Czechy to kraj oferujący wiele atrakcji wartych odwiedzenia. Nic więc dziwnego, że wielu Polaków decyduje się na odwiedzenie tego kraju w trakcie urlopu czy wakacji. Przez Cechy można także dostać się do innych regionów w Europie, takich jak Włochy czy Chorwacja. Jeśli planujesz podróż samochodem do tego kraju, dowiedz się, jak właściwie się do niej przygotować.
Czechy dołączyły do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r. Oficjalną walutą tego kraju jest korona czeska, ale w wielu miejscach można płacić także w euro.
- Przekroczenie granicy z Czechami – o czym trzeba pamiętać?
- Dopuszczalne limity prędkości w Czechach
- Jakie mandaty grożą w Czechach za nieprzepisową jazdę?
- Jakie wyposażenie samochodu jest obowiązkowe w Czechach?
- Ile kosztują winiety w Czechach?
- Najważniejsze przepisy drogowe w Czechach
- Wyjazd do Czech a ubezpieczenie zdrowotne
- Wyjazd za granicę a ubezpieczenie OC
Przekroczenie granicy z Czechami – o czym trzeba pamiętać?
Czechy, tak samo jak Polska, należą do Strefy Schengen, dlatego na przejściach granicznych nie ma przeprowadzanych kontroli. Oznacza to brak konieczności oczekiwania w kolejkach i możliwość swobodnego przemieszczania się między tymi państwami. Do 20 grudnia 2007 r. funkcjonowały 123 przejścia graniczne, w tym 114 drogowych.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami obywatele Polski mogą wjeżdżać do Czech oraz przebywać na terytorium tego kraju na podstawie paszportu lub dowodu osobistego przez 90 dni bez pozwolenia na pobyt. Jeśli jednak zamierzasz przebywać w Czechach powyżej miesiąca, to musisz zgłosić ten fakt na posterunku policji ds. cudzoziemców (Služba cizinecké policie).
Dopuszczalne limity prędkości w Czechach
Każdy kierowca wybierający się do Czech musi znać limity prędkości obowiązujące w tym kraju. Ta wiedza pozwala zachować ostrożność na drogach oraz uniknąć mandatu. Maksymalna prędkość, z jaką można poruszać się po różnych rodzajach dróg wynosi:
- 50 km/h – w obszarach zabudowanych,
- 90 km/h – poza obszarami zabudowanymi,
- 110 km/h – na drogach ekspresowych,
- 130 km/h – na autostradach.
Nowelizacja przepisów ruchu drogowego, która weszła w życie 1 stycznia 2024 r., zakłada zwiększenie dopuszczalnej prędkości na niektórych odcinkach autostrad do 150 km/h. Jest to jednak rozwiązanie, które dopiero ma zostać wdrożone. Według czeskiego Ministra Transportu będzie to możliwe w 2026 r.
Jakie mandaty grożą w Czechach za nieprzepisową jazdę?
Wspomniana nowelizacja przepisów wiąże się także z podwyższeniem mandatów za nieprzepisową jazdę oraz wykroczenia. Obecne maksymalne stawki kar wynoszą:
- 75 00 CZK – za odmowę poddania się badaniu trzeźwości lub obecności substancji niedozwolonych,
- 75 000 CZK – z jazdę bez uprawnień,
- 25 000 CZK – za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających,
- 25 000 CZK – za wjazd na przejazd kolejowy mimo zakazu,
- 25 000 CZK – za naruszenie zakazu wyprzedzania,
- 25 000 CZK – za przekroczenie prędkości o co najmniej 40 km/h w terenie zabudowanym i 50 km/h w obszarze niezabudowanym,
- 10 000 CZK – za przekroczenie prędkości o co najmniej 20 km/h w terenie zabudowanym i 30 km/h w obszarze niezabudowanym,
- 10 000 CZK – za nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu,
- 10 000 CZK – za korzystanie z telefonu w trakcie jazdy,
- 5 000 CZK – za przekroczenie prędkości o 10 km/h w terenie zabudowanym niezabudowanym,
- 5 000 CZK – za nieużywanie pasów bezpieczeństwa lub przewożenie dziecka bez fotelika,
- 5 000 CZK – za naruszenie zakazu zatrzymania lub postoju.
Nowy taryfikator przewiduje także karę wynoszącą dwukrotność mandatu przewidzianego za wykroczenie, które było przyczyną wypadku.
Jakie wyposażenie samochodu jest obowiązkowe w Czechach?
Jeśli planujesz podróż do Czech samochodem, w Twoim aucie muszą znaleźć się następujące elementy wyposażenia:
- apteczka,
- trójkąt ostrzegawczy,
- kamizelka odblaskowa dla kierowcy,
- koło zapasowe i podnośnik (jeśli samochód nie ma opon przeznaczonych do awaryjnej jazdy po przebiciu lub zawartej umowy na całodobową pomoc).
Ich brak wiąże się z karą w wysokości do 2 000 CZK. Dodatkowo zaleca się przewożenie w pojeździe również:
- kamizelek dla wszystkich pasażerów,
- żarówek i bezpieczników na wymianę,
- zestawu do naprawy opon lub koła zapasowego,
- linki holowniczej,
- latarki,
- przecinaka do pasów.
Nie są to obowiązkowe elementy wyposażenia, ale warto je mieć ze sobą, gdyż mogą przydać się podczas podróży.
Ile kosztują winiety w Czechach?
Czechy są krajem, w którym przejazd niektórymi odcinkami dróg jest płatny. System poboru opłat opiera się na winietach, które można kupić online. W 2024 r. obowiązują następujące stawki:
- 2 300 CZK – winieta roczna,
- 430 CZK – winieta miesięczna,
- 270 CZK – winieta 10-dniowa,
- 200 CZK – winieta dzienna.
Inne stawki obowiązują dla pojazdów napędzanych biometanem:
- 1 150 CZK – winieta roczna,
- 210 CZK – winieta miesięczna,
- 130 CZK – winieta 10-dniowa,
- 100 CZK – winieta dzienna.
Jeszcze mniej płacą kierowcy hybryd z emisją CO2 na poziomie do 50 g/km:
- 570 CZK – winieta roczna,
- 100 CZK – winieta miesięczna,
- 60 CZK – winieta 10-dniowa,
- 50 CZK – winieta dzienna.
Z opłat drogowych są całkowicie zwolnione pojazdy w pełni elektryczne.
Czy można podróżować przez Czechy bez ważnej winiety?
Jest to możliwe, gdyż winiety nie obowiązują na odcinkach dróg oznaczonych literą D. Można więc zaplanować trasę w taki sposób, aby prowadziła po bezpłatnych trasach. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Brak winiet na drogach, które są płatne, wiąże się z karami. Wynoszą one 5 000 CZK, a w przypadku postępowania administracyjnego nawet 20 000 CZK.
Najważniejsze przepisy drogowe w Czechach
Do najważniejszych zasad, których muszą przestrzegać wszyscy kierowcy poruszający się po czeskich drogach, zalicza się:
- konieczność stosowania świateł mijania przez cały rok,
- obowiązek jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa przez wszystkich pasażerów i kierowcę,
- zakaz korzystania z telefonu w trakcie jazdy z wyjątkiem zestawu głośnomówiącego,
- obowiązek przewożenia dzieci do 36 kg lub 150 cm wzrostu w fotelikach na tylnych siedzeniach,
- obowiązek przepuszczania pieszych na przejściach.
Dodatkowo od 1 listopada do 31 marca obowiązuje nakaz stosowania opon zimowych na zaśnieżonych oraz oblodzonych drogach.
Wyjazd do Czech a ubezpieczenie zdrowotne
Wybierając się na zagraniczny wyjazd, w tym także do Czech, należy wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jest to dokument umożliwiający korzystanie z opieki zdrowotnej na takich samych zasadach, jak obywatele kraju. Musisz jednak mieć na uwadze to, że w Czechach tego rodzaju usługi są częściowo płatne, dlatego Ty także zostaniesz obciążony finansowo, jeśli będziesz z nich korzystał. EKUZ przyda Ci się w przypadku nagłego zachorowania lub zdarzenia wymagającego pomocy lekarskiej.
Jeśli jednak chcesz zapewnić sobie zdecydowanie lepszą ochronę w razie wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń podczas pobytu w Czechach, pomyśl o zakupie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Jest ono oferowane przez wszystkie większe towarzystwa. Taka polisa może obejmować różne zdarzenia. Im szerszy zakres ochrony, tym większa szansa, że wypłacone odszkodowanie będzie w stanie pokryć wydatki związane z leczeniem czy udzieleniem pomocy.
Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej oferty ubezpieczenia turystycznego, dokładnie zapoznaj się z informacjami zawartymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Znajdziesz tam m.in. opis wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacji, w których wypłata odszkodowania nie będzie możliwa.
Wyjazd za granicę a ubezpieczenie OC
Zanim wyjedziesz do Czech, upewnij się, że Twój samochód ma ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Jest to polisa obowiązkowa, a jej brak wiąże się nie tylko z wysokimi karami finansowymi, ale też innymi problemami.
Ubezpieczenie OC od 1 maja 2004 r. obowiązuje na terytorium wszystkich krajów będących stronami Jednolitego Porozumienia między Biurami Narodowymi, czyli m.in. na obszarze Unii Europejskiej. Oznacza to, że również podczas podróżowania po Czechach nie trzeba kupować dodatkowego ubezpieczenia OC. Jeśli będziesz sprawcą zdarzenia drogowego skutkującego powstaniem szkód na osobach lub mieniu, to zostaną one pokryte z odszkodowania wypłaconego w ramach Twojej polisy.
Ubezpieczenia dobrowolne a wyjazd za granicę
Możesz także zdecydować się na zakup dobrowolnego ubezpieczenia, które zapewni Ci dodatkową ochronę w trakcie pobytu za granicą. Szczególnie warto rozważyć autocasco, czyli AC. Jest to dobrowolna polisa, która może przydać się np. w przypadku kradzieży czy poważnego uszkodzenia pojazdu. Musisz jednak mieć na uwadze to, że AC nie zawsze działa poza granicami kraju. Aby mieć pewność, że ta polisa obejmie Cię także w trakcie podróży poza Polskę, musisz dokładnie sprawdzić informacje zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Warto także pomyśleć o zakupie assistance na wyjazdy zagraniczne. Ta polisa zawiera usługi transportowe, informacyjne, medyczne, prawne itd. które mogą przydać się podczas podróży. W przypadku tego ubezpieczenia musisz także dokładnie sprawdzić zakres wybranego wariantu. Upewnij się, że ta polisa będzie działała również w kraju, do którego się wybierasz. Aby znaleźć najlepszą ofertę OC, AC oraz assistance, skorzystaj z kalkulatorów dostępnych w sieci. Dzięki nim szybko i bez wychodzenia z domu porównasz propozycje różnych ubezpieczycieli.
Źródła
- gov.pl/web/czechy/informacje-dla-podrozujacych
- european-union.europa.eu/principles-countries-history/country-profiles/czechia_pl
- besip.cz/Ucastnici-silnicniho-provozu/Ridici-automobilu/Zasady-bezpecne-jizdy-v-aute/Novy-bodovy-system/Tabulka-prestupku
- gov.pl/web/gov/uzyskaj-europejska-karte-ubezpieczenia-zdrowotnego-ekuz
Co warto wiedzieć:
- Czechy są członkiem Unii Europejskiej oraz Strefy Schengen, dzięki czemu na granicach nie są przeprowadzane kontrole. Podczas pobytu w tym kraju należy mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport, aby było możliwe ustalenie tożsamości.
- Wyjeżdżając do Czech, warto kupić dodatkowe ubezpieczenie podróżne. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia bowiem ograniczony dostęp do pomocy medycznej.
- Od 1 stycznia 2024 r. w Czechach obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Znacząco podniósł kary czekające na kierowców nieprzestrzegających przepisów.
- Kierowcy podróżujący po Czechach muszą mieć w pojeździe obowiązkowe wyposażenie obejmujące m.in. kamizelkę odblaskową dla kierowcy oraz apteczkę. Brak obligatoryjnych elementów może wiązać się z nałożeniem kary do 2 000 CZK.
- Jednym z obowiązków kierowców w Czechach jest m.in. nakaz korzystania ze świateł mijania przez cały rok.
- W Czechach obowiązują winiety na niektórych odcinkach dróg. Kierowcy mogą zaopatrzyć się w roczne, miesięczne, 10-dniowe lub 1-dniowe uprawnienia do poruszania się takimi trasami.
- Ubezpieczenie OC zakupione w Polsce obowiązuje także m.in. na obszarze Czech. Oznacza to, że wyrządzone szkody na mieniu i osobach są pokrywane w ramach wypłaconego odszkodowania.
- Wyjeżdżając za granicę, możesz dodatkowo zaopatrzyć się w dobrowolną polisę AC oraz assistance. Zapewnią Ci finansowe wsparcie w przypadku różnych nieprzewidzianych zdarzeń.
FAQ - najwczęściej zadawane pytania o to jak przygotować się na wycieczkę samochodem do Czech
-
Jaki dokument tożsamości jest niezbędny do przekroczenia granicy z Czechami?
Czechy od 21 grudnia 2007 r. są w Strefie Schengen. Oznacza to, że granicę polsko-czeską można przekroczyć bez konieczności przechodzenia kontroli granicznej. Jednak podczas pobytu w tym kraju należy mieć przy sobie ważny dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport. -
Co musi znaleźć się na wyposażeniu apteczki pierwszej pomocy w Czechach?
Apteczka musi być wyposażona w następujące elementy:
• po 3 szt. jedno- i dwuwarstwowego opatrunku o szerokości min. 8 cm,
• przylepiec tkaninowy w krążku o wymiarach 2,5 cm x 5 m,
• bandaż o wymiarach 6 cm x 12,5 cm,
• lateksowe rękawiczki chirurgiczne,
• nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami o długości co najmniej 14 cm,
• folia termiczna o minimalnych wymiarach 200 x 140 cm.
-
Ile wynosi dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowców w Czechach?
Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowców w Czechach wynosi 0 promili. -
Gdzie kupić winietę do Czech?
Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakup winiet przez Internet. Są one oferowane przez wiele serwisów. Wystarczy wybrać interesujący Cię kraj oraz okres, przez który mają obowiązywać. Niezbędne jest także podanie numeru rejestracyjnego. Po opłaceniu winiety otrzymasz ją na podany adres e-mail. W formie papierowej są one oferowane na niektórych stacjach benzynowych czy w sklepach w pobliżu granicy. Naklejkę należy umieścić na szybie samochodu w widocznym miejscu, aby mogła być odczytana przez systemy kontrolne.