Patrycja Purzycka

Patrycja Purzycka | 27 czerwca 2023

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – ile wynosi?

scrolldown kara za nieprzerejestrowanie samochodu

Przerejestrowanie samochodu to nie to samo co zgłoszenie zbycia lub nabycia. Sprawdzimy, jakie obowiązki ma kierowca po zmianie własności auta oraz co musi zrobić, aby nie narazić się na karę za niepoinformowanie o sprzedaży lub kupnie samochodu.

Kara za nieprzerejestrowanie pojazdu – co warto wiedzieć?

 1. Zgłoszenie zbycia i nabycia samochodu jest obowiązkowe.
 2. Na zgłoszenie kupna lub sprzedaży samochodu masz 30 dni.
 3. Kary za brak poinformowania o zmianie własności samochodu zaczynają się od 200 do 1000 zł.
 4. Koszt rejestracji samochodu używanego z Polski to 81,5 zł, gdy zostawisz stare tablice rejestracyjne.

W 2020 roku wprowadzono kary finansowe za brak zgłoszenia nabycia lub zbycia pojazdu w terminie. Kary wynoszą od 200 do 1000 zł. Gdy kupisz lub sprzedasz samochód musisz zgłosić to w Wydziale Komunikacji w ciągu 30 dni.

Czy i kiedy trzeba przerejestrować samochód?

Przerejestrowanie auta odbywa się po zmianie własności zarówno, gdy samochód zmieni właściciela w całości lub gdy zmieni się współwłasność. Zmiana własności następuje nie tylko na podstawie umowy kupna-sprzedaży, ale także po otrzymaniu samochodu w spadku lub na podstawie umowy darowizny.

Przykład:

Pani Natalia, która jest młodym kierowcą kupiła swoje pierwsze auto. Gdy sprawdziła jak wysoką składkę będzie musiała płacić za OC, postanowiła dopisać swojego tatę jako współwłaściciela. Dzięki temu polisa OC była zdecydowanie tańsze. Po spisaniu umowy darowizny pani Natalia ze swoim tatą musiała udać się do Wydziały Komunikacji, aby przerejestrować auto, czyli dopisać tatę jako współwłaściciela.

Czym się różni przerejestrowanie od zgłoszenia zakupu lub sprzedaży auta?

Niektórzy używają wyrażenia przerejestrowanie naprzemiennie ze zgłoszeniem zakupu auta. Jednak jest to błędne i oznacza coś innego. W ustawie Prawo o ruchu drogowym określa się zasady i rejestracji auta, i zgłoszenia zbycia lub nabycia. Rejestracji dotyczy art. 73 ustawy, a zgłoszenia zbycia art.78 ustawy.

Zbycie pojazdu musi zgłosić sprzedawca, a nabycie zgłasza nowy właściciel, który przerejestrowuje auto. Gdy ktoś przerejestrowuje samochód jest to jednoznaczne ze zgłoszeniem nabycia i nie musi już wypełniać więcej obowiązków.

Zgłoszenie zbycia lub nabycia samochodu można zrealizować osobiście w Wydziale Komunikacji lub przez internet. Gdy chcesz przerejestrować samochód musisz udać się jednak do urzędu, gdyż większość urzędów w Polsce nie umożliwia rejestracji przez internet. Gdy nie możesz wybrać się osobiście do urzędu, możesz ustanowić pełnomocnika, który załatwi to za ciebie. Możesz wskazać dowolną osobę i udzielić jej pisemnego pełnomocnictwa. Pamiętaj jednak, że za pełnomocnictwo jest opłata 17 zł. Z opłaty są zwolnieni członkowie najbliższej rodziny, czyli małżonkowie, dzieci, rodzice, rodzeństwo.

Jaka kara grozi za nieprzerejestrowanie samochodu?

Na przerejestrowanie samochodu kierowca ma 30 dni od daty zmiany własności. Za nieprzerejestrowanie samochodu używanego kupionego w Polsce nie ma żadnych kar, ale tylko w przypadku zakupu używanego samochodu w Polsce. W przypadku sprowadzenia samochodu z zagranicy z UE zasady są inne.

Jaka kara grozi za niepoinformowanie starosty o zakupie samochodu?

Za brak zgłoszenia nabycia samochodu jest kara od 200 do 1000 zł. Można więc kupić używane auto w Polsce i w ciągu 30 dni zgłosić w Wydziale Komunikacji zakup tego auta, ale go nie przerejestrowywać. Nie będziesz musiał wtedy płacić za rejestrację auta. Z takiej możliwości mogą korzystać osoby, które zajmują się kupnem i sprzedażą używanych samochodów. Nie można mylić przerejestrowania auta i zgłoszenia nabycia. Za brak przerejestrowania nie ma kar, natomiast za brak zgłoszenia nabycia już tak.

Jaka kara grozi za niepoinformowanie starosty o sprzedaży samochodu?

Tak, jak w przypadku braku zgłoszenia nabycia samochodu, tak samo w przypadku braku zgłoszenia sprzedaży samochodu można otrzymać karę za niedopełnienie obowiązku w wysokości od 200 do 1000 zł.

Jaka kara grozi za niezarejestrowanie samochodu sprowadzonego z zagranicy?

W tym przypadku musisz liczyć się z karą od 200 do 1000 zł, jeżeli nie zarejestrujesz samochodu sprowadzonego z zagranicy w ciągu 30 dni. Osoby, które zarobkowo sprowadzają samochody z zagranicy nie chciały przyjąć tej zasady, gdyż obliguje ich to do rejestracji auta w Polsce, gdy nie zdążą sprzedać auta w ciągu 30 dni. Jednak ustawa nie przewiduje wyjątków i każde sprowadzone auto musi być zarejestrowane w ciągu 30 dni od przekroczenia granicy.

Jak zgłosić zakup (nabycie) samochodu?

Nabycie samochodu można zgłosić przez internet lub osobiście w Wydziale Komunikacji. Dokumenty, które są niezbędne przy zgłoszeniu nabycia samochodu:

 • wypełnione zawiadomienie o nabyciu samochodu (można ściągnąć ze strony urzędu lub pobrać dokument w urzędzie),
 • dowód osobisty,
 • dokument potwierdzający własność pojazdu np. umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny, poświadczenie dziedziczenia.

W przypadku obcokrajowca niezbędna będzie karta pobytu.

Jeżeli nie chcesz chodzić do urzędu, możesz zgłosić sprzedaż przez internet na stronie https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zbycie-lub-nabycie-pojazdu-na-przyklad-sprzedaz-kupno-darowizn. Należy kliknąć „Zgłoszenie nabycia pojazdu”, a dalej „Wyślij zgłoszenie”. Potem trzeba potwierdzić tożsamość za pomocą Profilu Zaufanego. W zgłoszeniu należy podać m.in.

 • markę, model samochodu,
 • numer VIN,
 • aktualny numer rejestracyjny,
 • datę nabycia samochodu.

Jeżeli pojazd ma współwłaścicieli także należy podać ich dane. Na końcu formularza trzeba załączyć skan lub zdjęcie umowy kupna-sprzedaży lub innego dokumentu potwierdzającego własność i wybrać właściwy Wydział Komunikacji. Warto pamiętać, że zgłoszenie nabycia samochodu jest bezpłatne.

Jak zgłosić sprzedaż (zbycie) samochodu?

Zgłoszenie zbycia samochodu, tak jak w przypadku nabycia samochodu jest możliwe przez internet lub osobiście w urzędzie. Dokumenty, jakie należy dostarczyć są takie same, jak przy nabyciu auta, czyli wypełnione zawiadomienie, dowód osobisty lub karta pobytu w przypadku obcokrajowca oraz umowa kupna-sprzedaży.

Gdy chcesz zgłosić sprzedaż przez internet także należy wejść na stronę https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zbycie-lub-nabycie-pojazdu-na-przyklad-sprzedaz-kupno-darowizn i wybrać „Zgłoszenie zbycia”, a potem „Wyślij zgłoszenie”. Tu też niezbędne jest posiadanie Profilu Zaufanego. Zgłoszenie zbycia samochodu jest darmowe.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

Niegdyś koszt przerejestrowania samochodu był wyższy. Aktualnie może on kosztować tylko 67 zł, gdy nie będziesz zmieniał tablic oraz nie będzie wydane pozwolenie czasowe. Gdy pozwolenie czasowe zostanie wydane koszt przerejestrowania samochodu to 81,5 zł. Tablice rejestracyjne kosztują 80 zł, a jeżeli stare są w dobrym stanie nie ma obowiązku ich zmieniać.

Kiedyś tablice można było zachować tylko w przypadku zakupu samochodu z tego samego powiatu. Od 2022 roku można zachować tablice niezależnie na miejsce rejestracji poprzedniego właściciela. Dzięki temu można też zaoszczędzić na rejestracji. Oprócz tego od 2022 roku nie jest wydawana karta pojazdu oraz nalepka kontrolna, a więc w przypadku pojazdów sprowadzonych z zagranicy obniża to koszt rejestracji o 75 zł (karta pojazdu) oraz o 19 zł (nalepka kontrolna, wydawana także w przypadku przerejestrowania pojazdów używanych w Polsce).

Masz możliwość wyrobienia indywidualnych tablic rejestracyjnych i wyboru ciągu znaków. Jednak musisz przeznaczyć na to 1000 zł.

Czy trzeba przerejestrować samochód, aby kupić polisę OC?

Nie trzeba przerejestrować samochodu, aby zawrzeć polisę OC. Do wykupienia polisy niezbędne jest potwierdzenie własności, a więc np. umowa kupna-sprzedaży. Często polisa kończy się szybciej niż nowy właściciel zdąży umówić się do Wydziału Komunikacji na przerejestrowanie auta, więc musi wykupić polisę. Trzeba zachować ciągłość ubezpieczenia, ponieważ nawet 1 dzień przerwy może skutkować karą z UFG. Wysokość kar zależy od długości przerwy, rodzaju nieubezpieczonego pojazdu, minimalnego wynagrodzenia w danym roku w Polsce. Aktualnie od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r. wysokość kar jest następująca.

Kara za brak OC lipiec-grudzień 2023

Okres bez OCSamochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy (m.in. motocykl)
Do 3 dni1440 zł2160 zł240 zł
Od 4 do 14 dni3600 zł5400 zł600 zł
Powyżej 14 dni7200 zł10 800 zł1200 zł

Gdy kupisz samochód warto sprawdzić jego polisę OC. Czasem może okazać się, że bez dopłaty składki możesz korzystać z polisy po zbywcy przez kilka miesięcy. Warto upewnić się u ubezpieczyciela czy nie będziesz miał rekalkulacji składki. Trzeba także pamiętać o końcu polisy, ponieważ ubezpieczenie zbywcy nie wznawia się automatycznie – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Źródła:

Ustawa prawo o ruchu drogowym: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf

FAQ – najczęściej zadawane pytania o karę za nieprzerejestrowanie samochodu

 1. Co w sytuacji, kiedy nie możesz zarejestrować samochodu w terminie z uwagi na stan techniczny?

  W przypadku samochodu sprowadzonego z zagranicy masz 30 dni na jego rejestrację. Zanim zarejestrujesz auto musi ono przejść badanie techniczne. Jeżeli jest w złym stanie technicznym i go nie przejdzie, nie masz wyjścia i nie możesz go zarejestrować, a tym samym przyjąć karę za brak rejestracji w terminie. Nie ma wyjątków od tej sytuacji.
 2. Pod jakim adresem zarejestrować samochód?

  Samochód musi zostać zarejestrowany w miejscu zamieszkania właściciela. Nie musi być to adres zameldowania. Urzędy rejestrują samochody na oświadczenie lub trzeba przedstawić umowę najmu albo potwierdzenie rozliczenia PIT w danym mieście.
 3. Ile kosztuje rejestracja samochodu w Polsce?

  Jeżeli decydujesz się na pozostawienie tablic, koszt rejestracji to 81,5 zł. Gdy musisz założyć nowe, trzeba dodać do tego 80 zł lub przy wyborze indywidualnych 1000 zł.
 4. Jak założyć Profil Zaufany?

  Profil Zaufany można założyć przez bankowość elektroniczną lub ePUAP. W przypadku ePUAP trzeba jednak potwierdzić tożsamość w urzędzie.
 5. Jakie dokumenty trzeba tłumaczyć po sprowadzeniu auta z innego kraju UE?

  Do rejestracji auta niezbędne jest tłumaczenie umowy kupna-sprzedaży. Można jednak od razu wypełnić dwujęzyczną umowę i zaoszczędzić na tłumaczeniu.
 6. Skąd najczęściej Polacy sprowadzają samochody?

  Najwięcej samochodów, które Polacy sprowadzają do Polski pochodzi z Niemiec. W 2022 roku było to 55% wszystkich samochodów sprowadzonych z zagranicy.
 7. Ile mam czasu na przerejestrowanie samochodu?

  Na przerejestrowanie samochodu i zgłoszenie jego nabycia jest 30 dni od momentu zakupu lub otrzymania auta w darowiźnie.
 8. Czy dostanę karę, jeśli nie przerejestruję auta w ciągu 30 dni?

  Jeżeli nie przerejestrujesz auta nie otrzymasz mandatu, jednak jeżeli nie zgłosisz nabycia samochodu, to już tak.
 9. Kiedy nie warto zwlekać z przerejestrowaniem auta?

  Gdy nie przerejestrujesz auta mogą wyniknąć problemy związane z OC, wykroczeniami drogowymi. Warto więc jak najszybciej przerejestrować auto i mieć z głowy wszelkie formalności.
 10. Ile mam czasu na zakup polisy OC?

  Polisa OC przechodzi na nowego właściciela. Po zakupie trzeba sprawdzić do kiedy jest ważna i jaki jest status jej płatności. Gdy skończy się ta polisa, trzeba wykupić nową, aby zachować ciągłość ubezpieczenia. W przypadku samochodów sprowadzonych z zagranicy polisę trzeba kupić w dniu rejestracji w Polsce.
 11. Jaka jest kara za nieprzerejestrowanie auta z zagranicy?

  Za brak rejestracji auta sprowadzonego z zagranicy z UE kara wynosi od 200 do 1000 zł.
Patrycja Purzycka
[Głosów: 1 Średnia: 5]