Ilona Walczak

Ilona Walczak | 27 grudnia 2021

Ubezpieczenie OC i AC dla BMW

scrolldown BMW

BMW to skrót od Bayerische Motoren Werke i dotyczy jednego z trzech, a jednocześnie największego koncernu motoryzacyjnego z Niemiec. Firma ma siedzibę w Monachium i w swojej działalności łączy produkcje samochodów z wytwarzaniem motorów, skuterów oraz silników. Częścią koncernu BMW jest również marka Mini oraz luksusowa Rolls Royce.

Ubezpieczenie BMW – co warto wiedzieć?

 • W roku 2020 Polacy zarejestrowali 18 290 pojazdów marki BMW.
 • W roku 2020 do Polski zostało sprowadzonych 51 680 pojazdów marki BMW.
 • W III kwartale 2021 roku średnia polisa OC dla pojazdu BMW kosztowała 730 zł.
 • W III kwartale najmniej za OC zapłacili posiadacze samochodów marki Toyota (543 zł), a najwięcej BMW (730 zł)
 • Ubezpieczenie OC dla BMW serii 5 można kupić już za 428 zł.

Czy wiesz, że?

Firma BMW powstała w roku 1916, a jej pierwotna działalność polegała na produkcji silników lotniczych oraz hamulców kolejowych. Z czasem koncern się rozrósł i przeniósł swoje zainteresowanie do segmentu klientów indywidualnych.

Jakie są najpopularniejsze samochody marki BMW?

BWM ma w swoim katalogu naprawdę wiele udanych modeli, ale istnieje kilka, które cieszą się szczególną popularnością. Chodzi przede wszystkim o:

 • BMW X6,
 • BMW serii 1,
 • BMW serii 3,
 • BMW serii 5,
 • BMW serii 6,
 • BMW serii 7,
 • BMW X1,
 • BMW X3,
 • BMW X5,
 • BMW Z4.

Czy Polacy chętnie ubezpieczają samochody BMW?

Pojazdy BMW pomimo tego, że nie należą do najtańszych i na rynku można z powodzeniem znaleźć tańszy samochód, cieszą się w Polsce dużą popularnością. Widać to jak na dłoni, analizując liczbę zarejestrowanych pojazdów tej marki w ubiegłym roku. Otóż do urzędów wpłynęło aż 18 290 wniosków o rejestrację. Jeśli chodzi o poszczególne modele, to na naszych ulicach pojawiło się najwięcej pojazdów BMW serii 3 (3465 sztuk) oraz BMW X3 (2262), BMW X5 (2241) i BMW serii 5 (2165). Zainteresowanie tą marką ujawnia się również w liczbie importowanych w roku 2020 samochodów. BMW zajęło 5 miejsce z liczbą 51 686 sztuk. Nasi kierowcy najczęściej sprowadzali BMW serii 3 (19 445) i BMW serii 5 (12 471).

Ile średnio kosztuje ubezpieczenie OC pojazdu BMW?

Biorąc pod uwagę dane pochodzące z tego roku z podziałem na kwartały, widać, że średni koszt ubezpieczenia OC dla pojazdu BMW wynosił:

 • Kwartał 1 – 756 zł,
 • Kwartał 2 – 751 zł,
 • Kwartał 3 – 730 zł,

Średnia roczna cena (biorąc pod uwagę trzy kwartały) za ubezpieczenie OC dla pojazdu BMW wnosiła więc około 745 zł.

Ubezpieczenie OC BMW a inne marki

W III kwartale 2021 roku ubezpieczenie OC samochodu marki BMW było najdroższe w porównaniu z innymi popularnymi markami. Średnia cena ubezpieczenia pojazdu od producenta z Monachium wynosiła 730 zł i było to o 20,9% więcej niż średnia cena polisy innych marek (604 zł).

MarkaŚrednia cena w III kwartale 2021 roku
Toyota543 zł
Skoda545 zł
Citroen570 zł
Renault572 zł
Fiat573 zł
Opel589 zł
Ford595 zł
Peugeot598 zł
Volkswagen600 zł
Audi660 zł
BMW730 zł

Jak widzisz, spośród 11 najczęściej ubezpieczanych marek samochodów w III kwartale 2021 roku najmniej zapłacili posiadacze pojazdów Toyoty (543 zł). Zaraz za nimi, z równie niskimi cenami, były marki Toyota (545 zł) i Skoda (570 zł). Takie ustawienie na podium nie powinno być żadnym zaskoczeniem, ponieważ od lat to właśnie te trzy firmy wygrywają wszelkie rankingi na najniższe polisy OC. Najdroższe składki przyszło niestety zapłacić posiadaczom marki BMW (730 zł), co w porównaniu ze zwycięzcą stanowi różnicę aż o 187 zł.

Przykład
59-letni kierowca zamieszkały w Chrzanowie w województwie małopolskim, chce wykupić pakiet OC + AC dla swojego BMW serii 3 z roku 2016 w benzynie o pojemności silnika 1499 cm3. Co ważne, kierowca ma prawo jazdy od 1980 roku, od co najmniej 10 lat wykupuje OC oraz nigdy nie zgłaszał żadnych szkód. Najtańszą ofertę, dzięki kalkulatorowi OC znalazł w firmie Link4 (382,67 zł). Zaraz po niej ciekawą propozycją był pakiet z TUZ Ubezpieczenie (426 zł). Najdroższe polisy czekały na kierowcę w towarzystwie MTU (1286 zł).

Ile kosztuje najtańsze OC dla samochodu BMW w roku 2021?

Oczywiście wiele zależy od indywidualnej sytuacji danego kierowcy. Pojazdy marki BMW z założenia są nieco droższe w zakupie, eksploatacji oraz ubezpieczeniu. Oznacza to, że młodzi i niedoświadczeni kierowcy mogą spotkać się z naprawdę wysokimi składkami. Dla lepszego zobrazowania różnic w cenach polis weźmy dla przykładu czterech kierowców oraz przeanalizujmy cenę ich OC w zależności od indywidualnych warunków oraz modeli samochodów BMW serii 3, BMW X3, BMW X5, BMW serii 5

Kierowcy:

 1. Andrzej z Warszawy, 35 lat, posiadacz BMW serii 3.
 2. Anna z Wrocławia, 22 lata, posiadaczka BMW X3.
 3. Henryk z Olsztyna, 55 lat, posiadacz BMW X5.
 4. Małgorzata z Rzeszowa, 42 lata, posiadaczka BMW serii 5.
ModelWłaścicielUbezpieczycielCena OC
BMW serii 5Małgorzata z Rzeszowa, 42 lataUniqa428zł
BMW X5Henryk z Olsztyna, 55 latTrasti560zł
BMW serii 3Andrzej z Warszawy, 35 latBeSafe576,54zł
BMW X3Anna z Wrocławia, 22 lataUniqa1 665zł

W naszych przykładach widać, że Małgorzata z Rzeszowa, która ma 42 lata, zapłaciła za ubezpieczenie swojego pojazdu zaledwie 560 zł, a Anna z Wrocławia, która ma 22 lat 1665 zł. Wiek miał w tym przypadku ogromne znaczenie. Na pewno na koszt OC wpłynęło też miejsce zamieszkania. W większych miastach polisy są znacznie droższe. Jeśli więc liczysz na najtańsze OC, to sprawdź poniżej, co wpływa na ostateczną cenę ubezpieczenia.

Z czego wynikają takie różnice w cenie ubezpieczenia OC?

Na pewno zauważyłeś różnice w kalkulacjach cen polis OC dla poszczególnych pojazdów marki BMW. Wynikają one przede wszystkim z algorytmu, który ubezpieczyciele stosują, by oszacować ryzyko związane z objęciem polisą danego kierowcy. Najważniejsze czynniki, które są brane pod uwagę to:

 • wiek kierowcy,
 • miejsce zamieszkania,
 • stan cywilny,
 • dzietność,
 • historia ubezpieczeniowa,
 • rok produkcji pojazdu
 • przebieg pojazdu,
 • pojemność silnika.

Dopiero po zebraniu tych wszystkich danych możliwa jest rzetelna kalkulacja polisy OC.

Ile kosztuje najtańszy pakiet OC + AC dla samochodu BMW w roku 2021?

Zakup pakietu OC + AC jest bardzo korzystny ze względu na parasol ochronny, który ubezpieczyciel roztacza nad pojazdem oraz kierowcą. Posiadacz dwóch polis ma szansę uniknąć konsekwencji finansowych spowodowanego przez siebie wypadku oraz może otrzymać odszkodowanie w sytuacji, gdy jego pojazd zostanie uszkodzony lub skradziony. Ubezpieczenie autocasco nie jest obowiązkowe, a to oznacza, że każde towarzystwo może dowolnie kształtować gwarantowany zakres ochrony. Przed ostatecznym wyborem warto więc skorzystać z porównywarki, która przedstawi najlepsze oferty, pasujące do potrzeb konkretnego kierowcy. Co więcej, przy pomocy porównywarki, wykupisz swoją ochronę szybko i bez zbędnych formalności.

W poniższej kalkulacji ponownie wzięliśmy pod uwagę tych samych kierowców:

ModelWłaścicielUbezpieczycielCena OC + AC
BMW X5Henryk z Olsztyna, 55 latMTU1 035zł
BMW serii 5Małgorzata z Rzeszowa, 42 lataUniqa1 150zł
BMW X3Anna z Wrocławia, 22 lataUniqa1 416,00zł
BMW serii 3Andrzej z Warszawy, 35 latMTU1 493zł

Wyliczenia w tabelce jasno pokazują, że ceny pakietu OC + AC są w dużej mierze zależne od klasy i wieku pojazdu. Kierowca, który jeździ nowoczesnym BMW X5, za kompleksową ochronę musi zapłacić jedynie 1035 zł. Nie bez znaczenia jest tutaj również wiek samego właściciela. Ubezpieczyciele dokonują wyliczeń na podstawie innych danych takich jak: pojemność silnika, przebieg, historia ubezpieczeniowa itp. Z tego też powodu ceny polis za podobne lub takie same samochody mogą się diametralnie różne. Każdy kierowca to osobna historią, którą analizuje algorytm wykorzystywany przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Znajdź swoje najtańsze OC dla pojazdu BMW

Jeśli poszukujesz najtańszego ubezpieczenia OC dla pojazdu BWM, to przekonaj się już dzisiaj, kto ma dla Ciebie najlepsze oferty. Dzięki naszemu kalkulatorowi OC możesz w łatwy sposób znaleźć ofertę, która będzie do Ciebie pasować. Wystarczy tylko, że wypełnisz krótki formularz, by uzyskać dostęp do listy wybranych OC. Co więcej, po wybraniu oferty możesz opłacić swoją polisę online. Umowę swojego ubezpieczenia otrzymasz na wskazany w formularzu adres e-mail. Cały proces przebiega szybko i bez zbędnych formalności.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o OC BMW

1. Gdzie znaleźć najtańsze OC BMW?

Najlepiej jest skorzystać z Internetu oraz ogólnodostępnego kalkulatora OC. Dzięki temu narzędziu szybko uzyskasz dostęp do ofert, które pasują do Twojej indywidualnej sytuacji.

2. Czy kierowcy BMW płacą najwięcej za ubezpieczenie?

Oczywiście wiele zależy od konkretnego kierowcy, ale ubezpieczenie OC pojazdów BMW od wielu lat wypada najdroższej na tle samochodów innych marek. W III kwartale 2021 roku było droższe od najtańszej pozycji aż o 187 zł.

3. Czy kobiety płacą więcej za ubezpieczenie pojazdu marki BMW?

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogą różnicować cen ubezpieczenia OC ze względu na płeć właściciela pojazdu. Wszelkie różnice wynikają więc z innych parametrów takich jak m.in. wiek, miejsca zamieszkania pojemności silnika pojazdu, jego model i marka.

Ilona Walczak
[Głosów: 1 Średnia: 5]