Stefania Stuglik

Stefania Stuglik | 13 marca 2017

Informacje obniżające cenę OC

scrolldown ceny oc

Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego, korzystanie z jego zniżek czy też porównywanie ofert, to najczęściej powtarzające się metody uzyskanie korzystniejszej ceny OC. Niewielu kierowców wie, co jeszcze może obniżyć koszty ubezpieczenia. Jest kilka takich czynników.

Informacje obniżające cenę OC – Podsumowanie

  • Podróżowanie z dziećmi sprawia, że jeździsz ostrożniej i dzięki temu możesz liczyć na niższą cenę OC.
  • Kolor samochodu oraz jego przebieg brane są pod uwagę przy przeliczaniu ceny polisy obowiązkowej.
  • Wykonywanie niektórych zawodów pozwala obniżyć cenę ubezpieczenia OC.
  • Miejsce zamieszkania ma duży wpływ na cenę polisy odpowiedzialności cywilnej.

Niepełnoletnie dzieci

Posiadanie dzieci, które na dodatek będą często wożone danym samochodem, może skutecznie obniżyć cenę ubezpieczenia OC. Jest to związane z zachowaniem kierowcy na drodze. Jeśli wiezie ze sobą dzieci, to jedzie wolniej i bezpieczniej, co automatycznie przekłada się na mniejsze ryzyko spowodowania przez niego szkody. To z kolei sprawia, że towarzystwa obniżają koszty ubezpieczenia obowiązkowego. Wbrew powszechnej opinii warto przyznać się do tego, że posiada się małe dzieci oraz że często się z nimi jeździ. Dzięki temu można dodatkowo obniżyć cenę OC.

Kolor samochodu

Kolor samochodu także wpływa na cenę ubezpieczenia OC. Oczywiście, nie w każdym towarzystwie, ale przynajmniej kilku ubezpieczycieli zwraca na tę kwestię uwagę. Z prowadzonych przez ubezpieczycieli statystyk wynika, że właściciele samochodów z ciemną karoserią otrzymują najczęściej niższe ceny niż posiadacze aut w jasnym kolorze.

Przebieg pojazdu

W tym przypadku jest to trochę sporna kwestia, ponieważ ubezpieczyciele potrafią interpretować dwojako informację o przebiegu samochodu. Jeśli auto jest stare, a ma stosunkowo niewielki przebieg, oznacza to że jego właściciel nie jeździ nim za często. I tu pojawia się problem. Jedne towarzystwa takiemu kierowcy obniży cenę OC, ponieważ przyjmie, że skoro właściciel nie jeździ nim często, to mniejsze jest też ryzyko spowodowania przez niego szkody. Z drugiej jednak strony, rzadka jazda równa się mniejszemu doświadczeniu. Pod uwagę w takiej sytuacji będzie jeszcze brana historia ubezpieczenia. W większości przypadków jednak niewielki przebieg działa na korzyść właściciela samochodu i pozwoli obniżyć cenę OC.

Wykonywany zawód

Również wykonywany przez właściciela zawód ma znaczenie przy przeliczaniu ceny ubezpieczenia OC. W tym przypadku nie można jednak określić dokładnie, które profesje uznane zostaną za mniej lub bardziej ryzykowne w przypadku zakupu polisy obowiązkowej. Takie statystyki prowadzi każde towarzystwo z osobna. Przykładowo, zawodowy kierowca jest poszukiwanym przez towarzystwa klientem z uwagi na duże doświadczenie, które najczęściej przekłada się na mniejszą szkodowość takiej osoby.

Miejsce zamieszkania właściciela auta

To, gdzie mieszka właściciela samochodu, a tym samym najczęściej nim jeździ, jest bardzo istotną informacją dla ubezpieczyciela. Dzięki temu może on dokładniej obliczyć z jakim ryzykiem wiązać się będzie sprzedaż OC dla konkretnej osoby. Statystyki, którymi dysponują towarzystwa pozwalają im określić w których regionach Polski dochodzi do większej ilości wypadków, a gdzie zdarza się ich bardzo niewiele. Jeśli właściciel auta mieszka w okolicy, w której często dochodzi do różnego rodzaju zdarzeń na drodze, to ryzyko jego ubezpieczenia będzie wyższe. Jeśli zaś pojazd najczęściej porusza się po okolicy, gdzie prawie nie dochodzi do kolizji i wypadków, propozycja ceny OC będzie nieco niższa.

Warto jednak zawsze pamiętać, że pomimo różnego rodzaju sposobów na obniżenie OC i informacji, które mogą wpłynąć na cenę, towarzystwa i tak będą do każdego klienta podchodzić bardzo indywidualnie. Koszt składki OC będzie uwzględniał wszystkie podane przez właściciela auta dane oraz ryzyko związane z jego ochroną.

Porównaj oferty OC/AC

Stefania Stuglik
[Głosów: 8 Średnia: 4.1]