Piotr Nowik

Piotr Nowik | 14 listopada 2022

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia OC?

scrolldown rezygnacja z OC czy można

Na rynku ubezpieczeniowym istnieje dużo firm, w których możesz wykupić OC. Czasem zdarzają się sytuacje, że trzeba zrezygnować z polisy OC. Sprawdziliśmy, kiedy rezygnacja z OC jest możliwa i jak to zrobić?

Czy można zrezygnować z OC – co warto wiedzieć?

 1. OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla zarejestrowanych pojazdów mechanicznych.
 2. Polisę OC można wypowiedzieć przed końcem okresu ochrony z art. 28, po automatycznym wznowieniu z art. 28a oraz po zakupie pojazdu z art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.
 3. Od umowy ubezpieczenia OC zawartej na odległość można odstąpić w ciągu 30 dni bez podawania przyczyny.
 4. Rezygnacja z OC musi być złożona na piśmie w placówce ubezpieczyciela, wysłana pocztą tradycyjną lub mailem.

Kwestie obowiązkowego OC są uregulowane w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r. Co w przypadku, gdy automatyczne wznowienie jest za drogie OC albo nie chcesz płacić dużej składki za ubezpieczenie po zbywcy? Podpowiemy w poniższym artykule.

Co zrobić, gdy znajdziesz tańszą ofertę OC?

OC jest obowiązkowe. W związku z tym wznawia się na kolejny okres ochrony automatycznie. Jest to dobre rozwiązanie dla zapominalskich, ponieważ dzięki temu nie mają przerwy w ubezpieczeniu OC. Jednak wiele osób szuka tańszych ofert i często je znajduje. Zakres OC jest taki sam w każdym towarzystwie, dlatego niska cena może być przeważającym argumentem.

Jeżeli kupisz polisę w innym towarzystwie, musisz wypowiedzieć OC u aktualnego ubezpieczyciela. Najpóźniej możesz zrobić to na dzień przed końcem umowy. Własnoręcznie podpisane wypowiedzenie możesz wysłać mailem do towarzystwa, tradycyjną drogą pocztową lub złożyć w placówce ubezpieczyciela. Ważny jest dzień złożenia czy wysyłki dokumentu. Podstawą prawną do złożenia wypowiedzenia jest art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w porównywarce najtaniejuagenta.pl.

Czy rezygnacja z ubezpieczenia OC jest możliwa po automatycznym wznowieniu?

Polisy wznawiają się automatycznie. na kolejny rok. Z jednej strony jest to dobre rozwiązanie, ponieważ kierowcy nie grozi przerwa w ubezpieczeniu OC. Jednak, gdy znajdzie korzystniejszą ofertę niż automatyczne wznowienie, może z niego zrezygnować. Pod warunkiem, że jednocześnie posiada dwie polisy OC na ten sam okres w dwóch różnych towarzystwach ubezpieczeniowych.

W tym celu wystarczy złożyć wypowiedzenie, ale z art. 28a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Rezygnację z OC możesz złożyć w dowolnym terminie. Za czas od momentu automatycznego wznowienia do wypowiedzenia będziesz musiał zapłacić część składki, ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe świadczyło ochronę.

Czy rezygnacja z ubezpieczenia OC po zbywcy jest możliwa?

Jeżeli kupiłeś używany samochód, zbywca powinien przekazać ci ważną polisę OC. Niektóre towarzystwa nie rekalkulują składki (ponownie przeliczają jej wysokości) i w przypadku, gdy polisa jest opłacona, możesz korzystać z niej do końca okresu ochrony.

Jednak nie zawsze się tak zdarza. Towarzystwo może zrekalkulować składkę albo zbywca podzielił OC na raty, których nie chcesz płacić. Możesz kupić nową polisę, a OC po zbywcy wypowiedzieć z art. 31 w każdej chwili po zakupie auta. Towarzystwo ma prawo żądać od ciebie składki od momentu zakupu auta do dnia wypowiedzenia.

Przykład:

Pani Agnieszka kupiła Skodę Octavię. Zbywca przekazał jej polisę, która była podzielona na raty. Sprzedający opłacił tylko pierwszą z nich. Łącznie do zapłaty zostało 900 zł. Pani Agnieszka sprawdziła oferty dla siebie na ten samochód i najniższa składka wyniosła dla niej 456 zł na cały rok. Wykupiła tę polisę OC i wypowiedziała ubezpieczenie po zbywcy z art. 31. Tym sposobem miała OC tańsze o prawie połowę.

Jeżeli to ty sprzedałeś samochód, to musisz przekazać polisę OC nowemu właścicielowi. Nie możesz jej wypowiedzieć. W przypadku, gdy opłaciłeś polisę na cały rok nabywca, może z niej korzystać do końca okresu ochrony.

Czy rezygnacja z ubezpieczenia OC po zezłomowaniu jest możliwa?

Demontaż jest jedną z sytuacji, w której możesz zrezygnować z OC. Po zezłomowaniu auta i wyrejestrowaniu pojazdu w wydziale komunikacji, należy przesłać do towarzystwa ubezpieczeniowego zaświadczenie o demontażu.

Możesz od razu złożyć wniosek o zwrot składki. Ochrona ubezpieczeniowa ustaje z dniem demontażu pojazdu. Za niewykorzystany czas towarzystwo zwróci ci środki.

Czy można zrezygnować z OC zawartego na odległość?

W przypadku polis, które zostały zawarte na odległość, czyli przez internet lub telefon przysługuje możliwość odstąpienia w ciągu 30 dni bez podania przyczyny na podstawie Ustawy o prawach konsumenta.

Co powinno zawierać wypowiedzenie polisy OC?

Zrezygnować z OC można wyłącznie na piśmie. Aby dokument był przyjęty w towarzystwie ubezpieczeniowym, musi zawierać niezbędne elementy:

 • data i miejsce,
 • nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego,
 • numer polisy OC,
 • dane właściciela pojazdu (imię, nazwisko, adres zamieszkania),
 • dane pojazdu (numer rejestracyjny, marka),
 • podstawa prawna (art.  ustawy, na który się powołujesz),
 • własnoręczne podpisy właścicieli.

Jak złożyć rezygnację z ubezpieczenia OC?

Wypowiedzenie polisy OC oraz odstąpienie od umowy ubezpieczenia pojazdu można złożyć na kilka sposobów:

 • Wysłać dokument pocztą tradycyjną – wystarczy znaleźć adres towarzystwa ubezpieczeniowego i nadać na poczcie list. Liczy się data wysłania rezygnacji. Warto zachować potwierdzenia nadania listu.
 • Wysłać dokument mailem – wystarczy zeskanować dokument lub nawet zrobić czytelne zdjęcie i wysłać na adres towarzystwa ubezpieczeniowego. Liczy się data wysłania wiadomości. Warto zachować potwierdzenie wysyłki w skrzynce odbiorczej.
 • Złożyć dokument w placówce ubezpieczyciela – wystarczy zanieść dokument do agenta ubezpieczeniowego danego towarzystwa. Liczy się data złożenia. Warto poprosić o potwierdzenia złożenia dokumentu.

Jaka kara grozi za brak ważnego OC?

Często do przerwy w ubezpieczeniu OC dochodzi w wyniku naszego zaniedbania. Np. nie zdajemy sobie sprawy, że OC zbywcy pojazdu nie przedłuża się automatycznie na kolejny okres. Może to być bardzo kosztowne finansowo. To na Tobie ciąży obowiązek dbania o ciągłość obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu. W przypadku samochodów osobowych za brak OC do 3 dni w 2022 r. grozi kara w wysokości 1200 zł, a powyżej 14 dni aż 6020 zł.

Stawki kar za brak OC w 2022 r.

Czas przerwySamochody osoboweSamochody ciężarowe, ciągniki siodłowe i autobusyPozostałe pojazdy (w tym m.in. motocykle)
Do 3 dni1200 zł1810 zł200 zł
Od 4 do 14 dni3010 zł4520 zł500 zł
Powyżej 14 dni6020 zł9030 zł1000 zł

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rezygnację z OC

 1. Czy po miesiącu od automatycznego wznowienia rezygnacja z ubezpieczenia OC jest możliwa?

  Tak. Polisę trzeba wypowiedzieć z artykułu 28a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Tego samego dnia należy zakupić OC w innym towarzystwie. Za okres wykorzystanej ochrony będzie trzeba zapłacić składkę poprzedniemu ubezpieczycielowi.
 2. Kupiłem samochód z OC rozłożonym na 4 raty. Czy rezygnacja z ubezpieczenia OC jest możliwa?

  Jak najbardziej możesz wypowiedzieć polisę. Jeżeli znalazłeś korzystniejszą dla siebie ofertę, możesz zakupić nowe OC, a te po zbywcy wypowiedzieć z artykułu 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.
 3. Zawarłem polisę przez internet, jednak po tygodniu znalazłem jeszcze lepszą ofertę. Czy rezygnacja z ubezpieczenia OC jest możliwa?

  Od zakupu polisy minął tydzień, a więc jest jeszcze czas na odstąpienie od umowy ubezpieczenia OC. Możesz złożyć rezygnację i przesłać ją mailem, wysłać pocztą tradycyjną lub złożyć w placówce ubezpieczyciela.
 4. Czy polisę OC po zbywcy trzeba wypowiedzieć?

  Jeżeli polisa jest opłacona, to nie trzeba jej wypowiadać. Wygaśnie automatycznie w dniu zakończenia umowy, a ty musisz zakupić nowe OC i zadbać o ciągłość ubezpieczenia pojazdu.
 5. Czy po sprzedaży samochodu trzeba poinformować ubezpieczyciela?

  Tak. Jeśli sprzedałeś używany samochód, masz obowiązek przekazać nabywcy dotychczasową polisę OC oraz poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o zmianie właściciela pojazdu w ciągu 14 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży?
 6. Czy o sprzedaży samochodu trzeba poinformować wydział komunikacji?

  Tak. O zmianie właściciela pojazdu trzeba poinformować wydział komunikacji w ciągu 30 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży samochodu. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara od 200 do 1000 zł.
 7. Czy opłaca się kontynuować polisę OC zbywcy pojazdu?

  To zależy. Ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki, czyli ponownie przeliczyć jej wysokość. Jeśli będziesz musiał płacić za OC więcej niż poprzedni właściciel, warto poszukać tańszej oferty w innej firmie i wypowiedzieć umowę.
Piotr Nowik
[Głosów: 2 Średnia: 5]