Kluczyk z immobilizerem – jak działa oraz jak go dorobić?

Producenci samochodów stosują różne rozwiązania mające na celu ograniczyć ryzyko kradzieży aut. Jednym z rozwiązań jest immobilizer, który obecnie staje się już standardem. Dowiedz się więcej na temat tego rodzaju zabezpieczenia. Przekonaj się, także jak przebiega proces dorobienia kluczyka z immobilizerem oraz z jakimi kosztami się to wiąże.

Zgodnie z danymi zawartymi w raporcie Samar dotyczącym samochodów wyrejestrowanych z powodu kradzieży w 2023 r. 5 646 pojazdów padło łupem złodziei. 3 najczęściej znikające marki pojazdów to Toyota, Audi oraz Volkswagen.

Co to jest immobilizer?

Immobilizer jest zabezpieczeniem samochodu, które uniemożliwia uruchomienie silnika pojazdu bez kluczyka lub karty. To rozwiązanie stosowane przez producentów aut już od wielu lat. Jest to jeden z podstawowych sposobów ochrony pojazdu przed złodziejami.

Zasada działania immobilizera

Immobilizer składa się z centralki lub sterownika silnika znajdującego się w pojeździe. Kierowca korzysta natomiast z transpondera umieszczonego w karcie lub kluczyku. Aby uruchomić swój samochód, musi włożyć element z immobilizerem do stacyjki. Dochodzi wtedy do wymiany sygnałów między transponderem, a centralką lub sterownikiem. Cały proces przebiega następująco:

 • napięcie w kluczyku jest indukowane przez pole elektromagnetyczne,
 • generowany jest unikalny kod trafiający do modułu sterowania silnikiem samochodu,
 • jest od przechwytywany oraz weryfikowany,
 • po wymianie zakodowanych sygnałów oraz rozpoznaniu kluczyka przez sterownik następuje zwolnienie blokad, a silnik zostaje uruchomiony.

W przypadku niezgodności kodów wysyłanych przez transponder oraz sterownik może dojść do chwilowego uruchomienia silnika i jego wyłączenia lub zupełnego braku reakcji jednostki sterującej. Wszystko zależy od rozwiązań stosowanych przez konkretnego producenta.

Jakie są rodzaje immobilizerów?

Opisana wyżej zasada działania dotyczy immobilizerów elektronicznych. Wykorzystują one technologię przesyłania oraz odczytywania sygnałów. Warto jednak wiedzieć, że istnieją także wersje elektromechaniczne. Stosuje się w nich zdecydowanie mniej zaawansowaną technologię. Na linii zapłonu silnika znajduje się mechaniczny przerywacz obwodu zapłonowego. To właśnie ten element jest odpowiedzialny za blokowanie przepływu prądu do silnika. W efekcie samochód nie zostaje uruchomiony.

Czy można dorobić kluczyk z immobilizerem?

Zastanawiasz się, czy możliwe jest dorobienie kluczyka z immobilizerem, jeśli z jakiś powodów nie będziesz mógł z niego skorzystać? Tak, ale przebieg całego procesu zależy od tego, czy dysponujesz zapasowym egzemplarzem, czy też nie.

Dorabianie kluczyka z immobilizerem z zapasowym egzemplarzem

Jest to zdecydowanie najmniej kłopotliwa sytuacja. Warto pomyśleć o dorobieniu kluczyka na zapas, dzięki czemu unikniesz ewentualnych problemów w przyszłości. Aby to zrobić, udaj się do zaufanego serwisu. Na miejscu fachowiec powieli kluczyk oraz odczyta kod z chipa i wgra go do nowego egzemplarza. Będziesz mieć wówczas pewność, że oba z nich w taki sam sposób zabezpieczą auto przed kradzieżą.

Dorabianie kluczyka z immobilizerem bez zapasowego egzemplarza

Sytuacja jest zdecydowanie bardziej skomplikowana w przypadku braku zapasowego kluczyka. Wtedy najlepiej zgłosić się do Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO) w celu wydania wtórnika. Pracownik ASO skontaktuje się z producentem pojazdu i zleci wyrobienie nowego kluczyka. Musisz jednak udowodnić, że jesteś właścicielem samochodu. Cała procedura jest bardziej czasochłonna i droższa niż w pierwszym przypadku.

Jaki jest koszt dorobienia kluczyka z immobilizerem?

To, ile zapłacisz za dorobienie kluczyka, zależy przede wszystkim od tego, czy dysponujesz zapasowym egzemplarzem. W serwisie cena takiej usługi zaczyna się od 150 zł. Jeśli jednak nie masz dodatkowego kluczyka i musisz zgłosić się do ASO, koszt przygotowania wtórnika może wynosić nawet ponad 1 000 zł.

Kiedy trzeba pomyśleć o dorobieniu kluczyka z immobilizerem?

Sytuacje, które najczęściej wiążą się z koniecznością dorobienia kluczyka, to:

 • brak zapasowego egzemplarza i chęć dysponowania nim,
 • zgubienie lub kradzież kluczyka,
 • uszkodzenie kluczyka,
 • zatrzaśnięcie klucza w samochodzie.

Pamiętaj! Jeśli doszło do zatrzaśnięcia kluczyka wewnątrz samochodu, musisz odpowiednio go zabezpieczyć. Może on bowiem paść łupem złodzieja.

Inne rodzaje zabezpieczeń antykradzieżowych stosowane w samochodach

Immobilizer to tylko jeden ze sposobów na zabezpieczenie auta przed kradzieżą. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę innych metod, które można spotkać w samochodach.

 • Mechaniczne zabezpieczenia – są one nieco przestarzałe, ale przynoszą oczekiwane efekty. Najczęściej mają one postać zabezpieczeń montowanych na kierownicy lub drążku skrzyni biegów. Taką blokadę trzeba nakładać i zdejmować zawsze wtedy, gdy chcesz ochronić swoje auto oraz z niego skorzystać.
 • Autoalarmy – ich zadaniem jest odstraszenie złodzieja oraz powiadomienie o próbie kradzieży za pomocą sygnałów dźwiękowych i świetlnych. Składają się one z systemu czujników rozmieszczonych w różnych miejscach samochodu. Nowoczesne autoalarmy mogą wysyłać powiadomienia do właścicieli aut, co jest przydatne zwłaszcza wtedy, gdy są one parkowane w dużej odległości od domu czy miejsca pracy.
 • Monitoring zdalny – mają one pomóc w namierzeniu skradzionego pojazdu. W samochodach umieszcza się lokalizatory, które wysyłają fale radiowe. Dzięki nim można sprawdzić, gdzie dokładnie znajduje się auto. Jest to system sprawdzający się już po kradzieży pojazdu, gdy inne sposoby zawiodły i samochód padł łupem złodziei.

Zadbaj o odpowiednią ochronę swojego pojazdu, zwłaszcza jeśli jest do drogi model.

Czy zabezpieczenia antywłamaniowe mają związek z ubezpieczeniem?

Sposób zabezpieczenia samochodu przed włamaniem nie ma wpływu na wysokość składki OC. Jest to bowiem ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które zabezpiecza przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych na mieniu oraz osobach. Wszelkie kwestie związane z tą polisą regulują przepisy Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu, Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

W przypadku OC towarzystwo pokryje koszty usunięcia szkód, których to Ty będziesz sprawcą. Wypłaci odszkodowanie poszkodowanym np. jeśli wjedziesz w inny samochód lub przypadkowo porysujesz czyjeś auto na parkingu. Dzięki temu nie będziesz musiał płacić z własnej kieszeni za szkody. W przypadku OC nie ma więc znaczenia, czy Twoje auto jest wyposażone w systemy antywłamaniowe.

Zupełnie inaczej wygląda jednak kwestia dobrowolnego ubezpieczenia autocasco (AC). Jest to polisa, która chroni przed finansowymi skutkami różnych zdarzeń, w tym także przed kradzieżą. Aby skorzystać z odszkodowania, trzeba zadbać o zminimalizowanie ryzyka utraty pojazdu. W przeciwnym razie towarzystwo może udowodnić rażące niedbalstwo lub celowe działanie.

Firmy wymagają od swoich klientów, którzy zawierają umowy AC, aby w odpowiedni sposób zabezpieczali swoje pojazdy. Ma to znacząco zminimalizować ryzyko tego, że padną one łupem złodziei.

AC a zabezpieczenia samochodu

To, jakie konkretne zabezpieczenia są wymagane, zależy od polityki każdego z towarzystw. Informacje na ten temat znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Musisz zapoznać się z nimi bardzo dokładnie, aby uniknąć problematycznych sytuacji. Niektóre firmy uzależniają liczbę oraz rodzaj zabezpieczeń od wartości pojazdu. Wyłączenia odpowiedzialności mogą wykluczać wypłatę odszkodowania w przypadku braku zastosowania konkretnych rozwiązań lub ich nieuruchomienia.

Czym jest oświadczenie nieprawdy?

Jest to zatajenie istotnych informacji lub podanie błędnych faktów podczas podpisywania umowy z firmą ubezpieczeniową. Przedstawiciel towarzystwa zadaje pytania dotyczące m.in. zabezpieczeń antykradzieżowych. Nie można kłamać w tej kwestii, nawet jeżeli wiąże się to z wyższą składką. Celowe zawyżanie liczby systemów mających zmniejszać ryzyko włamania do auta mogą przede wszystkim skutkować odmową wypłaty odszkodowania. W takiej sytuacji może okazać się, że płacenie składek było bezcelowe.

Dotyczy to także informacji na temat liczby kluczyków do samochodu. Pamiętaj, że jest to forma zabezpieczenia samochodu. Jeśli dojdzie do ich zagubienia lub utraty, niezwłocznie poinformuj o tym fakcie swojego ubezpieczyciela.

Jak znaleźć najlepszą ofertę ubezpieczenia samochodu z immobilizerem?

Powinieneś wiedzieć, w jaki sposób szukać najlepszego ubezpieczenia dopasowanego do potrzeb oraz możliwości finansowych. W przypadku OC możesz zdecydować się na najtańszą opcję, gdyż zawsze zakres ochrony i sumy gwarancyjne są takie same we wszystkich towarzystwach. Aby znaleźć najniższą składkę, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń. Przyda Ci się ona także podczas poszukiwania najlepszej oferty AC. Chcąc kupić to dobrowolne ubezpieczenie, przede wszystkim zwróć uwagę na zakres ochrony oraz wysokość ewentualnego odszkodowania.

To, jak pomocna może być porównywarka, doskonale obrazuje poniższy przykład. Zapoznaj się z przykładową kalkulacją i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić.

32-letni mieszkaniec średniej wielkości miasta chce ubezpieczyć samochód Fiat Freemont. W swoim pojeździe ma zarówno immobilizer, jak i alarm. Interesuje go pakiet zawierający co najmniej OC oraz AC, ale chętnie rozważy zakup także NNW i assistance.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
3355,98 zł rata od 1980,03zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
2506,18 zł rata od 876,88zł
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
2175,00 zł rata od 726zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
1262,00 zł rata od 709zł
Beesafe
3355,98 zł rata od 1980.03
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
2506,18 zł rata od 876.88
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
2175,00 zł rata od 726.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
1262,00 zł rata od 709.00
OC
AC
Assistance
NNW

Jak widzisz, korzystając z porównywarki, możesz sporo zaoszczędzić. Jeśli nie chcesz przepłacać za ubezpieczenie swojego samochodu, skorzystaj z tego praktycznego narzędzia.

Źródła

 • Raport Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar „Baza wyrejestrowań pojazdów (kradzieże)”
 • Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu, Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Co warto wiedzieć:

 • Immobilizer to najprostsze zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą. Uniemożliwia odpalenie zapłonu silnika bez odpowiedniego klucza lub karty.
 • W kluczyku znajduje się transponder, a w pojeździe sterownik. Dochodzi między nimi do wymiany sygnałów, co umożliwia uruchomienie silnika.
 • Wyróżnia się immobilizery elektroniczne oraz elektromechaniczne. Pierwsze z nich są zdecydowanie nowocześniejsze. Drugie wykorzystują mniej zaawansowaną technologię mechanicznego blokowania przepływu prądu do silnika.
 • Dorobienie kluczyka z immobilizerem jest możliwe. Najłatwiej zrobić to, gdy dysponujesz zapasowym egzemplarzem. W przeciwnym razie musisz postarać się o wydanie wtórnika.
 • W celu zabezpieczenia auta przed kradzieżą stosuje się także mechaniczne blokady, autoalarmy i systemy monitoringu zdalnego.
 • Jeśli planujesz zakup dobrowolnej polisy AC, dowiedz się wcześniej, jakie zabezpieczenia są wymagane przez towarzystwo.

FAQ - najwczęściej zadawane pytania o kluczyk z immobilizerem – jak działa oraz jak go dorobić

 1. Czy immobilizer znajduje się w każdym samochodzie?

  Immobilizery są powszechnie stosowane w niemal wszystkich nowych samochodach już od wielu lat. Jeśli zdecydujesz się na zakup auta używanego, które pojawiło się na rynku dawno temu, to może ono nie być wyposażone w ten rodzaj zabezpieczenia przed kradzieżą.
 2. Jak długo trwa dorobienie kluczyka z immobilizerem?

  To, jak długo będziesz czekał na odbiór kluczyka, zależy głównie od tego, czy jest on wyposażony w różne systemy zabezpieczające. Jeśli tak, to cały proces z pewnością się wydłuży. Długo trzeba także czekać na kluczyk dorabiany w ASO na podstawie numeru VIN. Może to potrwać nawet kilka tygodni. Zdecydowanie najkrócej czeka się wtedy, gdy dysponujesz dodatkowym egzemplarzem. Duplikat otrzymasz nawet w ciągu kilkunastu minut.
 3. Czy immobilizer wystarczy, aby ochronić samochód przed kradzieżą?

  Jest to tylko jedna z form zabezpieczania pojazdu przed kradzieżą. Nie daje jednak pewności, że Twoje auto nie padnie łupem złodziei. Jeśli chcesz jeszcze bardziej zminimalizować to ryzyko, zdecyduj się także na inne zabezpieczenia.
 4. Czy ubezpieczyciel może narzucać rodzaj zabezpieczeń w samochodzie?

  Tak, jeśli decydujesz się na zakup dobrowolnego ubezpieczenia AC, musisz dowiedzieć się, jakie zabezpieczenia są wymagane. Jest to bardzo ważne, gdyż nie wywiązując się z zaleceń, możesz nie otrzymać odszkodowania w przypadku kradzieży auta. Musisz udowodnić ubezpieczycielowi, że zdarzenie nie było wynikiem celowego działania lub rażącego niedbalstwa. Najważniejsze informacje o wymogach związanych z zabezpieczeniami znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Katarzyna Wadowska
[Głosów: 1 Średnia: 5]