Jak zarejestrować auto w Czechach?

Planujesz zarejestrować samochód w Czechach? To coraz częstsza praktyka wśród Polaków. Jest tak dlatego, ponieważ taka procedura może przynieść sporo korzyści finansowych i nie tylko. Zobacz, jak dokonać formalności krok po kroku i dlaczego w ogóle warto je przeprowadzić poza Polską.

Rejestracja auta w Czechach – w jakim celu to zrobić?

Zastanawiasz się, skąd na polskich drogach tak dużo samochodów na czeskich tablicach? Niekoniecznie są to nasi południowi sąsiedzi, którzy przyjechali do Polski na wakacje. Rejestracji pojazdu w Czechach nie dokonują też jedynie Polacy, którzy przeprowadzili się do tego kraju. Coraz częściej jest to formalność, którą są zainteresowani obywatele Polski wcale nie myślący o zmianie miejsca zamieszkania na Pragę, Ostrawę bądź inne miasto za naszą południową granicą. Po co zatem rejestrować samochód w innym kraju? Wyjaśniamy!

Przede wszystkim warto wiedzieć, że rejestracja pojazdu w Czechach przynosi wiele korzyści – zarówno finansowych, jak i organizacyjnych.

 • Korzyści finansowe: najważniejszym czynnikiem, który przyciąga do Czech przedsiębiorców, są korzyści finansowe. W Czechach nie płaci się akcyzy od zakupu aut z silnikiem o pojemności 2 litry lub większej. Jest to bardzo dużym ułatwieniem dla firm, które chcą kupić duże lub luksusowe samochody. Mogą one także liczyć na zwrot podatku VAT od kupionego auta, a także odliczenie od podatku wydatków ponoszonych na zakup paliwa lub części zamiennych. To znacznie obniża nie tylko koszty nabycia pojazdu, ale także jego eksploatacji.
 • Ułatwienia dla firm: przedsiębiorcy w Czechach mogą liczyć na jeszcze więcej udogodnień. W tym kraju nie ma obowiązku prowadzenia tzw. kilometrówki, co jest dużym ułatwieniem podczas użytkowania samochodów służbowych. Ponadto, czeskie przepisy podatkowe są znacznie łagodniejsze dla przedsiębiorców – fiskus w ogóle nie sprawdza, czy kierowca używa auta służbowego do celów prywatnych.

Rejestracja samochodu w Czechach pozwoli Ci wydać mniej o nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oszczędzasz na akcyzie i możesz kupić pojazd w cenie netto. Warunkiem uzyskania takich korzyści jest zarejestrowanie firmy za południową granicą.

Rejestracja auta w Czechach jest szczególnie atrakcyjna dla przedsiębiorców, którzy chcą zaoszczędzić na kosztach związanych z zakupem i eksploatacją samochodu. Firmy mogą także liczyć na bardziej przychylne i mnie restrykcyjne przepisy.

Niemal każdy polski przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z utrudnień formalnych, z jakimi musi się borykać podczas prowadzenia firmy. Niektórzy są wręcz zdania, że urzędnicy „tylko czekają” na potknięcie, aby nałożyć karę. Rejestrując firmę w Czechach, można więc nie tylko zaoszczędzić na zakupie auta, ale również zyskać większą wygodę i spokój podczas jej prowadzenia.

Warto jednak pamiętać, że proces rejestracji pojazdu wymaga spełnienia określonych wymogów urzędowych i niekiedy może być skomplikowany. Barierą jest też z pewnością obcy język oraz najczęściej spora odległość czeskiego urzędu od siedziby prowadzenia firmy – choć to zależy od jej lokalizacji. Przykładowo dla przedsiębiorcy z Cieszyna taki problem nie istnieje.

Oszczędności na zakupie pojazdu w Czechach – na czym polegają?

Przede wszystkim, rejestrując auto w Czechach, oszczędzasz na akcyzie. Jest to podatek związany ze sprowadzeniem pojazdu z zagranicy. W tym kraju fiskus nie pobiera tej opłaty (podobnie, jak i w pozostałych krajach Unii Europejskiej). W Polsce niestety kierowcy mają trudniej – akcyza wynosi 18,5% od pojazdu z silnikiem powyżej 2 litrów. W przypadku pozostałych samochodów jest to 3,1%.

Polska to jedyny kraj w Unii Europejskiej, który ma taki podatek dla aut z większymi silnikami.

Ile można zaoszczędzić, kupując samochód w Czechach? Największy zysk osiągną osoby, które kupią auto z silnikiem większym niż dwulitrowy. Jeśli wartość nowego auta wynosi około 500 tys. zł, w Czechach zapłaci się za nie około 350 tys. zł. Oszczędność na VAT i akcyzie to zatem aż 150 tys. zł. Właśnie dlatego na czeskich blachach można spotkać w Polsce przede wszystkim samochody „z górnej półki”. Na nich można najwięcej zaoszczędzić.

Dodatkowo, jeśli masz w Czechach zarejestrowaną firmę, możesz otrzymasz zwrot podatku VAT od zakupionego pojazdu. Możesz więc zachować w kieszeni aż 23% z rachunku za zakup auta. Do tego odliczasz pełny VAT za:

 • zakup paliwa,
 • naprawy,
 • części zamienne.

Ułatwieniem jest też to, że czeskich urzędów nie interesuje, czy pojazdu używasz do celów prywatnych czy służbowych. W Polsce natomiast, jeśli odliczysz VAT od auta, nie możesz z niego korzystać w celach prywatnych.

 Im droższe auto kupisz, tym więcej zostanie w Twojej kieszeni. Zysk wynika z podatków, których w Czechach nie musisz płacić lub możesz ubiegać się o ich zwrot. Są one naliczane procentowo od kwoty zakupu auta.

Firma w Czechach – na czym to polega?

Żeby realnie zaoszczędzić na rejestracji pojazdu na czeskich blachach, trzeba zarejestrować tam firmę, która może, choć nie musi być aktywna. Jest jeszcze jednak opcja. Jeśli nie chcesz otwierać działalności w innym kraju, możesz kupić udziały w tzw. firmie szufladowej (nazwa pochodzi od sposobu przechowywania dokumentów).

Są to czeskie spółki, które nie prowadzą czynnej działalności, a zostały stworzone właśnie w celu dokonywania optymalizacji podatkowej. Nic nie sprzedają ani nie produkują – mimo to ich działalność jest w pełni legalna. Wykupienie udziałów kosztuje od kilku do kilkunastu tysięcy złotych (najwyższy wydatek poniesiesz, jeśli zdecydujesz się kupić spółkę w całości).

Rejestracja samochodu w Czechach – krok po kroku

Proces rejestracji auta w Czechach jest bardzo zbliżony do polskiego. Warunkiem rejestracji jest udokumentowanie ważnego badania technicznego oraz (w zależności od rodzaju auta) przejście badania emisji spalin. Obie procedury muszą być wykonane w czeskim serwisie. W dniu rejestracji Twój pojazd musi mieć ważne ubezpieczenie OC lub Zieloną Kartę.

Rejestrując auto, składasz następujące dokumenty.

 • Wniosek o rejestrację samochodu.
 • Potwierdzenie pozytywnego wyniku badania technicznego lub kontroli ewidencyjnej (jeśli samochód jest nie starszy niż 4 lata).
 • Ewentualnie potwierdzenie wykonania badania emisji spalin.
 • Dowód tożsamości (dla osoby fizycznej wystarczy dowód osobisty, dla osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą – zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej, dla spółki – wypis z rejestru).
 • Faktura zakupu/umowa kupna-sprzedaży.
 • Dowód rejestracyjny (w przypadku auta używanego).
 • Karta pojazdu.
 • Potwierdzenie zapłaty podatku ekologicznego.

Dla pojazdu sprowadzonego spoza Czech dodatkowo musisz mieć:

 • certyfikat COC (świadectwo zgodności WE),
 • opłaconą zaliczkę na podatek VAT w tamtejszym Urzędzie Skarbowym. Jego zwrot dostaniesz w ciągu dwóch miesięcy po złożeniu stosownego wniosku.

Rejestracja auta w Czechach może się odbyć z pomocą pełnomocnika lub reprezentanta firmy, który nie jest właścicielem pojazdu. Wówczas potrzebne jest podpisane przez pełnomocnictwo.

Jeśli Twoje auto nie spełnia norm emisji spalin, zapłacisz podatek ekologiczny, który w zależności od kategorii pojazdu wynosi 3000 lub 5000 CZK. Jeśli w karcie pojazdu znajduje się informacja, że opłata została już wniesiona przez poprzedniego właściciela lub za granicą, nie musisz jej ponosić, bo obowiązuje ona tylko raz dla jednego samochodu.

W kosztach rejestracji uwzględnij też:

 • cenę ubezpieczenia,
 • opłaty za usługi notarialne,
 • koszt tłumaczenia.

W przypadku, gdy rejestracja auta w Czechach odbywa się z wykorzystaniem usług firmy zewnętrznej (to dość częsty przypadek) wydatek na notariusza i tłumacza zwykle jest uwzględniony w cenie usługi. Rejestracja auta w Czechach zajmuje dwa dni.

Dokumenty niezbędne do dokonania rejestracji

Jakie dokładnie dokumenty trzeba przygotować?

 • Dla samochodów używanych są to: karta pojazdu, dowód rejestracyjny pojazdu, tablice rejestracyjne pojazdu, świadectwo zgodności WE (dokument wydawany przez producenta), protokół z przeglądu technicznego, polisa OC.
 • Dla samochodów nowych obowiązują: dowód kupna pojazdu, potwierdzenie z US o zapłaceniu zaliczki na poczet VAT, świadectwo zgodności WE (dokument wydawany przez producenta), polisa OC.

Ile kosztuje rejestracja samochodu w Czechach?

Sprawdź, na jakie koszty musisz się przygotować.

 • Opłata administracyjna – 800 CZK
 • Kontrola ewidencyjna (jej wysokość zależy od tego, czy auto jest z Czech czy sprowadzane) – 300-1200 CZK
 • Pełne badanie techniczne (jej wysokość zależy od wieku auta i jego pochodzenia) – 800 -2200 CZK
 • Badanie emisji spalin – od 400 CZK

Wszystkie obowiązkowe przeglądy, badania, dokumenty i tablice rejestracyjne to łączny koszt około 550 zł.

Polisa OC w Czechach

Należy także pamiętać o polisie OC – jest ona obowiązkowa dla każdego pojazdu, niezależnie od tego, czy jest on zarejestrowany w Polsce czy w Czechach.

Brak ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) jest w Czechach karane. Za każdy dzień nieważnego ubezpieczenia OC Czeskie Biuro Ubezpieczycieli ma prawo nałożyć karę. Właścicielowi nieubezpieczonego pojazdu w Czechach może grozić grzywna w wysokości do 40 tys. CZK (czyli ok. 6700 zł).

Czy warto skorzystać z usług pośrednika?

Rejestracja samochodu w Czechach jest opłacalna, dlatego na rynku działa wiele firm, których specjalizacją jest dokonywanie takiej procedury w imieniu klientów. Mogą nie tylko rejestrować auta, ale także pośredniczyć w otwieraniu działalności gospodarczej, wykupywaniu udziałów w spółkach szufladowych czy ubieganiu się o leasing. Mogą także występować w Twoim imieniu o zwrot VAT.

Skorzystanie z takich usług może być korzystne, a przede wszystkim bardzo wygodne. Pamiętaj jednak, że nie brakuje naciągaczy. Wybieraj rozważnie wykonawcę powyższych usług, sprawdzaj opinie i upewnij się, że firma działa legalnie.

Założenie firmy w Czechach – czy warto?

Czy warto założyć firmę w Czechach, aby oszczędzić na zakupie samochodu sprowadzanego? Musisz wiedzieć, że założenie firmy w tym kraju zajmuje od dwóch do czterech tygodni, ale można ten proces znacznie skrócić. W Czechach bardzo prężnie działa rynek wspomnianych spółek szufladowych. Kosztują one od 5 tys. zł (bez aktywnego VAT-u) do 16 tys. zł (z VAT-em unijnym).

Firma w Czechach to jednak nie tylko korzyści związane z zakupem pojazdów. To też znacznie niższe koszty prowadzenia działalności, czyli:

 • Niższe podatki,
 • niższy ZUS,
 • możliwość odliczenia kosztów w wysokości 60% dochodu.

Dodatkowo czescy przedsiębiorcy mogą liczyć na:

 • zmniejszone koszty związane z założeniem spółki,
 • ulgi na prywatne fundusze emerytalne,
 • ulgi na szkolenia.

Korzyści jest więc naprawdę sporo. Ważną kwestią jest też to, że czeskie urzędy są bardzo tolerancyjne wobec ewentualnych drobnych opóźnień w płaceniu podatków, zaliczek oraz składek. A to może przynieść sporą ulgę w prowadzeniu bieżących finansów firmy. To duże ułatwienie w porównaniu do bardzo restrykcyjnych wymagań i skomplikowanych przepisów w Polsce.

Ciekawostką jest to, że polski ustawodawca zdaje się nie dostrzegać popularności rejestracji samochodów i firm w Czechach. Jest to o tyle dziwne, że dokonywanie takich procedur jest oczywistą stratą dla polskiego budżetu. Osoby praktykujące takie działania nie łamią natomiast prawa, ponieważ rejestracja firmy czy pojazdu w innym kraju nie jest nielegalna.

Na każdym aucie zarejestrowanym w Czechach traci polski budżet.

Źródła

 • gov.pl/web/infrastruktura/czechy
 • ksiegowosc.infor.pl/obrot-gospodarczy/dzialalnosc-gospodarcza/5254134,Firma-w-Czechach-co-warto-wiedziec.html

Co warto wiedzieć:

 • Rejestracja samochodu w Czechach budzi spore zainteresowanie Polaków, szczególnie tych, którzy prowadzą lub chcą otworzyć firmę.
 • Zarejestrowanie pojazdu w Czechach pozwala oszczędzić na akcyzie i podatku VAT.
 • Korzyści podatkowe można osiągnąć, zakładając w Czechach działalność. Nie musi być ona aktywna.
 • Proces rejestracji auta wygląda podobnie do tego, który obowiązuje w Polsce.

FAQ - najwczęściej zadawane pytania o to jak zarejestrować auto w Czechach?

 1. Kto może zarejestrować auto w Czechach?

  Mogą to zrobić obywatele Czech oraz każdy, kto ma tam adres zamieszkania i pobyt tymczasowy lub stały (wymagane jest potwierdzenie o przebywaniu w kraju minimum 185 dni w roku). Inną opcją (tą, z której Polacy korzystają częściej) jest prowadzenie firmy zarejestrowanej w Czechach. To właśnie ten sposób pozwala na osiągnięcie bardzo dużych oszczędności.
 2. Czym są firmy szufladowe?

  Są to „firmy widmo”, które są zarejestrowane, ale nie prowadzą realnej działalności. Są jednak w pełni legalne i urzędnicy nie mogą zakwestionować ich istnienia. Wykupienie nawet niewielkiego procentu udziałów w takiej spółce pozwala na oficjalne zostanie czeskim przedsiębiorcą.
Katarzyna Wadowska
[Głosów: 1 Średnia: 5]