Piotr Nowik

Piotr Nowik | 30 grudnia 2021

Leasing konsumencki samochodu

scrolldown leasing samochodu

Oferta zakupu samochodu przez leasing przeznaczona jest nie tylko dla firm, ale także i dla osób prywatnych. Sprawdzimy, jak działa leasing konsumencki oraz czy warto z niego skorzystać.

Leasing konsumencki – co warto wiedzieć?

  1. Z leasingu konsumenckiego mogą skorzystać klienci indywidualni.
  2. Leasingodawca udostępnia użytkownikowi samochód, za co użytkownik płaci comiesięczne raty.
  3. Leasing może zakończyć się wykupem pojazdu lub jego zwrotem.
  4. Wadą leasingu jest brak własności auta przez czas trwania umowy, ale zaletą są uproszczone formalności.

Leasing konsumencki cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Niegdyś był dostępny tylko dla firm i wydawało się, że leasing samochodu osoba prywatna nie idzie w parze. Aktualnie zmieniły się przepisy prawne i możliwość leasingu jest dostępna dla wszystkich, nawet dla klientów indywidualnych.

Czym jest i na czym polega leasing samochodu?

Co to jest leasing konsumencki a co to jest kredyt? W kredycie klient jest właścicielem samochodu i co miesiąc spłaca tylko raty. W leasingu klient jest wyłącznie użytkownikiem. Właścicielem jest leasingodawca. Osoba korzystająca z leasingu podpisuje umowę cywilnoprawną, w której jest leasingobiorcą, a właściciel pojazdu jest leasingodawcą. Po spłacie rat leasingowych leasingobiorca może wykupić pojazd, który użytkował. Może jednak z tego zrezygnować i wziąć w leasing prywatny nowszy model.

Pojęcia leasing samochodu i osoba prywatna połączyły się w 2011 roku, kiedy weszła w życie ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych. To spowodowało zmiany także w innych ustawach.

Rodzaje leasingu konsumenckiego:

  • fabryczny – możliwy do zrealizowania wyłącznie u producenta pojazdu,
  • proponowany przez banki i firmy leasingowe – w tym przypadku można wziąć w leasing także pojazdy używane.

Jakie są wady i zalety leasingu konsumenckiego?

Wiemy już, co to jest leasing samochodu. Warto wiedzieć, co możesz zyskać dzięki leasingowi konsumenckiemu, a na co trzeba uważać. Poniżej pokazujemy zalety i wady.

Zalety:

  • indywidualne dopasowanie oferty – leasingobiorca może wybierać spośród różnych modeli pojazdów,
  • minimum formalności – firmy leasingowe stosują uproszczoną procedurę weryfikacji, trzeba dostarczyć informację o dochodzie,
  • finansowanie wielu usług – leasing proponuje dodatkowe produkty, takie jak kompleksowe ubezpieczenie, obsługę serwisową, auto zastępcze.

Auto, które jest w leasingu musi mieć oprócz obowiązkowego OC, także AC w wariancie serwisowym, bez udziałów własnych i pomniejszania sumy ubezpieczenia. Tak leasingodawca zabezpiecza się przed szkodami, które może wyrządzić użytkownik – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert porównywarki najtaniejuagenta.pl.

Wady:

  • obligatoryjne ubezpieczenie OC i AC – użytkownik musi wykupić pełen pakiet AC. Niektórzy nie posiadają historii ubezpieczenia AC, do tego dochodzi wysoka suma ubezpieczenia. W związku z tym AC może być drogie,
  • brak korzyści podatkowych – firmy, które korzystają z leasingów mogą odliczyć od podatku VAT oraz zaliczyć raty do kosztów uzyskania przychodu,
  • pojazd nie stanowi własności klienta – leasingobiorca jest tylko jego użytkownikiem.

Przykład:

Pani Zofia szukała nowego samochodu. Nie miała jednak całej kwoty w gotówce. Nie wiedziała, co to jest leasing samochodu. Miała wziąć kredyt, jednak doradca w salonie przeliczył koszty, sprawdził przykładowy leasing samochodu i bardziej opłacało się skorzystać z leasingu konsumenckiego. Wpłaciła cześć wartości auta w ramach opłaty wstępnej. A po zakończeniu umowy miała w planach wykupienie auta.

Gdzie szukać ofert leasingu konsumenckiego samochodu?

Wiemy już, co to jest leasing konsumencki. Sprawdźmy, jakie oferty przedstawiają poszczególne marki.

Audi

Oferta o nazwie Audi Perfect Lease jest przeznaczona dla klientów indywidualnych. Klient może dopasować sobie warunki umowy, a nowy model może otrzymać nawet po dwóch latach. Audi oferuje kalkulator na stronie, gdzie można sprawdzić przykładowy leasing samochodu. Z opłaty wstępnej nie trzeba korzystać. Umowa trwa od 2 do 4 lat. Na koniec umowy można wykupić auto albo je zwrócić.

Skoda

Skoda oferuje klientom indywidualnym leasing. Oplata wstępna wynosi 10%, a okres trwania umowy to 24, 36 lub 48 miesięcy. Leasing kończy się zwrotem samochodu, gdyż jest to korzystniejsze finansowo dla klienta.

Toyota

Toyota oferuje klientom indywidualnym leasing konsumencki o nazwie Kinto One. W ramach tego klient dopasowuje ofertę dla siebie. Opłata wstępna jest od 0 do 40%. Leasing prywatny trwa od 24 do 48 miesięcy. Zakończenie umowy możliwe w trzech wariantach: wymiana na nowe auto, zwrot lub wykup.

Peugeot

Klienci korzystający z leasingu konsumenckiego decydują o wysokości opłaty wstępnej. Umowa trwa od 24 do 60 miesięcy. Zakończenie umowy jest możliwe poprzez zwrot samochodu lub jego wykupienie. Peugeot zapewnia także kompleksową obsługę w serwisie.

Honda

Aby poznać ofertę leasingu konsumenckiego Hondy trzeba skontaktować się z doradcą klienta, który przedstawi różne modele oraz sposoby finansowania pojazdu. Oferta zależy od długości trwania umowy oraz opłaty wstępnej. Honda oferuje elastyczne warunki umowy.

Renault

Renault oferuje klientom indywidualnym leasing prywatny z możliwością opłaty wstępnej 0%. Okres umowy leasingowej jest od 24 do 60 miesięcy. W ramach umowy Renault oferuje pakiet ubezpieczeń wraz z GAP. Opcja wykupu dla 24 miesięcy wynosi 19-35%, dla 36 miesięcy 1-30%, dla 48 miesięcy 1-20% i 60 miesięcy 1-10%.

Seat

Seat umożliwił zamówienie samochodu oraz złożenie wniosku leasingowego online. Wystarczy wybrać model, określił opłatę wstępną i miesięczne raty oraz złożyć wniosek i umówić się na odbiór pojazdu w salonie oraz podpisanie umowy leasingowej.

Mazda

Mazda także oferuje leasing konsumencki. Trzeba wpłacić 30% wartości samochodu, a umowa trwa 48 miesięcy. Uproszczona procedura leasingowa polega na przygotowaniu zaświadczenia o zarobkach i dwóch dokumentów tożsamości. Szczegóły oferty dostępne są u doradcy klienta.

Co jest korzystniejsze – leasing konsumencki czy kredyt?

Osoby, które chcą jeździć nowszymi modelami mogą wybrać leasing prywatny, bo dzięki temu co dwa lata mogą zmieniać modele. Natomiast osoby, które wolą mieć swój samochód na własność mogą wybrać kredyt. Warto też pamiętać, że raty leasingowe są tańsze niż kredytowe. Wykup może nastąpić na końcu umowy. Sprawdźmy, jakie są różnice między kredytem a leasingiem:

  • własność – w leasingu klient jedynie użytkuje samochód, pojazd jest własnością leasingodawcy,
  • badanie zdolności kredytowej i wpis do BIK – w leasingu procedura jest uproszczona, natomiast w przy kredycie bank jest zobowiązany do większej ilości procedur, które reguluje Prawo Bankowe,
  • koszty związane z finansowaniem – w leasingu mamy wkład własny i wykup (ewentualnie) oraz miesięczne raty, natomiast w kredycie prowizja i opłaty dodatkowe, potem miesięczne raty,
  • zakończenie umowy – w leasingu klient może wykupić auto albo je zwrócić, natomiast przy kredycie po spłacie pojazd pozostaje własnością klienta, tak samo jak był własnością w czasie trwania umowy,
  • wpis do BIK – w leasingu można ustalić czy leasingodawca przekaże informacje do BIK, natomiast przy kredycie bank ma obowiązek przekazywania informacji do BIK.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o leasing konsumencki

Czy każdy może skorzystać z oferty leasingu konsumenckiego?

Tak, pod warunkiem, że będzie miał środki na spłatę comiesięcznych rat za użytkowanie pojazdu. Leasingodawca wymaga tylko informacji o dochodzie.

Co w przypadku szkody całkowitej samochodu w leasingu?

Umowa leasingowa wygasa po szkodzie całkowitej. Odszkodowanie z ubezpieczenia AC zostanie wypłacone właścicielowi, czyli leasingodawcy.

Czy leasingobiorca może skorzystać z zewnętrznego ubezpieczenia?

Leasingodawcy oferują pakiety ubezpieczeń klientom. Jeżeli leasingobiorca chce skorzystać z innej oferty, leasing musi wyrazić na to zgodę. Dotyczy to szczególnie wymaganych klauzul. Jednak za wykupienie polisy obcej klient może zapłacić opłatę karną określoną w umowie np. 200 lub 300 zł.

Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]