Stefania Stuglik

Stefania Stuglik | 4 lipca 2017

Średnie ceny ubezpieczenia OC w Krakowie

scrolldown

Kraków jest jednym z największych miast w Polsce, więc teoretycznie składki za OC powinny należeć do najwyższych w kraju. Ile faktycznie za polisę obowiązkową płacą mieszkańcy tego miasta?

Średnie ceny ubezpieczenia OC w Krakowie – Podsumowanie:

  • Pod względem cen OC Kraków nie jest najdroższym miastem w Polsce.
  • W maju 2017 roku średnia cena ubezpieczenia OC w Krakowie wynosiła 1201 zł.
  • Na początku lipca 2017 r. średni koszt polisy obowiązkowej w Krakowie wyniósł 1153 zł.
  • W drugiej połowie 2017 r. cena OC znów może wzrosnąć w wyniku podniesienia sum gwarancyjnych oraz ponownego wprowadzenia podatku Religi.

Warto na samym początku zaznaczyć, że jeśli chodzi o średnie ceny OC, Kraków nie jest najdroższym miastem w Polsce.

Ceny OC średnie

Sprawdź jaka będzie cena OC dla Ciebie

Kraków plasuje się w środku tabeli i to trochę nietypowa sytuacje głównie dlatego, że jest to jedno z największych miast w Polsce, które w dodatku co roku odwiedza ponad 10 mln turystów. Nie zmienia to jednak faktu, że przeciętny kierowca, który mieszka w stolicy Małopolski musi pogodzić się z tym, że średnia cena polisy OC od początku 2017 roku wynosi około 1200 zł. Nie ma się jednak co załamywać, bo warto również pamiętać, że jeszcze kilka miesięcy temu, trzeba było zapłacić za obowiązkową polisę znacznie więcej.

Cena OC w Krakowie od początku roku

Rok 2016 był dla wielu kierowców bardzo trudny, głównie z uwagi na radykalny wzrost składek OC. Szczególnie odczuli to mieszkańcy dużych polskich miast, gdzie koszty ubezpieczenia obowiązkowego jeszcze przed podniesieniem cen były wysokie. W styczniu tego roku kierowcy, którzy mieszkają w Krakowie płacili za OC średnio około 1197 zł. Przez pierwsze miesiące tego roku cena ta nie ulegała zmianie, jednak wraz z początkiem okresu urlopowego składka znów poszła nieco do góry. W maju za polisę obowiązkową krakowski kierowca płacił około 1232 zł.

Optymistycznie jednak zapowiada się początek wakacji, ponieważ średnia cena OC na początku tego miesiąca wyniosła 1153 zł i jak na razie jest to najniższa składka od początku roku.

Cena OC a zniżki kierowcy

Cena OC zależy  od wielu czynników, dlatego też zawsze jest przeliczana na podstawie indywidualnych danych, które podaje każdy właściciel pojazdu. Jeśli prowadzi on samochód bezpiecznie, nie powoduje szkód i ma duże doświadczenie na drodze, może liczyć na o wiele niższą cenę. Jedna z najniższych składek OC, jaką opłacono w tym roku w Krakowie, wynosiła 353 zł. Przeliczono ją dla kierowcy posiadającego 60% zniżek.

Z kolei cena jednej z najdroższych polis, jakie sprzedano w porównywarce najtaniejuagenta.pl wyniosła 3800 zł. Była to oferta dla młodego kierowcy, który ubezpieczał swój pierwszy samochód i nie miał wypracowanych żadnych zniżek z OC. Biorąc pod uwagę, że w niektórych miastach w Polsce ceny obowiązkowej polisy przewyższały wartości pojazdów dla których były kupowane, taka składka nie wypada wcale najgorzej.

OC w drugiej połowie roku

W czerwcu można było zauważyć niewielki spadek kosztów polis OC dla mieszkańców Krakowa. Choć wielu kierowców zapewne bardzo by chciało, aby ceny ubezpieczeń obowiązkowych nadal się obniżały wiele wskazuje na to, że zbliżają się kolejne podwyżki. Sejm pracuje obecnie nad wprowadzeniem założeń Dyrektywy Komisji Europejskiej, która nakazuje zwiększenie sum ubezpieczenia oraz nad ponownym wprowadzeniem podatku Religi. Jeśli towarzystwa będą musiały ponosić większe koszty swojej działalności, pójdzie za tym podniesienie cen OC.

Koniec końców może przełoży się to na zwiększenie zabezpieczenia osób poszkodowanych, ponieważ po pierwsze będą mogły liczyć na wyższe odszkodowania z polisy sprawcy w razie szkody, a po drugie zwiększą się kwoty, jakie szpitale będą mogły przeznaczyć na leczenie ofiar wypadków.

Podane składki pochodzą z porównywarki OC na najtaniejuagenta.pl i są to średnie ceny polis przeliczanych przez klientów w okresie od 1 stycznia do 4 lipca 2017 roku.

Porównaj oferty OC/AC

Stefania Stuglik
[Głosów: 9 Średnia: 4.1]