Ilona Walczak

Ilona Walczak | 30 grudnia 2022

Ubezpieczenie OC – BMW Serii 3

scrolldown BMW Serii 3

BMW Serii 3 to najpopularniejszy model niemieckiej marki i jeden z najczęściej spotykanych na polskich ulicach samochodów osobowych. Produkowany od 1975 roku doczekał się już siedmiu generacji. W zależności od wieku i parametrów używane BMW Serii 3 są dostępne za ceny od kilku do kilkuset tysięcy złotych. A ile kosztuje ubezpieczenie tego modelu? Sprawdź ceny OC BMW Serii 3.

Ile kosztuje OC dla BMW Serii 3?

Wiele osób przed zakupem samochodu zastanawia się, ile będzie kosztowało jego ubezpieczenie. Warto wiedzieć, że jest to kwestia indywidualna. Stawka zależy bowiem zarówno od parametrów pojazdu, jak i od jego właściciela, w tym przede wszystkim doświadczenia w roli kierowcy. Jest ona obliczana indywidualnie, a każde towarzystwo stosuje własny algorytm kalkulacji. Poniżej znajdziesz kilka przykładowych zestawień cen OC dla BMW Serii 3.

OC dla BMW Serii 3 – ile zapłaci młody kierowca?

Młody wiek i niewielkie doświadczenie „za kółkiem” to cechy, które łączą wielu sprawców wypadków i kolizji. Dlatego też tacy kierowcy płacą najwyższe składki OC. W poniższym przykładzie obliczono je dla popularnego BMW Serii 3 z 2006 roku z silnikiem benzynowym o pojemności 1995 cm3 oraz dla kierowcy, który ma 21 lat, prawo jazdy od 2019 roku, mieszka w Rzeszowie i po raz pierwszy ubezpiecza samochód.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla młodego właściciela BMW Serii 3?
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
935,00 zł*
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
1014,00 zł*
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
1211,00 zł*
You Can Drive
OC
AC
Assistance
NNW
1358,00 zł*
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1524,00 zł*
Ile kosztuje OC dla młodego właściciela BMW Serii 3?
Link4
935,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
1014,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
1211,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
You Can Drive
1358,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
1524,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 22.12.2022

Jak widać, stawki są wysokie, ale należy pamiętać, że po kilku latach bezszkodowej jazdy znacznie zmaleją. Warto też wiedzieć, że ubezpieczenie będzie tańsze mniejszym mieście, ale droższe np. w Warszawie czy Krakowie.

OC dla BMW Serii 3– ile zapłaci doświadczony kierowca?

Wiek oraz staż mają dla ubezpieczycieli ogromne znaczenie przy ustalaniu stawek za ubezpieczenie pojazdu. Statystycznie doświadczeni kierowcy są bowiem znacznie rzadziej sprawcami wypadków czy stłuczek. Poniżej znajdziesz zestawienie stawek dla tej samej wersji BMW serii 3 i tego samego miasta. W tym przypadku kierowcą jest jednak mężczyzna w wieku 47 lat, który prawo jazdy ma już od 1995 roku. Ponadto ma żonę, dwoje dzieci i długą historię bezszkodowej jazdy.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla doświadczonego właściciela BMW Serii 3?
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
463,00 zł*
EUROINS
OC
AC
Assistance
NNW
466,00 zł*
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
510,00 zł*
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
519,00 zł*
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
539,00 zł*
Ile kosztuje OC dla doświadczonego właściciela BMW Serii 3?
TUZ TUW
463,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
EUROINS
466,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
510,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
519,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
539,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 22.12.2022

Spore znaczenie ma w tym przypadku historia ubezpieczenia. Jeśli byłaby to pierwsza polisa tego kierowcy, za najtańszą ofertę zapłaciłby ok. 300 zł więcej.

Z kolei jeśli nasz przykładowy doświadczony kierowca wybrałby nowocześniejszą wersję BMW Serii 3 z 2016 roku z silnikiem Diesla o pojemności 1995 cm3, za najtańsze ubezpieczenie zapłaciłby 431 zł.

Gdzie znaleźć najtańsze ubezpieczenie dla BMW Serii 3?

Powyższe stawki są jedynie przykładowe, ale wyraźnie wskazują, że trudno wskazać najtańsze towarzystwo ubezpieczeniowe. Oferty różnią się znacząco w zależności od indywidualnych parametrów. Właśnie dlatego zawsze warto korzystać z kalkulatora. Wystarczy podać kilka danych, aby otrzymać kalkulacje dostosowane do swojej sytuacji i z łatwością wybrać najtańsze ubezpieczenie. Co ważne – bezpośrednio z kalkulatora można przejść do kontaktu z agentem i dopełnić formalności.

Warto również pamiętać, że cena ubezpieczenia zwykle wzrasta wraz z mocą silnika. Jeśli więc chcesz płacić mniej, wybierz słabszą wersję BMW Serii 3.

OC i AC dla BMW Serii 3 – czy opłaca się kupić w pakiecie?

Towarzystwa ubezpieczeniowe często obok OC proponują kierowcom nieobowiązkowe ubezpieczenia, takie jak AC i NNW oraz dodatki (np. Assistance). Czy warto skusić się na taką ofertę?

AC (autocasco) zapewnia ochronę na wypadek doznania szkody częściowej lub całkowitej. Zakres tego ubezpieczenia jest dowolny, dlatego każde towarzystwo może mieć zupełni inną ofertę. Można zabezpieczyć się np. tylko na wypadek kradzieży lub zniszczeń powodowanych przez kataklizmy (tzw. AC Mini) lub wybrać ochronę obejmującą niemal wszystkie możliwe typy sytuacji. Jedno jest pewne – OC i AC warto brać w pakiecie, ponieważ wtedy jest taniej. Dobranie do takiej oferty jeszcze Assistance czy NNW to niejednokrotnie kwestia zaledwie kilkudziesięciu złotych. Każdy powinien jednak indywidualnie zdecydować, jakiego zakresu ubezpieczenia potrzebuje (oczywiście z wyjątkiem OC, które jest obowiązkowe)!

BMW Serii 3 – najczęstsze awarie i problemy

Czy BMW Serii 3 są awaryjne? Wiele zależy od rocznika, silnika oraz podejścia właściciela. Starsze modele (np. E46) wymagają częstego serwisowania, a zaniedbania mogą prowadzić do poważnych awarii. Np. w silnikach benzynowych R6 w wyniku generowania zbyt wysokiej temperatury może pęknąć głowica. W starszych modelach zdarzają się też problemy z zawieszeniem, elementami układu napędowego, a także elektroniki.

Z kolei w przypadku BMW Serii 3 E90 możliwe są awarie:

 • cewki zapłonowej,
 • wtrysku paliwa,
 • turbosprężarek,
 • elektroniki.

Przy większym przebiegu mogą się pojawiać także problemy z zawieszeniem. Warto mieć na uwadze, że w przypadku BMW Serii 3 E90 naprawy często są dość kosztowne!

BMW Serii 3 – spalanie

Średnie spalanie dla BMW Serii 3 E46 wynosi:

 • dla silników benzynowych – od 8,2l do 14,3l,
 • dla silników Diesla – od 6,1l do 8,5l.

Tańsze w utrzymaniu są modele z instalacją LPG. Natomiast dla BMW Serii 3 E90-91-92-93 spalanie zazwyczaj mieści się w granicach:

 • dla silników benzynowych – od 7,6l do 13,5l,
 • dla silników Diesla – od 5l do 7,9l.

Nieco mniej spalają najnowsze roczniki, ale koszt ich zakupu jest zdecydowanie wyższy.

BMW Serii 3 – jaki model warto kupić?

Wśród używanych BMW Serii 3 dominują dwie generacje – czwarta (E46) i piąta (E90-91-92-93). Jeśli chodzi o koszty ubezpieczenia OC, generacja ma mniejsze znaczenie. Zdecydowanie ważniejsza jest pojemność silnika. E46 pali więcej, ale zazwyczaj jest tańszy w serwisowaniu – między innymi dzięki dużej dostępności dobrej jakości zamienników części. Rzetelnie serwisowany będzie bardzo trwały. Za najbardziej godne uwagi uważane są wersje:

 • benzynowa 323i
 • wysokoprężna 330d,
 • benzynowa 320i.

BMW Serii 3 piątej generacji jest oceniane przez ekspertów jako bardziej awaryjne i droższe w utrzymaniu, ale daje dużo przyjemności z jazdy. Jeśli zdecydujesz się na tę generację, warto poszukać wersji R6, np. 330i lub 330d.

Ubezpieczenie OC dla BMW Serii 3 – co warto wiedzieć?

 • BMW Serii 3 to bardzo popularny model, który ma wielu zwolenników. Na rynku dostępnych jest tak wiele wersji i roczników, że każdy miłośnik tego samochodu może znaleźć coś dla siebie.
 • OC dla BMW Serii 3 jest tym droższe, im większa pojemność i moc silnika. Ważniejsze przy ustalaniu stawki są jednak wiek i doświadczenie kierowcy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC BMW Serii 3

 1. Czy opłaca się kupić dodatkowe ubezpieczenie szyb dla BMW Serii 3?

  Ubezpieczenie szyb może być opłacalne szczególnie w przypadku nowszych modeli BMW Serii 3. Wymiana rozbitej szyby na oryginalną może być bowiem dość kosztowna (nawet 2500 zł). Tańsza jest wymiana na zamiennik lub naprawa, dlatego jeśli nie zależy Ci na oryginalnych częściach, możesz się obyć bez ubezpieczenia szyb.
 2. Czy opłaca się kupić dodatkowe ubezpieczenie opon dla BMW Serii 3?

  Marka BMW zaleca korzystanie z oryginalnych opon i rekomenduje ich ubezpieczenie w celu uniknięcia konieczności ponoszenia kosztów wymiany. Jeśli jednak nie zależy Ci na oryginalnym ogumieniu, możesz zrezygnować z tego typu ochrony. W przypadku starszych, używanych modeli często jest ona zbędna.
 3. Czy warto kupić Assistance dla BMW serii 3?

  Assistance to usługa, która zapewnia pomoc na drodze w przypadku awarii lub kolizji, choć jej zakres może być zróżnicowany. Często jest dodawana do ubezpieczenia za darmo lub za symboliczną opłatą. Może być bardzo przydatna szczególnie w przypadku starszych modeli, które stwarzają większe ryzyko awarii w trasie. Przed podpisaniem umowy należy jednak dokładnie sprawdzić, jaki zakres obejmuje Assistance.
Ilona Walczak
[Głosów: 1 Średnia: 5]