Ile kosztuje holowanie samochodu w Polsce i za granicą?

Czy wezwanie lawety musi zawsze kojarzyć się z dużym wydatkiem dla posiadacza samochodu? Przedstawiamy aktualne ceny za holowanie pojazdu w 2023 roku i wyjaśniamy, w ramach jakich ubezpieczeń komunikacyjnych możesz zrealizować usługę holowania bez dodatkowych opłat.

Jeśli po wypadku lub awarii samochodu próba jego usprawnienia na miejscu nie przyniesie oczekiwanego efektu, pozostaje tylko jedno: usługa holowania. Choć pomoc lawety okazuje się nieoceniona w wielu trudnych i nieprzewidzianych sytuacjach, niestety najczęściej nie jest dostępna za darmo.

W świadomości Polaków holowanie auta to duży wydatek i to nie tylko wtedy, gdy ma miejsce za granicą i w obcej walucie. Czy to stwierdzenie wciąż jest zgodne z prawdą? Sprawdzamy, ile kosztuje holowanie samochodu w 2023 roku – w Polsce i w Europie.

Ile kosztuje holowanie samochodu?

Nie da się ukryć, że holowanie auta może trochę kosztować. Na tę usługę składa się bowiem nie tylko sam przewóz, lecz również załadunek i rozładunek pojazdu. Kluczową część kwoty do zapłaty stanowi koszt przejechania 1 km, który zostaje przemnożony przez ich konkretną liczbę. Z tego powodu im dłuższy dystans zamierzasz pokonać w ramach usługi holowania, tym więcej przyjdzie Ci za to zapłacić.

Koszt holowania pojazdu jest również silnie związany z lokalnym rynkiem. Inne ceny obowiązują na terenie miasta, a jeszcze inne w mniejszych miejscowościach. Stawkę może dodatkowo podwyższyć holowanie pojazdu nocą, a także wtedy, gdy w grę wchodzi pojazd inny niż osobowy.

Jak wygląda holowanie z OC sprawcy?

Jeśli jesteś uczestnikiem kolizji lub wypadku, którego sprawcą jest inny uczestnik ruchu drogowego, koszt holowania samochodu nie jest Twoim problemem. Skoro wynika z działania innego kierowcy, to szkoda zostanie zlikwidowana z jego OC – i to w całości. Mowa tu zatem nie tylko o wypłacie odszkodowania, które pomoże doprowadzić auto do stanu sprzed zdarzenia. Osoba poszkodowana może również skorzystać z holowania pojazdu na koszt ubezpieczyciela sprawcy.

Warto jednak mieć na uwadze to, że towarzystwa czasem podważają koszt holowania samochodu, jeśli okazuje się wyższy od średniej ceny na danym obszarze. Przed zamówieniem lawety upewnij się zatem, jak wygląda ta kwestia i czy wycena holowania mieści się w średnich cenach z Twojej okolicy – choćby orientacyjnie.

Jeśli ubezpieczyciel odmówi pokrycia tego wydatku, zawsze możesz odwołać się od tej decyzji, a w ostateczności wejść na drogę sądową i udowodnić swoją rację. Sądy często interpretują tę sytuację na korzyść kierowców, posiłkując się chociażby opinią z raportu Rzecznika Finansowego pochodzącą z raportu Wytyczne nadzorcze w sprawie likwidacji szkód komunikacyjnych a praktyki zakładów ubezpieczeń z 2017 roku.*

Dodatkowo, holowanie pojazdu wcale nie musi prowadzić jedynie do najbliższego warsztatu. Możesz wybrać dowolny zakład, a nawet zlecić dostarczenie auta do swojego domu, niezależnie od limitu kilometrów. Ubezpieczyciel ma obowiązek pokryć koszty takiej usługi, co potwierdza m.in. wyrok Sądu Rejonowego w Jarocinie z 3 grudnia 2015 r. (I C 679/14). Możesz użyć tego argumentu w odwołaniu od decyzji towarzystwa, jeśli okaże się odmowna.

Holowanie samochodu w ramach ubezpieczenia dodatkowego

Nie ulega wątpliwości, że holowanie auta z OC osoby, która doprowadziła do wypadku lub kolizji, to najkorzystniejsze rozwiązanie z punktu widzenia osoby, której pojazd jest właśnie ładowany na lawetę. Warto mieć jednak świadomość tego, że taka opcja nie zawsze jest dostępna. W końcu równie dobrze to Ty możesz być sprawcą. Unieruchomienie może też wynikać z awarii pojazdu niezależnej od żadnego zdarzenia komunikacyjnego.

W takim przypadku holowanie auta zapewniają dodatkowe polisy komunikacyjne, a w szczególności ubezpieczenie assistance. Ten nieobligatoryjny produkt oznacza dostęp do szerokiego wachlarza opcjonalnych świadczeń, które okazują się pomocne w wielu awaryjnych sytuacjach mogących przydarzyć się właścicielowi pojazdu. Mogą do nich należeć m.in.:

  • holowanie auta na wskazanym dystansie,
  • suma ubezpieczenia przeznaczona naprawę samochodu na miejscu zdarzenia, o ile jest to możliwe,
  • uruchomienie silnika, gdy dojdzie do rozładowania akumulatora,
  • transport kierowcy z miejsca zdarzenia do dalszego punktu podróży, gdy auto nie nadaje się do jazdy,
  • dostarczenie paliwa, jeśli zabraknie go w baku,
  • samochód zastępczy po kradzieży, wypadku lub awarii,
  • pomoc w wymianie koła,
  • pomoc w przypadku zatankowania niewłaściwego paliwa,
  • awaryjne otwarcie po zgubieniu kluczyków.

Co istotne, dla wszystkich tych świadczeń obowiązują pewne limity. W odniesieniu do holowania odnoszą się one do konkretnej liczby kilometrów, jaką auto może pokonać na lawecie bez żadnej dopłaty ze strony właściciela. Limit może też dotyczyć liczby razy skorzystania z danego świadczenia takiego, jak np. dowóz paliwa czy uruchomienie pojazdu z rozładowanym akumulatorem.

Ubezpieczenie assistance może występować w kilku wariantach różniących się od siebie zakresem świadczeń i limitami dla każdego z nich. Należy jednak pamiętać, że assistance i mini ASS to dwa odrębne produkty ubezpieczeniowe, a nie różne wersje tej samej polisy. Co warto o nich wiedzieć?

  • Mini ASS, zwane również mini assistance, to opcja, która jest często oferowana jako gratis do podstawowej ochrony ubezpieczeniowej w ramach OC. Z tego powodu zapewnia dostęp do okrojonej oferty świadczeń i stosunkowo niskich limitów. Do tego obowiązuje zwykle tylko po wypadku lub kradzieży pojazdu – znacznie rzadziej po awarii.
  • Alternatywę dla niego stanowi tzw. pełne ubezpieczenie assistance. W tym przypadku oferta jest już bogatsza i zapewnia właścicielowi pojazdu większe poczucie bezpieczeństwa w wielu sytuacjach. Trzeba za to jednak zapłacić dodatkowo, a cena zależy od tego, jaki pakiet assistance wybierzesz.

Powyższe polisy są zazwyczaj kupowane na taki sam czas, jak OC, czyli na 12 miesięcy. Istnieje jeszcze jedna opcja: ubezpieczenie assistance krótkoterminowe.

W tym przypadku zawierasz z towarzystwem umowę na konkretny okres – od kilku dni do kilku tygodni czy miesięcy. Chociaż płacisz za to mniej, to jednak ochrona ubezpieczeniowa obowiązuje tylko przez część roku. Z tej opcji kierowcy korzystają chętnie np. przed wyjazdem na zagraniczne wakacje, aby mieć pewność, że będą mogli liczyć na wsparcie ubezpieczyciela wtedy, gdy znajdują się kilkaset lub kilka tysięcy kilometrów od domu.

Holowanie samochodu w ramach ubezpieczenia szyb

Nie każdy kierowca wie o tym, że holowanie auta można zrealizować także z dodatkowego ubezpieczenia szyb, a nie tylko z assistance. Jest to możliwe wtedy, gdy uszkodzenie przedniej szyby jest na tyle poważne, że dalsza jazda mogłaby stanowić zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego, a także stać się powodem do otrzymania mandatu.

W takim przypadku ubezpieczenie szyb pomoże nie tylko w pokryciu kosztów naprawy lub wymiany szyb. Może posłużyć również do holowania samochodu do warsztatu, w którym zostaną wykonane do usługi (w zakresie dozwolonego limitu kilometrów).

Na podobnej zasadzie działa także ubezpieczenie opon. Jeśli wymiana koła na miejscu nie jest możliwa, ochrona ubezpieczeniowa obejmuje również holowanie.

Ile kosztuje holowanie samochodu? Znajdź najlepszą ofertę dla siebie

Jak już wspomnieliśmy, koszty holowania przeprowadzonego na własną rękę mogą okazać się znaczące. Ile dokładnie przyjdzie Ci zapłacić za taką usługę? Przyjrzyj się orientacyjnym stawkom w różnych scenariuszach i dowiedz się, ile kosztuje holowanie auta w Polsce, w Europie i w pakiecie z dodatkowymi usługami.

Co wpływa na cenę holowania pojazdu?

Na ostateczną kwotę do zapłaty ma wpływ wiele czynników. Do najważniejszych należą:

  • długość trasy w kilometrach,
  • lokalizacja miejsca zdarzenia,
  • wielkość i waga samochodu,
  • okoliczności zdarzenia, np. konieczność wyciągnięcia samochodu z rowu lub przyjechania lawetą w środku nocy czy też w dzień wolny od pracy.

Ile kosztuje holowanie samochodu wraz z wyciągnięciem auta z rowu?

Ceny takich dodatkowych usług, jak wyciągnięcie samochodu z jakiejś przeszkody, są wyceniane indywidualnie. Wiele zależy bowiem od tego, co dokładnie trzeba zrobić. W najprostszych przypadkach możesz spotkać się ze stawkami rzędu 500-1000 zł. Jeśli konieczne jest użycie specjalistycznego sprzętu, np. ze względu na zakleszczenie auta w błocie lub głębokim rowie, należy do tego doliczyć koszt roboczogodziny operatora (ok. 100-200 zł).

Ile kosztuje holowanie auta w Polsce?

Chcąc oszacować, ile kosztuje holowanie samochodu, warto wziąć pod uwagę zarówno opłatę startową (ok. 100-200 zł), jak również koszt przejechanego kilometra (ok. 2-4 zł). Ceny te mogą wahać się w zależności od lokalizacji zdarzenia. Możesz śmiało założyć, że awaria w centrum ruchliwego miasta będzie kosztować Cię więcej niż odholowanie auta z wiejskiej, rzadko uczęszczanej drogi, na której pomoc drogowa nie musi martwić się o ciągłe uważanie na pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Ile kosztuje holowanie w Europie?

Choć i w Polsce koszty holowania okazują się stosunkowo wysokie, to ściągnięcie auta na lawecie z zagranicy budzi najwięcej obaw. Są one związane nie tylko z koniecznością przejechania dużej liczby kilometrów, lecz również z kursem lokalnej waluty w odniesieniu do polskiego złotego. Jak mogą wyglądać przykładowe stawki za tę usługę w krajach najczęściej odwiedzanych przez Polaków?

  • Austria: ok. 220-270 euro,
  • Czechy: ok. 80-100 euro,
  • Niemcy: ok. 180-250 euro,
  • Wielka Brytania: ok. 250-320 euro,
  • Włochy: ok. 110-150 euro.

Jaki jest koszt holowania za granicą?

Warto pamiętać, że podane powyżej, orientacyjne stawki obowiązują tylko w przypadku holowania pojazdu do polskiej granicy. Gdy ją przekroczysz i wciąż masz do pokonania spory odcinek (np. mieszkasz na drugim końcu kraju), oznacza to kolejny wydatek – jednak już zrealizowany przez polską pomoc drogową, a dzięki temu liczony po polskich cenach i w złotówkach.

Jak prawidłowo holować samochód?

Potencjalnie tańszą alternatywą dla skorzystania z profesjonalnej lawety jest poproszenie kogoś zaufanego o to, by odholował Twój samochód na lince holowniczej – zwłaszcza jeśli znajduje się już na miejscu zdarzenia lub może do niego szybko dojechać. Choć na pierwszy rzut oka to niezwykle korzystna opcja, gdyż może Cię nic nie kosztować, to jednak oba pojazdy muszą spełnić pewne wymagania. Poznaj je wcześniej, aby uniknąć ewentualnych problemów.

Jakie warunki musi spełniać holowany samochód?

Na wstępie warto zwrócić uwagę na to, że pojazd holujący musi być cięższy od holowanego i mieć mocny silnik. Znacznie więcej ograniczeń dotyczy samochodu znajdującego się na lince holowniczej, który musi:

  • mieć sprawny układ hamulcowy – jeśli jest ciągnięty za pomocą liny holowniczej giętkiej, oba układy powinny być sprawne, a jeśli za pomocą twardej linki, to tylko jeden,
  • być po awarii niepolegającej na niesprawnym układzie kierowniczym,
  • mieć ważne ubezpieczenie OC,
  • być właściwie oznakowany, czyli mieć trójkąt ostrzegawczy z tyłu po lewej stronie (przy słabej widoczności musi również mieć włączone światła pozycyjne),
  • być pozbawiony dodatkowych obciążeń, np. przyczepy.

Holowany samochód powinien prowadzić doświadczony kierowca z ważnym prawem jazdy. Nawet jeśli auto nie jedzie samodzielnie, lecz jest holowane, i tak za kierownicą nie może usiąść kierujący niemający wymaganych uprawnień.

Czy można samodzielnie holować samochód do warsztatu?

Załóżmy, że na miejscu zdarzenia znajduje się ktoś znajomy, kto dysponuje odpowiednim samochodem i ma ze sobą linkę holującą. Czy może przypiąć Twoje auto na hol i dostarczyć je do najbliższego warsztatu lub miejsca zamieszkania? To zależy.

Wbrew pozorom, proces holowania jest bardziej skomplikowany niż wyobraża sobie to większość kierowców. Wymaga nie tylko teoretycznej wiedzy o tym, jak zachowują się oba pojazdy, ale również pewnej intuicji i wprawy. Jeśli nie masz doświadczenia w tym temacie, możesz narazić się na poważne problemy. Wystarczy tylko wspomnieć o takich pozycjach z taryfikatora mandatów z 2023 roku, jak:

  • holowanie auta bez prawa jazdy: 250 zł,
  • spowodowanie szkody osobowej polegającej na uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia innych osób: 2500 zł,
  • holowanie samochodu, który ma niesprawny układ kierowniczy lub hamulcowy: 250 zł,
  • holowanie więcej niż jednego auta lub auta z naczepą: 250 zł,
  • niewłaściwe oznakowanie holowanego samochodu: 150 zł
  • brak świateł mijania w holowanym aucie: 100 zł
  • nieprawidłowe połączenie aut: 150 zł,
  • niezachowanie odpowiedniej odległości między samochodami: 100 zł.

Kiedy jest możliwe holowanie pojazdu za pomocą linki holowniczej?

Możliwość samodzielnego holowania samochodu zależy też od stopnia uszkodzenia pojazdu. Jeśli jest wrakiem, w którym koła nie obracają się samoczynnie, dobre chęci nie zdadzą się na zbyt wiele. Konieczne jest wezwanie lawety do miejsca zdarzenia i profesjonalne odholowanie samochodu w sposób bezpieczny dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Co do samego procesu jazdy pojazdem holowanym, warto też mieć na uwadze wymogi dotyczące bezpieczeństwa. Zgodnie z nimi:

  • odległość między pojazdami holowanym a holującym powinna wynosić do 3 m na sztywnym holu i 4-6 m na giętkim holu,
  • holowanie odbywa się z prędkością do 30 km/h na obszarze zabudowanym i do 60 km/h na obszarze niezabudowanym,
  • pojazdy muszą być połączone ze sobą w taki sposób, by nie mogły się samoczynnie rozłączyć w trakcie jazdy,
  • zabrania się holowania samochodu na autostradach.

Szkoda podczas holowania. Czy mogę liczyć na ubezpieczenie OC?

W przypadku holowania samochodu na własną rękę trzeba mieć świadomość tego, że wymaga to pewnych umiejętności i to ze strony obu kierowców. Wystarczy tylko chwila nieuwagi jednego z nich albo nieprawidłowe połączenie pojazdu holowanego z holującym, aby doszło do szkody. Kto będzie odpowiadać za jej likwidację? Na szczęście prawo precyzuje tę kwestię, więc nie ma tu pola na żadne wątpliwości.

Kto odpowiada za szkody podczas holowania auta?

Zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych** na czas tego procesu pojazd holowany jest traktowany jak przyczepa. Ochrona ubezpieczeniowa dla auta holującego obejmuje zatem zdarzenia, do których doszło, gdy samochody są ze sobą złączone lub drugi z nich się rozłączy.

Należy jednak zwrócić uwagę na Art. 37 ust. 4 tego aktu prawnego, w którym określono wyłączenia dotyczące zakresu zastosowania polisy samochodu holującego. Zapis ten brzmi następująco.

W przypadku zespołu pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych złączonych w celu holowania, ubezpieczeniem OC posiadacza pojazdu mechanicznego nie jest objęta odpowiedzialność za szkody wyrządzone w związku z ruchem:

1) pojazdu ciągnącego lub holującego – w przyczepie lub pojeździe holowanym oraz

2) przyczepy lub pojazdu holowanego – w pojeździe ciągnącym lub holującym.

Co to oznacza w praktyce? Jeśli siedzisz za kierownicą pojazdu holowanego i uderzysz w tył holującego Cię samochodu, szkoda nie zostanie zlikwidowana z żadnego OC. Osoba podejmująca się takiej przysługi powinna być świadoma ryzyka, jakie wiąże się z tym faktem.

Warto pamiętać, że w przypadku wezwania pomocy drogowej nie trzeba się martwić takimi problemami. Auto zostaje bezpiecznie załadowane na lawetę, przewiezione we wskazane miejsce i rozładowane. Jeśli po drodze dojdzie do jakiejś szkody, przewoźnik jest ubezpieczony na taką ewentualność. 

Jak uniknąć wysokich kosztów za holowanie pojazdu?

Jak widać, holowanie auta może okazać się dużym obciążeniem dla budżetu – zwłaszcza wtedy, gdy znajdujesz się kilkaset kilometrów od domu, a do tego w obcym kraju, w którym nie potrafisz porozumieć się nawet w lokalnym języku. Niestety, nie jesteś w stanie zabezpieczyć się ze stuprocentową pewnością przed możliwością wystąpienia awarii czy wypadku, które mogłyby doprowadzić do unieruchomienia pojazdu w trasie. 

W grę wchodzi bowiem zbyt wiele czynników, w tym również takie, które nie zależą od Ciebie. Nawet jeśli będziesz dbać o stan techniczny auta i sprawdzać je przed każdym dłuższym wyjazdem, to nie masz wpływu na to, czy pozostali uczestnicy ruchu drogowego będą jeździć ostrożnie i przepisowo. Czasem nawet niewielka, ale niefortunna stłuczka, może doprowadzić do tego, że samochód nie chce odpalić, stawiając Cię przed koniecznością skorzystania z usługi holowania pojazdu.

O ile samym awariom i wypadkom nie zapobiegniesz, o tyle możesz zabezpieczyć się przed ich skutkami – potrzebujesz odpowiednich ubezpieczeń komunikacyjnych. Zapewnią możliwość skorzystania z holowania auta, a przy tym dostęp do szeregu innych świadczeń, dzięki którym podołasz innym potencjalnym problemom.

W ramach jakich ubezpieczeń można liczyć na holowanie?

Jeśli doszło do awarii lub jesteś sprawcą wypadku, uszkodzony pojazd może zostać odholowany na koszt ubezpieczyciela tylko wtedy, gdy masz dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne. Twoje OC zapewnia bowiem pomoc tylko osobom trzecim, którym wyrządzisz szkody osobowe lub rzeczowe – ochrona ubezpieczeniowa nie obejmuje jednak Twojego samochodu.

Holowanie aut na koszt ubezpieczyciela odbywa się tylko wtedy, gdy ich właściciele zdecydują się na zakup dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Do wyboru są tu głównie dwa rozwiązania: ubezpieczenie assistance i ubezpieczenie szyb.

Czy w przypadku samochodu z automatyczną skrzynią biegów mogę go odholować do najbliższego warsztatu?

Sporo problemów może nastręczyć sytuacja, gdy pojazd holowany jest z automatyczną skrzynią biegów. Dlaczego? W instrukcji obsługi wielu takich samochodów znajdziesz informację o tym, że holowanie jest surowo zabronione. Złamanie tego przepisu może skutkować brakiem możliwości skorzystania z naprawy na gwarancji. Z tego powodu właściciele nowych automatów wahają się, czy warto zaryzykować i zdecydować się na holowanie samochodu osobowego.

Zapis jest motywowany specyficzną takiej skrzyni biegów, która nie jest dostosowana do ruchu wtedy, gdy jednostka napędowa nie działa. Koła są na stałe połączone ze skrzynią, więc gdy się poruszają, zostaje ona zmuszona do pracy „na sucho”. Grozi to m.in. zatarciem pompy oleju, która działa tylko przy uruchomionym silniku. Uszkodzenie przekładni jednostki napędowej może doprowadzić do konieczności przeprowadzenia jej regeneracji lub naprawy, co równa się sporemu wydatkowi.

W takiej sytuacji nie warto się nawet zastanawiać, ile kosztuje holowanie auta na lawecie. Jest to bowiem jedyna opcja zapewniająca bezpieczne dostarczenie go do warsztatu lub na inną wskazaną posesję. Decydując się na samodzielne odholowanie samochodu w automacie, podejmujesz bowiem bardzo duże ryzyko.

Podobne problemy mogą również dotyczyć samochodów, które mają zawieszenie hydropneumatyczne lub pneumatyczne, a także pojazdów elektrycznych i hybrydowych.

Czy w cenę polisy assistance zawsze wliczone jest holowanie samochodu?

Assistance to nieobligatoryjne ubezpieczenie komunikacyjne, co sprawia, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe może kształtować jego ofertę zgodnie z własną polityką wewnętrzną. Dotyczy to m.in. zakresu świadczeń wchodzących w skład ochrony ubezpieczeniowej.

Czy to oznacza, że możesz natrafić na pakiet, który nie obejmuje holowania auta? Teoretycznie tak, ale w praktyce to mało prawdopodobna opcja. Usługa ta stanowi bowiem jeden z głównych elementów każdego ubezpieczenia assistance. Występuje jednak w różnych wariantach dotyczących limitu kilometrów – od pakietów z holowaniem do 100 km, aż po takie do 1000 km lub większe.

Jak można kupić polisę assistance?

Skoro już wiesz, ile kosztuje holowanie auta, z pewnością interesuje Cię też to, jak wypada ten koszt w porównaniu z wysokością składki ubezpieczenia assistance. Pomoże w tym poniższy przykład.

Przykład 1

50-letni pan Jurek z Grodziska Mazowieckiego użytkuje swój samochód intensywnie i na długich dystansach. Nierzadko pokonuje nim nawet kilkusetkilometrowe trasy, wybierając się w delegację, na zagraniczne wakacje lub w odwiedziny do członków rodziny mieszkających na drugim końcu Polski. Chociaż jego  samochód (Citroen C3 z 2021 roku) nigdy do tej pory nie zawiódł, postanowił zapewnić sobie większe poczucie bezpieczeństwa wtedy, gdy znajduje się daleko od domu. W kalkulatorze Rankomat znalazł następujące oferty ubezpieczenia assistance.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
499,00 zł*
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
620,00 zł*
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
537,00 zł*
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
674,51 zł*
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
751,53 zł*
Uniqa
499,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
620,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
537,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
674,51 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
751,53 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja przeprowadzona 27.11.2023 r.

Pan Jurek zdecydował się od razu na zakup jednej z ofert online. Z powodzeniem mógłby również kupić assistance telefonicznie lub u stacjonarnego multiagenta współpracującego z różnymi ubezpieczycielami.

Holowanie pojazdu – co warto wiedzieć:

  1. Samodzielne holowanie jednego pojazdu przy użyciu drugiego auta i linki holowniczej wymaga pewnych umiejętności, jak również zastosowania się do obowiązujących przepisów.
  2. Nie każdy samochód może być holowany na lince. Problemy mogą dotyczyć m.in. modeli elektrycznych, hybrydowych, z zawieszeniem hydropneumatycznym i pneumatycznym, a także tych z automatyczną skrzynią biegów.
  3. Aby nie płacić samodzielnie za lawetę, możesz skorzystać z OC osoby, która spowodowała wypadek. Jeśli nie ma takiej możliwości, pozostaje Ci tylko własne ubezpieczenie szyb lub assistance.
  4. Cena usługi holowania zależy od wielu czynników, m.in. od liczby kilometrów, lokalizacji samochodu oraz tego, czy są potrzebne jakieś dodatkowe działania, np. wyciąganie pojazdu z rowu.
  5. Koszt holowania samochodu z zagranicy do Polski będzie dużo wyższy niż w przypadku tej samej usługi realizowanej na terenie kraju.

FAQ - holowanie samochodu

  1. Ile wynosi mandat za nieprawidłowe holowanie samochodu?

    To zależy, na czym dokładnie polega popełnione wykroczenie. Mandaty za zdecydowaną większość z nich mieszczą się w zakresie 100-250 zł.
  2. Ile kosztuje laweta na 300 km?

    W przypadku takiego zlecenia na terenie miasta wydatek zaczyna się od ok. 600 do 900 zł. W przypadku obszarów wiejskich stawka może być nieznacznie niższa.
  3. Czy asisstance mini działa za granicą?

    Niekoniecznie, chociaż to zależy od konkretne oferty. Warto pamiętać, że w przypadku tego produktu wachlarz dostępnych świadczeń jest dość okrojony. Oznacza to, że w ramach assistance mini masz do dyspozycji dość niski limit kilometrów dla holowania, który może iść w parze z zakresem terytorialnym ograniczonym do obszaru Polski.
  4. Jakie elementy wyposażenia samochodu są niezbędne do udzielenia pomocy w formie holowania?

    Do holowania potrzebujesz w zasadzie tylko linki holowniczej (miękkiej lub twardej) oraz trójkąta ostrzegawczego, który powinien zostać umieszczony z tyłu holowanego auta.
Sara Pietras
[Głosów: 1 Średnia: 5]