
Stefania Stuglik | 14 września 2017
Ochrona prawna – to warto wiedzieć!


Przeraża Cię perspektywa sporu sądowego? Nie jesteś w tym odosobniony. Przezorni wykupują na taką okoliczność ubezpieczenie ochrony prawnej. Roztropni sprawdzają również, w jakich sytuacjach będą mogli liczyć na darmową pomoc prawnika…
Podsumowanie:
- Ubezpieczenie ochrony prawnej może Ci pomóc nie tylko podczas postępowania sądowego, ale również załatwiania formalności związanych z zakupem pojazdu, odwołaniem od decyzji ubezpieczyciela, czy sprawach związanych np. z zatrzymaniem prawa jazdy.
- Podczas zawierania umowy zwróć uwagę na zakres ochrony, a szczególnie sumę ubezpieczenia (do jakiej wartość ubezpieczyciel zwraca koszty udzielonej pomocy prawnej).
- Towarzystwo ubezpieczeniowe może być zwolnione od odpowiedzialności, jeżeli złamałeś prawo lub Twoje działanie było umyślne.
- Nie pomyl informacji prawnej z ubezpieczeniem ochrony prawnej. W pierwszym przypadku najczęściej można liczyć np. wyłącznie na konsultację telefoniczną z prawnikiem.
Ubezpieczenie ochrony prawnej przyda Ci się nie tylko podczas postępowania sądowego. Wyobraź sobie np., że po zakupie samochodu odkrywasz kilka poważnych usterek, o których sprzedawca Cię nie poinformował. Jeżeli posiadasz ubezpieczenie ochrony prawnej, wyznaczony przez towarzystwo prawnik pomoże Ci wnieść roszczenia związane z gwarancją czy rękojmią i poprowadzi przez cały proces odszkodowawczy.
Przed czym chroni ubezpieczenie ochrony prawnej?
Zakres ubezpieczenia może się różnić w każdym towarzystwie, a więc przed podpisaniem umowy koniecznie zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). W ramach ochrony prawnej, ubezpieczyciele zapewniają przede wszystkim bezpłatną konsultację prawną oraz zwrot kosztów postępowania sądowego.
Ubezpieczenie może działać w wielu sytuacjach związanych bezpośrednio z użytkowaniem lub posiadaniem samochodu. W ramach ochrony otrzymasz np. bezpłatną poradę w sprawach związanych z zatrzymaniem prawa jazdy lub dowodu rejestracyjnego. Dowiesz się również, jak postępować po wezwaniu do ponownego egzaminu ze znajomości przepisów drogowych. Ubezpieczyciel zapewni Ci również zwrot kosztów sądowych w postępowaniu karnym.
Właściciele pojazdów korzystają najczęściej z ubezpieczenia ochrony prawnej podczas dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, np. gdy:
- domagają się wyższego odszkodowania od ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia,
- ulegli wypadkowi komunikacyjnemu i nie wiedzą od kogo i z jakiego tytułu dochodzić należnego odszkodowania,
- mają zastrzeżenia do wykonanej usługi: warsztat samochodowy źle naprawił samochód lub przedstawił zawyżony rachunek, pojazd uległ uszkodzeniu podczas holowania,
- dochodzą odszkodowań związanych z gwarancją fabrycznie nowego samochodu lub rękojmią, np. gdy zakupiony samochód posiadał wady ukryte.
Wsparcie prawne ubezpieczyciela możesz otrzymać także podczas rozstrzygania spraw o wykroczenia i w postępowaniu karnym, np. gdy:
- przedstawiono Ci zarzut spowodowania kolizji lub wypadku,
- zostałeś oskarżony o inne wykroczenie lub przestępstwo komunikacyjne.
Jak skorzystać z pomocy adwokata z ubezpieczenia ochrony prawnej?
Wiesz już, kiedy działa ochrona prawna. Ale jak z niej skorzystać? Czy Twój ubezpieczyciel wyznaczy własnego prawnika, który udzieli Ci porady lub będzie reprezentował w sądzie? A może będziesz musiał samodzielnie go poszukać?
Jeżeli chcesz skorzystać z polisy, na pewno nie podejmuj samodzielnych działań, zanim nie skontaktujesz się z ubezpieczycielem. Prawdopodobnie będziesz miał dwie możliwości:
- zlecenie zakładowi ubezpieczeń wskazania radcy prawnego lub adwokata, który będzie Cię reprezentował,
- wskazanie wybranego przez siebie prawnika.
W drugim przypadku, ubezpieczyciel może wymagać:
- uzyskania jego zgody na pokrycie kosztów związanych z wynagrodzeniem prawnika,
- posiadania przez wybranego przez Ciebie adwokata odpowiednich uprawnień do występowania przed sądem oraz siedziby w miejscowości, w której znajduje się sąd właściwy do rozpatrywania Twojej sprawy.
Uwaga! Nadwyżkę poniesionych kosztów (opłaty wyższe niż ustalone w ogólnych warunkach ubezpieczenia), związanych z wynagrodzeniem adwokata lub radcy prawnego, będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.
Wyłączenia odpowiedzialności, czyli kiedy ubezpieczyciel odmówi ci pomocy prawnej
Pamiętaj, że zawarcie umowy ubezpieczeniowej nie zwalnia Cię z odpowiedzialności za swoje czyny. Praktycznie każde towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi Ci pomocy, gdy:
- złamałeś prawo,
- Twoje działanie było umyślne,
- podczas kolizji lub wypadku byłeś pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
Ochrona prawna a informacja prawna – czym się różnią?
Podczas zakupu polisy OC lub AC możesz spotkać się z darmowym dodatkiem w postaci tzw. informacji prawnej. Zwróć uwagę na to, że będzie to tylko okrojony wariant ubezpieczenia ochrony prawnej. Najczęściej ubezpieczyciel zapewnia w nim wyłącznie telefoniczną konsultację z wyznaczonym przez niego prawnikiem.