Chcesz kupić polisę ubezpieczeniową? Być może zastanawiasz się, czy odwiedzić w tym celu agencję, czy też multiagencję. A może nawet nie zdajesz sobie sprawy, że istnieje spora różnica w ofercie tych biur? Podobnie jak ich odpowiedzialność za sprzedaną polisę…
Agent ubezpieczeniowy – kogo reprezentuje, jakie ma zadania?
Agencja ubezpieczeniowa to biuro przedstawiciela danego towarzystwa, który oferuje jego produkty ubezpieczeniowe. Zajmuje się doradztwem, przygotowuje umowy, a także służy pomocą, gdy trzeba z polisy skorzystać. Agent posiada podpisaną umowę z towarzystwem, które w razie jego błędów i narażenia klienta na straty, bierze za niego pełną odpowiedzialność i zajmuje się uregulowaniem ewentualnych roszczeń.
Multiagencja – lepszy reprezentant wielu towarzystw?
Multiagencja z kolei to biuro przedstawiciela kilku ubezpieczycieli naraz. Taka osoba oferuje produkty wszystkich towarzystw, z którymi współpracuje. Zakres jej obowiązków jest niemal taki sam, jak „zwykłego” agenta, z tą różnicą, że ma on możliwość porównania ze sobą wielu ofert i ich zakresów. Dzięki temu dużo łatwiej mu znaleźć dobrze dopasowaną do potrzeb klienta ochronę w niewygórowanej cenie.
Pracownicy multiagencji współpracują z wieloma firmami. Koniec końców – żadna z nich nie ponosi za nich odpowiedzialności. Problem ten rozwiązuje jednak specjalne ubezpieczenie obowiązkowe (OC dla agentów), które musi posiadać każda osoba wykonująca taką pracę. W razie jakichkolwiek zaniedbań, odszkodowanie dla osób pokrzywdzonych będzie wypłacane z polisy multiagenta.
Agencja, czy multiagencja?
Kogo więc wybierać, kiedy chce się wykupić ubezpieczenie samochodu, domu lub na życie? To już zależy od indywidualnego podejścia do tematu.
Niektórzy na przykład są mocno związani od wielu lat z tym samym towarzystwem i nie przyjmują do wiadomości, że inna firma może zaproponować coś lepszego lub zwyczajnie – innego.
Obecnie w Polsce działa kilkudziesięciu ubezpieczycieli, których oferty mogą się bardzo różnić. Warto więc choćby tylko z ciekawości sprawdzić, co mają do zaoferowania. Wizyta w multiagencji nie różni się praktycznie niczym od odwiedzin u agenta jednego towarzystwa. Różnica pojawia się jedynie przy ilości ofert, jakie można otrzymać i ze sobą porównać. W każdym przypadku konieczne jest podanie danych odnośnie pojazdu i jego właściciela, a także jego historii ubezpieczenia. Te procedury są wszędzie niemal identyczne.
Lepiej w multiagencji
Porównywanie ze sobą ofert ubezpieczenia daje klientowi możliwość samodzielnego zdecydowania o tym, jakiego rodzaju ochronę chce on zapewnić sobie i swojej rodzinie (ubezpieczenie na życie) lub majątkowi (np. samochód, mieszkanie). Może bowiem sprawdzić kompleksowo jakie propozycje mają dla niego różni ubezpieczyciele, zarówno pod względem zakresu, jak i ceny.
Wybierając pośrednika zawarcia umowy ubezpieczenia warto wziąć pod uwagę nie tylko osobiste preferencję, ale też przesłanki czysto ekonomiczne – zawsze lepiej sprawdzić „czy gdzieś mogę mieć taniej i więcej”.