
Stefania Stuglik | 19 stycznia 2017
Dobre i niedrogie – jak kupować AC?


Znalezienie dobrego AC w rozsądnej cenie nie jest co prawda trudne, ale wymaga znajomości pewnych specjalistycznych terminów. Nie posiadasz takiej wiedzy? Nie martw się. Musisz pamiętać tylko o 5 zapisać, by cieszyć się dobrą ochroną.
Dobre i niedrogie – jak kupować AC? – Podsumowanie
- Zanim wybierz polisę AC, przeczytaj uważnie ogólne warunki ubezpieczenia i sprawdź zakres umowy.
- Sprawdź jakie są sytuacje i zdarzenia, kiedy ubezpieczenie nie obowiązuje.
- Określ wysokość twoich udziałów własnych.
- Wybierz gdzie i na jakich częściach ma być naprawiany twój samochód po kolizji lub wypadku.
Przede wszystkim musisz pamiętać o podstawowej zasadzie kupowania AC – zawsze trzeba dokładnie czytać OWU. To właśnie ogólne warunki ubezpieczenia określają na jakich zasadach, w jakim zakresie i w jakich przypadkach będzie działać ta ochrona. Jeśli zatem uważnie przeczytałeś dokumenty, zwróć także szczególną uwagę na:
- Zakres ubezpieczenia
To chyba najważniejszy punkt, ponieważ określa on kiedy dokładnie będzie działać twoja polisa. Pamiętaj, że każde towarzystwo samodzielnie określa jak będzie świadczyć tę ochronę, dlatego też OWU, choć na pierwszy rzut oka do siebie podobne, mogą różnić się istotnymi szczegółami. Np. niektórzy ubezpieczyciele oferują AC w wersji all risk. Oznacza, że ubezpieczenie będzie chronić twój samochód od wszelkich zdarzeń poza tymi, które będą uwzględnione w wyłączeniach. Z kolei inne firmy dokładnie określą, w jakich przypadkach będzie działać ich polisa i jeśli do uszkodzenia lub zniszczenia dojdzie w innych warunkach, odszkodowania ci nie wypłacą.
Wybieraj możliwie jak najszerszy zakres, czyli taki, który uwzględnia jak najwięcej szkód. Najlepszym rozwiązaniem byłaby polisa all risk, ale ona nie zawsze jest dostępna. Zwracaj uwagę od czego dokładnie będzie chronić cię dane ubezpieczenie i sprawdź, czy przypadkiem inne towarzystwo nie jest w stanie zaproponować ci lepszego zakresu. - Wyłączenia odpowiedzialności
Jest to określenie zdarzeń po wystąpieniu których, towarzystwo nie wypłaci Ci odszkodowania. Na ten punkt zwróć szczególną uwagę, ponieważ jego nieznajomość może prowadzić do wielu nieprzyjemnych sytuacji. W skrajnym przypadku nawet i do tego, że zostaniesz bez samochodu i jakiejkolwiek rekompensaty. Mając świadomość tego, jakie sytuacje mogą spowodować odmowę wypłaty odszkodowania, łatwiej ci będzie ich unikać.
Wyłączenia są bardzo do siebie podobne i brzmią niemal identycznie prawie w każdym towarzystwie. Ale jak wiesz „prawie” robi wielką różnicę. Dlatego zawsze sprawdzaj dokładnie OWU i nie przyjmuj za pewnik, że jeśli dany zapis pojawił się u dziesięciu ubezpieczycieli, to pojawi się też w jedenastej firmie. - Udział własny
Kupując AC zapewne liczysz na to, że w razie konieczności i bez względu na koszty, naprawa twojego auta zostanie w pełni sfinansowana z polisy. Najczęściej jednak posiada ona zapis, który mówi o tym, że część kosztów naprawy będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Te udziały mogą mieć różną wysokość i być różnie określane, np. za pomocą konkretnej kwoty lub też procentowo. Udziały własne możesz oczywiście znieść, jednak będzie się to wiązało z podniesieniem ceny samej polisy.
Nie musi to być od razu warunek wykluczający kupno danej polisy. Zastanów się nad uwzględnieniem choćby niewielkiego udziału własnego (np. na poziomie 500 zł), który obniży cenę polisy, a nie sprawi, że ochrona będzie przez to słabsza. - Części po naprawie
To również istotny punkt, zwłaszcza jeśli posiadasz nowe auto, które jest jeszcze objęte gwarancją producenta. Masz do wyboru możliwość naprawy auta po szkodzie z użyciem części oryginalnych auta lub też zamienników. Jeśli twoje auto ma już swoje lata, zdecydowanie tańszą opcją będzie wybór zamienników. Są one bardzo zbliżonej jakości do części oryginalnych, ale wielokrotnie od nich tańsze. Jeśli jednak auto ma co najwyżej kilka lat, zdecydowanie lepszą, choć jednocześnie droższą, będzie decyzja o naprawie przy użyciu oryginalnych części. Możesz mieć jednak pewność, że nie stracisz gwarancji producenta.
Pamiętaj, że używanie części oryginalnych do naprawy wiekowego już pojazdu sprawi, że cena ubezpieczenie sporo się podniesie. Jeśli chcesz oszczędzić, zastanów się czy faktycznie zamienniki są dla ciebie absolutnie nie do przyjęcia. - Sposób naprawy auta
Podczas kupowania ubezpieczenia autocasco, w znakomitej większości przypadków,musisz podjąć decyzję, jak po szkodzie będzie naprawiane twoje auto. Do wyboru masz dwa warianty – warsztat lub kosztorys. W warsztacie sprawa jest prosta Oddajesz do niego samochód, a po skończonej naprawie odbierasz. W przypadku kosztorysu jest nieco trudniej, ponieważ po zgłoszeniu zdarzenia u ubezpieczyciela, musisz umówić się z rzeczoznawcą na wizytę, aby mógł on obejrzeć samochód. Potem musi wycenić, ile będzie kosztować naprawa i dopiero wtedy następuje wypłata należnych środków. Kiedy pieniądze masz już na koncie, możesz odwieźć auto do mechanika, aby je naprawić.
Nie można z góry stwierdzić, że jedno rozwiązanie jest najlepsze, a drugie nic nie warte. Jeśli masz znajomego mechanika, który samochód naprawi ci po kosztach, opcja kosztorysowa może sprawić, że część pieniędzy z odszkodowania zostanie w twojej kieszeni.
Zawsze pamiętaj, że diabeł tkwi w szczegółach i choć dana oferta może się na pierwszy rzut oka wydać dobra i tania, niekoniecznie musi taka być. Dlatego też pamiętaj o OWU i pytaniu agenta lub konsultanta o wszystko, co jest dla ciebie niezrozumiałe.