Średnie ceny OC w Gliwicach – za ile możesz kupić?

Herb Gliwic

Polisa OC jest obowiązkowa, dlatego żaden właściciel pojazdu nie może po prostu zrezygnować z jej zakupu. Ma natomiast pełną dowolność, jeśli chodzi o wybór ubezpieczyciela i konkretnej oferty. Warto to wykorzystać, ponieważ ceny polis mogą znacznie różnić się od siebie ceną. Gdzie szukać najtańszego OC w Gliwicach? Sprawdź.

Polisa OC w pigułce

Zanim zaczniesz poszukiwania najlepszej oferty, dowiedz się nieco więcej na temat polisy OC. Warto mieć pełną świadomość, jak ona działa i w jakich sytuacjach ma zastosowanie.

Każdy właściciel pojazdu – na mocy ustawy – jest zobligowany do nabycia polisy OC. Ubezpieczenie to obowiązuje przez rok kalendarzowy. Gwarantuje pokrycie ewentualnych szkód poniesionych przez pokrzywdzonego w wyniku zdarzenia drogowego. Jednocześnie chroni sprawcę przed płaceniem za skutki swoich działań z własnej kieszeni.

W przypadku wypadku czy kolizji poszkodowany otrzymuje rekompensatę od ubezpieczyciela sprawcy lub gwarancję naprawy szkód. Jeżeli natomiast sprawca nie miał ważnej polisy OC w momencie wypadku, odszkodowanie zostanie wypłacone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), który następnie dochodzi zwrotu środków od sprawcy.

Maksymalna suma gwarancyjna obowiązuje na jedno zdarzenie, a nie na jednego poszkodowanego. To oznacza, że górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela wynosi:

  • 5,21 mln euro dla szkód osobowych,
  • 1,05 mln euro dla szkód materialnych.

Jest tak, nawet jeśli poszkodowanych jest więcej, niż jedna osoba. W przypadku kosztów przekraczających te kwoty, sprawca ponosi różnicę.

Co ważne, OC nigdy nie likwiduje szkód na pojeździe, który spowodował kolizję. W celu naprawy własnego pojazdu sprawca może skorzystać z ubezpieczenia AC, jeśli go ma. Polisa OC chroni Cię więc tylko przed konsekwencjami wypadków, które Ty spowodujesz. Nie możesz jednak w jej ramach liczyć na odszkodowanie za zniszczenie własnego samochodu.

Umowa OC standardowo automatycznie się przedłuża, chyba że zdecydujesz się na jej wypowiedzenie przed zakończeniem okresu ubezpieczenia. Aby to zrobić, należy złożyć odpowiednią pisemną deklarację najpóźniej dzień przed terminem zakończenia umowy. Możesz to zrobić osobiście w placówce ubezpieczyciela, u agenta, za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej.

Ważne! Ubezpieczeniu podlega pojazd, nie jego właściciel.

Polisa OC obejmuje nie tylko szkody w wyniku wypadku lub kolizji, ale także zdarzenia takie jak uszkodzenia podczas załadunku i rozładunku, w trakcie postoju czy manewrów parkowania. Oznacza to, że nawet uszkodzenie sąsiedniego samochodu na skutek uderzenia drzwiami na postoju będzie objęte ubezpieczeniem OC, a poszkodowany otrzyma odszkodowanie od Twojego ubezpieczyciela.

Pamiętaj! Każde OC ma dokładnie takie same warunki. Nie ma znaczenia, gdzie kupisz polisę i ile będzie wynosiła składka. Każda umowa ma identyczny zakres, ponieważ jest on regulowany ustawowo.

Możesz wybrać najtańsze OC na rynku, ponieważ nie ma żadnego powodu, aby za nie przepłacać. Oczywiście masz również możliwość zakupienia pakietu ubezpieczeń, np. OC+AC+NNW. Taka polisa będzie droższa, ale zapewni Ci szerszą ochronę.

Kary za brak OC

Polisa OC jest obowiązkowa, czyli nie możesz po prostu stwierdzić, że jej nie potrzebujesz i zrezygnować z zakupu. Niestety wielu kierowców wciąż usiłuje pozbyć się tego obowiązku i szuka możliwości do „wymigania się” od ubezpieczenia. Obecnie jest to niemal niemożliwe.

Kara za brak OC może zostać nałożona nie tylko podczas kontroli drogowej. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) monitoruje kierowców zarejestrowanych w bazie danych i nakłada kary w przypadku braku aktualnego ubezpieczenia. Opłaty karne są obecnie tak wysokie, że niekiedy mogą przewyższyć wartość składki, a czasem też wartość samego pojazdu.

Ile trzeba zapłacić za brak OC?

Brak OC w styczniu - czerwcu 2024Samochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy (np. motocykle)
Do 3 dni1700 zł2550 zł280 zł
Od 4 do 14 dni4240 zł6360 zł710 zł
Powyżej 14 dni8480 zł12730 zł1410 zł

Przygotuj się na to, że od lipca 2024 roku kary będą jeszcze wyższe. Ich wysokość jest związana z płacą minimalną. Gdy najniższa krajowa rośnie, wzrastają także opłaty karne nakładane przez UFG. Ile zapłacą kierowcy bez OC od lipca 2024? Sprawdź to w poniższej tabeli.

Brak OC w lipcu - grudniu 2024Samochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy (np. motocykle)
Do 3 dni1720 zł2580 zł290 zł
Od 4 do 14 dni4300 zł6450 zł720 zł
Powyżej 14 dni8600 zł12900 zł1430 zł

Kara od UFG może być bardzo wysoka, jednak nie jest to najgorsza konsekwencja, która może spotkać kierowcę używającego nieubezpieczonego auta. Jeśli spowoduje on wypadek drogowy bez ważnej polisy OC, będzie musiał samodzielnie pokryć koszty naprawy pojazdu poszkodowanego.

Rolą kar jest zatem działanie prewencyjne. Mają one nakłaniać kierowców do przestrzegania obowiązku ubezpieczeniowego. Brak OC może rodzić bardzo poważne skutki finansowe i prawne.

Regres ubezpieczeniowy

Istnieją także sytuacje, w których ubezpieczyciel może domagać się od sprawcy wypadku zwrotu wypłaconego odszkodowania. Nazywa się to regresem. Może się to zdarzyć, gdy ubezpieczyciel wykaże, że wypadek był wynikiem umyślnego działania sprawcy lub gdy prowadził on pojazd pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych. Ponadto prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień, ucieczka z miejsca wypadku lub zdobycie pojazdu w wyniku przestępstwa mogą stanowić podstawę do żądania zwrotu wypłaconego odszkodowania od ubezpieczyciela.

Od czego zależy cena OC w Gliwicach?

Wysokość składki na OC dla każdego kierowcy i dla każdego pojazdu może być inna. Rzadko zdarza się, żeby dwie osoby płaciły dokładnie tyle samo za polisę, choć np. obie mieszkają w Gliwicach. Jest tak dlatego, że koszt ubezpieczenia jest kształtowany przez wiele czynników. Należą do nich:

  • miejsce zamieszkania (ale niekoniecznie zameldowania),
  • parametry pojazdu – moc, marka, model, pojemność silnika,
  • wiek pojazdu,
  • wiek właściciela,
  • historia ubezpieczeniowa właściciela (czy spowodował szkody),
  • stan cywilny posiadacza samochodu.

To główne zmienne, od których zależy wysokość składki na OC. Każdy ubezpieczyciel może podchodzić do nich według własnego uznania. Dla jednej firmy kluczowy będzie wiek kierowcy, a dla innej np. marka pojazdu. Właśnie dlatego cena polisy dla tej samej osoby i tego samego samochodu może być różna u poszczególnych ubezpieczycieli.

Kto zapłaci najwięcej za OC?

Najwyższe i najniższe ceny OC w 2023

Za statystyk za rok 2023 wynika, że najwięcej płacili kierowcy młodzi, jeżdżący BMW i mieszkający na Pomorzu. Niższe ceny otrzymywały natomiast osoby z Podkarpacia, szczególnie starsze. Najtańsze w ubezpieczeniu były Fiaty. Jest to jednak jedynie średnia – wysokość składki dla konkretnej osoby zależy od wielu zmiennych i nie zawsze wpisuje się w powyższą statystykę. Może się okazać, że kierowca BMW zapłaci mniej niż ten kierujący Fiatem.

Najlepiej wykonać kalkulacją z uwzględnieniem swoich danych, aby przekonać się, na jakie ceny polis można liczyć.

Miejsce zamieszkania a cena polisy OC

Jednym z ważnych kryteriów wpływających na cenę ubezpieczenia jest miejsce zamieszkania. W niektórych regionach kierowcy płacą więcej, ponieważ ze statystyk wypadków wynika, że właśnie tam dochodzi do wielu stłuczek i kolizji. Z kolei w regionach, gdzie takich zdarzeń jest mniej, ceny OC są niższe. Najczęściej mniej zapłacą osoby mieszkające na wsiach niż np. w centrum Gliwic. Im większe natężenie ruchu, tym wyższe ryzyko wypadku.

Wpływ na średnią ceną polisy ma także województwo. Zobacz to na poniższej mapce.

Gdzie płaciliśmy najwięcej za OC 2023

Z danych wynika, że najwięcej za ubezpieczenie auta musieli zapłacić kierowcy mieszkający w województwie pomorskim (średnio 637 zł). Mieszkańcy Podkarpacia, czyli najtańszego regionu, przeznaczali natomiast na ten cel średnio 453 zł (o 185 złotych mniej). Różnica pomiędzy średnimi składkami wynosiła w 2023 roku 41%.

W województwie śląskim średnia cena OC jest niższa niż dla całej Polski. To świetna informacja dla mieszkańców Gliwic, którzy nie muszą wydawać zbyt dużo na ubezpieczenie samochodu. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko średnia. Powyższe dane nie oznaczają, że każdy gliwiczanin zapłaci za OC mniej niż np. mieszkaniec Gdańska.

Przyjrzyj się także, które miasta były w 2023 najdroższe pod względem zakupu polisy, a gdzie można było kupić ją taniej.

W których miastach wojewódzkich OC było najdroższe w 2023

Tutaj także liderem w rankingu jest Pomorze. Najwięcej płacili za OC kierowcy, którzy wskazali, że ich miejscem pobytu jest Gdańsk, Wrocław lub Warszawa. Na najtańsze oferty ubezpieczenia mogli z kolei liczyć kierowcy z Opola, Katowic i Rzeszowa.

Wiek kierowcy a koszt zakupu ubezpieczenia OC

Wiek i doświadczenie za kierownicą to kolejne czynniki, które są ważne dla ubezpieczycieli podczas obliczania wysokości składki. Jak prezentuje się ta zależność? Spójrz na wykres.

Wiek kierowcy a cena OC

Wynika z niego, że najdroższa jest zwykle pierwsza w życiu polisa. Jest tak dlatego, że za każdy rok bezszkodowej jazdy ubezpieczyciele naliczają zniżki. Osoba, która nigdy wcześniej nie kupowała OC i jeszcze ich nie zgromadziła, niestety musi się liczyć z wyższym kosztem. Co więcej, według ubezpieczycieli młodym kierowcą może być nawet osoba do 30. roku życia. W niektórych firmach ubezpieczeniowych tym mianem określa się również kierowców, którzy uzyskali uprawnienia do prowadzenia samochodu nie później niż dwa lub trzy lata temu.

W styczniu 2024 r. młodzi kierowcy w wieku 18 lat płacili za OC średnio 1427 zł. Koszt ubezpieczenia pojazdu dla osoby w wieku 61 lat był aż trzykrotnie niższy (478 zł).

Jak poszczególne firmy ubezpieczeniowe podchodzą do kwestii wieku? Przekonaj się na przykładzie.

Cena OC dla młodego, doświadczonego i bardzo doświadczonego kierowcy w 2023

Jak widać, każda z osób może liczyć na oferty w różnych cenach. Jest tak dlatego, że każda z firm ubezpieczeniowych dowolnie kształtuje swoją politykę cenową. Ważne jest zatem to, aby poszukać najtańszego dostępnego OC. Różnice mogą być bowiem naprawdę spore i wynosić dla tej samej osoby ponad 1000 zł.

Starszy i młodszy kierowca w Gliwicach – ile zapłacą za OC?

Pora sprawdzić na konkretnych przykładach, ile za najtańsze OC muszą zapłacić mieszkańcy Gliwic w różnym wieku. Przekonaj się, czy różnica rzeczywiście będzie odczuwalna.

Przykład 1. Pani Ada z Gliwic ma 22, niedawno zrobiła prawo jazdy i chce kupić pierwszą w życiu polisę OC. Jej samochód to Citroen C3 1.2 z 2017 roku. Ile zapłaci za ubezpieczenie?

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1129,05 zł rata od 403,52zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1154,95 zł rata od 409,99zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1244,95 zł rata od 432,49zł
Dodatkowo: Szyby   RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
Link4
1129,05 zł rata od 403.52
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!
Link4
1154,95 zł rata od 409.99
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!
Link4
1244,95 zł rata od 432.49
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Szyby RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!

Polisa dla pani Ady kosztuje nieco ponad 1000 zł. Nie jest bardzo tania, ale i tak plasuje się znacznie poniżej ogólnopolskiej średniej dla młodych kierowców.

Przykład 2. Pan Krzysztof z Gliwic ma 40 lat. Kieruje identycznym samochodem jak pani Ada, czyli Citroenem C3 1.2 z 2017. Również mieszka w Gliwicach i od dawna ma prawo jazdy. Nigdy nie spowodował wypadku ani stłuczki. Ile ten kierujący zapłaci za ubezpieczenie pojazdu?

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
473,00 zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
512,00 zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!    
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
533,00 zł
Dodatkowo: RankoPomocPrawna   Kup online i odbierz 50 zł!  
Balcia Insurance
473,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!
Balcia Insurance
512,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!
Balcia Insurance
533,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocPrawna Kup online i odbierz 50 zł!

Najtańsza polisa dla pana Krzysztofa może być nawet dwukrotnie tańsza niż dla pani Ady, która nigdy wcześniej nie ubezpieczała samochodu. Jak widać, wiek i doświadczenie kierowcy mają spore znaczenie dla ceny OC.

Gdzie szukać najtańszych polis w Gliwicach?

Ubezpieczenie OC możesz kupić na kilka sposobów. Możesz udać się bezpośrednio do ubezpieczyciela lub do multiagenta, czyli osoby, która ma dostęp do ofert od wielu firm. Druga opcja jest z pewnością bardziej opłacalna, ponieważ umożliwi Ci wybór najtańszej polisy na rynku.

Jeśli natomiast zależy Ci na wygodzie, kup OC przez Internet. Wejdź na stronę https://porownywarka.najtaniejuagenta.pl/kalkulator/oc-ac i podaj swoje dane personalne oraz dane samochodu. W kilka minut przejrzysz dostępne oferty, wybierzesz jedną z nich i od razu ją kupisz. Nie musisz tracić czasu na wizyty u agenta, a dodatkowo masz pewność, że wybierasz najtańsze OC w Gliwicach.

Z porównywarki możesz skorzystać o każdej porze i z każdego miejsca. To zatem świetne rozwiązanie, jeśli zorientowałeś się, że Twoja polisa właśnie się kończy. Od razu możesz kupić ją online.

Źródła:

  • UFG: https://www.ufg.pl/infoportal/faces/pages_home-page
  • Dziennik Ustaw, Rozdział 2 – Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych – Ubezpieczenia obowiązkowe, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
  • Bezpieczeństwo na polskich drogach – wstępne dane za 2023: https://jedz-bezpiecznie.pl/bezpieczenstwo-na-polskich-drogach-wstepne-dane-za-2023-20240103

 

Co warto wiedzieć:

  • Polisa OC jest obowiązkowa. Za jej brak grożą wysokie kary.
  • Każde ubezpieczenie OC ma identyczny zakres, ale może mieć dowolną cenę. Dlatego najlepiej wybrać najtańszą dostępną polisę.
  • Kierowcy ze Śląska płacili w 2023 roku mniej, niż wynosiła średnia cena polis dla całej Polski.
  • Na koszt zakupu OC duży wpływ ma wiek właściciela i jego doświadczenie za kierownicą.

FAQ - najwczęściej zadawane pytania w ubezpieczenie OC w Gliwicach

  1. Czy droższe OC zapewni mi lepszą ochronę niż tańsze?

    Nie, ponieważ każda polisa ma identyczny zakres i warunki. Nie ma znaczenia, czy Twoja składka wynosi 400 zł, czy 2000 zł. W każdym przypadku OC działa tak samo. Właśnie dlatego nie ma sensu przepłacać za polisę. Możesz wybrać najtańszą ofertę, ponieważ od ceny nie zależy jej atrakcyjność. Droższe OC nigdy nie oznacza lepszej ochrony.
  2. Czy jeśli OC kończy mi się w piątek, mogę kupić nową polisę dopiero w poniedziałek?

    Jeśli to zrobisz, dostaniesz karę. Dla samochodu osobowego w przypadku przerwy w ubezpieczeniu poniżej 3 dni wyniesie ona aż 1400 zł. Nie możesz więc czekać z zakupem polisy, ponieważ nawet jeden dzień przerwy jest niedopuszczalny. Jeśli zależy Ci na czasie, skorzystaj z kalkulatora online, w którym porównasz oferty, wybierzesz jedną z nich i od razu zawrzesz umowę. W ten sposób unikniesz kary i zapewnisz sobie wygodę.
[Głosów: 1 Średnia: 5]