Dla kierowców motocykli zostało przewidziane przede wszystkim prawo jazdy kategorii A. Osoby, które mają uprawnienia do kierowania samochodem osobowym, czyli kategorię B, również mogą prowadzić jednoślad. Istnieją natomiast ograniczenia dotyczące jego parametrów. Jaki motocykl na prawo jazdy B jest dopuszczalny? Jakie warunki musi spełniać?
- Prawo jazdy B a jazda motocyklem – najważniejsze zasady
- Jakie ubranie na motocykl kategorii B?
- Jak przygotować się do jazdy motocyklem?
- Najmocniejsze motocykle na kategorię B – kilka propozycji
- Inne uprawnienia na motocykl – jakie można zdobyć?
- Minimalny wiek na motocyklowe prawo jazdy
- Jakie uprawnienia daje prawo jazdy A, czyli podstawowe uprawnienia na motocykl?
- Jak uzyskać prawo jazdy na motor?
- Jakie dokumenty na prawo jazdy są wymagane?
- Jakie ubezpieczenie motocykla?
Prawo jazdy B a jazda motocyklem – najważniejsze zasady
Prawo jazdy kategorii B pozwala na legalne prowadzenie motocykla. Nie dotyczy ono jednak każdego jednośladu, ponieważ istnieją w tym zakresie ograniczenia. Jakie warunki muszą zostać spełnione?
- Motocykle mogą być prowadzone przez osoby z prawem jazdy kategorii B, które mają je od co najmniej trzech lat.
- Moc motocykla nie może być większa niż 11 kW.
- Pojemność silnika pojazdu nie może przekroczyć 125 m3.
- Stosunek mocy do masy własnej motocykla musi być mniejsza od 0,1 kW/kg.
Takimi motocyklami mogą kierować osoby mające prawo jazdy kategorii B. Zdobyli już więc doświadczenie na drodze, znają przepisy oraz zagrożenia, które mogą się przydarzyć w trakcie jazdy. Jednoślady o powyższych parametrach nie będą rozwijać zawrotnych prędkości. Nie są to ścigacze czy innego typu sportowe maszyny. Warto jednak mieć świadomość, że większość motocykli na kategorię B bez problemu może się rozpędzić do 100km/h lub nawet więcej. To nie jest mała prędkość, a ponadto zupełnie inaczej odczuwalna niż podczas jazdy samochodem.
Nie należy więc podchodzić do takich pojazdów z lekceważeniem, ani zakładać, że jazda nimi nie stanowi żadnego wyzwania. Chociaż są one słabsze niż „standardowe” motory, to również wymagają zachowania rozwagi, nabrania doświadczenia i odpowiedniego przygotowania.
Jakie ubranie na motocykl kategorii B?
Obowiązkowy kask to za mało. Na motocykl (niezależnie od jego parametrów) trzeba również właściwie się ubrać, najlepiej w specjalistyczny strój. Jego zakup nie jest fanaberią – odpowiednie spodnie, buty czy kurtka chronią Cię przed warunkami atmosferycznymi, ale przede wszystkim przed poważnymi urazami w razie wypadku czy kolizji. Jeśli jeszcze nie masz specjalnego ubrania, załóż przynajmniej solidną odzież, która zabezpieczy Cię przed otarciami w razie upadku. Pamiętaj, że jazda na motocyklu w klapkach czy krótkich spodenkach (wciąż często spotykana) jest bardzo złym pomysłem i naraża Cię na poważne uszczerbki na zdrowiu.
Choć motocykle na kategorię B są słabsze niż te na kategorię A, wciąż mogą rozwijać duże prędkości, dlatego jazda na nich wymaga odpowiedniego przygotowania.
Jak przygotować się do jazdy motocyklem?
Sporo osób uważa, że skoro mają prawo jazdy B i doświadczenie za kółkiem, to na drodze nic ich nie może zaskoczyć. Popularne są też opinie, że motory na taką kategorię to właściwie „trochę szybsze i większe rowery”, więc jazda nimi nie wymaga żadnego przygotowania, szczególnie od osoby, która na co dzień porusza się autem.
Nie do końca tak jest. Oczywiście znajomość zasad ruchu drogowego jest bezcenna i doświadczeni kierowcy samochodów mają w tym przypadku duży plus. Przepisy w większości przypadków są bardzo zbliżone dla motocykli i samochodów, więc nie ma konieczności przechodzenia dodatkowego kursu teoretycznego. Trzeba jednak mieć świadomość, że jazda jednośladem wygląda zupełnie inaczej niż samochodem.
Przede wszystkim kierowca motocykla jest znacznie mniej chroniony niż osoba siedząca w aucie, którą zabezpieczają pasy, poduszki powietrzne, liczne systemy bezpieczeństwa czy nawet sama konstrukcja pojazdu. Motocyklista jest dużo bardziej narażony na urazy ciała. Nawet na pozór niegroźna stłuczka może więc zakończyć się dla niego poważnymi obrażeniami. Nie można o tym zapominać.
Ponadto kierowanie motorem wymaga balansowania ciałem, utrzymywania równowagi czy przyjmowania odpowiedniej pozycji, która wpływa na zachowanie pojazdu. W samochodzie nie jest to potrzebne – można wygodnie rozsiąść się z fotelu.
To wszystko sprawia, że przed pierwszą jazdą na motorze warto poćwiczyć swoje umiejętności. Najlepiej skorzystać z pomocy instruktora jazdy, a jeśli chcesz tego uniknąć, wybrać bezpieczne miejsce (np. plac, parking, boczne uliczki) i wykonać jazdę testową.
Warto przećwiczyć:
- ruszanie z miejsca na wzniesieniu,
- slalom wolny (jazda po łuku, ósemka),
- slalom szybki (między pachołkami),
- omijanie przeszkody.
W ten sposób sprawdzisz, jak zachowuje się Twój motocykl i nauczysz się utrzymywać równowagę. Nabierzesz również większej pewności w prowadzeniu, która z pewnością przyda się w trasach.
Najmocniejsze motocykle na kategorię B – kilka propozycji
Motocykle, którymi można jeździć na podstawie prawa jazdy B, wcale nie są słabe i nie przypominają motorowerów. Niektóre z nich potrafią się rozpędzić nawet do 120 km/h, a także zapewniają dobre przyspieszenie oraz dynamikę. Wybór modeli jest naprawdę spory. Poznaj kilka propozycji, które są warte uwagi.
- Aprilia RS125
RS125 waży 144 kg i ma niewielki silnik, ale dzięki swojej aerodynamice potrafi rozpędzić się do prędkości 120 km/h. Niewiele motorów na kategorię B ma podobne osiągi. Jednym z nich jest np. Yamaha YZF-125R.
- Aprilia Tuono 125
Ta maszyna została zbudowana na bazie motocykla RS125. Powstała przez usunięcie bocznych paneli owiewki, a także odchudzenie górnej obudowy aerodynamicznej i dodanie klasycznej kierownicy. To sprawia, że pozycja motocyklisty jest znacznie bardziej wyprostowana. Wygoda idzie w parze z obniżeniem prędkości maksymalnej, ale nie można mieć zastrzeżeń, ponieważ wciąż jest ona naprawdę spora. Wynosi 110 km/h.
- Honda CB125R
To stosunkowo nowy model Hondy, który wygląda bardzo agresywnie. Reflektor został wykonany w technologii LED, uwagę przykuwa także ciekłokrystaliczny panel wskaźników. Plusem tego motocykla jest ABS oraz silnik wyposażony w czterozaworową głowicę. Maszyna osiąga 15 KM i z łatwością rozpędza się do 105 km/h.
- Kawasaki Ninja 125
Jest najmniejszym przedstawiciel sportowych motocykli Kawasaki. Silnik o mocy 11 kW pozwala rozpędzić się do prędkości 113 km/h.
Jak widać, motory na kategorię B też mogą dawać prawdziwą przyjemność z jazdy. Właśnie dlatego nie należy ich traktować jako „gorszych”. Ponad 100 km/h na jednośladzie to naprawdę sporo.
Inne uprawnienia na motocykl – jakie można zdobyć?
Kategoria B nie jest domyślnym uprawnieniem, które pozwala na prowadzenie motocykla. Dla kierowców jednośladów, którzy nie chcą godzić się na żadne ograniczenia dotyczące mocy i pojemności silnika, jest przeznaczona kategoria A. Istnieją także dodatkowe, bardziej zawężone uprawnienia dla motocyklistów oznaczone jako A1, A2 i AM.
W 2013 roku weszły w życie przepisy, na bazie których zaczęły obowiązywać nowe kategorie prawa jazdy, czyli AM i A2. Kategoria AM zastąpiła kartę motorowerową, z kolei kategoria A2 pozwalała na kierowanie motocyklem o maksymalnej mocy 35 kW, którego stosunek mocy do masy własnej wynosi maksymalnie 0,2 kW/kg.
Zdobycie prawa jazdy kategorii A2 uprawnia też do prowadzenia motocyklu trójkołowego o mocy do 15 kW, pojazdów z kategorii AM oraz do poruszania się pojazdami z przyczepą, czyli zespołem pojazdów – tylko na terytorium Polski.
Kategoria A2 jest określana jako pośrednia pomiędzy kategorią A1 i A.
Minimalny wiek na motocyklowe prawo jazdy
Kategorie: A, A1, A2 i AM dają różne uprawnienia, a co za tym idzie, przewidują zróżnicowane wymagania dotyczące osób, które się o nie ubiegają. Chodzi głównie o wiek kierującego.
Jak wygląda ta kwestia w przypadku prawa jazdy określonej kategorii?
- Prawo jazdy kategorii AM – osoba chcąca uzyskać uprawnienia na kategorię AM, musi mieć ukończone 14 lat. Powinna też przedstawić zgodę rodziców.
- Prawo jazdy kategorii A1 – jest przeznaczone dla osób, które mają ukończone 16 lat. Składając wniosek o wydanie prawa jazdy, też muszą przedstawić zgodę rodziców.
- Prawo jazdy kategorii A2 – jest dostępne dla pełnoletnich.
- Prawo jazdy kategorii A – w tym przypadku wiek zależy od uzyskanych wcześniej uprawnień. Osoba z prawem jazdy kategorii A2 (od co najmniej 2 lat), może ubiegać się o rozszerzenie uprawnień, gdy skończy 20 lat. Jeśli nie ma prawa jazdy kategorii A2, na kategorię A może zdawać dopiero, gdy skończy 24 lata.
Na kurs i egzamin można się zapisać, zanim osiągnie się podany wiek. Możesz odbyć szkolenie na 3 miesiące przed urodzinami. Nie można jednak otrzymać uprawnień wcześniej.
Jakie uprawnienia daje prawo jazdy A, czyli podstawowe uprawnienia na motocykl?
Prawo jazdy A daje najszerszy zakres uprawnień motocyklowych – bez ograniczeń dotyczących parametrów jednośladu. Obejmuje ono również prowadzenie pojazdów z kategorii AM. Pozwala także na jazdę z przyczepą, ale wyłącznie na terytorium Polski.
Jak uzyskać prawo jazdy na motor?
Poniższe zasady dotyczą każdej omówionej wyżej kategorii prawa jazdy – zarówno B (która uprawnia przede wszystkim do jazdy samochodami osobowymi), jak i wszystkich wariantów kategorii A. We wniosku zaznaczasz po prostu, jak rodzaj dokumentu Cię interesuje.
Musisz wykonać następujące kroki.
- Składasz wniosek o wydanie prawa jazdy.
- Uzyskujesz Profil Kandydata na Kierowcę.
- Zapisujesz się do ośrodka szkoleniowego.
- Bierzesz udział w kursie wewnętrznym.
- Zdajesz egzamin wewnętrzny z teorii i praktyki.
- Zapisujesz się na egzamin państwowy w WORD.
- Zdajesz teoretyczny i praktyczny egzamin państwowy.
- Jeśli ukończysz go z wynikiem pozytywnym, wnosisz opłatę za wydanie prawa jazdy na konto urzędu.
Twoje prawo jazdy będzie gotowe do odbioru w urzędzie. Pamiętaj, że nie możesz jeździć motocyklem, zanim dokument nie trafi w Twoje ręce. Nie musisz wozić go ze sobą, ale nie możesz wsiadać za kierownicę, nim go nie otrzymasz.
Pamiętaj, że możesz również samodzielnie przygotować się do egzaminu teoretycznego (państwowego) i zdać go po uzyskaniu profilu kierowcy przed ukończeniem kursu z części praktycznej. W szkole jazdy odbędziesz wówczas tylko kurs praktyczny, a egzamin wewnętrzny również będzie dotyczył tylko tej części.
Osoba, która poszerza swoje uprawnienia, w wybranych przypadkach nie musi ponownie zdawać egzaminu teoretycznego.
Jakie dokumenty na prawo jazdy są wymagane?
Aby uzyskać Profil Kandydata na Kierowcę, należy złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy w odpowiednim urzędzie. Dołączasz do niego:
- zdjęcie (o wymiarach 35x45mm),
- orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem,
- zgodę rodziców w przypadku osób niepełnoletnich.
Jeśli wniosek jest prawidłowy, PKK uzyskasz od ręki.
Jakie ubezpieczenie motocykla?
Musisz pamiętać, że każdy motocykl, tak samo jak samochód i inny pojazd, musi być ubezpieczony. Chodzi o polisę OC, natomiast inne ubezpieczenia możesz już wybierać w sposób dowolny. Warto rozszerzyć polisę np. o NNW, ponieważ motocykliści są narażeni na obrażenia znacznie bardziej niż kierowcy samochodów.
Weź również pod uwagę, że w 2024 roku wraz ze wzrostem najniższej płacy minimalnej zwiększyły się kary brak OC. Obecnie za spóźnienie w zakupie polisy wynoszące do 3 dni właściciel motocykla zapłaci 280 zł. Powyżej 14 dni kara wynosi już 1410 zł. Od 2 lipca 2024 roku opłaty będą jeszcze wyższe, więc nie warto ryzykować.
Źródła
- Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym.
- §10 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 29 czerwca 2019 w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach
Co warto wiedzieć:
- Jeśli masz prawo jazdy kategorii B, możesz prowadzić motocykle o maksymalnej pojemności silnika 125 cm3.
- Kategoria A pozwala natomiast na prowadzenie każdego rodzaju jednośladu – bez ograniczeń.
- Motory na kategorię B mogą jechać nawet ponad 100 km/h.
- Aby rozpocząć jazdę motocyklem, trzeba się do tego dobrze przygotować. Chodzi zarówno o wyposażenie, jak i przeszkolenie.
- Kategoria B pozwala także na kierowanie skuterami i motorowerami.
FAQ - najwczęściej zadawane pytania o to jaki motocykl na kategorię B?
-
Ile maksymalnie może jechać motocykl 125m3?
To zależy od parametrów konkretnego modelu. W tej kategorii można spotkać takie, które pozwalają rozwijać prędkość nawet 120 km/h. Zwykle jest to co najmniej 100 km/h, a więc wcale nie mało. -
Straciłem prawo jazdy A, ale mam też uprawnienia kategorii B. Czy mogę jeździć na ich podstawie na motocyklu?
Niestety nie, gdyż zatrzymanie prawa jazdy wiąże się z czasową lub stałą utratą uprawnień do jazdy wszystkimi pojazdami. W związku z zatrzymaniem prawa jazdy nie dysponujesz wymaganym dokumentem potwierdzającym uprawnienia do kierowania – również motocyklem. -
Czy można kierować motorowerem, nie mając żadnych uprawnień?
Tak, ale nie dotyczy to niektórych kierowców. Mogą to robić jedynie osoby, które osiągnęły pełnoletniość przed zmianą przepisów dotyczących karty motorowerowej i prawa jazdy kategorii AM (przed 19 stycznia 2019 roku). Mogą one prowadzić motorowery, nie mając prawa jazdy żadnej kategorii.