzie jest kamizelka odblaskowa. Warto mieć w samochodzie kamizelkę odblaskową szczególnie w nocy. Zarówno w obszarze zabudowanym, jak i poza obszarem zabudowanym oraz pozostałych drogach twardych. Gdy po zmroku wydarzy się wypadek lub awaria i wysiądziesz z samochodu, dzięki kamizelce, która ma elementy odblaskowe będziesz widoczny dla innych kierowców. Dodatkowe elementy wyposażenia samochodu, które warto włożyć do bagażnika to zestawy żarówek, bezpieczników, narzędzia tj. podnośnik z kluczem do kół oraz koło zapasowe lub zestaw naprawczy, linka holownicza.

Przykład:

Pan Wojciech wybrał się w podróż swoim samochodem. Niestety w trakcie jazdy doszło do awarii. Pan Wojciech zatrzymał się z powodu uszkodzenia opony na ruchliwej drodze i chciał sprawdzić, co stało się z jego samochodem. Ustawił trójkąt ostrzegawczy, który jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu. Okazało się, że trzeba wymienić koło. Koło zapasowe nie było w wyposażeniu samochodu pana Wojciecha i musiał dzwonić po pomoc do swojego brata. Gdyby miał koło zapasowe mógłby je zmienić i ruszyć w dalszą podróż.

Czy auto zaliczy przegląd, gdy brak obowiązkowego wyposażenia?

Przed wizytą na stacji diagnostycznej warto upewnić się czy obowiązkowe wyposażenie zgodne jest z obowiązującymi przepisami. W przeciwnym razie auto może nie przejść przeglądu. Diagnosta oprócz stanu technicznego auta sprawdzi czy jest trójkąt ostrzegawczy i gaśnica umożliwiająca gaszenie płynów. W przypadku braku gaśnicy, auto nie przejdzie badania technicznego i diagnosta nie zrobi wpisu do dowodu rejestracyjnego.

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie auta w Europie?

W Europie obowiązuje Konwencja Wiedeńska, zgodnie z którą obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego musi być zgodne z obowiązującym w kraju zarejestrowania pojazdu. Oznacza to, że podróżując po Europie autem zarejestrowanym w Polsce musisz mieć przy sobie trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę. Jednak lokalni policjanci przy kontrolach często wymagają wyposażenia samochodu, które obowiązuje w ich kraju. Warto więc dodać do wyposażenia swojego auta kamizelkę odblaskową oraz apteczkę, ponieważ to najczęściej jest obowiązkowe wyposażenie pojazdu w niektórych europejskich krajach. Sprawdźmy, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą 2023:

Elementy wyposażenia samochoduKraje, w których obowiązują przepisy
Trójkąt ostrzegawczyDania, Holandia, Wielka Brytania, Szwajcaria, Szwecja, Finlandia, Węgry, Belgia
Trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowaWłochy, Norwegia, Portugalia, Francja
Trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczkaNiemcy, Malta
Trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka, gaśnicaAustria, Łotwa, Bułgaria
Trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka, żarówki zapasoweChorwacja
Pasy bezpieczeństwa, apteczkaCzechy
Trójkąt ostrzegawczy, apteczka, gaśnicaGrecja
2 trójkąty ostrzegawcze, kamizelka odblaskowa, koło zapasowe i zestaw do jego wymianyHiszpania
Trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, gaśnica, apteczka, kliny zabezpieczające kołaEstonia

W niektórych krajach np. Estonii oprócz dodatkowej apteczki i żarówek wymagane są kliny zabezpieczające koła. A w Chorwacji, która jest częstym wyborem Polaków na wakacje, obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu są żarówki.

Czy trzeba mieć polisę OC za granicą?

Przygotowując się do wyjazdu za granicę musisz wziąć ze sobą certyfikat ubezpieczenia OC. Choć w Polsce można jeździć bez tego dokumentu, to za granicą musisz mieć go przy sobie. W większości krajów obowiązuje polskie OC. Są jednak państwa, w których konieczna jest Zielona Karta lub ubezpieczenie graniczne.

Zieloną Kartę możesz wyrobić u swojego ubezpieczyciela, zazwyczaj jest darmowa do OC lub jest niewielka opłata. Lepiej pomyśleć o tym przed wyjazdem, ponieważ, gdy nie będziesz miał Zielonej Karty, a będziesz przejeżdżać przez kraje, w których jest wymagana, konieczne będzie wykupienie ubezpieczenia granicznego, a jest to wyższy koszt – radzi ekspert ubezpieczeń.

Kraje w których jest wymagana Zielona Karta:

 • Albania,
 • Azerbejdżan,
 • Iran,
 • Izrael,
 • Maroko,
 • Mołdawia,
 • Macedonia,
 • Tunezja,
 • Turcja,
 • Ukraina.

Państwem, w którym nie obowiązuje Zielona Karta, a konieczne jest wykupienie ubezpieczenia granicznego jest Kosowo. Od 1 czerwca 2023 roku Zielona Karta nie obowiązuje także w Rosji i Białorusi, więc trzeba wykupić ubezpieczenie graniczne.

OC bez zniżek – co warto wiedzieć?

 1. Historia ubezpieczeniowa jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o cenie OC.
 2. Osoby, które kupują pierwszy samochód muszą liczyć się z wyższym kosztem OC ze względu na brak doświadczenia za kierownicą.
 3. Aby obniżyć składkę OC można dopisać współwłaściciela, a także skorzystać z porównywarki i wybrać dla siebie najlepszą ofertę.
 4. Zniżki za bezszkodową jazdę może zbierać już 13-latek dopisany jako współwłaściciel do np. skutera i w wieku 18 lat posiadać już maksymalne zniżki.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o obowiązkowe wyposażenie auta w Polsce i za granicą 2023

 1. Czy wszystkie kraje mają takie samo obowiązkowe wyposażenie samochodu w ruchu drogowym?

  Nie. W każdym kraju obowiązkowe wyposażenie samochodu jest inne. Wyposażenie samochodu w Polsce to trójkąt ostrzegawczy i gaśnica, ale np. w Niemczech obowiązkowe wyposażenie samochodu to dodatkowo kamizelka oraz apteczka.
 2. Czy przejeżdżając przez kilka krajów trzeba mieć obowiązkowe wyposażenie każdego z nich?

  Nie trzeba mieć obowiązkowego wyposażenia samochodu z krajów przez które się przejeżdża. Obowiązkiem kierowcy jest mieć w aucie to, co jest wymagane w kraju rejestracji samochodu. Jednak warto zerknąć jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu przed podróżą, aby nie musieć tłumaczyć się podczas kontroli drogowej.
 3. Jakie dokumenty są obowiązkowe za granicą?

  Obowiązek posiadania OC jest zarówno w Polsce i za granicą. W Polsce nie trzeba wozić ze sobą certyfikatu ubezpieczenia OC, dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy. Wszystkie te dokumenty trzeba mieć jednak przy sobie, gdy wybierasz się za granicę. W Polsce policjanci mają dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), natomiast za granicą policja nie może sprawdzić danych w tej bazie.
 4. Jaka jest kara za brak gaśnicy lub trójkąta ostrzegawczego w samochodzie?

  Brak gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego może skutkować mandatem. W 2023 roku jego wysokość wynosi od 20 do 500 zł. Gdy gaśnica samochodowa straci ważność unikniesz mandatu. Warto jednak utrzymać gaśnicę w sprawności, aby można było z niej skorzystać w niebezpieczeństwie. Legalizacja gaśnicy musi się odbyć w profesjonalnym serwisie. Okres legalizacji gaśnicy wynosi dwa lata od daty produkcji.
 5. Czy apteczka to obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce?

  Nie ma obowiązku, aby wozić apteczkę. Warto jednak dodać ją do wyposażenia w łatwo dostępnym miejscu, ponieważ masz obowiązek udzielić pomocy poszkodowanym. Gdy dojdzie do wypadku drogowego masz obowiązek udzielenia pierwszej pomocy.
Patrycja Purzycka
[Głosów: 1 Średnia: 5]