Przegląd motocykla – ile kosztuje?

Pojazdy, które poruszają się w ruchu drogowym muszą być co jakiś czas poddawane badaniom, które będą mogły potwierdzić ich sprawność. Dotyczy to zarówno samochodów osobowych, jak i motocykli. Sprawdzimy, kiedy trzeba wykonać przegląd motocykla i ile to kosztuje.

Badanie techniczne motocykla jest obowiązkowe i potrzebne, aby wyeliminować pojazdy stwarzające zagrożenie na drodze. Wykryta usterka i brak możliwości poruszania się po drodze może uchronić przed wypadkiem. Za brak ważnego badania technicznego właściciel pojazdu może zapłacić także mandat.

Na czym polega przegląd techniczny motocykla?

Jeżeli świeżo upieczony motocyklista ma samochód osobowy, to termin przeglądu technicznego powinien być już znany. Przegląd motocykla nie różni się od badań technicznych samochodu osobowego. Przepisy i terminy wykonania badań są takie same. Jednak można znaleźć także różnice. Przegląd motocykla nie jest możliwy na każdej stacji kontroli pojazdów. Jeżeli masz jednoślad szukaj oznaczenia A. Możesz znaleźć je na szyldzie lub pieczątce. Przegląd motocykla jest niezbędny, ponieważ:

 • musi być przeprowadzona identyfikacja pojazdu oraz sprawdzenie jego legalności,
 • muszą być wprowadzone dane do CEPiK-u,
 • musi zostać sprawdzony stan techniczny motocykla.

Czas trwania badania technicznego to około 20 minut. Informacja odnośnie ważnych badań technicznych musi zostać wprowadzona do bazy danych oraz odnotowania w dowodzie rejestracyjnym.

Jak przebiega badanie techniczne motocykla?

Badanie techniczne motocykla rozpoczyna się od sprawdzenia danych. Następuje identyfikacja motocykla, czyli sprawdzenie numerów rejestracyjnych w dowodzie rejestracyjnym i na tablicy, a także numeru VIN na stałym elemencie. Diagnosta określi również stan tablic rejestracyjnych i sprawdzi aktualny przebieg pojazdu, który zostanie odnotowany w CEPiK-u. Potem nastąpi sprawdzenie stanu technicznego pojazdu.

Diagnosta sprawdza:

 • układ kierowniczy,
 • układ hamulcowy,
 • stan opon,
 • naciąg i stan łańcucha,
 • stan ramy,
 • klakson,
 • głośność układu wydechowego,
 • poziom emisji spalin,
 • światła.

Przeprowadzenie badania jednośladu pozwala określić jego stan techniczny oraz wyeliminować wszystkie usterki mogące stworzyć zagrożenie na drodze.

Kiedy trzeba wykonać badania techniczne motocykla?

Tak, jak w przypadku samochodów osobowych badanie techniczne motocykla należy wykonywać co roku. Wyjątkiem jest fabrycznie nowy motocykl. Pierwszy przegląd motocykla należy wykonać na stacji diagnostycznej przed upływem 3 lat od daty pierwszej rejestracji jednośladu. Następny obowiązkowy przegląd motocykla należy wykonać po dwóch latach, a kolejne już co roku.

W przypadku zabytkowych motocykli przegląd wykonuje się tylko przed rejestracją pojazdu, a potem nie ma już takiego obowiązku. Zasady te jednak nie dotyczą motocykli zabytkowych używanych w celu zarobkowego transportu osób. Wtedy badanie techniczne jest obowiązkowe – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń w najtaniejuagenta.pl.

Niedługo może dojść do zmian w terminach przeglądów. Aktualnie, jeżeli zgłosisz się na stację kontroli pojazdów przed terminem daty poprzedniego przeglądu technicznego, to data zostanie wyznaczona za kolejny rok od dnia wykonania przeglądu motocykla. Zmiany mają być na lepsze, czyli czas nie skróci się w przypadku wcześniejszego przeglądu. Można go zrobić najwcześniej na 30 dni przed ustalonym terminem. Np. Pan Mikołaj ma termin badania technicznego na 15 kwietnia. Jeżeli zrobi przegląd 2 kwietnia, to kolejne badanie będzie miał wyznaczone na 15 kwietnia kolejnego roku.

Ile kosztuje przegląd motocykla?

Cena za przegląd motocykla na każdej stacji kontroli pojazdów jest taka sama. W przypadku motocykli jest to 63 zł. Na kwotę składa się koszt przeprowadzenia badania technicznego, czyli 62 zł oraz opłata ewidencyjna za wpis do systemu CEPiK, czyli 1 zł. Za badanie musisz zapłacić przed wykonaniem usługi, ponieważ nawet, gdy motocykl nie przejdzie przeglądu, opłata musi zostać uiszczona.

Koszt badania technicznego skutera jest taki sam jak motocykla i wynosi 63 zł. Skuter o pojemności 125 cm jest traktowany jako motocykl. Natomiast opłata za badanie techniczne motoroweru jest niższa i wynosi 51 zł.

Jaka jest kara za brak przeglądu motocykla?

Brak ważnego przeglądu motocykla może skutkować wieloma konsekwencjami. Jeżeli podczas kontroli policyjnej okaże się, że jednoślad nie ma przeglądu, możesz otrzymać mandat w wysokości od 1500 zł do 5000 zł. Jednak to nie jedyna kara. Policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny, a motocykl może zostać odholowany na twój koszt. Wtedy masz 7 dni na wizytę w stacji kontroli pojazdów. Gdy motocykl przejdzie badanie techniczne, możesz z tym dokumentem udać się do wydziału komunikacji, aby odebrać dowód rejestracyjny. Jeszcze inną konsekwencją może być spowodowanie wypadku bez ważnego przeglądu motocykla. Wtedy możesz mieć problem z wypłatą odszkodowania przez ubezpieczyciela.

Przykład: Pan Andrzej kupił używany motocykl. Używał go tylko w sezonie, więc po pierwszej zimie zajął się przygotowaniem sprzętu na nowy sezon. Gdy sprawdził dokumenty okazało się, że nie ma ważnego przeglądu od dwóch miesięcy. Szybko udał się na stację diagnostyczną i motocykl przeszedł badanie techniczne. Pan Andrzej mógł już spokojnie poruszać się po drogach.

Co zrobić, gdy motocykl nie zaliczy przeglądu?

W sytuacji, gdy motocykl stwarza realne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego diagnosta nie zatwierdzi pozytywnego wyniku badania. Negatywny wynik przeglądu motocykla zostanie wpisany do centralnej ewidencji pojazdów i kierowców, aby właściciel motocykla nie mógł udać się do innej stacji kontroli pojazdów. Na usunięcie usterki jest 14 dni. Po naprawie można udać się jeszcze raz na stację kontroli pojazdów i uzyskać pozytywny wynik przeglądu. Gdy wybierzesz tę stację kontroli pojazdów, co ostatnio możesz zapłacić za przegląd mniej, ponieważ zgłosisz się tylko na badanie konkretnej części.

Brak przeglądu motocykla a odszkodowanie z OC

Mandat i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego to nie jedyne konsekwencje braku przeglądu motocykla. Udział w wypadku jednośladem bez ważnych badań technicznych może skutkować obniżeniem wypłaty odszkodowania lub decyzją odmowną ubezpieczyciela. Stan techniczny pojazdu może przyczynić się do wypadku. Gdy wypadek będzie spowodowany motocyklem bez ważnego badania technicznego to poszkodowany otrzyma odszkodowanie, jednak, gdy ubezpieczyciel udowodni, że stan techniczny był główną przyczyną wypadku może wystosować regres do właściciela motocykla.

W przypadku ubezpieczenia autocasco ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania lub pomniejszyć je, gdy wypadek spowoduje motocykl, który nie przeszedł przeglądu. Ubezpieczyciele zawierają taki zapis w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Polisy AC są dobrowolne, dlatego w sprawie zakresu mogą sami ustalać zasady wyłączeń. Przed wykupieniem polisy warto zapoznać się z tym dokumentem.

Przegląd motocykla – co warto wiedzieć?

 1. Przegląd motocykla, tak jak przegląd samochodu trzeba wykonywać raz na rok.
 2. Koszt przeglądu motocykla to 63 zł.
 3. Badanie techniczne motocykla musi być wykonane w stacji diagnostycznej. Wynik badania zostaje wpisany do systemu CEPiK.
 4. Brak przeglądu technicznego może skutkować mandatem oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i odholowaniem pojazdu.

FAQ - najważniejsze pytania o przegląd motocykla

 1. W jakim czasie należy wykonać pierwsze badanie techniczne motocykla?

  Właściciel motocykla ma obowiązek przeprowadzić okresowe badanie techniczne motocykla pierwszy raz po zakupie najpóźniej przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji. Kolejne badanie techniczne należy wykonać za dwa lata. A potem już należy co rok sprawdzać stan techniczny motocykla, tak jak w przypadku samochodów osobowych.
 2. Co trzeba ze sobą zabrać na badanie techniczne motocykla?

  Aby przeprowadzić badania techniczne motocykla trzeba udać się tym pojazdem do stacji kontroli pojazdów oraz zabrać ze sobą dowód rejestracyjny, żeby diagnosta mógł wprowadzić wynik badania technicznego.
 3. Jakie są różnice w badaniu technicznym motocykla i skutera?

  Skuterem zazwyczaj nazywane są pojazdy, których silniki nie przekraczają 50 cm pojemności lub których silniki elektryczne nie mają mocy większej niż 4 kW. Pojazdy te nie osiągają prędkości większej niż 45 km/h, są zazwyczaj dwu- lub trójkołowe. W dowodzie rejestracyjnym są oznaczane jako motorowery. Samo badanie techniczne skutera i motocykla niczym się nie różni. Jednak właściciele skuterów zapłacą mniej, bo 51 zł.
 4. Jaka kara grozi za opóźnienie wykonania badania technicznego motocykla?

  Mandat, jaki grozi za brak przeglądu motocykla może wynosić od 1500 zł do 5000 zł. Otrzymasz go w razie kontroli policyjnej. Jeżeli spóźnisz się z wykonaniem przeglądu nie ma żadnej kary. Warto jednak na czas sprawdzać stan techniczny motocykla, aby bezpiecznie jeździć po drogach.
 5. Czy ktoś jest zwolniony z wykonania przeglądu motocykla?

  Wszystkie zarejestrowane motocykle muszą mieć regularnie przeprowadzane badania techniczne. Wyjątkiem są zabytkowe jednoślady. Wtedy przy rejestrowaniu motocykla trzeba zrobić przegląd, a potem badanie nie jest obowiązkowe.
Patrycja Purzycka
[Głosów: 1 Średnia: 5]