Piotr Nowik

Piotr Nowik | 30 października 2021

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia OC?

scrolldown rezygnacja z OC czy można

Na rynku ubezpieczeniowym istnieje dużo firm, w których możesz wykupić OC. Czasem zdarzają się sytuacje, że trzeba zrezygnować z polisy. Sprawdziliśmy, kiedy jest to możliwe i jak to zrobić.

Czy można zrezygnować z OC – co warto wiedzieć?

 1. OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla zarejestrowanych pojazdów mechanicznych.
 2. Polisę OC można wypowiedzieć przed końcem okresu ochrony z art. 28, po automatycznym wznowieniu z art. 28a oraz po zakupie pojazdu z art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.
 3. Od umowy ubezpieczenia OC zawartej na odległość można odstąpić w ciągu 30 dni bez podawania przyczyny.
 4. Rezygnacja z OC musi być złożona na piśmie w placówce ubezpieczyciela, wysłana pocztą tradycyjną lub mailem.

Kwestie obowiązkowego OC są uregulowane w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r. Co w przypadku, gdy automatyczne wznowienie jest za drogie OC albo nie chcesz płacić dużej składki za ubezpieczenie po zbywcy? Podpowiemy w poniższym artykule.

Co zrobić, gdy znajdziesz tańszą ofertę OC?

OC jest obowiązkowe. W związku z tym wznawia się na kolejny okres ochrony automatycznie. Jest to dobre rozwiązanie dla zapominalskich, ponieważ dzięki temu nie mają przerwy w ubezpieczeniu OC. Jednak wiele osób szuka tańszych ofert i często je znajduje. Zakres OC jest taki sam w każdym towarzystwie, dlatego niska cena może być przeważającym argumentem.

Jeżeli kupisz polisę w innym towarzystwie, musisz wypowiedzieć OC u aktualnego ubezpieczyciela. Najpóźniej możesz zrobić to na dzień przed końcem umowy. Własnoręcznie podpisane wypowiedzenie możesz wysłać mailem do towarzystwa, tradycyjną drogą pocztową lub złożyć w placówce ubezpieczyciela. Ważny jest dzień złożenia czy wysyłki dokumentu. Podstawą do złożenia wypowiedzenia jest art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Czy rezygnacja z ubezpieczenia OC jest możliwa po automatycznym wznowieniu?

Polisy wznawiają się automatycznie. Z jednej strony jest to dobre rozwiązanie, ponieważ kierowcy nie grozi przerwa w ubezpieczeniu OC. Jednak, gdy znajdzie korzystniejszą ofertę niż automatyczne wznowienie, może z niego zrezygnować. Pod warunkiem, że jednocześnie posiada dwie polisy OC na ten sam okres w dwóch różnych towarzystwach ubezpieczeniowych.

W tym celu wystarczy złożyć wypowiedzenie, ale z art. 28a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Rezygnację z OC możesz złożyć w dowolnym terminie. Za czas od momentu automatycznego wznowienia do wypowiedzenia będziesz musiał zapłacić część składki, ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe świadczyło ochronę.

Czy rezygnacja z ubezpieczenia OC po zbywcy jest możliwa?

Jeżeli kupiłeś używany samochód, zbywca powinien przekazać ci ważną polisę OC. Niektóre towarzystwa nie rekalkulują  składki (ponownie przeliczają jej wysokości) i w przypadku, gdy polisa jest opłacona, możesz korzystać z niej do końca okresu ochrony.

Jednak nie zawsze się tak zdarza. Towarzystwo może zrekalkulować składkę albo zbywca podzielił OC na raty, których nie chcesz płacić. Możesz kupić nową polisę, a OC po zbywcy wypowiedzieć z art. 31 w każdej chwili po zakupie auta. Towarzystwo ma prawo żądać od ciebie składki od momentu zakupu auta do dnia wypowiedzenia.

Przykład:

Pani Agnieszka kupiła Skodę Octavię. Zbywca przekazał jej polisę, która była podzielona na raty. Sprzedający opłacił tylko pierwszą z nich. Łącznie do zapłaty zostało 900 zł. Pani Agnieszka sprawdziła oferty dla siebie na ten samochód i najniższa składka wyniosła dla niej 456 zł na cały rok. Wykupiła tę polisę OC i wypowiedziała ubezpieczenie po zbywcy z art. 31. Tym sposobem miała OC tańsze o prawie połowę.

Czy rezygnacja z ubezpieczenia OC po sprzedaży auta jest możliwa?

Jeżeli to ty sprzedałeś samochód, to musisz przekazać polisę OC nowemu właścicielowi. Nie możesz jej wypowiedzieć. W przypadku, gdy opłaciłeś polisę na cały rok nabywca, może z niej korzystać do końca okresu ochrony.

Czy rezygnacja z ubezpieczenia OC po zezłomowaniu jest możliwa?

Demontaż jest jedną z sytuacji, w której możesz zrezygnować z OC. Po zezłomowaniu auta i wyrejestrowaniu go w wydziale komunikacji Ustawy na którą się powołujesz),musisz przesłać do towarzystwa ubezpieczeniowego zaświadczenie o demontażu.

Możesz od razu złożyć wniosek o zwrot składki. Ochrona ubezpieczeniowa ustaje z dniem demontażu pojazdu. Za niewykorzystany czas towarzystwo zwróci ci środki.

Czy można zrezygnować z OC zawartego na odległość?

W przypadku polis, które zostały zawarte na odległość, czyli przez internet lub telefon przysługuje możliwość odstąpienia w ciągu 30 dni bez podania przyczyny na podstawie Ustawy o prawach konsumenta.

Co powinno zawierać wypowiedzenie polisy OC?

Zrezygnować z OC można wyłącznie na piśmie. Aby dokument był przyjęty w towarzystwie ubezpieczeniowym, musi zawierać niezbędne elementy:

 • data i miejsce,
 • nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego,
 • dane właściciela pojazdu (imię, nazwisko, adres zamieszkania),
 • dane pojazdu (numer rejestracyjny, marka),
 • podstawa prawna (art.  ustawy, na który się powołujesz),
 • własnoręczne podpisy właścicieli.

Jak złożyć rezygnację z ubezpieczenia OC?

Wypowiedzenie polisy OC oraz odstąpienie od umowy ubezpieczenia pojazdu można złożyć na kilka sposobów:

 • Wysłać dokument pocztą tradycyjną – wystarczy znaleźć adres towarzystwa ubezpieczeniowego i nadać na poczcie list. Liczy się data wysłania rezygnacji. Warto zachować potwierdzenia nadania listu.
 • Wysłać dokument mailem – wystarczy zeskanować dokument lub nawet zrobić czytelne zdjęcie i wysłać na adres towarzystwa ubezpieczeniowego. Liczy się data wysłania wiadomości. Warto zachować potwierdzenie wysyłki w skrzynce odbiorczej.
 • Złożyć dokument w placówce ubezpieczyciela – wystarczy zanieść dokument do agenta ubezpieczeniowego danego towarzystwa. Liczy się data złożenia. Warto poprosić o potwierdzenia złożenia dokumentu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rezygnację z OC

Czy po miesiącu od automatycznego wznowienia rezygnacja z ubezpieczenia OC jest możliwa?

Tak. Polisę trzeba wypowiedzieć z artykułu 28a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Tego samego dnia należy zakupić OC w innym towarzystwie. Za okres wykorzystanej ochrony będzie trzeba zapłacić składkę poprzedniemu ubezpieczycielowi.

Kupiłem samochód z OC rozłożonym na 4 raty. Czy rezygnacja z ubezpieczenia OC jest możliwa?

Jak najbardziej możesz wypowiedzieć polisę. Jeżeli znalazłeś korzystniejszą dla siebie ofertę, możesz zakupić nowe OC, a te po zbywcy wypowiedzieć z artykułu 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zawarłem polisę przez internet, jednak po tygodniu znalazłem jeszcze lepszą ofertę. Czy rezygnacja z ubezpieczenia OC jest możliwa?

Od zakupu polisy minął tydzień, a więc jest jeszcze czas na odstąpienie od umowy ubezpieczenia OC. Możesz złożyć rezygnację i przesłać ją mailem, wysłać pocztą tradycyjną lub złożyć w placówce ubezpieczyciela.

Czy polisę OC po zbywcy trzeba wypowiedzieć?

Jeżeli polisa jest opłacona, to nie trzeba jej wypowiadać. Wygaśnie automatycznie w dniu zakończenia umowy, a ty musisz zakupić nowe OC i zadbać o ciągłość ubezpieczenia pojazdu.

Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]