Ile kosztuje przegląd samochodu na gaz w 2024 r.?

Właściciele samochodów z instalacją gazową mogą cieszyć się z niskich cen paliwa w porównaniu do oleju napędowego czy benzyny. Jednak powinni liczyć z tym, że przegląd techniczny auta z gazem będzie wyższy niż samochodu bez instalacji gazowej.

W 2024 r. badanie techniczne samochodu z instalacją gazową to koszt 161 zł. Jest ono droższe od badania technicznego aut benzynowych czy diesli o 63 zł. Badanie jest ważne na rok i obowiązkowe. Montaż gazu w samochodzie ma także znaczenie przy wyliczaniu składki OC.

Jakie obowiązki ma właściciel samochodu z instalacją gazową?

Zanim kupisz samochód z instalacją gazową lub zamontujesz ją w swoim samochodzie, musisz wiedzieć z czym wiąże się posiadanie takiego auta. Jeżeli zamontujesz instalację LPG, musisz zgłosić ten fakt do wydziału komunikacji oraz ubezpieczyciela. Na zgłoszenie masz 30 dni. Do urzędu zabierz ze sobą:

 • dowód osobisty,
 • dowód rejestracyjny,
 • świadectwo homologacji,
 • certyfikat butli gazowej,
 • fakturę lub rachunek za zamontowanie instalacji gazowej.

Urzędnik sprawdzi dokumenty i wprowadzi odpowiednią adnotację do dowodu rejestracyjnego. Dopiero wtedy, autem z instalacją gazową będziesz mógł legalnie poruszać się po drodze.

– Jeżeli właściciel pojazdu zamontuje instalację gazową zgodnie z przepisami, ale nie zgłosi się po wpis w dowodzie rejestracyjnym do wydziału komunikacji, mogą grozić mu kary finansowe. Podczas kontroli drogowej policja może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu i nałożyć na kierowcę mandat. Warto więc załatwić niezbędne formalności we właściwym czasie – wyjaśnia Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Kiedy i gdzie trzeba przeprowadzić przegląd samochodu na gaz?

Co do zasady, samochody z instalacją gazową muszą przechodzić badanie techniczne raz na 12 miesięcy, nawet w przypadku nowych pojazdów.

Właściciele nowych samochodów z salonu, które mają silnik diesla, benzynowy lub elektryczny w ciągu trzech lat nie muszą przeprowadzać badania technicznego. Badanie zrobione po trzech latach jest ważne kolejne dwa, a potem już tylko rok. Jednak posiadacze aut z gazem nie mogą skorzystać z takiego przywileju i muszą w każdym roku stawić się na stacji diagnostycznej.

Stacje Kontroli Pojazdów, które są uprawnione do przeprowadzenia badania samochodom z instalacją LPG są oznaczone literką „c”. Podczas przeglądu należy przekazać dowód rejestracyjny, aby diagnosta umieścił zapis o badaniu (w dowodzie musi być informacja o założonej instalacji). W przeciwnym razie auto nie przejdzie przeglądu.

Jak przebiega przegląd samochodu na gaz w 2024 r.?

Podczas badania technicznego samochodu z instalacją LPG diagnosta sprawdza te same parametry, co w autach napędzanych benzyną czy olejem napędowym. Jedynym dodatkowym elementem do sprawdzenia jest instalacja gazowa. Nieczęsto instalacja ulega awarii, jednak zasady bezpieczeństwa wskazują na regularną weryfikację. Co jest sprawdzane w autach na gaz?

 • Czy są nieszczelności oraz usterki, które mogłyby doprowadzić do wybuchu,
 • Czy elementy instalacji gazowej są ułożone prawidłowo i czy są właściwie zamocowane,
 • Czy zbiornik gazu nie ma uszkodzeń i przeróbek,
 • Czy nie są pęknięte przewody oraz czy nie zauważa się zużycia eksploatacyjnego materiału.

Uwaga! Homologacja butli ważna jest 10 lat od instalacji. Po tym czasie należy przedłużyć jej ważność o kolejne 10 lat lub wymienić na nową.

Ile kosztuje badanie techniczne samochodu na gaz w 2024 r.?

W związku z dodatkowym elementem, który podlega sprawdzeniu, koszt badania technicznego samochodu na gaz jest wyższy niż diesla, benzynowego czy elektrycznego.

Opłata za standardowe badanie techniczne wynosi 98 zł. Właściciele aut na gaz dopłacają jednak jeszcze dodatkowe 63 zł za badanie specjalistyczne pojazdu przystosowanego do zasilania gazem.

Czy obowiązkowe badanie techniczne auta na gaz jest wystarczające?

Obowiązkiem kierowcy jest badanie techniczne samochodu z gazem raz na rok. Jednak można przeprowadzić dodatkowe badanie, aby upewnić się czy wszystko działa jak należy. Najczęściej kierowcy robią dodatkowy przegląd po zimie, ponieważ podczas przymrozków na drogach sypana jest sól, która może uszkodzić powłokę nadwozia. Taki dodatkowy przegląd kosztuje ok. 150 zł. Warto stosować się także do wskazówek producenta instalacji gazowej oraz rodzaju użytego filtra.

Przykład:

Pan Łukasz ma samochód z instalacją gazową. Wykonuje przegląd co 12 miesięcy. Jednak po ostatniej zimie postanowił zrobić dodatkowy przegląd auta. Dobrze zrobił, ponieważ okazało się, że przewody kwalifikowały się do wymiany. Dzięki temu pan Łukasz we właściwym czasie mógł naprawić usterkę i bezpiecznie podróżować.

Jak instalacja LPG wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

Instalacja gazowa w samochodzie nie wpływa tylko na wyższą cenę badania technicznego. Kierowcy, którzy mają auto na gaz muszą się zazwyczaj liczyć z wyższymi opłatami za OC. W pierwszym kwartale 2024 r. średnia składka OC w przypadku samochodów zasilanych benzyną i gazem wynosiła 602 zł. Tyle samo kosztowało ubezpieczenie auta z silnikiem diesla. Jednocześnie była to najwyższa stawka na rynku.

Rodzaj paliwa a cena OC w I kw. 2024

Choć średnie ceny OC dla właścicieli aut z instalacją gazową nie prezentują się korzystanie, to nie można powiedzieć, że wszyscy kierowcy płacą wyższe stawki niż np. za OC pojazdu na benzynę. Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe przykładają dużą wagę do rodzaju paliwa w ubezpieczanym pojeździe. Często większe znaczenie mają dla nich informacje o kierowcy, m.in. jego wiek, miejsce zamieszkania czy dotychczasowa historia w OC.

Porównaliśmy oferty OC dla przykładowego 40-letniego kierowcy z Krakowa, który zgłasza do ubezpieczenia OC Renault Lagunę z 2013 r, z silnikiem 2.0 na benzynę, benzynę + gaz oraz diesla.

Ile kosztuje OC auta na benzynę? Trzy najtańsze oferty OC

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC auta na benzynę?
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
558,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
721,00 zł*
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
836,00 zł*
Ile kosztuje OC auta na benzynę?
Trasti
558,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
721,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
836,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja dla 40-letniego kierowcy z Krakowa, który posiada maksymalne zniżki w OC. Samochód: Renault Laguna z 2013 r. (silnik benzynowy 2,0 l)

Ile kosztuje OC diesla?

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC diesla?
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
572,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
762,00 zł*
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
905,00 zł*
Ile kosztuje OC diesla?
Trasti
572,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
762,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
905,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja dla 40-letniego kierowcy z Krakowa, który posiada maksymalne zniżki w OC. Samochód: Renault Laguna z 2013 r. (silnik diesla 2,0 l)

Ile kosztuje OC auta na benzynę + gaz?

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC auta na benzynę + gaz?
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
558,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
817,00 zł*
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
836,00 zł*
Ile kosztuje OC auta na benzynę + gaz?
Trasti
558,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
817,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
836,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja dla 40-letniego kierowcy z Krakowa, który posiada maksymalne zniżki w OC. Samochód: Renault Laguna z 2013 r. (silnik benzyna + gaz 2,0 l)

Z kalkulacji wynika, że każde towarzystwo w nieco inny sposób ocenia ryzyko związane z ubezpieczeniem auta z instalacją gazową. Przykładowo, Trasti i mtu24.pl podniosły cenę OC tylko w przypadku samochodu z silnikiem diesla (drugi ubezpieczyciel znalazł się nawet poza pierwszą trójką najtańszych ofert), natomiast Uniqa wyceniła najdrożej składkę dla właściciela auta z instalacją gazową.

Gdzie znaleźć najtańsze OC na samochód z instalacją LPG?

OC jest obowiązkowe i trzeba je wykupić na każdy zarejestrowany w Polsce pojazd. Pamiętaj jednak, że zakres OC jest taki sam w każdym towarzystwie, dlatego możesz wybrać najtańszą ofertę. Porównywarka internetowa jest doskonałym miejscem do wyszukania najlepszej propozycji ubezpieczenia. W jednym miejscu, wpisując dane tylko raz, sprawdzisz oferty OC kilkunastu towarzystw. Nie musisz czekać w kolejkach, polisę możesz zawrzeć z każdego miejsca o dowolnej porze.

Przegląd samochodu na gaz – co warto wiedzieć?

 1. Badanie techniczne samochodu na gaz musi być wykonywane raz na rok.
 2. Koszt badania technicznego samochodu z instalacją gazową kosztuje 161 zł.
 3. Montaż instalacji gazowej trzeba zgłosić do wydziału komunikacji w ciągu 30 dni.
 4. Okres homologacji butli gazowej wynosi 10 lat i może zostać przedłużony na kolejne 10.

FAQ – najczęściej zadawane pytanie o przegląd samochodu na gaz

 1. Czy montaż instalacji gazowej należy zgłosić do ubezpieczyciela?

  Tak. Każdą informację, która zmienia dane Twojego pojazdu lub Twoje, musisz zgłosić do ubezpieczyciela. Nieważne czy masz tylko obowiązkowe OC, czy też cały pakiet razem z AC. Przy AC dodatkowo może zostać zastosowany aneks zwiększający wartość samochodu o koszt instalacji. Dzięki temu, gdy auto zostanie uszkodzone wraz z instalacją LPG, możesz ubiegać się o wyższe odszkodowanie.
 2. Jakie są konsekwencje braku wykonania badania technicznego w terminie?

  Za jazdę bez ważnego przeglądu możesz dostać mandat w wysokości od 1 500 zł do 5 000 zł. Nie warto więc przegapić terminu kończącego się badania technicznego. Dodatkowo, nawet gdy ominie cię kontrola policyjna i sam pojedziesz na przegląd, ale będzie on spóźniony, to zapłacisz dwukrotność standardowej stawki, czyli 322 zł.
 3. Gdzie zamontować instalację gazową do samochodu?

  Jeżeli chcesz zamontować instalację LPG do swojego auta, warto poszukać dobrego fachowca i oddać samochód w dobre ręce. Warsztat musi mieć uprawnienia tj. świadectwo homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej pojazdu do zasilania gazowego. Prawidłowość zamontowania instalacji zagwarantuje sprawne działanie samochodu i brak problemów przy eksploatacji.
 4. Czy można zamontować instalację gazową do diesla?

  Jest taka możliwość. Jednak kierowcy nie wybierają tego typu rozwiązania ze względu na wysokie ceny. Instalacja gazowa do diesla to koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Nie jest więc to opłacalne.
 5. Czy można zamontować instalację gazową do hybrydy?

  Ostatnio montowanie gazu do hybrydowych samochodów jest coraz popularniejsze. Decydują się na to głównie taksówkarze oraz firmy prowadzące przewóz osób. Dzięki temu mogą zaoszczędzić na paliwie - gaz jest dużo tańszy od benzyny czy diesla. Silniki benzynowe hybryd są proste konstrukcyjnie i dobrze znoszą zasilanie gazowe. Koszt takiej instalacji to ok. 3 000 -4 000 zł.
Patrycja Purzycka
[Głosów: 1 Średnia: 5]