Sara Pietras

Sara Pietras | 5 stycznia 2024

Ubezpieczenie OC i AC dla BMW

scrolldown BMW

Niemieckie samochody osobowe uchodzą za jedne z najsolidniejszych na rynku, a do tego zaskakują technologicznymi innowacjami podnoszącymi bezpieczeństwo i komfort jazdy. Nic dziwnego, że Polacy tak chętnie sięgają po nowe modele BMW. Zobacz, ile będzie Cię kosztować ubezpieczenie BMW zarówno w obowiązkowym, jak i nieobligatoryjnym zakresie.

Jak podaje raport Samar, w 2023 roku w Polsce zarejestrowano ok. 476 tys. nowych samochodów. Marka BMW znalazła się w tym zestawieniu na 7 miejscu z wynikiem 22 484 sztuk – zaraz za Audi, Hyundaiem i Volkswagenem oraz faworytami: Toyotą, Škodą i Kią.

Nieco inaczej wyglądają statystyki dla segmentu aut premium, których w 2023 roku zarejestrowano w Polsce 109 tys., czyli o 17% więcej niż rok wcześniej. Choć zwycięzcą rankingu zostało Audi (25 415 sprzedanych egzemplarzy), to marka BMW do końca deptała mu po piętach. Ostatecznie bawarski producent skończył na drugim miejscu z wynikiem 22 464 sprzedanych samochodów.

Które modele BMW cieszyły się największym powodzeniem w 2023 roku? W zestawieniu najpopularniejszych samochodów z segmentu premium znalazło się miejsce m.in. dla BMW serii 3, BMW X3 i BMW X5.*

Jakie są najpopularniejsze samochody marki BMW?

BMW to marka z ponad 100-letnim doświadczeniem, starymi tradycjami i długą historią wyścigową. Nie powinno zatem dziwić, że w jej portfolio znajduje się cały przekrój samochodów o różnym profilu.

Jaki model BMW wybrać, jeśli szukasz małego, ekonomicznego auta, które sprawdzi się przy codziennym poruszaniu się po mieście? Dobrym wyborem może być chociażby BMW seria 1 (w benzynie lub dieslu) lub BMW i3 (elektryczne). A może potrzebujesz poczucia bezpieczeństwa i przestronnego wnętrza? Przyjrzyj się bogatej ofercie SUV-ów i crossoverów, czyli BMW serii X na tle której wyróżniają się BMW X6 i X7, a wśród elektryków – BMW iX2 i iX M60.

Zależy Ci na podkreśleniu swojego statusu poprzez posiadanie prestiżowego, luksusowego samochodu? W ofercie BMW na pewno znajdziesz coś odpowiedniego. Na uwagę zasługują np. eleganckie limuzyny, jak BMW seria 5 czy 7. Marzysz o sportowym roadsterze? Przyjrzyj się BMW serii Z4, która z pewnością dostarczy Ci odpowiednich doznań.

Ile średnio kosztuje ubezpieczenie OC pojazdu BMW?

Marka jest jednym z tych czynników, które w największym stopniu wpływają na wysokość składki. Jeśli chodzi o modele BMW, niestety działa on na niekorzyść właścicieli tych bawarskich aut. Dlaczego? Ubezpieczenie BMW okazało się bowiem najdroższym w III kwartale 2023 roku – jak podaje raport RanKING. Kierowcy płacili za nie średnio 644 zł.

Co istotne, tak pierwsze miejsce dla tej marki w tym niechlubnym rankingu to żadne zaskoczenie. Rok wcześniej sytuacja wyglądała bowiem podobnie. W tym samym kwartale 2022 roku ubezpieczenie BMW również było najdroższe, chociaż średnia składka była niższa: 599 zł.**

Ubezpieczenie OC BMW a inne marki

Średnia cena OC w III kwartale 2023 roku wyniosła 532 zł. To oznacza, że właściciele samochodów marki BMW płacili średnio o 45 zł więcej. Nierzadko spotykali się zresztą z jeszcze wyższą składką.

Dla porównania, w tym samym okresie najmniej za obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej płacili właściciele:

 • Fiata (497 zł),
 • Škody (502 zł),
 • Toyoty (502 zł),
 • Renault (504 zł),
 • Citroëna (509 zł).

Czy Polacy chętnie ubezpieczają samochody BMW?

Nie da się ukryć, że obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla BMW to zwykle spory wydatek. W związku z tym można by się podejrzewać, że właściciele tych samochodów wybierają jedynie najtańsze oferty OC, którego posiadanie jest wymagane prawnie – stanowi zatem wydatek nie do uniknięcia.

W rzeczywistości okazuje się, że posiadacze aut tej marki dość chętnie sięgają również po nieobligatoryjne produkty ubezpieczeniowe, a zwłaszcza po ubezpieczenie autocasco. Być może ma to związek z tym, że modele BMW poruszające się po polskich drogach to w dużej mierze auta z segmentu premium, dla których właścicieli ważne jest utrzymanie wartości fakturowej pojazdu.

W przypadku pojazdów fabrycznie nowych właściciele nie tylko decydują się na zakup polisy OC + AC, lecz również wybierają pakiety zakładające kompleksową ochronę, czyli:

 • bezgotówkowy system naprawy szkód – nie polega na wypłacie odszkodowania, lecz na odstawieniu auta do warsztatu, który rozlicza się bezpośrednio z ubezpieczycielem,
 • naprawę z wykorzystaniem oryginalnych części zamiennych – a także z zastosowaniem technologii wymaganej przez BMW,
 • serwisowanie tylko w autoryzowanych zakładach naprawczych – w razie potrzeby pojazd zostanie naprawiony w autoryzowanym serwisie i z zastosowaniem oryginalnych części zamiennych,
 • brak konsumpcji sumy ubezpieczenia po wypłacie odszkodowania – niezmienna wysokość sumy ubezpieczenia po szkodach autocasco skutkujących wypłaconym odszkodowaniem,
 • samochód zastępczy tej samej klasy,
 • niski lub zniesiony udział własny,
 • ubezpieczenie GAP.

Ubezpieczenie BMW – co jeszcze warto wiedzieć?

Z powyższych rozważań można wywnioskować, że BMW to stosunkowo drogi samochód od ubezpieczenia. Warto jednak mieć na uwadze to, że choć dużą część tego typu pojazdów to ekskluzywne limuzyny czy potężne SUV-y i crossovery, to jednak ofercie bawarskiego producenta znajdują się też ekonomiczne propozycje do jazdy miejskiej, jak np. wyżej wspomniane BMW serii 1. Wybierając model BMW o małej pojemności silnika, możesz liczyć na niższą składkę OC.

Pamiętaj też, że marka i model to tylko część czynników wpływających na cenę ubezpieczenia samochodu. Równie istotne są również inne kwestie, a mianowicie:

 • wiek i doświadczenie kierowcy (od ilu lat ma prawo jazdy),
 • stan cywilny kierowcy,
 • dotychczasowa historia ubezpieczeniowa kierowcy,
 • historia wykroczeń i przestępstw drogowych kierowcy,
 • miasto, w którym jest zarejestrowane auto,
 • miejsce parkowania pojazdu.

Ile kosztuje OC dla samochodu BMW w roku 2023?

Chcesz kupić ubezpieczenie BMW? Przyjrzyj przykładowym wyliczeniom z naszego kalkulatora OC, aby zorientować się w tym, ile może Cię kosztować ten wydatek.

30-letni pan Krystian z Puław postanowił znaleźć nowe ubezpieczenie dla swojego BMW serii 2 z 2020 roku (benzyna, silnika 1499 cm³). W kalkulatorze Najtaniej u Agenta znalazł następujące propozycje dla swojego auta.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 30-latka z BMW?
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
494,00 zł*
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
495,09 zł*
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
537,00 zł*
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
545,00 zł*
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
563,46 zł*
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
711,00 zł*
Ile kosztuje OC dla 30-latka z BMW?
Uniqa
494,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
495,09 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
537,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
545,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
563,46 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
711,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 11.12.2023 r., BMW serii 2 z 2020 roku (benzyna, silnika 1499 cm³)

Z czego wynikają takie różnice w cenie ubezpieczenia OC?

Skąd tak wysoka cena za ubezpieczenie BMW? Dużą rolę odgrywa w tym z pewnością pojemność silnika, która w przypadku zdecydowanej większości oferty producenta jest wysoka i tym samym pozwalająca na szybką jazdę. Nie bez znaczenia pozostają również statystyki dotyczące szkodliwości prowadzone przez ubezpieczycieli. Niestety, właściciele samochodów marki BMW przodują w nich od wielu lat. Niechlubne rekordy części z nich wpływają natomiast na stosunkowo wysokie składki ubezpieczeniowe dla całej tej grupy.

BMW jest też stosunkowo często wybierane przez młodych i niedoświadczonych kierowców, którzy jeżdżą nierozważnie, wykorzystując ogromne możliwości tych samochodów. Rezultatem tego są czarne statystyki policyjne, z których wynika, że młodzi kierowcy (do 24. roku życia) spowodowali w 2022 roku aż 3 059 wypadków. W ich wyniku 3 910 zostało rannych, a 281 zginęło.***

Ile kosztuje najtańszy pakiet OC + AC dla samochodu BMW w roku 2023?

Odszkodowanie z OC sprawcy nie zawsze wchodzi w grę. Niekiedy jest on nieznany albo… jesteś nim Ty. Aby zapewnić sobie dodatkowe odszkodowanie, które wystarczy do doprowadzenia samochodu do stanu sprzed zdarzenia, warto mieć ubezpieczenie autocasco. Zobacz, ile może Cię to kosztować w 2023 roku.

29-letnia pani Martyna z Tarnowa jest bardzo dumna ze swojego BMW serii 3 Gran Turismo z 2018 roku. Jako że często zostawia auto na parkingu przy ulicy i pokonuje nim długie dystanse, postanowiła zapewnić sobie dodatkową ochronę ubezpieczeniową pod postacią autocasco. Po sprawdzeniu cen w kalkulatorze Najtaniej u Agenta, zobaczyła poniższe oferty.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC/AC dla 29-letniej pani Martyna z Tarnowa?
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
1830,00 zł*
You Can Drive
OC
AC
Assistance
NNW
1120,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1200,00 zł*
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
2392,00 zł*
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
2813,57 zł*
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
3031,87 zł*
Ile kosztuje OC/AC dla 29-letniej pani Martyna z Tarnowa?
mtu24.pl
1830,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
You Can Drive
1120,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
1200,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
2392,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
2813,57 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
3031,87 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 11.12.2023 r., BMW serii 3 Gran Turismo z 2018 roku

Znajdź swoje najtańsze ubezpieczenie BMW

Polisa AC, którą można dobrać wraz z obowiązkowym OC, to niejedyna propozycja z grupy nieobligatoryjnych ubezpieczeń komunikacyjnych, jaką warto mieć. Właściciele BMW mogą rozważyć również zakup dodatkowych opcji, takich jak chociażby ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, assistance czy nawet ubezpieczenie ochrona prawna, które są oferowane przez wiele towarzystw.

Mając je, możesz liczyć nie tylko na optymalne poczucie bezpieczeństwa, ale również na dodatkowe odszkodowanie, jeśli dojdzie do szkody na skutek wypadku lub czynników losowych. To z kolei pokryje nie tylko szkody rzeczowe, np. pozwoli naprawić auto po szkodach autocasco w autoryzowanych zakładach naprawczych z wykorzystaniem oryginalnych części zamiennych, jeśli takie jest Twoje życzenie.

Jeśli masz ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, dostaniesz też odszkodowanie za szkody osobowe, np. za uszczerbek na zdrowiu lub jego chwilowy rozstrój, jak również za wszelkie wydatki, które poniesiesz w związku z nimi.

Jak znaleźć dobre ubezpieczenie BMW, które okaże się jednocześnie dostępne w przystępnej cenie mieszczącej się w Twoim budżecie? Skorzystaj z naszego kalkulatora, żeby sprawdzić, ile wyniesie cena ubezpieczenia dla Twojego modelu BMW.

 

Ubezpieczenie BMW – co warto wiedzieć?

 1. Ubezpieczenie BMW może kosztować więcej niż w przypadku samochodów innych marek.
 2. Właściciele BMW decydują się często na zakup nieobligatoryjnego AC, które działa w przypadku wystąpienia szkody całkowitej (np. kradzieży samochodu) lub częściowej na posiadanych pojeździe.
 3. Największym powodzeniem cieszą się oferty, które cechuje m.in. niezmienna wysokość sumy ubezpieczenia, profesjonalna naprawa w autoryzowanym serwisie, ubezpieczenie ochrona prawna i zniesiony udział własny.
 4. Od wartości auta zależy cena ubezpieczenia auta, ale również wysokość odszkodowania, które jest należne z racji powstania szkody całkowitej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy możliwe jest utrzymanie sumy ubezpieczenia BMW po szkodzie?

  Wszystko zależy od tego, jakie warunki zostaną wpisane do umowy ubezpieczenia. Jeśli znajdzie się tam zapis o braku konsumpcji sumy ubezpieczenia, nie musisz się tym martwić.
 2. Czy jest szansa na zakup taniej polisy OC dla BMW?

  Oczywiście. Na wysokość składki wpływa bowiem wiele czynników, a nie tylko sama marka. Wystarczy tylko wybrać ekonomiczny model BMW z małą pojemnością silnika, a cena ubezpieczenia powinna okazać się korzystna. Dobrym przykładem jest tu chociażby BMW seria 1 czy i3.
 3. Czy warto naprawiać BMW w autoryzowanym serwisie?

  Atutem nowych samochodów BMW jest ich znaczna wartość. W ograniczeniu jej spadku pomoże bezszkodowa jazda, a jeśli to się nie uda – naprawa w autoryzowanych zakładach naprawczych z zastosowaniem oryginalnych części zamiennych.
 4. Czy w przypadku BMW opłaca się zdecydować na bezgotówkowy system naprawy szkód?

  Tak. Warto mieć na uwadze, że auta tej bawarskiej marki są jednym z najdroższych, jeśli wziąć pod uwagi koszty wiążące się z naprawą i zakupem części zamiennych. Bezgotówkowa likwidacja szkody może oznaczać mniej problemów dla Ciebie, gdyż nie musisz martwić się tym, że odszkodowanie nie wystarczy do naprawienia szkody i przywrócenia auta do wcześniejszego stanu.
Sara Pietras
[Głosów: 1 Średnia: 5]