Praca w ubezpieczeniach. Jak wygląda?

Praca w ubezpieczeniach nie jest tak łatwa jak może się to wydawać. Jeśli jednak lubi się spotkania z innymi ludzi i akceptuje się niekiedy nienormowany czas pracy, to jest to zawód dający wiele satysfakcji.

Kurs na agenta

Pierwszym krokiem do tego, aby zostać agentem ubezpieczeniowym, jest przejście odpowiedniego kursu w towarzystwie, które chce się reprezentować. Szkolenie tego typu obejmuje zarówno szczegółowe poznanie wszystkich produktów, jakie będzie się oferować klientom, jak i poznanie swojego przyszłego zawodu od strony prawnej. Działalność agenta ubezpieczeniowego reguluje wiele różnych ustaw i rozporządzeń, dlatego też kandydat na to stanowisko musi wykazywać się ich znajomością. Kursy tego typu mają z góry określony czas trwania. Niektóre z nich odbywają się w ciągu dnia, a inne popołudniami, aby nie kolidować z pracą uczestnika.

  • Kursy można podzielić na dwie kategorie:
    podstawowy
    który przeznaczony jest dla osób, które swoją przygodę ze światem ubezpieczeń dopiero rozpoczynają. Trwa łącznie 152 godziny i jest to omówienie wiadomości związanych z branżą;
  • uzupełniający
    kierowany do osób, które mają za sobą kurs podstawowy. Trwa łącznie 48 godzin i uczestnik poznaje na min specyfikę firmy, którą będzie reprezentować. Jest to więc dokładne zapoznanie się z ofertą danego towarzystwa.

Egzamin na agenta ubezpieczeniowego

Egzamin powinien odbyć się nie później niż 14 dni po zakończeniu szkolenia, a o jego dokładnym terminie i godzinie, uczestnicy kursu są powiadamiani jeszcze przed jego zakończeniem. Sam egzamin przeprowadzany jest przed co najmniej 3-osobową komisją i jest w formie pisemnej. Test zawiera około 100 pytań podzielonych na kilka bloków tematycznych. Aby egzamin został zaliczony kandydat musi uzyskać co najmniej 66% poprawnych odpowiedzi. Jeżeli jednak nie uzyska się wymaganej ilości punków, może próbować kolejny raz bez konieczności ponownego przechodzenia szkolenia.

Praca jako agent

Praca jako agent nie jest wcale prosta. Kiedy zaczyna się swoją działalność od zera jednym z najtrudniejszych zadań, jest znalezienie klientów. Na forach internetowych, na których agenci wymieniają się swoimi doświadczeniami i informacji o swoje pracy, wskazują często, że najgorszy okres przypadka na pierwsze 2 lata. Potem jest już łatwiej.

Wypłata agenta ubezpieczeniowego uzależniona jest od sprzedanych polis. Za każdą z nich otrzymuje on odpowiednią prowizję zależną od wysokości składki. Znacznie bardziej opłacalne są więc dla agenta ubezpieczenia droższe. Zarobki mogą więc sięgać kilku tysięcy, jednak ich część przeznaczana jest na niezbędne opłaty związane z prowadzeniem własnej działalności.

Agenci często mają nienormowany czas pracy, głównie ze względu na to, że klienci na spotkania najczęściej mają czas po pracy. W grę wchodzi więc prawa niekiedy do późnych godzin wieczornych. Dobrze też, aby posiadać prawo jazdy. Znacznie ułatwia to dotarcie do klientów.

Posiadając już stałą bazę petentów, agent ubezpieczeniowy może całkiem nieźle zarabiać. Jeżeli lubi się spotkania i rozmowy z ludźmi, jest się osobą kontaktową i otwartą, która lubi wyzwania, to zapewne będzie to wymarzona praca, dająca poczucie niezależności.

Stefania Stuglik
[Głosów: 12 Średnia: 4.3]