Piotr Nowik

Piotr Nowik | 17 stycznia 2019

OC – co to jest? Co obejmuje ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy pojazdów mechanicznych?

scrolldown ubezpieczenie oc pojazdu

Co to jest OC… a także kto je musi kupić, ile kosztuje, co grozi za jego brak i kiedy towarzystwo ubezpieczeniowego może odmówić jego wypłacenia. W tym artykule znajdziecie wszystko, co powinniście wiedzieć o obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym.

OC komunikacyjne – najważniejsze informacje

 • Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i musi posiadać je właściciel niemal każdego pojazdu mechanicznego.
 • Zarejestrowany pojazd, bez ubezpieczenia OC nie może pozostać nawet jednego dnia. Za jego brak grożą wysokie kary.
 • Polisa OC przedłuża się automatycznie (wyjątkiem jest OC, które zakupimy wraz z używanym pojazdem oraz OC krótkoterminowe).
 • W poprzednim roku średnia cena OC w Polsce wynosiła 741 zł.
 • Towarzystwo ubezpieczeniowe może nie pokryć szkód spowodowanych przez posiadacza OC (lub pokryć je częściowo), jeśli m.in. kierowca znajdował się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, uciekł z miejsca zdarzenia, doprowadził do szkody środowiskowej lub szkoda miała miejsce na terenie państwa nie objętego polisą.

Na wstępie rzecz najważniejsza – ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) komunikacyjne to polisa absolutnie obowiązkowa dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Samochód bez OC nie może nie tylko wyjechać na ulice, ale nawet stać w garażu! A jeśli nie będziemy mieli tego ubezpieczenia choćby przez jeden dzień, to musimy liczyć się z surową karą finansową.

Co to jest OC komunikacyjne?

OC zapewnia odszkodowanie za szkody wyrządzone przez kierowcę pojazdu osobom trzecim.  To szkody związane nie tylko z uszkodzeniem pojazdu, ale również zdrowiem poszkodowanych i zniszczeniami innego mienia.

Do obowiązkowego OC należy podejść jak do sprzymierzeńca, a nie wroga. Jeśli bowiem spowodujemy wypadek, to możemy być pewni, że szkody (często liczone w tysiącach złotych, a w przypadku uszczerbku na zdrowiu nawet w milionach) pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe.

Z kolei jeśli to my będziemy w roli poszkodowanych, to po kolizji lub wypadku spowodowanym przez posiadacza OC, zadośćuczynienie zostanie wypłacone nam przez towarzystwo sprawcy.

Uwaga! OC nie pokrywa strat osoby, który spowodowała wypadek. By zabezpieczyć się na taką ewentualność, należy posiadać ubezpieczenia AC (Autocasco).

Kto musi kupić OC komunikacyjne?

Każdy właściciel pojazdu. I nie chodzi tu tylko o samochody, ale również o motory, skutery, ciągniki rolnicze, przyczepy i pojazdy wolnobieżne (z wyłączeniem tych należących do rolnika i użytkowanych w związku z posiadaniem gospodarstwa rolnego).

Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie OC wykupuje się na pojazd, a nie na osobę. Jeśli więc np. prowadzimy czyjś samochód, który jest ubezpieczony, to wówczas polisa również ma ważność. Podobnie jest w przypadku sprzedaży auta – polisa zmienia właściciela wraz z pojazdem (choć o fakcie sprzedaży samochodu należy poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe).

Kto dostaje odszkodowanie z OC?

Odszkodowanie z OC należy się każdej osobie, która poniosła straty (materialne lub zdrowotne) w wypadku, kolizji lub w innym zdarzeniu drogowym spowodowanym przez posiadacza polisy OC. To oznacza, że takie odszkodowanie należy się:

 • właścicielowi pojazdu, który został uszkodzony;
 • wszystkim osobom poszkodowanym w wypadku (kierowcy, pasażerom, pieszym itp.),
 • wszystkim osobom, które poniosły straty w kolizji (np. właścicielowi ogrodzenia, które w wypadku zostało uszkodzone).

Należy pamiętać, że o odszkodowanie z polisy OC może ubiegać się także np. właściciel pojazdu, którego szyba została rozbita przez kamień, który np. spadł z przyczepy posiadacza OC lub właściciel auta, którego pojazd został zniszczony z powodu samozapłonu innego samochodu.

Sumy gwarancyjne w OC

To nic innego, jak maksymalna wysokość odszkodowania, jaka może zostać wypłacona z polisy OC.

1 stycznia 2019 roku sumy gwarancyjne wzrosły i obecnie wynoszą:

 • 5,21 mln euro (ok. 22,4 mln zł) w przypadku szkód osobowych;
 • 1,05 mln euro (ok. 4,5 mln zł) w przypadku szkód majątkowych.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

W związku z podwyżką sum gwarantowanych, kierowcy obawiają się również podwyżek cen OC. Nieoficjalnie słychać, że nie powinno się to zdarzyć, choć najwcześniej przekonamy się o tym po pierwszym kwartale 2019 roku.

Ile więc kosztuje OC? Cena zależy od wielu czynników (wiek, doświadczenie, miejsce zamieszkania, stan cywilny kierowcy, a także marka samochodu, pojemność silnika), ale średnio w 2020 roku za OC płaciliśmy 617 zł.

Według raportu RanKING rankomat.pl:

 • pod względem województwa najmniej płacili mieszkańcy podkarpackiego (średnio 608 zł), a najwięcej pomorskiego (843 zł);
 • biorąc z kolei pod uwagę grupę wiekową, to najmniej płacili właściciele samochodów, którzy mieli powyżej 56 lat (626 zł), a najwięcej młodzi kierowcy z przedziału 18-25 lat (1793 zł);
 • znaczna różnica była także pod względem marki pojazdu (573 zł za ubezpieczenie Dacii, wobec 952 zł za BMW) oraz stanu cywilnego (656 małżeństwa i 1062 panny oraz kawalerowie).

Co grozi za brak ubezpieczenia OC?

Należy pamiętać, że każdy zarejestrowany pojazd musi mieć polisę OC. Bez względu na to, czy jeździ tylko po podwórku, stoi w garażu, czy aktualnie nie ma nawet kół – jeśli pojazd jest zarejestrowany, nie może pozostać ani jednego dnia bez polisy.

Kary za brak polisy OC są bardzo wysokie i obliczane są na podstawie płacy minimalnej, a ta w 2021 poszła w górę. To oznacza, że kary za brak OC dla właścicieli samochodów osobowych w tym roku będą kształtowały się następująco:

 • 1120 zł –   gdy okres bez ochrony ubezpieczeniowej trwał do 3 dni,
 • 2800 zł – gdy okres bez ochrony ubezpieczeniowej trwał od 4 do 14 dni,
 • 5600 zł – gdy okres bez ochrony ubezpieczeniowej trwał powyżej 14 dni.

To jednak nie wszystko, bo jeśli bez polisy OC spowodujemy kolizję lub wypadek, to kara za brak ubezpieczenia może być tylko kroplą w morzu wydatków. Wszystko dlatego, że w takiej sytuacji straty poniesione przez poszkodowanego pokryje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ale sprawca wypadku może być pewny, że fundusz wydane pieniądze będzie chciał wyegzekwować od niego, nawet z drogą sądową i komorniczą włącznie.

Kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci nam odszkodowania?

Istnieje kilka przypadków, w których towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić pokrycia kosztów odszkodowania z polisy OC lub wypłaci pieniądze poszkodowanemu, ale ich zwrotu (lub części) będzie domagało się od sprawcy kolizji lub wypadku.

Oto przypadki, w których może zaistnieć problem z pokryciem kosztów w ramach OC:

 • wyrządzenie szkody pod wpływem alkoholu, narkotyków lub środków odurzających;
 • ucieczka z miejsca zdarzenia;
 • brak uprawnień do kierowania danym pojazdem mechanicznym (z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie ludzkiego życia lub mienia);
 • umyślne wyrządzenie szkody przez posiadacza OC lub bliską mu osobę;
 • kolizja poza granicami Unii Europejskiej, bez tzw. Zielonej karty;
 • wypadek, który doprowadził do szkody środowiskowej (np. przewrócenia cysterny z paliwem).

Automatyczne odnawianie ubezpieczenia OC

Należy również pamiętać, że polisa OC odnawia się automatycznie, czyli jeśli jej nie wypowiemy, to towarzystwo ubezpieczeniowe przedłuży ją za nas na kolejny rok. Wyjątkiem jest jednak polisa, którą kupimy wraz z samochodem używanym (ten rodzaj umowy OC automatycznie nie zostanie prolongowany) oraz OC krótkoterminowe.

Piotr Nowik
[Głosów: 3 Średnia: 5]