Jak wypełnić PCC-3?

Zakup pojazdu to nie tylko przyjemność z przyszłej jazdy i własnego środka transportu, ale także szereg formalności, których trzeba dopełnić. Oprócz zakupu OC i przerejestrowania auta, nie można zapomnieć o zapłacie podatku. Sprawdzimy, kiedy i jak należy go opłacić.

Nabywając ruchomości lub nieruchomości zobowiązany jesteś do zapłaty podatku. Jego wysokość jest uzależniona od wartości przedmiotu. Nie warto zaniechać tego obowiązku, ponieważ grożą za to konsekwencje finansowe. Trzeba złożyć druk PCC-3 w określonym przez ustawodawcę czasie.

Do czego służy druk PCC-3?

Druk PCC-3 służy do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Określa to Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych. Osoby, które nabywają samochód muszą złożyć druk do Urzędu Skarbowego w ciągu 14 dni. Zarówno w przypadku zakupu auta, jak i otrzymania go w formie darowizny, trzeba zapłacić podatek.

Jakie są stawki podatku PCC-3?

Ustawa jasno określa wysokość podatku w konkretnych przypadkach. W zależności od rodzaju umowy i wartości przedmiotu podatnik musi wpłacić właściwą kwotę na konto Urzędu Skarbowego. W przypadku zakupu pojazdu wysokość podatku to 2% wartości auta. W innych przypadkach stawki prezentują się następująco:

 • umowa darowizny, zamiany, dożywocia, o dział spadku, o zniesienie współwłasności – 2%,
 • umowa ustanowienia odpłatnego użytkowania, w tym również nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności – 1%,
 • umowa pożyczki i depozytu nieprawidłowego – 0,5%,
 • umowa spółki – 0,5%,
 • hipoteka – 0,1%.

Stawka 2% obowiązuje nie tylko przy samochodach, ale także i przy nieruchomościach. Przedmioty umowy, tj. objęte prawami użytkowania wieczystego lub własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu także podlegają zapłacie podatku.

PCC-3 od jakiej kwoty trzeba zapłacić podatek?

W niektórych sytuacjach można skorzystać ze zwolnienia z podatku PCC-3. Jeżeli wartość rzeczy na umowie nie przekracza 1000 zł, nie trzeba odprowadzać podatku od czynności cywilnoprawnych.

W przypadku umowy darowizny wartość kwoty wolnej od podatku jest wyższa. Aktualnie wynosi ona 10 434 zł. Dotyczy to grupy podatkowej 0. W grupie 0 są członkowie najbliższej rodziny, czyli rodzice, małżonkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, dziadkowie, pradziadkowie, rodzeństwo. Wprawdzie nie zapłacisz podatku, jednak musisz złożyć druk SD-Z2 do urzędu skarbowego. Jeżeli wartość samochodu przekroczy 10 434 zł będziesz musiał zapłacić podatek.

Kto jest zwolniony z zapłaty PCC po zakupie samochodu?

Nie tylko niska wartość samochodu lub otrzymanie go od bliskiej rodziny może zwolnić cię z zapłaty podatku PCC. Jeżeli sprowadzasz samochód z zagranicy i umowa jest zawierana poza Polską, nie musisz odprowadzać podatku od czynności cywilnoprawnych. Także kupując auto w Polsce na fakturę, nie musisz płacić podatku. Przy zakupie droższego auta, jest to korzystne dla kupującego. Właściciele nowych aut kupowanych prostu z salonu również są zwolnieni z zapłaty podatku, ponieważ VAT jest wliczony w koszt zakupu auta. Prześledźmy kilka sytuacji zakupu aut wraz z odpowiedziami czy konieczna jest opłata podatku.

Rodzaj transakcjiCzy trzeba opłacić podatek PCC?
Zakup używanego samochodu od osoby prywatnejTak
Zakup samochodu na fakturę od osoby prowadzącej działalność Nie
Zakup samochodu na fakturę od firmyNie
Zakup nowego samochodu z salonuNie
Zakup samochodu o wartości mniejszej niż 1000 złNie
Zakup samochodu sprowadzonego z zagranicyNie
Zakup samochodu od obcokrajowca, gdy umowa była sporządzana w PolsceTak
Zakup samochodu dla osoby niepełnosprawnejNie
Zakup samochodu w komisie, który jest jego właścicielemNie

Warto pamiętać, że kupując auto z zagranicy nie trzeba płacić podatku, jednak, gdy będziesz kupować samochód od obcokrajowca, ale na terenie Polski będziesz musiał zapłacić podatek – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Jak wypełnić PCC-3 krok po kroku?

Druk PCC-3 można uzyskać w internecie lub w każdej placówce Urzędu Skarbowego. Trzeba uzupełnić każdą sekcję odpowiednimi danymi. Poniżej pokazujemy, co i gdzie wpisać.

Na początku należy podać PESEL lub NIP oraz datę dokonania czynności. A potem po kolei trzeba uzupełniać poszczególne części.

Część A Miejsce i cel składania deklaracji

Musisz wpisać dane Urzędu Skarbowego, do którego będziesz składał druk oraz cel składania deklaracji (złożenie deklaracji lub korekta deklaracji).

Część B Dane podatnika

Musisz wpisać swoje imię, nazwisko oraz datę urodzenia. Jeżeli auto ma współwłaściciela należy wybrać podmiot zobowiązany solidarnie do zapłaty podatku.

Część C Przedmiot opodatkowania i treść czynności cywilnoprawnej

W tej części należy wskazać przedmiot opodatkowania np. umowa lub orzeczenie sądu oraz zaznaczyć miejsce położenia rzeczy i miejsce dokonania czynności cywilnoprawnych. W kolejnym punkcie należy wskazać przedmiot umowy, czyli markę, model, rok produkcji, pojemność silnika, numer rejestracyjny oraz numer VIN.

Część D Obliczenie należnego podatku od czynności cywilnoprawnych, z wyjątkiem umowy spółki

W tej rubryce należy wpisać obliczoną wcześniej wartość podatku PCC. W przypadku samochodu to 2% od wartości auta. Wcześniej należy wpisać podstawę opodatkowania, czyli wartość z umowy.

Część E Obliczenie należnego podatku od umowy spółki/zmiany umowy spółki

Jeżeli jesteś osobą fizyczną, ta rubryka cię nie dotyczy.

Część F Podatek do zapłaty

W tej rubryce znajdzie się należna kwota do zapłaty.

Część G Informacje dodatkowe

Ta część dotyczy kupujących, którzy nie mają swojego miejsca zamieszkania.

Część H i część I

Końcowe rubryki zawierają informacje o załącznikach oraz o liczbie współwłaścicieli. Na końcu jest miejsce na podpis oraz datę wypełnienia deklaracji.

Wypełnioną deklarację można zanieść do Urzędu Skarbowego. Można ją także złożyć online.

Gdzie znaleźć druk PCC-3 w internecie?

Druk PCC-3 jest do pobrania przez internet na stronie www.podatki.gov.pl lub po zalogowaniu się do Portalu Podatkowego. Jeżeli nie chcesz osobiście składać deklaracji PCC-3 w urzędzie, możesz wszystko załatwić bez wychodzenia z domu. Są jednak pewne warunki, które musisz spełnić. Musisz mieć albo dane autoryzujące, czyli kwotę przychodu za poprzedni rok, albo kwalifikowany podpis elektroniczny. Opłatę można uiścić przelewem. Dla osób, które wybrały osobistą wizytę w urzędzie jest możliwość opłacenia na miejscu.

Przykład: Pani Antoni kupił używany samochód. Poprzednim właścicielem była osoba fizyczna, a więc dokumentem przeniesienia własności była umowa kupna-sprzedaży. Pan Antoni pamiętał, że ma 14 dni na zapłatę podatku PCC, jednak nie mógł w tym czasie udać się osobiście do urzędu. Syn podpowiedział mu, aby złożył deklarację przez internet. Pan Antoni nie posiadał kwalifikowanego podpisu elektronicznego, ale skorzystał z możliwości podania danych autoryzujących i mógł bez wychodzenia z domu dopełnić obowiązku.

Kiedy kupić ubezpieczenie OC po zakupie samochodu?

OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym i w momencie zakupu auta to nowy właściciel odpowiada za polisę. Nie zawsze kupując samochód, musisz od razu wykupować OC. Sprawdźmy, co robić w różnych sytuacjach:

 • zakup używanego samochodu zarejestrowanego w Polsce – sprzedający ma obowiązek sprzedać auto z ważnym ubezpieczeniem, jednak zawsze warto sprawdzić czy polisa jest w mocy. Można zrobić to na stronie UFG, wpisując numer rejestracyjny lub VIN. Jeżeli polisa jest ważna, warto sprawdzić u ubezpieczyciela czy jest opłacona i czy nie będzie rekalkulacji składki. Z polisy po zbywcy można korzystać do końca trwania ochrony. Masz jednak prawo wypowiedzieć tę polisę, w przypadku, gdy będziesz musiał do niej dopłacić. Wtedy możesz zawrzeć nową polisę w wybranym przez siebie towarzystwie,
 • zakup nowego auta z salonu – w tej sytuacji polisę OC musisz zawrzeć w dniu rejestracji auta, nawet gdy go jeszcze wtedy nie odbierasz z salonu. Za opóźnienie w ubezpieczeniu możesz otrzymać karę z UFG,
 • zakup auta używanego sprowadzonego z zagranicy – w przypadku samochodów sprowadzanych, które nie są zarejestrowane w Polsce możesz wykupić OC krótkoterminowe na czas rejestracji, jednak nie musisz tego robić, gdy auto nie będzie użytkowane. W dniu rejestracji w Polsce musisz wykupić polisę OC.

Przed zakupem polisy warto sprawdzić oferty różnych towarzystw, aby nie przepłacać. Można skorzystać z przeglądarki ubezpieczeń, dzięki której w jednym miejscu będziesz miał kilkanaście ofert. Zaletą korzystania z porównywarki jest także wygoda, nie musisz wychodzić z domu, a polisę możesz kupić o dowolnej porze przez 7 dni w tygodniu.

Podatek PCC-3 – co warto wiedzieć?

 1. Podatek PCC muszą uiścić osoby, które kupują używane auta od osób fizycznych.
 2. Na zwolnienie z opłaty podatku mogą liczyć nabywcy aut o wartości poniżej 1000 zł oraz aut sprowadzonych z zagranicy lub kupionych na fakturę.
 3. Na zapłatę podatku PCC jest 14 dni.
 4. Deklarację PCC-3 można złożyć osobiście w urzędzie skarbowych lub przez internet.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o PCC po zakupie samochodu

 1. Czy jest kara za brak złożenia deklaracji PCC-3?

  W sytuacji, gdy zapomnisz zapłacić podatku, grozi kara finansowa. Wynosi ona od 10% wysokości płacy minimalnej aż do jej dwudziestokrotności. Czyli w 2023 roku od 349 zł do 69 800 zł.
 2. Czy niezapłacony podatek PCC ulega przedawnieniu?

  Dopiero po 5 latach przedawnia się kara za niezapłacony podatek zgodnie z art. 70 ordynacji podatkowej. Dodatkowo kara jest naliczana za każdą niezłożoną deklarację, np. w przypadku zakupu kilku aut.
 3. Co zrobić, gdy zorientujesz się, że nie zapłaciłeś podatku PCC w terminie?

  Nie warto zwlekać z załatwieniem tej sprawy, ponieważ najprawdopodobniej urząd skarbowy i tak wykryje twój błąd. Należy niezwłocznie złożyć tzw. czynny żal. Warto opisać okoliczności i zadeklarować chęć opłaty wszelkich zaległości. Dzięki temu możesz liczyć na łagodniejsze potraktowanie niż ktoś, kto zostanie przyłapany przez urząd na braku opłaty podatku.
Patrycja Purzycka
[Głosów: 1 Średnia: 5]