Przebieg samochodu – jak sprawdzić?

Choć za cofanie liczników wprowadzono kary, które mogą wynosić od 3 miesięcy nawet do 5 lat pozbawienia wolności, niektórzy wciąż próbują oszukać potencjalnych nabywców auta. Warto wiedzieć, jak sprawdzać faktyczny przebieg auta, aby ograniczyć ryzyko kupna trefnego pojazdu.

Jak sprawdzić przebieg samochodu w CEPiK?

Przebieg samochodu możesz sprawdzić nawet nie wychodząc z domu. Jest to dobre rozwiązanie przed oglądaniem samochodu do kupna. Musisz jednak mieć dane, które pozwolą na sprawdzenie faktycznego przebiegu. Te informacje możesz uzyskać od sprzedawcy. Są to:

  • numer rejestracyjny,
  • numer VIN,
  • data pierwszej rejestracji.

Gdy masz już niezbędne dane, wystarczy wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl i wprowadzić je we wskazane pola. Będziesz mógł sprawdzić przebieg z ostatniego badania technicznego, a nawet zweryfikować przebiegi z poprzednich badań technicznych. Jeżeli sprzedawca deklaruje mniejszy przebieg niż wskazany na ostatnim badaniu technicznym, nie zachęca to do zakupu takiego auta.

W CEPiK-u możesz znaleźć nie tylko dane o przebiegu, ale także o pochodzeniu pojazdu, poprzednich właścicielach i aktualnej polisie OC. W zakładce dane zagraniczne sprawdzisz nawet czy samochód miał uszkodzenia, czy był wykorzystywany jako taksówka oraz czy był kradziony. Baza ma dostęp nie tylko do aut zarejestrowanych w Polsce, ale też w innych krajach m.in. Francji, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Belgii, Holandii.

Jeżeli interesuje cię zakup samochodu sprowadzonego z zagranicy, oprócz informacji zawartych w CEPiK-u możesz uzyskać także raporty dotyczące uszkodzeń i pełnej historii auta z zagranicy. Te raporty są płatne, ale można w nich znaleźć nawet zdjęcia uszkodzeń danego samochodu – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w porównywarce najtaniejuagenta.pl.

Jak sprawdzić przebieg podczas oglądania samochodu?

Gdy udasz się już na oględziny auta, które planujesz kupić, możesz zobaczyć na własne oczy stan samochodu. Jeżeli informacje z CEPiK-u nie budziły zastrzeżeń, trzeba sprawdzić czy środek auta nie jest zniszczony, czy nie ma przetarć na kierowcy, przyciskach oraz w jakim stanie są fotele. To też pozwoli na ocenę tego, czy auto pokonało dużo dystans. Im większy przebieg, tym prawdopodobnie auto jest bardziej zniszczone.

Warto zwrócić uwagę na deskę rozdzielczą. Jeżeli widać na niej ślady pęknięć lub rys w okolicach licznika, może to oznaczać, że ktoś chciał zmienić przebieg pojazdu. Kolejną oznaką próby ingerencji w stan licznika mogą być cyfry nieułożone w jednym rzędzie.

Nie tylko deska rozdzielcza może zdradzić nieuczciwego sprzedawcę. Przed zakupem należy obejrzeć opony. W aucie z przebiegiem do 20 tys. km ogumienie powinno być dobrym stanie. Na jeździe próbnej warto zwrócić uwagę na hamulce. Jeżeli coś budzi twoją wątpliwość warto zastanowić się nad zakupem innego auta.

Nieuczciwi sprzedawcy mogą nawet zamontować nowy drogomierz. Warto więc zwrócić uwagę na obudowę, czy nie jest nienaturalnie błyszcząca oraz wypolerowana. Może to świadczyć o ingerencji oszusta. Gdy zaświeci się czerwona lampka może to oznaczać, że kierownica jest nowa, a fotel zużyty. W przypadku nowszych modeli warto sprawdzić, jakie było wyposażenie fabryczne tego modelu i czy stan faktyczny się z tym zgadza. Wszelkie zmiany mogą wskazywać na przeróbki, które mogą okazać się niepokojące dla potencjalnego nowego właściciela.

Przykład:

Pani Magdalena chciała zakupić używane auto. Szukała ofert na portalach sprzedażowych. Bardzo spodobała jej się Skoda Octavia z 2017 roku sprowadzona z zagranicy. Pojechała obejrzeć auto ze swoim bratem, który zauważył zły stan opon oraz ślady na desce rozdzielczej. Zaniepokoiło go to i poprosił o dane auta, aby mógł sprawdzić pojazd w CEPiK-u. Sprzedający niechętnie udzielił tych informacji. Po sprawdzeniu historii pojazdu okazało się, że przebieg podany w ogłoszeniu był zaniżony. Dzięki czujności brata pani Magdaleny nie kupiła ona samochodu z cofniętym licznikiem.

Jak elektromechanik może sprawdzić przebieg samochodu?

Gdy kupujesz nowszy i bardziej wartościowy samochód, warto zasięgnąć porady specjalisty. Samodzielnie możesz nie wychwycić wad auta, dlatego usługa elektromechanika może okazać się bardzo przydatna. Dzięki specjalnym narzędziom elektromechanik może znaleźć wady pojazdu tj. problemy ze sterownikami silnika, skrzynią biegów. Koszt sprawdzenia przez elektromechanika może zwrócić się w tysiącach złotych, gdy ustrzeże cię przed zakupem trefnego auta.

Elektromechanik może określić ile kilometrów przejechało auto, dzięki oprogramowaniu, które zapisuje informacje po każdym uruchomieniu silnika oraz dolaniu oleju. Ponadto jest możliwe odczytanie przebiegu i czasu roboczogodzin silnika. Wtedy otrzymasz średnią prędkość jazdy podczas jego użytkowania. Gdy prędkość będzie zbyt niska, prawdopodobnie przebieg samochodu jest zaniżony.

Jak sprawdzić przebieg samochodu w ASO?

Nowsze modele samochodów mają kluczyki, które zapisują przebieg. Po włożeniu kluczyka do stacyjki może zapamiętywać już zmieniony przebieg. Warto więc udać się do Autoryzowanej Stacji Obsługi i sprawdzić rzeczywisty przebieg. Taka usługa kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Wszystko zależy od marki i serwisu. W ASO można także sprawdzić historię serwisową samochodu przy pomocy numeru VIN. Serwisy ASO musza zapisywać wszystkie przeglądy oraz naprawy danego pojazdu.

Jak przebieg samochodu wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

Wśród czynników wpływających na składkę OC oprócz marki, modelu czy pojemności jest przebieg pojazdu. Z reguły im większy przebieg, tym droższa składka. Wiąże się to z większym ryzykiem wystąpienia szkody, ponieważ bardziej wyeksploatowane pojazdy mogą ulegać usterkom, a co za tym idzie powodować szkody. Wśród rankingów cen OC to właśnie samochody z wyższym przebiegiem generowały wyższe składki OC.

Sprawdźmy składki OC na przykładzie pana Tomasza, który chce kupić Forda Focusa z 2012 roku, benzyna, 1.6. Znalazł ofertę tego modelu z przebiegiem 110 tys. km, a drugą z przebiegiem 220 tys. km. Pan Tomasz mieszka w Toruniu i od 10 lat ubezpieczenia samochody i nie miał żadnej szkody.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC z przebiegiem 110 tys. km?
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
324,00 zł*
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
377,00 zł*
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
404,00 zł*
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
410,00 zł*
4Life Direct
OC
AC
Assistance
NNW
476,00 zł*
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
539,00 zł*
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
622,00 zł*
Ile kosztuje OC z przebiegiem 110 tys. km?
Uniqa
324,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
377,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
404,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
410,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
4Life Direct
476,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
539,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
622,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z dnia 22.06.2023, Ford Focus, 2012 rok, 1.6, benzyna, przebieg 110 tys. km

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC z przebiegiem 210 tys. km?
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
329,00 zł*
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
388,00 zł*
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
410,00 zł*
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
442,00 zł*
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
476,00 zł*
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
539,00 zł*
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
565,00 zł*
Ile kosztuje OC z przebiegiem 210 tys. km?
Uniqa
329,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
388,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
410,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
442,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
476,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
539,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
565,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z dnia 22.06.2023, Ford Focus, 2012 rok, 1.6, benzyna, przebieg 210 tys. km

pan Tomasz musiałby zapłacić więcej za OC forda z większym przebiegiem.

Źródła:

Kodeks cywilny: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19640160093/U/D19640093Lj.pdf

Przebieg samochodu – co warto wiedzieć?

  1. Przed zakupem auta możesz sprawdzić jego historię, w tym przebieg w CEPiK-u.
  2. Przebieg samochodu może zweryfikować elektromechanik, dzięki swoim narzędziom.
  3. Cofanie licznika jest zabronione i za taki czyn grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
  4. Przebieg ma wpływ na składkę OC. Zwykle im wyższy przebieg, tym droższa polisa.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o przebieg auta

  1. Co zrobić, gdy już kupiłeś samochód z cofniętym licznikiem?

    Gdy podczas podpisywania umowy zostałeś wprowadzony w błąd odnośnie rzeczywistego przebiegu, możesz powołać się na art. 560 § 1 Kodeksu Cywilnego i odstąpić od umowy w ramach rękojmi. Możesz także zażądać obniżenia ceny, ponieważ auto z wyższym przebiegiem jest mniej warte. Warto skorzystać z możliwości rękojmi, w innym razie będziesz stratny finansowo.
  2. Ile czasu działa rękojmia po kupnie auta z cofniętym licznikiem?

    Z reguły rękojmia działa przez 2 lata od momentu zakupu. Tylko w przypadku nieruchomości to 5 lat. Na rękojmię można się powołać w sytuacji, gdy sprzedawca wprowadził kupującego w błąd, a więc gdy zataił prawdziwy przebieg, aby uzyskać korzyść majątkową. W tej sytuacji jak najbardziej można ubiegać się o zwrot pieniędzy od nieuczciwego sprzedawcy. Co więcej w przypadku cofnięcia licznika rękojmia działa nawet po upływie 2 lat od momentu zakupu.
  3. Czy rękojmia działa, gdy kupujący wiedział o cofniętym liczniku?

    Rękojmia działa tylko w przypadku zatajenia wady lub usterki w sprzedawanym samochodzie. Jeżeli wiedziałeś o cofniętym liczniku, to wtedy rękojmia nie zadziała. Gdy nabywca w chwili zakupu jest świadomy wad samochodu, nie może potem liczyć na możliwość zwrotu auta z tego powodu.
Patrycja Purzycka
[Głosów: 1 Średnia: 5]